A Christmas Competition 2019

Date
December 1
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 32 14
Women's Steel Any One-Handed Weapon 17 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Suzanne Elliott Adelaide Sword Academy
Mat Gebhardt Adelaide Sword Academy
Martin Blanchard Adelaide Sword Academy
Chris Blanchard Adelaide Sword Academy
Tara Smale Adelaide Sword Academy
Mark Holgate Adelaide Sword Academy
Matthew Simpson Adelaide Sword Academy
Daniel Romano Fechtschule Victoria
Kiah Waretini Fitzroy College of Arms
Jessica Walsh Fitzroy College of Arms
Brie Lewis Fitzroy College of Arms
Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms
Joel Thomas Scholar Victoria
Daniel Pope Scholar Victoria
Edward Craig The School of Historical Fencing
Paul Coia The School of Historical Fencing
Stuart Willis The School of Historical Fencing
Will Brookes The School of Historical Fencing
Vivian Excell The School of Historical Fencing

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Mark Holgate Daniel Romano WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Will Brookes LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Will Brookes LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Holgate Will Brookes WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Holgate Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Holgate Chris Blanchard WIN LOSS
Pool Set 1 Chris Blanchard Will Brookes DRAW DRAW
Pool Set 1 Daniel Romano Chris Blanchard WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Chris Blanchard WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Paul Coia WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Coia Martin Blanchard WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Martin Blanchard WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Coia Stuart Willis LOSS WIN
Pool Set 1 Martin Blanchard Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Pope Tara Smale WIN LOSS
Pool Set 1 Tara Smale Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Coia Tara Smale WIN LOSS
Pool Set 1 Martin Blanchard Tara Smale DRAW DRAW
Pool Set 1 Matthew Simpson Edward Craig LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Simpson Mat Gebhardt WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Mat Gebhardt WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Simpson Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Mat Gebhardt LOSS WIN
Quarterfinals Daniel Pope Paul Coia WIN LOSS
Quarterfinals Matthew Simpson Daniel Romano WIN LOSS
Semifinals Matthew Simpson Edward Craig LOSS WIN
Semifinals Mark Holgate Daniel Pope WIN LOSS
Gold Medal Match Mark Holgate Edward Craig WIN LOSS
Bronze Medal Match Daniel Pope Matthew Simpson WIN LOSS

Women's Steel Any One-Handed Weapon

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Kiah Waretini Vivian Excell DRAW DRAW
Pool Set 1 Suzanne Elliott Tara Smale WIN LOSS
Pool Set 1 Jessica Walsh Tara Smale DRAW DRAW
Pool Set 1 Suzanne Elliott Vivian Excell LOSS WIN
Pool Set 1 Jessica Walsh Vivian Excell WIN LOSS
Pool Set 1 Jessica Walsh Suzanne Elliott WIN LOSS
Pool Set 1 Tara Smale Vivian Excell LOSS WIN
Pool Set 1 Vivian Excell Brie Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Suzanne Elliott Brie Lewis LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Jessica Walsh LOSS WIN
Pool Set 1 Jessica Walsh Brie Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Brie Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Tara Smale Brie Lewis WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Vivian Excell DRAW DRAW
Pool Set 1 Katherine Livingston Tara Smale WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Suzanne Elliott WIN LOSS
Gold Medal Match Jessica Walsh Vivian Excell LOSS WIN