FriendFecht 2024

Date
June 8
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 73 12
Mixed Steel Single Rapier 92 24

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Minh Nguyen James Watt LOSS WIN
Pools Andrew Appuhamy Artemisia Yung WIN LOSS
Pools Heather Avery Victor Ngo LOSS WIN
Pools Andrew Appuhamy James Watt WIN LOSS
Pools Minh Nguyen Heather Avery WIN LOSS
Pools Artemisia Yung Victor Ngo LOSS WIN
Pools Noah Vancam Katherine Livingston LOSS WIN
Pools Tamara Selge Mark Marb Morris LOSS WIN
Pools Dennis Gubb Jay Tan WIN LOSS
Pools Noah Vancam Mark Marb Morris LOSS WIN
Pools Katherine Livingston Jay Tan LOSS WIN
Pools Dennis Gubb Tamara Selge WIN LOSS
Pools Katherine Livingston Minh Nguyen LOSS WIN
Pools Mark Marb Morris Andrew Appuhamy LOSS WIN
Pools Victor Ngo Dennis Gubb LOSS WIN
Pools Mark Marb Morris Minh Nguyen WIN LOSS
Pools Katherine Livingston Victor Ngo WIN LOSS
Pools Dennis Gubb Andrew Appuhamy LOSS WIN
Pools Victor Ngo Mark Marb Morris LOSS WIN
Pools Minh Nguyen Dennis Gubb LOSS WIN
Pools Tamara Selge Minh Nguyen LOSS WIN
Pools Jay Tan Andrew Appuhamy WIN LOSS
Pools Victor Ngo Noah Vancam WIN LOSS
Pools Minh Nguyen Jay Tan WIN LOSS
Pools Tamara Selge Victor Ngo WIN LOSS
Pools Noah Vancam Andrew Appuhamy LOSS WIN
Pools Victor Ngo Jay Tan WIN LOSS
Pools Jay Tan James Watt LOSS WIN
Pools Tamara Selge Artemisia Yung WIN LOSS
Pools Heather Avery Noah Vancam WIN LOSS
Pools Artemisia Yung Jay Tan WIN LOSS
Pools Noah Vancam James Watt LOSS WIN
Pools Tamara Selge Heather Avery WIN LOSS
Pools Noah Vancam Artemisia Yung LOSS WIN
Pools James Watt Dennis Gubb WIN LOSS
Pools Mark Marb Morris Artemisia Yung WIN LOSS
Pools Katherine Livingston Heather Avery WIN LOSS
Pools Mark Marb Morris James Watt WIN LOSS
Pools Dennis Gubb Heather Avery WIN LOSS
Pools Artemisia Yung Katherine Livingston LOSS WIN
Semi-Finals Dennis Gubb Tamara Selge LOSS WIN
Semi-Finals Katherine Livingston Noah Vancam WIN LOSS
Semi-Finals Jay Tan Mark Marb Morris LOSS WIN
Semi-Finals Tamara Selge Katherine Livingston LOSS WIN
Semi-Finals Dennis Gubb Jay Tan LOSS WIN
Semi-Finals Mark Marb Morris Noah Vancam WIN LOSS
Semi-Finals Katherine Livingston Jay Tan LOSS WIN
Semi-Finals Mark Marb Morris Tamara Selge WIN LOSS
Semi-Finals James Watt Minh Nguyen WIN LOSS
Semi-Finals Andrew Appuhamy Artemisia Yung WIN LOSS
Semi-Finals Heather Avery Victor Ngo LOSS WIN
Semi-Finals Andrew Appuhamy James Watt LOSS WIN
Semi-Finals Minh Nguyen Heather Avery WIN LOSS
Semi-Finals Artemisia Yung Victor Ngo LOSS WIN
Semi-Finals Heather Avery Andrew Appuhamy WIN LOSS
Semi-Finals Victor Ngo James Watt WIN LOSS
Bronze Medal Match Tamara Selge James Watt LOSS WIN
Bronze Medal Match Noah Vancam Artemisia Yung WIN LOSS
Bronze Medal Match Jay Tan Heather Avery WIN LOSS
Bronze Medal Match Tamara Selge Artemisia Yung WIN LOSS
Bronze Medal Match Jay Tan James Watt WIN LOSS
Bronze Medal Match Noah Vancam Heather Avery LOSS WIN
Bronze Medal Match Artemisia Yung Jay Tan WIN LOSS
Bronze Medal Match Heather Avery Tamara Selge WIN LOSS
Bronze Medal Match James Watt Noah Vancam WIN LOSS
Gold Medal Match Minh Nguyen Katherine Livingston WIN LOSS
