Central Asia HEMA Cup 2023

Date
November 11
Country
Kazakhstan
City
Almaty

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Men's Steel Longsword 58 23
Men's Steel Sabre 42 15
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 38 15
Women's Steel Longsword 21 7
Women's Steel Sabre 10 5
Women's Steel Sword & Buckler 3 3

Fighters in event

NameNationalityClub
Roman Pimenov Guard
Kseniya Lukerchenko Guard
Alexandr Svetlakov Ferox
Ali Akhatov Ferox
Andrei Zaborskiy Ferox
Anton Reznikov Ferox
Daniil Yefremov Ferox
Denis Plavskij Ferox
Sof'ya Dauletbakova Ferox
Valentina Kazachevskaia Ferox
Oleg Razumov Ferox
Ramazan Madalinov Ferox
Sultan Dzhalishev Ferox
Elvira Chekhovskaya Ferox
Galina Poleva Ferox
Innessa Kruze Ferox
Ivan Samofalov Ferox
Maksim Afanas'ev Ferox
Mihail Kalyuzhnyj Ferox
Miras Magzom Ferox
Evgeniy Ughai Golden Falcon
Roman Vasil'chenko Golden Falcon
Sultan Kushubenov Golden Falcon
Temirbat Zhantleu Golden Falcon
Muhmedali Esembekov Golden Falcon
Nikolaj Krulikovskij Golden Falcon
Nikita Nenilin Forest Brotherhood
Bachurin Mihail Golden Falcon
Viktoriia Volkova Golden Falcon
Rafael Fazletdinov Golden Falcon
Sergey Novikov Golden Falcon
Iuliia Pospelova Golden Falcon
Aleksej ZHuravlev Gran
Aleksandr Ovchinnikov NoName
Artur Hakimov Rarog Squad
Pol Makleri Guard
Alexandr Mikhailov Phoenix
Fedor Ustinov Phoenix

