Nederlandse HEMA Kampioenschappen 2022: Evenement 2

Date
August 13
Country
Netherlands
City
Gouda

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 56 20
Mixed Steel Longsword 61 21
Mixed Steel Sabre 40 18
Women's Steel Longsword 21 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Menso Westerouen van Meeteren De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Jerze de Reus De Zwaardkring
Max van den Ekart De Zwaardkring
Tosca Beuming De Zwaardkring
Stephanie de Wit De Zwaardkring
Kees Diependaal De Zwaardkring
Max Knapen De Zwaardkring
Jeroen van Wordragen De Zwaardkring
Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen De Zwaardkring
Alexander van den Akker De Zwaardkring
Andreas Uten De Zwaardkring
Bryan Trepels De Zwaardkring
Dimitri ten Have De Zwaardkring
Guido Bartholomaeus van der Maesen De Zwaardkring
Lucas Colbers De Zwaardkring
Stefan Roels De Zwaardkring
Jasper Eras De Zwaardkring
Marnix de Wit De Zwaardkring
Danique Grevink De Zwaardkring
Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland
Jeroen van Popele Historisch Vrijvechten Nederland
Chantal van Rijn Historisch Vrijvechten Nederland
Nick van Dop Historisch Vrijvechten Nederland
Rens Appelman Historisch Vrijvechten Nederland
Roeland Bogaert Historisch Vrijvechten Nederland
James Davis Historisch Vrijvechten Nederland
Marijn Kroon Historisch Vrijvechten Nederland
Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland
Jasper de Koster Historisch Vrijvechten Nederland
Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland
Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland
Maurice Booij MARS
Teun Dirk Roelof Lubbers MARS
David van der Laan MARS
Rianne Doornik MARS
Micha Morales MARS
Tim Bodde MARS
Xander Bruins Zwaard & Steen
Nick Bos Zwaard & Steen
Wilfred de Lang Zwaard & Steen
Alexey Rodriguez Blanter Zwaard & Steen
Eline Spek Zwaard & Steen
Petra Westveer Zwaard & Steen
Remco Dijk Zwaard & Steen
Arto Fama Zwaard & Steen
Vladimir Poliakov Historisch Vrijvechten Nederland

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-finals match 1 Pim Baeten Arto Fama LOSS WIN
Eighth-finals match 2 Dimitri ten Have Andreas Uten WIN LOSS
Eighth-finals match 3 Stefan Brunner Maurice Booij WIN LOSS
Eighth-finals match 4 Lucas Colbers Oskar ter Mors LOSS WIN
Eighth-finals match 5 Wilfred de Lang Bart Jongsma LOSS WIN
Eighth-finals match 6 Micha Morales Jerze de Reus LOSS WIN
Eighth-finals match 7 Kees Diependaal Max van den Ekart LOSS WIN
Eighth-finals match 8 Henric Jansen Rens Appelman WIN LOSS
Quarterfinals match 1 Dimitri ten Have Arto Fama LOSS WIN
Quarterfinals match 2 Stefan Brunner Oskar ter Mors WIN LOSS
Quarterfinals match 3 Bart Jongsma Jerze de Reus LOSS WIN
Quarterfinals match 4 Henric Jansen Max van den Ekart WIN LOSS
Semifinals match 1 Arto Fama Stefan Brunner WIN LOSS
Semifinals match 2 Jerze de Reus Henric Jansen LOSS WIN
Third place match Stefan Brunner Jerze de Reus LOSS WIN
Final Henric Jansen Arto Fama LOSS WIN
Poule 1 Bart Jongsma Jerze de Reus WIN LOSS
