Swedish Championships 2018

Date
July 6
Country
Sweden
City
Stockholm

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 83 32
Women's Steel Longsword 19 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 36 15
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 52 19
Mixed Steel Sabre 62 22

Fighters in event

NameNationalityClub
Andreas Aronsson Frost HEMA
Josefin Bohman Frost HEMA
Mattias Andersson Gävle HEMA
Christer Ersson-Fricker Gävle HEMA
Johan Färlin Gävle HEMA
Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School
Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School
Kasper Aase Gothenburg Historical Fencing School
Markus Berggren Gothenburg Historical Fencing School
Alexander Olsson Gothenburg Historical Fencing School
Johan Kellerth Fredlund Gothenburg Historical Fencing School
Patrik Jarenius Gripen HEMA
Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola
Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola
Joel Andersson Kungshamns Historiska Fäktskola
Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola
Eva Wei Malmö Historiska Fäktskola
Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola
Britt Sjöqvist Örebro HEMA
Staffan Sannemalm Örebro HEMA
Anna-Lotta Eriksson Örebro HEMA
Carl Ryrberg Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA
Ola Lönnholm Örebro HEMA
Simon Sköld Karlsson Örebro HEMA
Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Nils Lindqvist Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Linus Spjutsberg Särimner HEMA
Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola
Robert Bjurshagen Stockholm HEMA
Robin Halldin Stockholm HEMA
Otto Stockhaus Stockholm HEMA
Albin Lundholm Stockholm HEMA
Elisabet Holmdahl Stockholm HEMA
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
Björn Carlander Stockholms Stigmän
Sissela Lewitzki Andersson Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Joakim Hammarslätt Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola
Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola
David Kvist Umeås Historiska Fäktskola
Viktor Jakobsson Umeås Historiska Fäktskola
Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola
Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola
Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola
Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola
Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola
Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola
Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola
Henrik Persson Uppsala Historiska Fäktskola

Tournaments

Men's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 2 Patrik Jarenius Joakim Linde WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Magnus Lundborg LOSS WIN
Pool 2 Marcus Pettersson Mattias Andersson WIN LOSS
Pool 2 Magnus Lundborg Patrik Jarenius WIN LOSS
Pool 2 Mattias Andersson Joakim Linde WIN LOSS
Pool 2 Marcus Pettersson Staffan Sannemalm WIN LOSS
Pool 2 Mattias Andersson Magnus Lundborg LOSS WIN
Pool 2 Marcus Pettersson Joakim Linde WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Patrik Jarenius LOSS WIN
Pool 2 Magnus Lundborg Joakim Linde WIN LOSS
Pool 2 Mattias Andersson Staffan Sannemalm WIN LOSS
Pool 2 Marcus Pettersson Patrik Jarenius WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Joakim Linde WIN LOSS
