Coornhert Sidesword Gathering 2023

Date
November 25
Country
Netherlands
City
Gouda

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sidesword & Buckler 40 13
Mixed Steel Single Sidesword 72 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Ismaël Yahyaoui Idrissi Sint Joris Gilde
Simon Helssen Sint Michielsgilde
Wouter Jansen Sint Michielsgilde
Wout De Munck Sint Michielsgilde
Alan Spaenjaers Sint-Michielsgilde Antwerpen
Egon Beyrens SwArta
Juensung Kim Academy of European Medieval Martial Arts
Roman Vítek Škola šermu Paridon
Daniel Bartholomaus Ciupka Bellum Nobile
Michael Kassner Bellum Nobile
Roman Stücka Tremonia Fechten
Wout Engels Sala d’Arme Achille Marozzo Sforzesca
Mattia Boiani Sala d'Arme Achille Marozzo
Fioretto Luca Basile Scherma Storica Dolomiti
Jesper Sachteleben
Max Albertz Historisch Schermgilde Limburg
Bor Jaspers Historisch Schermgilde Limburg
Frank Schilder Sala d’Arme Achille Marozzo Sforzesca
Nikky Kennedy Sint Michielsgilde
Desley Stakenburg Sint-Michielsgilde Antwerpen
Fritz Tjong-Ayong Sint-Michielsgilde Antwerpen
Ramon Lippmann Via Gladiatorem
Gianni Groot Zwaard & Steen
Pavle Ilijašević Terca - School of Historical European Swordplay
Yihang Mung Tempus Fugitives

Tournaments

Mixed Steel Sidesword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Wouter Jansen Simon Helssen LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Vítek Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Wouter Jansen Roman Vítek LOSS WIN
Pool Set 1 Simon Helssen Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Wouter Jansen Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Vítek Simon Helssen WIN LOSS
Pool Set 1 Egon Beyrens Roman Vítek LOSS WIN
Pool Set 1 Jesper Sachteleben Egon Beyrens LOSS WIN
Pool Set 1 Simon Helssen Egon Beyrens WIN LOSS
Pool Set 1 Wouter Jansen Egon Beyrens WIN LOSS
Pool Set 1 Egon Beyrens Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Roman Stücka WIN LOSS
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Max Albertz LOSS WIN
Pool Set 1 Max Albertz Mattia Boiani WIN LOSS
Pool Set 1 Wout Engels Fritz Tjong-Ayong WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Stücka Max Albertz LOSS WIN
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Mattia Boiani LOSS WIN
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Wout Engels WIN LOSS
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Roman Stücka DRAW DRAW
Pool Set 1 Mattia Boiani Wout Engels WIN LOSS
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Max Albertz LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Stücka Mattia Boiani LOSS WIN
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Pavle Ilijašević LOSS WIN
Pool Set 1 Wout Engels Roman Stücka WIN LOSS
Pool Set 1 Mattia Boiani Pavle Ilijašević DRAW DRAW
Pool Set 1 Wout Engels Max Albertz WIN LOSS
Pool Set 1 Max Albertz Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Wout Engels Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Mattia Boiani Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Nikky Kennedy Roman Stücka LOSS WIN
Quarterfinals Wouter Jansen Yihang Mung LOSS WIN
Quarterfinals Simon Helssen Max Albertz WIN LOSS
Quarterfinals Pavle Ilijašević Mattia Boiani WIN LOSS
Quarterfinals Wout Engels Roman Vítek LOSS WIN
Semifinals Yihang Mung Roman Vítek LOSS WIN
Semifinals Simon Helssen Pavle Ilijašević WIN LOSS
Gold Medal Match Roman Vítek Simon Helssen WIN LOSS
Bronze Medal Match Pavle Ilijašević Yihang Mung LOSS WIN