Tournaments

Men's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Andrei Zaborskiy Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
pool 1 Rafael Fazletdinov Evgeniy Ughai WIN LOSS
pool 1 Evgeniy Ughai Andrei Zaborskiy WIN LOSS
pool 1 Rafael Fazletdinov Andrei Zaborskiy WIN LOSS
pool 1 Rafael Fazletdinov Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
pool 1 Evgeniy Ughai Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
pool 2 Roman Vasil'chenko Nikita Nenilin LOSS WIN
pool 2 Mihail Kalyuzhnyj Muhmedali Esembekov WIN LOSS
pool 2 Roman Vasil'chenko Miras Magzom WIN LOSS
pool 2 Nikita Nenilin Muhmedali Esembekov WIN LOSS
pool 2 Miras Magzom Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
pool 2 Muhmedali Esembekov Roman Vasil'chenko LOSS WIN
pool 2 Nikita Nenilin Miras Magzom LOSS WIN
pool 2 Roman Vasil'chenko Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
pool 2 Muhmedali Esembekov Miras Magzom WIN LOSS
pool 2 Nikita Nenilin Mihail Kalyuzhnyj WIN LOSS
pool 3 Nikolaj Krulikovskij Ivan Samofalov LOSS WIN
pool 3 Denis Plavskij Sultan Kushubenov WIN LOSS
pool 3 Ramazan Madalinov Ivan Samofalov WIN LOSS
pool 3 Nikolaj Krulikovskij Sultan Kushubenov WIN LOSS
pool 3 Denis Plavskij Ramazan Madalinov WIN LOSS
pool 3 Sultan Kushubenov Ivan Samofalov LOSS WIN
pool 3 Ramazan Madalinov Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
pool 3 Denis Plavskij Ivan Samofalov WIN LOSS
pool 3 Sultan Kushubenov Ramazan Madalinov LOSS WIN
pool 3 Denis Plavskij Nikolaj Krulikovskij LOSS WIN
pool 4 Artur Hakimov Anton Reznikov WIN LOSS
pool 4 Temirbat Zhantleu Alexandr Svetlakov LOSS WIN
pool 4 Anton Reznikov Alexandr Svetlakov WIN LOSS
pool 4 Temirbat Zhantleu Anton Reznikov WIN LOSS
pool 4 Artur Hakimov Temirbat Zhantleu WIN LOSS
pool 4 Alexandr Svetlakov Artur Hakimov LOSS WIN
pool 5 Maksim Afanas'ev Daniil Yefremov LOSS WIN
pool 5 Sergey Novikov Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
pool 5 Ali Akhatov Daniil Yefremov LOSS WIN
pool 5 Maksim Afanas'ev Aleksej ZHuravlev LOSS WIN
pool 5 Ali Akhatov Sergey Novikov LOSS WIN
pool 5 Aleksej ZHuravlev Daniil Yefremov WIN LOSS
pool 5 Maksim Afanas'ev Ali Akhatov WIN LOSS
pool 5 Sergey Novikov Daniil Yefremov WIN LOSS
pool 5 Ali Akhatov Aleksej ZHuravlev LOSS WIN
pool 5 Maksim Afanas'ev Sergey Novikov LOSS WIN
elimination round 1 Evgeniy Ughai Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
elimination round 1 Ramazan Madalinov Rafael Fazletdinov LOSS WIN
elimination round 1 Mihail Kalyuzhnyj Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
elimination round 1 Denis Plavskij Roman Vasil'chenko WIN LOSS
elimination round 1 Artur Hakimov Anton Reznikov WIN LOSS
elimination round 1 Ivan Samofalov Aleksej ZHuravlev LOSS WIN
elimination round 1 Sergey Novikov Alexandr Svetlakov WIN LOSS
elimination round 1 Daniil Yefremov Nikita Nenilin LOSS WIN
elimination round 2 Aleksandr Ovchinnikov Rafael Fazletdinov WIN LOSS
elimination round 2 Mihail Kalyuzhnyj Denis Plavskij LOSS WIN
elimination round 2 Artur Hakimov Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
elimination round 2 Nikita Nenilin Sergey Novikov WIN LOSS
elimination round 3 Aleksandr Ovchinnikov Denis Plavskij WIN LOSS
elimination round 3 Artur Hakimov Nikita Nenilin WIN LOSS
elimination round 4 Aleksandr Ovchinnikov Artur Hakimov WIN LOSS
elimination round 4 Denis Plavskij Nikita Nenilin WIN LOSS