Poule 1 Rens Appelman Mart van den Burg WIN LOSS
Poule 1 Micha Morales Bart Jongsma LOSS WIN
Poule 1 Rens Appelman Jerze de Reus LOSS WIN
Poule 1 Micha Morales Mart van den Burg WIN LOSS
Poule 1 Rens Appelman Bart Jongsma LOSS WIN
Poule 1 Jerze de Reus Micha Morales WIN LOSS
Poule 1 Bart Jongsma Mart van den Burg WIN LOSS
Poule 1 Rens Appelman Micha Morales LOSS WIN
Poule 1 Jerze de Reus Mart van den Burg WIN LOSS
Poule 2 Lucas Colbers Pim Baeten WIN LOSS
Poule 2 Max van den Ekart Arto Fama LOSS WIN
Poule 2 Pim Baeten Jeroen van Popele WIN LOSS
Poule 2 Max van den Ekart Lucas Colbers WIN LOSS
Poule 2 Jeroen van Popele Arto Fama LOSS WIN
Poule 2 Pim Baeten Max van den Ekart LOSS WIN
Poule 2 Lucas Colbers Jeroen van Popele DRAW DRAW
Poule 2 Arto Fama Pim Baeten WIN LOSS
Poule 2 Jeroen van Popele Max van den Ekart LOSS WIN
Poule 2 Arto Fama Lucas Colbers WIN LOSS
Poule 3 Dimitri ten Have Nick van Dop WIN LOSS
Poule 3 Oskar ter Mors Maurice Booij WIN LOSS
Poule 3 Nick van Dop Andreas Uten LOSS WIN
Poule 3 Oskar ter Mors Dimitri ten Have WIN LOSS
Poule 3 Andreas Uten Maurice Booij DRAW DRAW
Poule 3 Oskar ter Mors Nick van Dop WIN LOSS
Poule 3 Dimitri ten Have Andreas Uten LOSS WIN
Poule 3 Maurice Booij Nick van Dop WIN LOSS
Poule 3 Andreas Uten Oskar ter Mors LOSS WIN
Poule 3 Maurice Booij Dimitri ten Have LOSS WIN
Poule 4 Nick Bos Wilfred de Lang LOSS WIN
Poule 4 Stefan Brunner Kees Diependaal WIN LOSS
Poule 4 Nick Bos Henric Jansen LOSS WIN
Poule 4 Wilfred de Lang Kees Diependaal LOSS WIN
Poule 4 Henric Jansen Stefan Brunner WIN LOSS
Poule 4 Kees Diependaal Nick Bos WIN LOSS
Poule 4 Wilfred de Lang Henric Jansen LOSS WIN
Poule 4 Nick Bos Stefan Brunner LOSS WIN
Poule 4 Henric Jansen Kees Diependaal WIN LOSS
Poule 4 Stefan Brunner Wilfred de Lang WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Eighth-finals Xander Bruins Jeroen van Wordragen LOSS WIN
Eighth-finals Bryan Trepels Guido Bartholomaeus van der Maesen WIN LOSS
Eighth-finals Vladimir Poliakov David van der Laan WIN LOSS
Eighth-finals Chantal van Rijn Alexey Rodriguez Blanter LOSS WIN
Eighth-finals Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen Tim Bodde WIN LOSS
Eighth-finals Marnix de Wit Teun Dirk Roelof Lubbers WIN LOSS
Eighth-finals Max Knapen James Davis LOSS WIN
Eighth-finals Jasper Eras Menso Westerouen van Meeteren WIN LOSS
Quarterfinals Jeroen van Wordragen Bryan Trepels WIN LOSS
Quarterfinals Vladimir Poliakov Alexey Rodriguez Blanter LOSS WIN
Quarterfinals Marnix de Wit Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen LOSS WIN
Quarterfinals Jasper Eras James Davis WIN LOSS
Semifinals Alexey Rodriguez Blanter Jeroen van Wordragen WIN LOSS
Semifinals Jasper Eras Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen WIN LOSS
Third place match Jeroen van Wordragen Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen WIN LOSS
Final Jasper Eras Alexey Rodriguez Blanter LOSS WIN
Poule 1 Alexey Rodriguez Blanter Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 James Davis Remco Dijk WIN LOSS