Mixed Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Roman Vítek Max Albertz WIN LOSS
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Roman Vítek LOSS WIN
Pool Set 1 Max Albertz Pavle Ilijašević WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Vítek Ramon Lippmann WIN LOSS
Pool Set 1 Max Albertz Ramon Lippmann WIN LOSS
Pool Set 1 Pavle Ilijašević Ramon Lippmann WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Michael Kassner Ramon Lippmann WIN LOSS
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Pavle Ilijašević Michael Kassner WIN LOSS
Pool Set 1 Egon Beyrens Alan Spaenjaers WIN LOSS
Pool Set 1 Ismaël Yahyaoui Idrissi Simon Helssen WIN LOSS
Pool Set 1 Wout De Munck Gianni Groot LOSS WIN
Pool Set 1 Ismaël Yahyaoui Idrissi Egon Beyrens LOSS WIN
Pool Set 1 Wout De Munck Alan Spaenjaers LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Bor Jaspers Simon Helssen LOSS WIN
Pool Set 1 Wout De Munck Ismaël Yahyaoui Idrissi LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Bor Jaspers Egon Beyrens LOSS WIN
Pool Set 1 Gianni Groot Alan Spaenjaers LOSS WIN
!! Attention !! Excluded From Scoring Calculations Pool Set 1 Wout De Munck Bor Jaspers LOSS WIN
Pool Set 1 Ismaël Yahyaoui Idrissi Gianni Groot WIN LOSS
Pool Set 1 Egon Beyrens Simon Helssen DRAW DRAW
Pool Set 1 Wout De Munck Simon Helssen LOSS WIN
Pool Set 1 Alan Spaenjaers Ismaël Yahyaoui Idrissi WIN LOSS
Pool Set 1 Simon Helssen Gianni Groot LOSS WIN
Pool Set 1 Egon Beyrens Wout De Munck WIN LOSS
Pool Set 1 Alan Spaenjaers Simon Helssen WIN LOSS
Pool Set 1 Egon Beyrens Gianni Groot WIN LOSS
Pool Set 1 Juensung Kim Desley Stakenburg DRAW DRAW
Pool Set 1 Nikky Kennedy Juensung Kim LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Bartholomaus Ciupka Yihang Mung WIN LOSS
Pool Set 1 Desley Stakenburg Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Nikky Kennedy Yihang Mung DRAW DRAW
Pool Set 1 Daniel Bartholomaus Ciupka Desley Stakenburg WIN LOSS
Pool Set 1 Nikky Kennedy Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Pool Set 1 Juensung Kim Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Desley Stakenburg Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Bartholomaus Ciupka Juensung Kim WIN LOSS
Pool Set 1 Juensung Kim Mattia Boiani LOSS WIN
Pool Set 1 Mattia Boiani Yihang Mung LOSS WIN
Pool Set 1 Desley Stakenburg Mattia Boiani LOSS WIN
Pool Set 1 Mattia Boiani Nikky Kennedy WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Bartholomaus Ciupka Mattia Boiani WIN LOSS
Pool Set 1 Wouter Jansen Fritz Tjong-Ayong LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Stücka Jesper Sachteleben LOSS WIN
Pool Set 1 Frank Schilder Roman Stücka LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Stücka Fritz Tjong-Ayong WIN LOSS
Pool Set 1 Frank Schilder Jesper Sachteleben LOSS WIN
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Jesper Sachteleben WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Stücka Wouter Jansen WIN LOSS
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Frank Schilder LOSS WIN
Pool Set 1 Wouter Jansen Jesper Sachteleben LOSS WIN
Pool Set 1 Frank Schilder Wouter Jansen LOSS WIN
Pool Set 1 Fioretto Luca Basile Frank Schilder WIN LOSS
Pool Set 1 Fritz Tjong-Ayong Fioretto Luca Basile LOSS WIN
Pool Set 1 Fioretto Luca Basile Jesper Sachteleben DRAW DRAW
Pool Set 1 Roman Stücka Fioretto Luca Basile LOSS WIN
Pool Set 1 Wouter Jansen Fioretto Luca Basile LOSS WIN
Eighth-Finals Daniel Bartholomaus Ciupka Nikky Kennedy WIN LOSS
Eighth-Finals Wouter Jansen Fioretto Luca Basile LOSS WIN
Eighth-Finals Roman Vítek Simon Helssen WIN LOSS
Eighth-Finals Egon Beyrens Frank Schilder WIN LOSS
Eighth-Finals Alan Spaenjaers Fritz Tjong-Ayong WIN LOSS
Eighth-Finals Desley Stakenburg Yihang Mung LOSS WIN
Eighth-Finals Mattia Boiani Pavle Ilijašević LOSS WIN
Eighth-Finals Max Albertz Roman Stücka WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Bartholomaus Ciupka Max Albertz WIN LOSS
Quarterfinals Fioretto Luca Basile Pavle Ilijašević WIN LOSS
Quarterfinals Roman Vítek Yihang Mung WIN LOSS
Quarterfinals Egon Beyrens Alan Spaenjaers WIN LOSS
Semifinals Daniel Bartholomaus Ciupka Egon Beyrens WIN LOSS
Semifinals Fioretto Luca Basile Roman Vítek LOSS WIN
Gold Medal Match Daniel Bartholomaus Ciupka Roman Vítek WIN LOSS
Bronze Medal Match Egon Beyrens Fioretto Luca Basile WIN LOSS