SERFO 2016

Date
November 11
Country
United States
State
Georgia
City
Atlanta

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 32 16
Mixed Steel Longsword 88 44
Women's Steel Longsword 13 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Mark Walden Jr.
Martin Niggemeier Sword Carolina
Nick Cheimis
Jason Cherches
Robert Thackston Atlanta Historical Fencing Academy
Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Historical Fencing Academy
Houston Nguyen Atlanta Historical Fencing Academy
Marcus Lewis Atlanta Historical Fencing Academy
David Morgan Atlanta Historical Fencing Academy
Jonathan Shores Atlanta Historical Fencing Academy
David Peters Atlanta Historical Fencing Academy
Timothy von Gal II Atlanta Historical Fencing Academy
Matthew Castleman Atlanta Historical Fencing Academy
Harry Harrell Atlanta Historical Fencing Academy
Jack Ellis Atlanta Historical Fencing Academy
Sam Kowalski Atlanta Historical Fencing Academy
Daniel French Atlanta Historical Fencing Academy
Matthew Stinson Bold City Longsword
Benjamin Hay Decatur School of Arms
Kenyon Patterson Knoxville Academy of the Blade
Michael Huddleston Knoxville Academy of the Blade
Jon Haynes Knoxville Academy of the Blade
Stephanie Farmer Knoxville Academy of the Blade
Tom Farmer Knoxville Academy of the Blade
Rebecca Glass L'Arte NYC Historical Fencing
Jacob Pemberton Loyal Order of the Sword
Bradley Pemberton Loyal Order of the Sword
Christy Conley Maryland Kunst des Fechtens
Jess Rozek Maryland Kunst des Fechtens
Richard Vang New York Historical Fencing Association
Ryan Neale New York Historical Fencing Association
Eric Andrew Lowe New York Historical Fencing Association
Jeffrey Nunez New York Historical Fencing Association
Ian Marra Ritterkunst Fechtschule
Trevor Sinz Ritterkunst Fechtschule
Jonathan Townsend Ritterkunst Fechtschule
Walker Skaggs Rocket City HEMA
Jordan Scribner Schola St. George
Marshall Strong Schola St. George
Darren Foley Schola St. George
Bryan Johnson Schola St. George
Kevin Zeigler Schola St. George
Ashleigh Hobbs Steel City Historical Fencing
Chris Hobbs Steel City Historical Fencing
Ashley Polasek Sword Carolina
Josh Lucas Sword Carolina
Aaron Shober Sword Carolina
Owen Sykes Swordwind Historical Swordsmanship
Mary Mooney Swordwind Historical Swordsmanship
Julian Lukert Swordwind Historical Swordsmanship
Michael Ruhala Treasure Coast Fencing Club
Benjamin Strickling Triangle Sword Guild
Nick Woelfel University of West Florida Fencing
Nikita Tibenko University of West Florida Fencing
Randi Gingerich University of West Florida Fencing
Bradley Cramer University of West Florida Fencing
Mike Erbach Warriors of Ash
Lochlan Koulouris Warriors of Ash
Eric Morrison Warriors of Ash
Lawrence Hartje Warriors of Ash
William Lindner Warriors of Ash