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Fedor Ustinov Oleg Razumov LOSS WIN
pool 1 Alexandr Mikhailov Sergey Novikov LOSS WIN
pool 1 Fedor Ustinov Anton Reznikov LOSS WIN
pool 1 Alexandr Mikhailov Oleg Razumov LOSS WIN
pool 1 Sergey Novikov Anton Reznikov WIN LOSS
pool 1 Fedor Ustinov Alexandr Mikhailov WIN LOSS
pool 1 Oleg Razumov Anton Reznikov WIN LOSS
pool 1 Sergey Novikov Fedor Ustinov WIN LOSS
pool 1 Anton Reznikov Alexandr Mikhailov LOSS WIN
pool 1 Oleg Razumov Sergey Novikov WIN LOSS
pool 2 Sultan Kushubenov Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
pool 2 Roman Pimenov Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
pool 2 Denis Plavskij Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
pool 2 Roman Pimenov Sultan Kushubenov LOSS WIN
pool 2 Aleksandr Ovchinnikov Denis Plavskij WIN LOSS
pool 2 Roman Pimenov Nikolaj Krulikovskij LOSS WIN
pool 2 Sultan Kushubenov Denis Plavskij LOSS WIN
pool 2 Aleksandr Ovchinnikov Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
pool 2 Roman Pimenov Denis Plavskij LOSS WIN
pool 2 Aleksandr Ovchinnikov Sultan Kushubenov WIN LOSS
pool 3 Temirbat Zhantleu Nikita Nenilin LOSS WIN
pool 3 Sultan Dzhalishev Rafael Fazletdinov WIN LOSS
pool 3 Temirbat Zhantleu Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
pool 3 Nikita Nenilin Rafael Fazletdinov LOSS WIN
pool 3 Sultan Dzhalishev Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
pool 3 Temirbat Zhantleu Rafael Fazletdinov LOSS WIN
pool 3 Nikita Nenilin Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
pool 3 Sultan Dzhalishev Temirbat Zhantleu WIN LOSS
pool 3 Rafael Fazletdinov Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
pool 3 Sultan Dzhalishev Nikita Nenilin WIN LOSS
elimination round 1 Temirbat Zhantleu Sultan Kushubenov WIN LOSS
elimination round 1 Denis Plavskij Alexandr Mikhailov WIN LOSS
elimination round 1 Nikita Nenilin Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
elimination round 1 Anton Reznikov Rafael Fazletdinov LOSS WIN
elimination round 2 Temirbat Zhantleu Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN
elimination round 2 Sergey Novikov Denis Plavskij WIN LOSS
elimination round 2 Sultan Dzhalishev Nikita Nenilin LOSS WIN
elimination round 2 Rafael Fazletdinov Oleg Razumov WIN LOSS
elimination round 3 Sergey Novikov Aleksandr Ovchinnikov WIN LOSS
elimination round 3 Rafael Fazletdinov Nikita Nenilin LOSS WIN
elimination round 4 Sergey Novikov Nikita Nenilin LOSS WIN
elimination round 4 Rafael Fazletdinov Aleksandr Ovchinnikov LOSS WIN