Gold Medal Match Victor Ngo Dennis Gubb WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Marb Morris Andrew Appuhamy WIN LOSS
Gold Medal Match Victor Ngo Katherine Livingston LOSS WIN
Gold Medal Match Minh Nguyen Mark Marb Morris LOSS WIN
Gold Medal Match Andrew Appuhamy Dennis Gubb WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Marb Morris Victor Ngo WIN LOSS
Gold Medal Match Andrew Appuhamy Katherine Livingston LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Upper Bracket 1 Roy Bleasdale Edward Craig LOSS WIN
Upper Bracket 1 Jason Metcalfe Mosh Hewson LOSS WIN
Upper Bracket 1 Damien Hewson-Donovan Lu Lu WIN LOSS
Upper Bracket 1 Jason Metcalfe Edward Craig LOSS WIN
Upper Bracket 1 Roy Bleasdale Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Upper Bracket 1 Habibi Favilla Heather Avery WIN LOSS
Upper Bracket 1 Mark Marb Morris Artemisia Yung WIN LOSS
Upper Bracket 1 Kiah Waretini Kye You WIN LOSS
Upper Bracket 1 Mark Marb Morris Heather Avery LOSS WIN
Upper Bracket 1 Habibi Favilla Kye You WIN LOSS
Upper Bracket 1 Artemisia Yung Kiah Waretini WIN LOSS
Upper Bracket 1 Mark Marb Morris Kye You WIN LOSS
Upper Bracket 1 Hunter Wild Garth Bradbeer WIN LOSS
Upper Bracket 1 Jason Cochrane Tim Harris WIN LOSS
Upper Bracket 1 Tamara Selge Gindi Wauchope LOSS WIN
Upper Bracket 1 Hunter Wild Tim Harris WIN LOSS
Upper Bracket 1 Garth Bradbeer Gindi Wauchope LOSS WIN
Upper Bracket 1 David Gresham Minh Nguyen WIN LOSS
Upper Bracket 1 Victor Ngo Rune Bowerstone WIN LOSS
Upper Bracket 1 Dennis Gubb Andrew Appuhamy WIN LOSS
Upper Bracket 1 David Gresham Victor Ngo WIN LOSS
Upper Bracket 1 Minh Nguyen Dennis Gubb LOSS WIN
Upper Bracket 1 Rune Bowerstone Andrew Appuhamy LOSS WIN
Upper Bracket 1 Dennis Gubb Victor Ngo WIN LOSS
Lower Bracket 1 Heather Avery Roy Bleasdale LOSS WIN
Lower Bracket 1 Lu Lu Artemisia Yung LOSS WIN
Lower Bracket 1 Kye You Jason Metcalfe WIN LOSS
Lower Bracket 1 Heather Avery Lu Lu WIN LOSS
Lower Bracket 1 Kye You Roy Bleasdale WIN LOSS
Lower Bracket 1 Artemisia Yung Jason Metcalfe LOSS WIN
Lower Bracket 1 Lu Lu Kye You LOSS WIN
Lower Bracket 1 Minh Nguyen Garth Bradbeer LOSS WIN
Lower Bracket 1 Tim Harris Andrew Appuhamy LOSS WIN
Lower Bracket 1 Victor Ngo Tamara Selge LOSS WIN
Lower Bracket 1 Tim Harris Minh Nguyen LOSS WIN
Lower Bracket 1 Victor Ngo Garth Bradbeer WIN LOSS
Lower Bracket 1 Andrew Appuhamy Tamara Selge WIN LOSS
Lower Bracket 1 Tim Harris Victor Ngo LOSS WIN
Upper Bracket 2 Kiah Waretini Mosh Hewson LOSS WIN
Upper Bracket 2 Mark Marb Morris Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Upper Bracket 2 Habibi Favilla Edward Craig LOSS WIN
Upper Bracket 2 Mark Marb Morris Mosh Hewson WIN LOSS
Upper Bracket 2 Edward Craig Kiah Waretini WIN LOSS
Upper Bracket 2 Damien Hewson-Donovan Habibi Favilla WIN LOSS
Upper Bracket 2 Mark Marb Morris Edward Craig LOSS WIN
Upper Bracket 2 David Gresham Hunter Wild WIN LOSS
Upper Bracket 2 Jason Cochrane Rune Bowerstone LOSS WIN
Upper Bracket 2 Gindi Wauchope Dennis Gubb WIN LOSS
Upper Bracket 2 Jason Cochrane David Gresham LOSS WIN
Upper Bracket 2 Dennis Gubb Hunter Wild WIN LOSS
Upper Bracket 2 Gindi Wauchope Rune Bowerstone WIN LOSS