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Benjamin Strickling Darren Foley WIN LOSS
Chris Hobbs Tom Farmer WIN LOSS
Chris Hobbs Darren Foley WIN LOSS
Benjamin Strickling Tom Farmer WIN LOSS
Darren Foley Tom Farmer LOSS WIN
Benjamin Strickling Chris Hobbs LOSS WIN
Houston Nguyen Bradley Cramer WIN LOSS
Josh Lucas Bryan Johnson WIN LOSS
Houston Nguyen Josh Lucas WIN LOSS
Bryan Johnson Bradley Cramer WIN LOSS
Houston Nguyen Bryan Johnson DRAW DRAW
Josh Lucas Bradley Cramer DRAW DRAW
Mckenzie Adlai Ewing Jon Haynes WIN LOSS
Eric Andrew Lowe Aaron Shober LOSS WIN
Mckenzie Adlai Ewing Aaron Shober WIN LOSS
Eric Andrew Lowe Jon Haynes LOSS WIN
Mckenzie Adlai Ewing Eric Andrew Lowe WIN LOSS
Aaron Shober Jon Haynes WIN LOSS
Marcus Lewis Bradley Pemberton WIN LOSS
Marshall Strong Michael Ruhala WIN LOSS
Marcus Lewis Michael Ruhala WIN LOSS
Marshall Strong Bradley Pemberton WIN LOSS
Marcus Lewis Marshall Strong WIN LOSS
Michael Ruhala Bradley Pemberton DRAW DRAW
Chris Hobbs Josh Lucas WIN LOSS
Mckenzie Adlai Ewing Marshall Strong LOSS WIN
Benjamin Strickling Houston Nguyen WIN LOSS
Marcus Lewis Aaron Shober LOSS WIN
Chris Hobbs Marshall Strong LOSS WIN
Benjamin Strickling Aaron Shober WIN LOSS
Chris Hobbs Aaron Shober WIN LOSS
Benjamin Strickling Marshall Strong WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Martin Niggemeier David Peters WIN LOSS
Benjamin Hay Trevor Sinz WIN LOSS
David Peters Trevor Sinz WIN LOSS
Martin Niggemeier Benjamin Hay WIN LOSS
David Peters Benjamin Hay WIN LOSS
Martin Niggemeier Trevor Sinz WIN LOSS
Richard Vang Robert Thackston WIN LOSS
Stephanie Farmer Jonathan Townsend LOSS WIN
Jonathan Townsend Robert Thackston WIN LOSS
Richard Vang Stephanie Farmer WIN LOSS
Stephanie Farmer Robert Thackston LOSS WIN
Richard Vang Jonathan Townsend WIN LOSS
Walker Skaggs Timothy von Gal II WIN LOSS
Kenyon Patterson Nick Cheimis WIN LOSS
Timothy von Gal II Nick Cheimis DRAW DRAW
Walker Skaggs Kenyon Patterson LOSS WIN
Timothy von Gal II Kenyon Patterson LOSS WIN
Walker Skaggs Nick Cheimis WIN LOSS
Mike Erbach Daniel French DRAW DRAW
Jordan Scribner Ian Marra WIN LOSS
Jordan Scribner Daniel French WIN LOSS
Mike Erbach Ian Marra WIN LOSS
Daniel French Ian Marra WIN LOSS
Jordan Scribner Mike Erbach LOSS WIN
Jonathan Shores Lochlan Koulouris LOSS WIN
Nick Woelfel Owen Sykes WIN LOSS
Jonathan Shores Owen Sykes WIN LOSS
Nick Woelfel Lochlan Koulouris DRAW DRAW
Jonathan Shores Nick Woelfel LOSS WIN
Lochlan Koulouris Owen Sykes WIN LOSS
David Morgan Eric Morrison WIN LOSS
Ashley Polasek Jacob Pemberton LOSS WIN
Ashley Polasek David Morgan LOSS WIN
Jacob Pemberton Eric Morrison WIN LOSS
David Morgan Jacob Pemberton WIN LOSS
Ashley Polasek Eric Morrison LOSS WIN
Matthew Castleman Lawrence Hartje DRAW DRAW
Christy Conley Jeffrey Nunez LOSS WIN
Matthew Castleman Jeffrey Nunez DRAW DRAW
Christy Conley Lawrence Hartje LOSS WIN
Christy Conley Matthew Castleman DRAW DRAW
Lawrence Hartje Jeffrey Nunez WIN LOSS
Harry Harrell William Lindner LOSS WIN
Rebecca Glass Ryan Neale LOSS WIN
Ryan Neale Harry Harrell DRAW DRAW
Rebecca Glass William Lindner LOSS WIN
Rebecca Glass Harry Harrell LOSS WIN
Ryan Neale William Lindner LOSS WIN
Jack Ellis Nikita Tibenko LOSS WIN
Mary Mooney Julian Lukert LOSS WIN
Jack Ellis Mary Mooney WIN LOSS
Julian Lukert Nikita Tibenko WIN LOSS
Jack Ellis Julian Lukert LOSS WIN
Mary Mooney Nikita Tibenko LOSS WIN
Michael Ruhala Sam Kowalski DRAW DRAW
Ashleigh Hobbs Mark Walden Jr. LOSS WIN
Sam Kowalski Mark Walden Jr. WIN LOSS
Ashleigh Hobbs Michael Ruhala LOSS WIN
Ashleigh Hobbs Sam Kowalski DRAW DRAW
Michael Ruhala Mark Walden Jr. WIN LOSS
Michael Huddleston Matthew Stinson LOSS WIN
Kevin Zeigler Jason Cherches WIN LOSS
Michael Huddleston Jason Cherches LOSS WIN
Matthew Stinson Kevin Zeigler WIN LOSS
Michael Huddleston Kevin Zeigler WIN LOSS
Matthew Stinson Jason Cherches DRAW DRAW
David Peters Matthew Stinson WIN LOSS
Walker Skaggs Richard Vang WIN LOSS
Mike Erbach Nick Woelfel WIN LOSS
David Morgan Jeffrey Nunez WIN LOSS
Nikita Tibenko William Lindner WIN LOSS
Ashleigh Hobbs Jason Cherches LOSS WIN
Martin Niggemeier David Peters WIN LOSS
Kenyon Patterson Jonathan Townsend WIN LOSS
Walker Skaggs Jordan Scribner WIN LOSS
Mike Erbach Lochlan Koulouris LOSS WIN
David Morgan Jacob Pemberton WIN LOSS
Ryan Neale Lawrence Hartje WIN LOSS
Julian Lukert Nikita Tibenko LOSS WIN
Sam Kowalski Jason Cherches WIN LOSS
Martin Niggemeier Kenyon Patterson WIN LOSS
Walker Skaggs Lochlan Koulouris LOSS WIN
David Morgan Ryan Neale LOSS WIN
Sam Kowalski Nikita Tibenko WIN LOSS
Martin Niggemeier Lochlan Koulouris WIN LOSS
Ryan Neale Sam Kowalski WIN LOSS
Sam Kowalski Lochlan Koulouris WIN LOSS
Martin Niggemeier Ryan Neale WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Christy Conley Ashley Polasek LOSS WIN
Ashley Polasek Stephanie Farmer WIN LOSS
Christy Conley Stephanie Farmer WIN LOSS
Jess Rozek Randi Gingerich WIN LOSS
Rebecca Glass Ashleigh Hobbs DRAW DRAW
Ashleigh Hobbs Jess Rozek DRAW DRAW
Rebecca Glass Randi Gingerich WIN LOSS
Rebecca Glass Jess Rozek LOSS WIN
Ashleigh Hobbs Randi Gingerich WIN LOSS
Ashleigh Hobbs Ashley Polasek WIN LOSS
Christy Conley Jess Rozek WIN LOSS
Jess Rozek Ashley Polasek WIN LOSS
Christy Conley Ashleigh Hobbs WIN LOSS