Pool 2 Mattias Andersson Patrik Jarenius LOSS WIN
Pool 2 Marcus Pettersson Magnus Lundborg LOSS WIN
Pool 1 Christer Ersson-Fricker Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 1 Jesper Christiansen Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Jonas Eriksson Alexander Olsson LOSS WIN
Pool 1 Jesper Christiansen Christer Ersson-Fricker WIN LOSS
Pool 1 Jonas Eriksson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 1 Martin Svedberg Alexander Olsson LOSS WIN
Pool 1 Jesper Christiansen Jonas Eriksson WIN LOSS
Pool 1 Alexander Olsson Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 1 Christer Ersson-Fricker Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Jesper Christiansen Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 1 Jonas Eriksson Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Christer Ersson-Fricker Alexander Olsson WIN LOSS
Pool 1 Martin Svedberg Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Pool 1 Christer Ersson-Fricker Jonas Eriksson WIN LOSS
Pool 1 Jesper Christiansen Alexander Olsson WIN LOSS
Pool 3 Thomas Nyzell Ola Lönnholm WIN LOSS
Pool 3 Joel Andersson Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Pool 3 Thomas Nyzell Andreas Aronsson WIN LOSS
Pool 3 Joel Andersson Ola Lönnholm LOSS WIN
Pool 3 Thomas Nyzell Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Pool 3 Andreas Aronsson Ola Lönnholm WIN LOSS
Pool 3 Ola Lönnholm Simon Sköld Karlsson WIN LOSS
Pool 3 Joel Andersson Andreas Aronsson LOSS WIN
Pool 3 Andreas Aronsson Simon Sköld Karlsson DRAW DRAW
Pool 3 Joel Andersson Thomas Nyzell LOSS WIN
Pool 4 Andreas Markehed Johan Färlin WIN LOSS
Pool 4 Johan Färlin Viktor Jakobsson LOSS WIN
Pool 4 Jimmy Olsson Viktor Jakobsson WIN LOSS
Pool 4 Andreas Markehed Viktor Jakobsson WIN LOSS
Pool 4 Jimmy Olsson Johan Färlin WIN LOSS
Pool 4 Jimmy Olsson Andreas Markehed WIN LOSS
Pool 6 Mattias Brännström Johan Kellerth Fredlund WIN LOSS
Pool 6 Carl Ryrberg Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 6 Joakim Hammarslätt Johan Kellerth Fredlund WIN LOSS
Pool 6 Mattias Brännström Oskar Spjuth LOSS WIN
Pool 6 Carl Ryrberg Joakim Hammarslätt WIN LOSS
Pool 6 Oskar Spjuth Johan Kellerth Fredlund WIN LOSS
Pool 6 Mattias Brännström Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Pool 6 Carl Ryrberg Johan Kellerth Fredlund WIN LOSS
Pool 6 Oskar Spjuth Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Pool 6 Carl Ryrberg Mattias Brännström WIN LOSS
Pool 5 Kasper Aase David Kvist WIN LOSS
Pool 5 Dennis Ljungqvist Oscar Manuel Martin Lindberg WIN LOSS
Pool 5 Nils Lindqvist David Kvist WIN LOSS
Pool 5 Oscar Manuel Martin Lindberg Kasper Aase LOSS WIN
Pool 5 Dennis Ljungqvist Nils Lindqvist WIN LOSS
Pool 5 Oscar Manuel Martin Lindberg David Kvist WIN LOSS
Pool 5 Nils Lindqvist Kasper Aase LOSS WIN
Pool 5 Dennis Ljungqvist David Kvist WIN LOSS
Pool 5 Oscar Manuel Martin Lindberg Nils Lindqvist WIN LOSS
Pool 5 Dennis Ljungqvist Kasper Aase WIN LOSS
Eighthfinal 1 Dennis Ljungqvist Oscar Manuel Martin Lindberg WIN LOSS
Eighthfinal 2 Christer Ersson-Fricker Joakim Hammarslätt LOSS WIN
Eighthfinal 3 Carl Ryrberg Patrik Jarenius WIN LOSS
Eighthfinal 4 Jesper Christiansen Alexander Olsson WIN LOSS
Eighthfinal 5 Magnus Lundborg Andreas Aronsson WIN LOSS
Eighthfinal 6 Andreas Markehed Thomas Nyzell LOSS WIN