Poule 1 Alexey Rodriguez Blanter Chantal van Rijn WIN LOSS
Poule 1 James Davis Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen DRAW DRAW
Poule 1 Stephanie de Wit Chantal van Rijn LOSS WIN
Poule 1 Remco Dijk Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen LOSS WIN
Poule 1 James Davis Alexey Rodriguez Blanter LOSS WIN
Poule 1 Remco Dijk Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 James Davis Chantal van Rijn WIN LOSS
Poule 1 Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 Alexey Rodriguez Blanter Remco Dijk WIN LOSS
Poule 1 Chantal van Rijn Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen LOSS WIN
Poule 1 James Davis Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 Remco Dijk Chantal van Rijn LOSS WIN
Poule 1 Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen Alexey Rodriguez Blanter WIN LOSS
Poule 2 Max Knapen Menso Westerouen van Meeteren LOSS WIN
Poule 2 Roeland Bogaert Guido Bartholomaeus van der Maesen LOSS WIN
Poule 2 Menso Westerouen van Meeteren David van der Laan WIN LOSS
Poule 2 Guido Bartholomaeus van der Maesen Max Knapen WIN LOSS
Poule 2 David van der Laan Roeland Bogaert WIN LOSS
Poule 2 Menso Westerouen van Meeteren Guido Bartholomaeus van der Maesen WIN LOSS
Poule 2 David van der Laan Max Knapen LOSS WIN
Poule 2 Roeland Bogaert Menso Westerouen van Meeteren LOSS WIN
Poule 2 Guido Bartholomaeus van der Maesen David van der Laan LOSS WIN
Poule 2 Roeland Bogaert Max Knapen LOSS WIN
Poule 3 Jasper de Koster Teun Dirk Roelof Lubbers LOSS WIN
Poule 3 Xander Bruins Stefan Roels LOSS WIN
Poule 3 Jeroen van Wordragen Teun Dirk Roelof Lubbers WIN LOSS
Poule 3 Xander Bruins Jasper de Koster WIN LOSS
Poule 3 Jeroen van Wordragen Stefan Roels WIN LOSS
Poule 3 Xander Bruins Teun Dirk Roelof Lubbers LOSS WIN
Poule 3 Jasper de Koster Jeroen van Wordragen LOSS WIN
Poule 3 Stefan Roels Teun Dirk Roelof Lubbers LOSS WIN
Poule 3 Jeroen van Wordragen Xander Bruins WIN LOSS
Poule 3 Stefan Roels Jasper de Koster LOSS WIN
Poule 4 Vladimir Poliakov Jasper Eras WIN LOSS
Poule 4 Marnix de Wit Tim Bodde WIN LOSS
Poule 4 Bryan Trepels Jasper Eras WIN LOSS
Poule 4 Marnix de Wit Vladimir Poliakov LOSS WIN
Poule 4 Bryan Trepels Tim Bodde DRAW DRAW
Poule 4 Jasper Eras Marnix de Wit WIN LOSS
Poule 4 Vladimir Poliakov Bryan Trepels LOSS WIN
Poule 4 Jasper Eras Tim Bodde LOSS WIN
Poule 4 Bryan Trepels Marnix de Wit LOSS WIN
Poule 4 Tim Bodde Vladimir Poliakov LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals match 1 Mart van den Burg Henric Jansen LOSS WIN
Quarterfinals match 2 Jeroen van Popele Maurice Booij WIN LOSS
Quarterfinals match 3 Siegfried Daal Jeroen van Wordragen WIN LOSS
Quarterfinals match 4 Alexander van den Akker Bart Jongsma LOSS WIN
Semifinals match 1 Henric Jansen Jeroen van Popele LOSS WIN
Semifinals match 2 Siegfried Daal Bart Jongsma WIN LOSS
Third place match Bart Jongsma Henric Jansen WIN LOSS
Final Jeroen van Popele Siegfried Daal LOSS WIN
Poule 1 Bart Jongsma Dimitri ten Have WIN LOSS