Upper Bracket 2 Jason Cochrane Dennis Gubb WIN LOSS
Upper Bracket 2 David Gresham Gindi Wauchope WIN LOSS
Lower Bracket 2 Artemisia Yung Kiah Waretini WIN LOSS
Lower Bracket 2 Mark Marb Morris Heather Avery WIN LOSS
Lower Bracket 2 Habibi Favilla Kye You WIN LOSS
Lower Bracket 2 Mark Marb Morris Artemisia Yung WIN LOSS
Lower Bracket 2 Kiah Waretini Kye You WIN LOSS
Lower Bracket 2 Heather Avery Habibi Favilla LOSS WIN
Lower Bracket 2 Jason Cochrane Minh Nguyen WIN LOSS
Lower Bracket 2 Gindi Wauchope Andrew Appuhamy WIN LOSS
Lower Bracket 2 Victor Ngo Hunter Wild LOSS WIN
Lower Bracket 2 Jason Cochrane Andrew Appuhamy WIN LOSS
Lower Bracket 2 Hunter Wild Minh Nguyen WIN LOSS
Semi-Finals (Upper) David Gresham Mosh Hewson LOSS WIN
Semi-Finals (Upper) Rune Bowerstone Edward Craig LOSS WIN
Semi-Finals (Upper) Dennis Gubb Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Semi-Finals (Upper) David Gresham Edward Craig LOSS WIN
Semi-Finals (Upper) Dennis Gubb Mosh Hewson LOSS WIN
Semi-Finals (Upper) Rune Bowerstone Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Semi-Finals (Lower) Jason Cochrane Kiah Waretini LOSS WIN
Semi-Finals (Lower) Hunter Wild Mark Marb Morris LOSS WIN
Semi-Finals (Lower) Habibi Favilla Gindi Wauchope WIN LOSS
Semi-Finals (Lower) Mark Marb Morris Jason Cochrane WIN LOSS
Semi-Finals (Lower) Gindi Wauchope Kiah Waretini WIN LOSS
Semi-Finals (Lower) Habibi Favilla Hunter Wild LOSS WIN
Semi-Finals (Lower) Mark Marb Morris Gindi Wauchope WIN LOSS
Finals (Lower) Kiah Waretini David Gresham LOSS WIN
Finals (Lower) Mark Marb Morris Rune Bowerstone WIN LOSS
Finals (Lower) Habibi Favilla Dennis Gubb LOSS WIN
Finals (Lower) Mark Marb Morris David Gresham WIN LOSS
Finals (Lower) Kiah Waretini Dennis Gubb LOSS WIN
Finals (Lower) Habibi Favilla Rune Bowerstone WIN LOSS
Finals (Lower) Mark Marb Morris Dennis Gubb WIN LOSS
Finals (Lower) David Gresham Habibi Favilla WIN LOSS
Finals (Lower) Rune Bowerstone Kiah Waretini LOSS WIN
Gold Medal Match Mosh Hewson Kiah Waretini WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Marb Morris Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Gold Medal Match Edward Craig Habibi Favilla WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Marb Morris Mosh Hewson LOSS WIN
Gold Medal Match Edward Craig Kiah Waretini WIN LOSS
Gold Medal Match Damien Hewson-Donovan Habibi Favilla WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just FriendFecht 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
395 Mark Marb Morris The Old Sword Club 1508.2
541 233 Katherine Livingston Scholar Victoria 1468.8 71.9
1044 544 James Watt Fitzroy College of Arms 1346.1 109.8
1201 81 Victor Ngo Scholar Victoria 1316.8 24.1
1393 49 Dennis Gubb Fitzroy College of Arms 1279 0.1
1407 666 Andrew Appuhamy Fechtschule Victoria 1277.7 117.6
1491 570 Minh Nguyen Scholar Victoria 1262 100.3
1691 23 Tamara Selge Scholar Victoria 1229.7 12.3
2103 1560 Jay Tan Scholar Victoria 1167.4 272.2
2743 27 Artemisia Yung Fitzroy College of Arms 1070.6 7.8
2987 862 Heather Avery Fitzroy College of Arms 1036.5 181.8
3670 242 Noah Vancam Scholar Victoria 916.5 24.5