Eighthfinal 7 Marcus Pettersson Kasper Aase LOSS WIN
Eighthfinal 8 Jimmy Olsson Oskar Spjuth WIN LOSS
Quarterfinal 1 Dennis Ljungqvist Joakim Hammarslätt WIN LOSS
Quarterfinal 2 Carl Ryrberg Jesper Christiansen WIN LOSS
Quarterfinal 3 Thomas Nyzell Magnus Lundborg WIN LOSS
Quarterfinal 4 Jimmy Olsson Kasper Aase WIN LOSS
Semifinal 1 Carl Ryrberg Dennis Ljungqvist WIN LOSS
Semifinal 2 Jimmy Olsson Thomas Nyzell WIN LOSS
Third place Dennis Ljungqvist Thomas Nyzell WIN LOSS
Pool 3 Markus Berggren Simon Sköld Karlsson LOSS WIN
Final Carl Ryrberg Jimmy Olsson WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Anna-Lotta Eriksson Eva Wei WIN LOSS
Pool 1 Britt Sjöqvist Sissela Lewitzki Andersson WIN LOSS
Pool 1 Josefin Bohman Elisabet Holmdahl WIN LOSS
Pool 1 Anna-Lotta Eriksson Britt Sjöqvist LOSS WIN
Pool 1 Eva Wei Elisabet Holmdahl WIN LOSS
Pool 1 Josefin Bohman Sissela Lewitzki Andersson WIN LOSS
Pool 1 Britt Sjöqvist Elisabet Holmdahl WIN LOSS
Pool 1 Josefin Bohman Eva Wei WIN LOSS
Pool 1 Anna-Lotta Eriksson Sissela Lewitzki Andersson WIN LOSS
Pool 1 Britt Sjöqvist Eva Wei WIN LOSS
Pool 1 Elisabet Holmdahl Sissela Lewitzki Andersson WIN LOSS
Pool 1 Anna-Lotta Eriksson Josefin Bohman LOSS WIN
Pool 1 Eva Wei Sissela Lewitzki Andersson WIN LOSS
Pool 1 Anna-Lotta Eriksson Elisabet Holmdahl DRAW DRAW
Pool 1 Britt Sjöqvist Josefin Bohman LOSS WIN
Semifinal 1 Josefin Bohman Eva Wei WIN LOSS
Semifinal 2 Anna-Lotta Eriksson Britt Sjöqvist LOSS WIN
Final Britt Sjöqvist Josefin Bohman WIN LOSS
Third place Anna-Lotta Eriksson Eva Wei WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition Jonas Eriksson Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition Damian Matuszewski Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Andreas Aronsson Kasper Aase DRAW DRAW
Swiss competition Kristofer Stanson Josefin Bohman WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Robert Bjurshagen Björn Carlander LOSS WIN
Swiss competition Patrik Jarenius Andreas Isaksson DRAW DRAW
Swiss competition Kristofer Stanson Björn Carlander DRAW DRAW
Swiss competition Fredrik Dillner Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Damian Matuszewski Andreas Aronsson WIN LOSS
Swiss competition Kasper Aase Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Jonas Eriksson Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Robert Bjurshagen Josefin Bohman WIN LOSS
Swiss competition Fredrik Dillner Damian Matuszewski DRAW DRAW
Swiss competition Patrik Jarenius Björn Carlander LOSS WIN
Swiss competition Kristofer Stanson Andreas Isaksson LOSS WIN
Swiss competition Kasper Aase Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Robert Bjurshagen Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition Andreas Aronsson Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition Mattias Brännström Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition Damian Matuszewski Björn Carlander DRAW DRAW
Swiss competition Andreas Isaksson Kasper Aase LOSS WIN
Swiss competition Robert Bjurshagen Fredrik Dillner WIN LOSS
Swiss competition Patrik Jarenius Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition Andreas Aronsson Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition Jonas Eriksson Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition Josefin Bohman Linus Spjutsberg LOSS WIN