Poule 1 Marnix de Wit Stefan Brunner LOSS WIN
Poule 1 Jeroen van Wordragen Bart Jongsma LOSS WIN
Poule 1 Marnix de Wit Dimitri ten Have LOSS WIN
Poule 1 Stefan Brunner Jeroen van Wordragen LOSS WIN
Poule 1 Marnix de Wit Bart Jongsma LOSS WIN
Poule 1 Dimitri ten Have Jeroen van Wordragen DRAW DRAW
Poule 1 Stefan Brunner Bart Jongsma LOSS WIN
Poule 1 Marnix de Wit Jeroen van Wordragen LOSS WIN
Poule 1 Stefan Brunner Dimitri ten Have LOSS WIN
Poule 2 Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen Henric Jansen LOSS WIN
Poule 2 Chantal van Rijn Alexander van den Akker LOSS WIN
Poule 2 Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen Chantal van Rijn LOSS WIN
Poule 2 Alexander van den Akker Henric Jansen LOSS WIN
Poule 2 Chantal van Rijn Henric Jansen LOSS WIN
Poule 2 Alexander van den Akker Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen LOSS WIN
Poule 3 Siegfried Daal Max Knapen WIN LOSS
Poule 3 Marijn Kroon Andreas Uten WIN LOSS
Poule 3 Siegfried Daal Marijn Kroon WIN LOSS
Poule 3 Max Knapen Andreas Uten LOSS WIN
Poule 3 Max Knapen Marijn Kroon WIN LOSS
Poule 3 Siegfried Daal Andreas Uten WIN LOSS
Poule 4 Kees Diependaal Maurice Booij LOSS WIN
Poule 4 Mart van den Burg Guido Bartholomaeus van der Maesen WIN LOSS
Poule 4 Jeroen van Popele Kees Diependaal WIN LOSS
Poule 4 Maurice Booij Guido Bartholomaeus van der Maesen WIN LOSS
Poule 4 Jeroen van Popele Mart van den Burg WIN LOSS
Poule 4 Kees Diependaal Guido Bartholomaeus van der Maesen WIN LOSS
Poule 4 Maurice Booij Jeroen van Popele LOSS WIN
Poule 4 Mart van den Burg Kees Diependaal WIN LOSS
Poule 4 Guido Bartholomaeus van der Maesen Jeroen van Popele LOSS WIN
Poule 4 Maurice Booij Mart van den Burg WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Semifinals Danique Grevink Eline Spek LOSS WIN
Semifinals Tosca Beuming Chantal van Rijn WIN LOSS
Third place match Danique Grevink Chantal van Rijn LOSS WIN
Final Eline Spek Tosca Beuming WIN LOSS
Poule 1 Stephanie de Wit Petra Westveer WIN LOSS
Poule 1 Eline Spek Chantal van Rijn WIN LOSS
Poule 1 Rianne Doornik Tosca Beuming LOSS WIN
Poule 1 Petra Westveer Tosca Beuming LOSS WIN
Poule 1 Danique Grevink Eline Spek LOSS WIN
Poule 1 Stephanie de Wit Rianne Doornik LOSS WIN
Poule 1 Petra Westveer Chantal van Rijn LOSS WIN
Poule 1 Danique Grevink Rianne Doornik WIN LOSS
Poule 1 Eline Spek Tosca Beuming WIN LOSS
Poule 1 Chantal van Rijn Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 Petra Westveer Danique Grevink LOSS WIN
Poule 1 Rianne Doornik Eline Spek LOSS WIN
Poule 1 Tosca Beuming Stephanie de Wit WIN LOSS
Poule 1 Danique Grevink Chantal van Rijn LOSS WIN
Poule 1 Petra Westveer Rianne Doornik LOSS WIN
Poule 1 Stephanie de Wit Eline Spek LOSS WIN
Poule 1 Tosca Beuming Chantal van Rijn WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event. If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Nederlandse HEMA Kampioenschappen 2022: Evenement 2

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
8 5 Arto Fama Zwaard & Steen 1867.9 41
