Salzburger Landesmeisterschaft 2019

Date
October 26
Country
Austria
City
Salzburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 61 21
Mixed Steel Sabre 24 9
Mixed Steel Single Rapier 28 10

Fighters in event

NameNationalityClub
Sascha Hartleb Stahlakademie
Andreas Klingelmayer Historisches Fechten Baden
Steinbrecher Elisa Historisches Fechten St. Pölten
Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten
Georg Mauerhofer INDES Graz
Georg Schatzdorfer INDES Graz
Nemeth Eszter INDES Graz
Robert Santner INDES Linz
Müller Julia INDES Regensburg
Michael Kühnel INDES Regensburg
Constantin Speitel INDES Salzburg
Simon Hotinceanu INDES Salzburg
Nina Ortmayr INDES Salzburg
Luisa Conrady INDES Salzburg
Benedikt Koller INDES Salzburg
Fabian Ulamec INDES Salzburg
Nicolai Bauer INDES Salzburg
Rudolf Feichtinger INDES Salzburg
Dorian Walcher INDES Salzburg
Putz Sebastian INDES Salzburg
Karl Rapp Klingenspiel
Tobias Härtl INDES
Philip Ohmer Ochs München
Thomas Schmid-Zurek Ochs München
Simon Keim Schwert und Bogen
Marc Schramm Schwert und Bogen
Pepin Marshall EHMS