Quarterfinal 1 Fredrik Dillner Kasper Aase LOSS WIN
Quarterfinal 2 Kristofer Stanson Robert Bjurshagen WIN LOSS
Quarterfinal 3 Andreas Isaksson Damian Matuszewski WIN LOSS
Quarterfinal 4 Andreas Aronsson Björn Carlander WIN LOSS
Semifinal 1 Kristofer Stanson Kasper Aase WIN LOSS
Semifinal 2 Andreas Isaksson Andreas Aronsson WIN LOSS
Final Kristofer Stanson Andreas Isaksson WIN LOSS
Third place Andreas Aronsson Kasper Aase LOSS WIN

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 2 Magnus Lundborg Albin Lundholm WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 2 Jonas Eriksson Albin Lundholm DRAW DRAW
Pool 2 Staffan Sannemalm Magnus Lundborg LOSS WIN
Pool 2 Kristofer Stanson Jonas Eriksson WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Albin Lundholm WIN LOSS
Pool 2 Magnus Lundborg Jonas Eriksson WIN LOSS
Pool 2 Kristofer Stanson Albin Lundholm WIN LOSS
Pool 2 Staffan Sannemalm Jonas Eriksson LOSS WIN
Pool 2 Magnus Lundborg Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 1 Andreas Markehed Patrik Jarenius WIN LOSS
Pool 1 Thomas Nyzell Patrik Jarenius LOSS WIN
Pool 1 Andreas Markehed Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Thomas Nyzell Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Patrik Jarenius Martin Svedberg WIN LOSS
Pool 1 Andreas Markehed Thomas Nyzell LOSS WIN
Pool 4 Robert Bjurshagen Robin Halldin WIN LOSS
Pool 4 Dennis Ljungqvist Fredrik Dillner WIN LOSS
Pool 4 Robert Bjurshagen Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 4 Fredrik Dillner Robin Halldin LOSS WIN
Pool 4 Dennis Ljungqvist Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 4 Robert Bjurshagen Fredrik Dillner WIN LOSS
Pool 4 Robin Halldin Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 4 Dennis Ljungqvist Robert Bjurshagen WIN LOSS
Pool 4 Fredrik Dillner Oskar Spjuth DRAW DRAW
Pool 4 Dennis Ljungqvist Robin Halldin WIN LOSS
Pool 3 Linus Spjutsberg Otto Stockhaus LOSS WIN
Pool 3 Henrik Persson Björn Carlander LOSS WIN
Pool 3 Mattias Färdigh Otto Stockhaus LOSS WIN
Pool 3 Henrik Persson Linus Spjutsberg LOSS WIN
Pool 3 Mattias Färdigh Björn Carlander LOSS WIN
Pool 3 Henrik Persson Otto Stockhaus LOSS WIN
Pool 3 Mattias Färdigh Linus Spjutsberg LOSS WIN
Pool 3 Björn Carlander Otto Stockhaus WIN LOSS
Pool 3 Henrik Persson Mattias Färdigh LOSS WIN
Pool 3 Björn Carlander Linus Spjutsberg WIN LOSS
Eighthfinal 1 Kristofer Stanson Oskar Spjuth WIN LOSS
Eighthfinal 2 Andreas Markehed Patrik Jarenius WIN LOSS
Eighthfinal 3 Jonas Eriksson Otto Stockhaus LOSS WIN
Eighthfinal 4 Magnus Lundborg Mattias Färdigh WIN LOSS
Eighthfinal 5 Dennis Ljungqvist Staffan Sannemalm WIN LOSS
Eighthfinal 6 Robert Bjurshagen Robin Halldin WIN LOSS
Eighthfinal 7 Thomas Nyzell Linus Spjutsberg WIN LOSS
Eighthfinal 8 Björn Carlander Albin Lundholm WIN LOSS
Quarterfinal 1 Andreas Markehed Kristofer Stanson LOSS WIN
Quarterfinal 2 Magnus Lundborg Otto Stockhaus WIN LOSS
Quarterfinal 3 Dennis Ljungqvist Robert Bjurshagen WIN LOSS
Quarterfinal 4 Thomas Nyzell Björn Carlander WIN LOSS
Semifinal 1 Magnus Lundborg Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinal 2 Dennis Ljungqvist Thomas Nyzell WIN LOSS
Final Dennis Ljungqvist Kristofer Stanson WIN LOSS