30 20 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1733.8 42
54 8 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1681.5 19.2
75 21 Max van den Ekart De Zwaardkring 1642.3 26.3
100 39 Jerze de Reus De Zwaardkring 1611.2 49.1
103 26 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 1604.3 33.2
124 31 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 1577.3 27.9
321 9 Micha Morales MARS 1453.6 7
451 8 Kees Diependaal De Zwaardkring 1390 1.3
453 294 Jeroen van Popele Historisch Vrijvechten Nederland 1389.7 158
461 134 Dimitri ten Have De Zwaardkring 1386.2 65.7
478 43 Maurice Booij MARS 1379.2 16.7
598 132 Alexey Rodriguez Blanter Zwaard & Steen 1326.8 66.3
615 204 Andreas Uten De Zwaardkring 1319.4 89.4
621 308 Jeroen van Wordragen De Zwaardkring 1316.1 127.1
627 76 Rens Appelman Historisch Vrijvechten Nederland 1314.4 25.5
690 250 Lucas Colbers De Zwaardkring 1286 100.7
757 50 Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland 1259.2 23.6
857 35 Wilfred de Lang Zwaard & Steen 1222.6 19.9
938 119 Bryan Trepels De Zwaardkring 1195.6 58.6
991 82 Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland 1174.9 23.8
1042 176 Guido Bartholomaeus van der Maesen De Zwaardkring 1155.1 55.4
1072 652 Menso Westerouen van Meeteren De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1141 233.3
1097 221 Teun Dirk Roelof Lubbers MARS 1133.4 79.3
1129 587 Sjaak Jacobus Hendrikus Thijssen De Zwaardkring 1125.2 211.3
1223 177 Nick van Dop Historisch Vrijvechten Nederland 1094.6 46.2
1251 103 Nick Bos Zwaard & Steen 1082.5 25.4
1254 James Davis Historisch Vrijvechten Nederland 1081.3
1258 459 Vladimir Poliakov Historisch Vrijvechten Nederland 1080.3 166.8
1441 170 David van der Laan MARS 1027.7 40.8
1469 267 Remco Dijk Zwaard & Steen 1018 71.9
1639 Jasper Eras De Zwaardkring 959
1674 Marnix de Wit De Zwaardkring 945
1851 40 Jasper de Koster Historisch Vrijvechten Nederland 882.1 47.6
1913 5 Tim Bodde MARS 856.9 44.7
1970 101 Max Knapen De Zwaardkring 826.2 313.6
1974 Xander Bruins Zwaard & Steen 823.9
2032 Stefan Roels De Zwaardkring 782
2041 29 Chantal van Rijn Historisch Vrijvechten Nederland 775.9 222
2137 Roeland Bogaert Historisch Vrijvechten Nederland 594.6
2146 Stephanie de Wit De Zwaardkring 529.4
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
17 14 Eline Spek Zwaard & Steen 1571 99.6
24 3 Tosca Beuming De Zwaardkring 1496.8 15.4
75 45 Chantal van Rijn Historisch Vrijvechten Nederland 1224.6 229.9
95 7 Rianne Doornik MARS 1158.4 52.6
118 Danique Grevink De Zwaardkring 1071.5
155 4 Stephanie de Wit De Zwaardkring 887.5 83
180 Petra Westveer Zwaard & Steen 766
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
19 14 Eline Spek Zwaard & Steen 1571 99.6
26 3 Tosca Beuming De Zwaardkring 1496.8 15.4
82 48 Chantal van Rijn Historisch Vrijvechten Nederland 1224.6 229.9
105 10 Rianne Doornik MARS 1158.4 52.6
127 Danique Grevink De Zwaardkring 1071.5
170 8 Stephanie de Wit De Zwaardkring 887.5 83
197 Petra Westveer Zwaard & Steen 766