Drabant Cup 2023

Date
December 2
Country
Sweden
City
Lund

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier & Dagger 34 12
Mixed Steel Sabre 44 19
Mixed Steel Sidesword & Buckler 24 10
Women's Steel Sabre 8 4

Fighters in event

NameNationalityClub
Frederik Neess Engsig Københavns Historiske Fægteklub
Lars Peter Kastrup Olsen Københavns Historiske Fægteklub
Ilaria Torre Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Reinis Rinka HEMA Riga
Kristine Aagot Konsmo West Coast HEMA
Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School
Leòn Pepe Biundo Malmö Historiska Fäktskola
Carolin Nilsson Wahlgren Malmö Historiska Fäktskola
Mats Sjöberg Malmö Historiska Fäktskola
Markus Johansson Malmö Historiska Fäktskola
Gunilla Lindberg Malmö Historiska Fäktskola
Alexander Stiessel Åkerström Malmö Historiska Fäktskola
Mats Wahlberg Malmö Historiska Fäktskola
Pontus Westerholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Per Magnus Haaland Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Calle Ketola Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Peter Örneholm Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Kristofer Stanson Stockholm HEMA
Rasmus Rolandsson Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Einar Lundgren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Gustav Strihagen Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Henric Hintze Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Alexander Olsson West Coast HEMA
Erik Lagerstedt West Coast HEMA

Tournaments

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Ilaria Torre Frederik Neess Engsig WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Frederik Neess Engsig Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Ilaria Torre WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Frederik Neess Engsig WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Rasmus Rolandsson LOSS WIN
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Ilaria Torre WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Frederik Neess Engsig WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Ilaria Torre Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Frederik Neess Engsig WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Ilaria Torre WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Joakim Linde WIN LOSS
Pool Set 1 Per Magnus Haaland Erik Lagerstedt LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Reinis Rinka LOSS WIN
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Linde Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Reinis Rinka Per Magnus Haaland WIN LOSS
Pool Set 1 Henric Hintze Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Reinis Rinka Erik Lagerstedt WIN LOSS
Pool Set 1 Joakim Linde Per Magnus Haaland LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Reinis Rinka LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Per Magnus Haaland LOSS WIN
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Joakim Linde WIN LOSS
Pool Set 1 Per Magnus Haaland Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Linde Reinis Rinka LOSS WIN
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Semifinals Reinis Rinka Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Semifinals Einar Lundgren Henric Hintze WIN LOSS
Gold Medal Match Reinis Rinka Einar Lundgren WIN LOSS
Bronze Medal Match Rasmus Rolandsson Henric Hintze WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Lars Peter Kastrup Olsen WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Lars Peter Kastrup Olsen DRAW DRAW
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Alexander Olsson LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Lars Peter Kastrup Olsen LOSS WIN
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Alexander Stiessel Åkerström LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Olsson Lars Peter Kastrup Olsen WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Joakim Linde Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Mats Wahlberg LOSS WIN
Pool Set 1 Gustav Strihagen Pontus Westerholm WIN LOSS
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Joakim Linde WIN LOSS
Pool Set 1 Pontus Westerholm Mats Wahlberg WIN LOSS
Pool Set 1 Erik Lagerstedt Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Joakim Linde Pontus Westerholm LOSS WIN
Pool Set 1 Mats Wahlberg Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Pontus Westerholm Erik Lagerstedt WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Wahlberg Joakim Linde WIN LOSS
Pool Set 1 Reinis Rinka Calle Ketola WIN LOSS
Pool Set 1 Leòn Pepe Biundo Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Frederik Neess Engsig Reinis Rinka LOSS WIN
Pool Set 1 Calle Ketola Leòn Pepe Biundo LOSS WIN
Pool Set 1 Frederik Neess Engsig Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Leòn Pepe Biundo Reinis Rinka DRAW DRAW
Pool Set 1 Calle Ketola Frederik Neess Engsig LOSS WIN
Pool Set 1 Einar Lundgren Reinis Rinka LOSS WIN
Pool Set 1 Frederik Neess Engsig Leòn Pepe Biundo DRAW DRAW
Pool Set 1 Calle Ketola Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Örneholm Markus Johansson LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Markus Johansson WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Örneholm Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Peter Örneholm WIN LOSS
Pool Set 1 Markus Johansson Henric Hintze LOSS WIN
Quarterfinals Henric Hintze Kristofer Stanson WIN LOSS
Quarterfinals Einar Lundgren Gustav Strihagen LOSS WIN
Quarterfinals Pontus Westerholm Reinis Rinka LOSS WIN
Quarterfinals Alexander Stiessel Åkerström Alexander Olsson LOSS WIN
Semifinals Henric Hintze Alexander Olsson WIN LOSS
Semifinals Reinis Rinka Gustav Strihagen LOSS WIN
Gold Medal Match Henric Hintze Gustav Strihagen LOSS WIN
Bronze Medal Match Alexander Olsson Reinis Rinka WIN LOSS

Mixed Steel Sidesword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Gustav Strihagen Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Fogelberg Rota Mats Sjöberg LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Gustav Strihagen LOSS WIN
Pool Set 1 Kristofer Stanson Mats Sjöberg WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Mats Sjöberg Gustav Strihagen WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool Set 1 Gustav Strihagen Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Stiessel Åkerström Mats Sjöberg WIN LOSS
Pool Set 1 Kristofer Stanson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool Set 1 Leòn Pepe Biundo Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Olsson Rasmus Rolandsson WIN LOSS
Pool Set 1 Einar Lundgren Henric Hintze LOSS WIN
Pool Set 1 Leòn Pepe Biundo Rasmus Rolandsson DRAW DRAW
Pool Set 1 Alexander Olsson Einar Lundgren WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Henric Hintze WIN LOSS
Pool Set 1 Leòn Pepe Biundo Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Henric Hintze Alexander Olsson WIN LOSS
Pool Set 1 Rasmus Rolandsson Einar Lundgren LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Olsson Leòn Pepe Biundo WIN LOSS
Semifinals Alexander Stiessel Åkerström Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinals Gustav Strihagen Alexander Olsson WIN LOSS
Gold Medal Match Kristofer Stanson Gustav Strihagen WIN LOSS
Bronze Medal Match Alexander Stiessel Åkerström Alexander Olsson WIN LOSS

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Gunilla Lindberg Ilaria Torre DRAW DRAW
Pool Set 1 Ilaria Torre Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Pool Set 1 Gunilla Lindberg Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Pool Set 1 Carolin Nilsson Wahlgren Ilaria Torre LOSS WIN
Pool Set 1 Carolin Nilsson Wahlgren Gunilla Lindberg LOSS WIN
Pool Set 1 Kristine Aagot Konsmo Carolin Nilsson Wahlgren WIN LOSS
Gold Medal Match Ilaria Torre Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Bronze Medal Match Carolin Nilsson Wahlgren Gunilla Lindberg WIN LOSS