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Nina Ortmayr Rudolf Feichtinger LOSS WIN
Preliminary Marc Schramm Georg Mauerhofer WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Pepin Marshall LOSS WIN
Preliminary Georg Mauerhofer Rudolf Feichtinger DRAW DRAW
Preliminary Marc Schramm Pepin Marshall WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Georg Mauerhofer LOSS WIN
Preliminary Pepin Marshall Rudolf Feichtinger WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Pepin Marshall Georg Mauerhofer WIN LOSS
Preliminary Marc Schramm Rudolf Feichtinger WIN LOSS
Preliminary Fabian Ulamec Tobias Härtl LOSS WIN
Preliminary Sascha Hartleb Philip Ohmer LOSS WIN
Preliminary Tobias Härtl Steinbrecher Elisa WIN LOSS
Preliminary Fabian Ulamec Sascha Hartleb LOSS WIN
Preliminary Philip Ohmer Steinbrecher Elisa WIN LOSS
Preliminary Sascha Hartleb Tobias Härtl LOSS WIN
Preliminary Fabian Ulamec Steinbrecher Elisa WIN LOSS
Preliminary Philip Ohmer Tobias Härtl WIN LOSS
Preliminary Sascha Hartleb Steinbrecher Elisa WIN LOSS
Preliminary Fabian Ulamec Philip Ohmer LOSS WIN
Preliminary Simon Keim Putz Sebastian WIN LOSS
Preliminary Andreas Klingelmayer Michael Kühnel LOSS WIN
Preliminary Benedikt Koller Thomas Schmid-Zurek LOSS WIN
Preliminary Andreas Klingelmayer Putz Sebastian LOSS WIN
Preliminary Michael Kühnel Simon Keim WIN LOSS
Preliminary Thomas Schmid-Zurek Putz Sebastian WIN LOSS
Preliminary Benedikt Koller Michael Kühnel LOSS WIN
Preliminary Andreas Klingelmayer Thomas Schmid-Zurek DRAW DRAW
Preliminary Benedikt Koller Simon Keim WIN LOSS
Preliminary Michael Kühnel Putz Sebastian WIN LOSS
Preliminary Thomas Schmid-Zurek Simon Keim LOSS WIN
Preliminary Andreas Klingelmayer Benedikt Koller LOSS WIN
Preliminary Michael Kühnel Thomas Schmid-Zurek LOSS WIN
Preliminary Benedikt Koller Putz Sebastian WIN LOSS
Preliminary Andreas Klingelmayer Simon Keim LOSS WIN
Preliminary Luisa Conrady Nicolai Bauer LOSS WIN
Preliminary Klaus Brandfellner Müller Julia WIN LOSS
Preliminary Luisa Conrady Robert Santner LOSS WIN
Preliminary Klaus Brandfellner Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Robert Santner Müller Julia WIN LOSS
Preliminary Luisa Conrady Klaus Brandfellner LOSS WIN
Preliminary Robert Santner Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Luisa Conrady Müller Julia WIN LOSS
Preliminary Robert Santner Klaus Brandfellner WIN LOSS
Preliminary Nicolai Bauer Müller Julia WIN LOSS
eighth final Luisa Conrady Robert Santner LOSS WIN
eighth final Benedikt Koller Thomas Schmid-Zurek LOSS WIN
eighth final Simon Keim Tobias Härtl LOSS WIN
eighth final Michael Kühnel Putz Sebastian WIN LOSS
eighth final Georg Mauerhofer Philip Ohmer LOSS WIN
eighth final Klaus Brandfellner Nicolai Bauer WIN LOSS
eighth final Pepin Marshall Sascha Hartleb WIN LOSS
eighth final Marc Schramm Rudolf Feichtinger WIN LOSS
Quarterfinal Thomas Schmid-Zurek Robert Santner LOSS WIN
Quarterfinal Michael Kühnel Tobias Härtl WIN LOSS
Quarterfinal Klaus Brandfellner Philip Ohmer WIN LOSS
Quarterfinal Marc Schramm Pepin Marshall WIN LOSS
Semifinal Michael Kühnel Robert Santner WIN LOSS
Semifinal Marc Schramm Klaus Brandfellner WIN LOSS
Bronze Final Robert Santner Klaus Brandfellner WIN LOSS
final Michael Kühnel Marc Schramm WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Benedikt Koller Klaus Brandfellner LOSS WIN
Preliminary Putz Sebastian Nemeth Eszter WIN LOSS
Preliminary Benedikt Koller Philip Ohmer WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Nemeth Eszter WIN LOSS
Preliminary Philip Ohmer Putz Sebastian LOSS WIN
Preliminary Benedikt Koller Nemeth Eszter WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Philip Ohmer DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Preliminary Benedikt Koller Putz Sebastian LOSS WIN
Preliminary Philip Ohmer Nemeth Eszter WIN LOSS
Preliminary Klaus Brandfellner Putz Sebastian LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Karl Rapp LOSS WIN
Preliminary Thomas Schmid-Zurek Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Thomas Schmid-Zurek WIN LOSS
Preliminary Karl Rapp Marc Schramm LOSS WIN
Preliminary Karl Rapp Thomas Schmid-Zurek LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Marc Schramm WIN LOSS
Quarterfinal Thomas Schmid-Zurek Putz Sebastian WIN LOSS
Quarterfinal Benedikt Koller Philip Ohmer WIN LOSS
Quarterfinal Marc Schramm Klaus Brandfellner WIN LOSS
Quarterfinal Constantin Speitel Karl Rapp WIN LOSS
Semifinal Benedikt Koller Thomas Schmid-Zurek LOSS WIN
Semifinal Constantin Speitel Marc Schramm WIN LOSS
Bronze Final Benedikt Koller Marc Schramm LOSS WIN
Final Constantin Speitel Thomas Schmid-Zurek WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Preliminary Simon Hotinceanu Luisa Conrady WIN LOSS
Preliminary Karl Rapp Michael Kühnel WIN LOSS
Preliminary Luisa Conrady Sascha Hartleb WIN LOSS
Preliminary Simon Hotinceanu Michael Kühnel LOSS WIN
Preliminary Karl Rapp Sascha Hartleb WIN LOSS
Preliminary Luisa Conrady Michael Kühnel LOSS WIN
Preliminary Simon Hotinceanu Sascha Hartleb WIN LOSS
Preliminary Karl Rapp Luisa Conrady WIN LOSS
Preliminary Michael Kühnel Sascha Hartleb WIN LOSS
Preliminary Simon Hotinceanu Karl Rapp LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Nina Ortmayr WIN LOSS
Preliminary Nicolai Bauer Dorian Walcher LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Georg Schatzdorfer WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Georg Schatzdorfer Dorian Walcher WIN LOSS
Preliminary Constantin Speitel Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Georg Schatzdorfer LOSS WIN
Preliminary Constantin Speitel Dorian Walcher WIN LOSS
Preliminary Georg Schatzdorfer Nicolai Bauer WIN LOSS
Preliminary Nina Ortmayr Dorian Walcher LOSS WIN
Quarterfinal Constantin Speitel Nina Ortmayr WIN LOSS
Quarterfinal Simon Hotinceanu Karl Rapp LOSS WIN
Quarterfinal Michael Kühnel Dorian Walcher WIN LOSS
Quarterfinal Luisa Conrady Georg Schatzdorfer LOSS WIN
Semifinal Constantin Speitel Karl Rapp LOSS WIN
Semifinal Michael Kühnel Georg Schatzdorfer WIN LOSS
Bronze Final Constantin Speitel Georg Schatzdorfer WIN LOSS
Final Karl Rapp Michael Kühnel LOSS WIN