Third place Thomas Nyzell Magnus Lundborg WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Oscar Manuel Martin Lindberg Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Andreas Isaksson Damian Matuszewski LOSS WIN
Pool 1 Joel Andersson Joakim Linde LOSS WIN
Pool 1 Oscar Manuel Martin Lindberg Damian Matuszewski LOSS WIN
Pool 1 Joel Andersson Andreas Isaksson LOSS WIN
Pool 1 Damian Matuszewski Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Joel Andersson Oscar Manuel Martin Lindberg LOSS WIN
Pool 1 Andreas Isaksson Joakim Linde WIN LOSS
Pool 1 Joel Andersson Damian Matuszewski LOSS WIN
Pool 1 Oscar Manuel Martin Lindberg Andreas Isaksson LOSS WIN
Pool 2 Mattias Färdigh Robin Halldin WIN LOSS
Pool 2 Dennis Ljungqvist Robert Bjurshagen WIN LOSS
Pool 2 Dennis Ljungqvist Robin Halldin WIN LOSS
Pool 2 Magnus Lundborg Robert Bjurshagen DRAW DRAW
Pool 2 Magnus Lundborg Mattias Färdigh WIN LOSS
Pool 2 Robert Bjurshagen Robin Halldin WIN LOSS
Pool 2 Dennis Ljungqvist Mattias Färdigh WIN LOSS
Pool 2 Magnus Lundborg Robin Halldin WIN LOSS
Pool 2 Robert Bjurshagen Mattias Färdigh WIN LOSS
Pool 2 Dennis Ljungqvist Magnus Lundborg DRAW DRAW
Pool 4 Marcus Pettersson Ulf Lidsman WIN LOSS
Pool 4 Patrik Jarenius Daniel Hambraeus WIN LOSS
Pool 4 Marcus Pettersson Thomas Nyzell LOSS WIN
Pool 4 Ulf Lidsman Daniel Hambraeus WIN LOSS
Pool 4 Thomas Nyzell Daniel Hambraeus WIN LOSS
Pool 4 Patrik Jarenius Ulf Lidsman WIN LOSS
Pool 4 Thomas Nyzell Ulf Lidsman WIN LOSS
Pool 4 Marcus Pettersson Patrik Jarenius WIN LOSS
Pool 4 Marcus Pettersson Daniel Hambraeus LOSS WIN
Pool 4 Thomas Nyzell Patrik Jarenius DRAW DRAW
Pool 3 Linus Spjutsberg Otto Stockhaus DRAW DRAW
Pool 3 Kristofer Stanson Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 3 Jimmy Olsson Staffan Sannemalm WIN LOSS
Pool 3 Kristofer Stanson Linus Spjutsberg WIN LOSS
Pool 3 Staffan Sannemalm Otto Stockhaus DRAW DRAW
Pool 3 Jimmy Olsson Oskar Spjuth WIN LOSS
Pool 3 Staffan Sannemalm Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 3 Jimmy Olsson Otto Stockhaus WIN LOSS
Pool 3 Linus Spjutsberg Oskar Spjuth DRAW DRAW
Pool 3 Kristofer Stanson Otto Stockhaus WIN LOSS
Pool 3 Staffan Sannemalm Oskar Spjuth LOSS WIN
Pool 3 Jimmy Olsson Linus Spjutsberg WIN LOSS
Pool 3 Oskar Spjuth Otto Stockhaus WIN LOSS
Pool 3 Staffan Sannemalm Linus Spjutsberg LOSS WIN
Pool 3 Jimmy Olsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Eighthfinal 1 Kristofer Stanson Mattias Färdigh WIN LOSS
Eighthfinal 2 Patrik Jarenius Robert Bjurshagen WIN LOSS
Eighthfinal 3 Jimmy Olsson Oskar Spjuth WIN LOSS
Eighthfinal 4 Dennis Ljungqvist Linus Spjutsberg WIN LOSS
Eighthfinal 5 Thomas Nyzell Otto Stockhaus WIN LOSS
Eighthfinal 6 Marcus Pettersson Andreas Isaksson LOSS WIN
Eighthfinal 7 Oscar Manuel Martin Lindberg Magnus Lundborg LOSS WIN
Eighthfinal 8 Damian Matuszewski Daniel Hambraeus LOSS WIN
Quarterfinal 1 Patrik Jarenius Kristofer Stanson LOSS WIN
Quarterfinal 2 Dennis Ljungqvist Jimmy Olsson WIN LOSS
Quarterfinal 3 Thomas Nyzell Andreas Isaksson WIN LOSS
Quarterfinal 4 Magnus Lundborg Daniel Hambraeus WIN LOSS
Semifinal 1 Dennis Ljungqvist Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinal 2 Thomas Nyzell Magnus Lundborg LOSS WIN
Final Magnus Lundborg Kristofer Stanson LOSS WIN
Third place Dennis Ljungqvist Thomas Nyzell LOSS WIN
Pool 2 Magnus Lundborg Staffan Hammar WIN LOSS