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Daniil Yefremov Sergey Novikov LOSS WIN
pool 1 Nikolaj Krulikovskij Denis Plavskij LOSS WIN
pool 1 Daniil Yefremov Roman Vasil'chenko WIN LOSS
pool 1 Nikolaj Krulikovskij Sergey Novikov WIN LOSS
pool 1 Denis Plavskij Roman Vasil'chenko WIN LOSS
pool 1 Nikolaj Krulikovskij Daniil Yefremov LOSS WIN
pool 1 Sergey Novikov Roman Vasil'chenko WIN LOSS
pool 1 Denis Plavskij Daniil Yefremov WIN LOSS
pool 1 Nikolaj Krulikovskij Roman Vasil'chenko WIN LOSS
pool 1 Sergey Novikov Denis Plavskij WIN LOSS
pool 2 Ivan Samofalov Muhmedali Esembekov WIN LOSS
pool 2 Nikita Nenilin Bachurin Mihail WIN LOSS
pool 2 Ivan Samofalov Temirbat Zhantleu WIN LOSS
pool 2 Bachurin Mihail Muhmedali Esembekov WIN LOSS
pool 2 Nikita Nenilin Temirbat Zhantleu WIN LOSS
pool 2 Ivan Samofalov Bachurin Mihail WIN LOSS
pool 2 Temirbat Zhantleu Muhmedali Esembekov LOSS WIN
pool 2 Nikita Nenilin Ivan Samofalov WIN LOSS
pool 2 Temirbat Zhantleu Bachurin Mihail WIN LOSS
pool 2 Nikita Nenilin Muhmedali Esembekov WIN LOSS
pool 3 Aleksej ZHuravlev Rafael Fazletdinov WIN LOSS
pool 3 Pol Makleri Aleksandr Ovchinnikov WIN LOSS
pool 3 Aleksej ZHuravlev Mihail Kalyuzhnyj WIN LOSS
pool 3 Pol Makleri Rafael Fazletdinov WIN LOSS
pool 3 Aleksandr Ovchinnikov Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
pool 3 Pol Makleri Aleksej ZHuravlev LOSS WIN
pool 3 Rafael Fazletdinov Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
pool 3 Aleksej ZHuravlev Aleksandr Ovchinnikov WIN LOSS
pool 3 Pol Makleri Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
pool 3 Rafael Fazletdinov Aleksandr Ovchinnikov WIN LOSS
elimination round 1 Daniil Yefremov Nikita Nenilin LOSS WIN
elimination round 1 Ivan Samofalov Mihail Kalyuzhnyj LOSS WIN
elimination round 1 Aleksej ZHuravlev Nikolaj Krulikovskij WIN LOSS
elimination round 1 Denis Plavskij Sergey Novikov WIN LOSS
elimination round 2 Nikita Nenilin Mihail Kalyuzhnyj WIN LOSS
elimination round 2 Denis Plavskij Aleksej ZHuravlev WIN LOSS
elimination round 3 Nikita Nenilin Denis Plavskij WIN LOSS
elimination round 3 Mihail Kalyuzhnyj Aleksej ZHuravlev LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Galina Poleva Valentina Kazachevskaia LOSS WIN
pool 1 Iuliia Pospelova Elvira Chekhovskaya WIN LOSS
pool 1 Viktoriia Volkova Kseniya Lukerchenko WIN LOSS
pool 1 Innessa Kruze Elvira Chekhovskaya WIN LOSS
pool 1 Galina Poleva Viktoriia Volkova WIN LOSS
pool 1 Iuliia Pospelova Innessa Kruze WIN LOSS
pool 1 Galina Poleva Kseniya Lukerchenko WIN LOSS
pool 1 Elvira Chekhovskaya Valentina Kazachevskaia LOSS WIN
pool 1 Innessa Kruze Galina Poleva LOSS WIN
pool 1 Iuliia Pospelova Viktoriia Volkova WIN LOSS
pool 1 Innessa Kruze Valentina Kazachevskaia LOSS WIN
pool 1 Galina Poleva Elvira Chekhovskaya WIN LOSS
pool 1 Kseniya Lukerchenko Valentina Kazachevskaia LOSS WIN
pool 1 Innessa Kruze Viktoriia Volkova WIN LOSS
pool 1 Galina Poleva Iuliia Pospelova WIN LOSS
pool 1 Kseniya Lukerchenko Innessa Kruze LOSS WIN
pool 1 Elvira Chekhovskaya Viktoriia Volkova LOSS WIN
pool 1 Kseniya Lukerchenko Iuliia Pospelova LOSS WIN
pool 1 Viktoriia Volkova Valentina Kazachevskaia LOSS WIN
pool 1 Elvira Chekhovskaya Kseniya Lukerchenko LOSS WIN
pool 1 Iuliia Pospelova Valentina Kazachevskaia LOSS WIN

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Kseniya Lukerchenko Iuliia Pospelova LOSS WIN
pool 1 Valentina Kazachevskaia Sof'ya Dauletbakova LOSS WIN
pool 1 Viktoriia Volkova Kseniya Lukerchenko WIN LOSS
pool 1 Sof'ya Dauletbakova Iuliia Pospelova LOSS WIN
pool 1 Viktoriia Volkova Valentina Kazachevskaia WIN LOSS
pool 1 Sof'ya Dauletbakova Kseniya Lukerchenko WIN LOSS
pool 1 Viktoriia Volkova Iuliia Pospelova WIN LOSS
pool 1 Valentina Kazachevskaia Kseniya Lukerchenko WIN LOSS
pool 1 Viktoriia Volkova Sof'ya Dauletbakova LOSS WIN
pool 1 Valentina Kazachevskaia Iuliia Pospelova LOSS WIN

Women's Steel Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
pool 1 Galina Poleva Viktoriia Volkova LOSS WIN
pool 1 Valentina Kazachevskaia Viktoriia Volkova WIN LOSS
pool 1 Galina Poleva Valentina Kazachevskaia LOSS WIN