Trofeo ARA 2018

Date
May 26
Country
Italy
City
Rome

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 31 16
Mixed Steel Longsword 37 15
Women's Steel Longsword 12 7
Mixed Steel Rapier & Dagger 15 6
Mixed Steel Rapier & Dagger 59 28

Fighters in event

NameNationalityClub
Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi
Silvia Tomassetti Accademia Romana d'Armi
Riccardo Quirico Accademia Romana d'Armi
Dario De Judicibus Accademia Romana d'Armi
Silvio Ciri Accademia Romana d'Armi
Paolo Gianni Accademia Romana d'Armi
Manuel Mazzatelli Accademia Romana d'Armi
Stefano Ciamei Accademia Romana d'Armi
Leonardo Di Bartolomei Accademia Romana d'Armi
Fabio Viselli Accademia Romana d'Armi
Matteo D'Uffizi Accademia Romana d'Armi
Leonardo Timmi Accademia Romana d'Armi
Eleonora Carchia Accademia Romana d'Armi
Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi
Luca De Franceschi Accademia Romana d'Armi
Valerio Angelucci Accademia Romana d'Armi
Elena Bortot Accademia Romana d'Armi
Pierluca Provenzani Accademia Romana d'Armi
Daniele Bisazza Accademia Romana d'Armi
Leonardo Bisazza Accademia Romana d'Armi
Paolo Curatolo Accademia Romana d'Armi
Saverio De Angelis Monaco Accademia Romana d'Armi
Giulia Lisi Accademia Romana d'Armi
Tommaso Jacchia Accademia Romana d'Armi
Marco Ernesto Gigli Accademia Romana d'Armi
Andrea Rispoli Accademia Romana d'Armi
Andrea Ravanetti Accademia Romana d'Armi
Andrea Rottigni Accademia Romana d'Armi
Alessandro Grimaldi Accademia Romana d'Armi
Ruben Fraracci Accademia Romana d'Armi
Nuno De Sá Teixeira Accademia Romana d'Armi
Gabriele Petrone Accademia Romana d'Armi
Valerio Polzoni Accademia Romana d'Armi
Francesco Megna Accademia Romana d'Armi
Andrea Pavesi Accademia Romana d'Armi
Luca Di Marco Accademia Romana d'Armi
Alessandro Curcio Accademia Romana d'Armi
Sandra Spanò Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Angelo Rocca Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Michele Allori Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Patrizio Musella Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Piermario Loreti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Gianluca Aronni Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Giacomo Voceri Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Antonio Paoletti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Simone Camilletti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Flavio Bartoloni Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Luca Boccardi Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Alessio Ottaviani Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Giorgio Venti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Francesca Botti Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Giada Massimi Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Ramona Polidori Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Martina Stazi Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Andrea Lascala Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Mirko Palluzzi Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Manolo Trivelli Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Stanislao Migliorino Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Berardino Cesi Scuola d'Arme Fiore dei Liberi
Christian Heusch Scuola d'Arme Fiore dei Liberi

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Angelo Rocca Mirko Palluzzi LOSS WIN
Pool Gianluca Aronni Ramona Polidori WIN LOSS
Pool Mirko Palluzzi Gianluca Aronni WIN LOSS
Pool Angelo Rocca Ramona Polidori WIN LOSS
Pool Gianluca Aronni Angelo Rocca WIN LOSS
Pool Mirko Palluzzi Ramona Polidori WIN LOSS
Pool Antonio Paoletti Andrea Lascala WIN LOSS
Pool Simone Camilletti Andrea Rottigni LOSS WIN
Pool Antonio Paoletti Simone Camilletti WIN LOSS
Pool Andrea Lascala Andrea Rottigni WIN LOSS
Pool Simone Camilletti Andrea Lascala LOSS WIN
Pool Antonio Paoletti Andrea Rottigni WIN LOSS
Pool Alessio Ottaviani Patrizio Musella LOSS WIN
Pool Luca Di Marco Michele Allori LOSS WIN
Pool Michele Allori Patrizio Musella DRAW DRAW
Pool Luca Di Marco Alessio Ottaviani LOSS WIN
Pool Alessio Ottaviani Michele Allori LOSS WIN
Pool Luca Di Marco Patrizio Musella LOSS WIN
Pool Luca Boccardi Giorgio Venti LOSS WIN
Pool Giacomo Voceri Piermario Loreti WIN LOSS
Pool Luca Boccardi Piermario Loreti WIN LOSS
Pool Giacomo Voceri Giorgio Venti WIN LOSS
Pool Giorgio Venti Piermario Loreti WIN LOSS
Pool Giacomo Voceri Luca Boccardi WIN LOSS
Quarter Finals Patrizio Musella Giacomo Voceri LOSS WIN
Quarter Finals Giorgio Venti Gianluca Aronni WIN LOSS
Quarter Finals Antonio Paoletti Andrea Lascala WIN LOSS
Quarter Finals Mirko Palluzzi Michele Allori WIN LOSS
Semifinals Giacomo Voceri Giorgio Venti WIN LOSS
Semifinals Mirko Palluzzi Antonio Paoletti WIN LOSS
Final Giacomo Voceri Mirko Palluzzi WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Stanislao Migliorino Saverio De Angelis Monaco WIN LOSS
Pool Silvio Ciri Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Saverio De Angelis Monaco Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Fabio Viselli Silvio Ciri LOSS WIN
Pool Stanislao Migliorino Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Fabio Viselli Saverio De Angelis Monaco LOSS WIN
Pool Stanislao Migliorino Fabio Viselli WIN LOSS
Pool Silvio Ciri Saverio De Angelis Monaco WIN LOSS
Pool Fabio Viselli Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Stanislao Migliorino Silvio Ciri WIN LOSS
Pool Luca De Franceschi Andrea Rispoli WIN LOSS
Pool Manolo Trivelli Francesco Lodà LOSS WIN
Pool Andrea Rispoli Manolo Trivelli LOSS WIN
Pool Valerio Angelucci Francesco Lodà LOSS WIN
Pool Manolo Trivelli Luca De Franceschi LOSS WIN
Pool Andrea Rispoli Valerio Angelucci WIN LOSS
Pool Luca De Franceschi Valerio Angelucci WIN LOSS
Pool Andrea Rispoli Francesco Lodà LOSS WIN
Pool Valerio Angelucci Manolo Trivelli LOSS WIN
Pool Francesco Lodà Luca De Franceschi LOSS WIN
Pool Christian Heusch Matteo D'Uffizi WIN LOSS
Pool Manuel Mazzatelli Berardino Cesi WIN LOSS
Pool Christian Heusch Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pool Flavio Bartoloni Berardino Cesi WIN LOSS
Pool Matteo D'Uffizi Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Pool Christian Heusch Flavio Bartoloni WIN LOSS
Pool Matteo D'Uffizi Flavio Bartoloni LOSS WIN
Pool Berardino Cesi Christian Heusch LOSS WIN
Pool Manuel Mazzatelli Flavio Bartoloni LOSS WIN
Pool Berardino Cesi Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Quarter Finals Manolo Trivelli Stanislao Migliorino LOSS WIN
Quarter Finals Francesco Lodà Silvio Ciri WIN LOSS
Quarter Finals Flavio Bartoloni Luca De Franceschi WIN LOSS
Quarter Finals Saverio De Angelis Monaco Christian Heusch LOSS WIN
Semifinals Francesco Lodà Stanislao Migliorino WIN LOSS
Semifinals Flavio Bartoloni Christian Heusch LOSS WIN
Final Francesco Lodà Christian Heusch LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Sandra Spanò Francesca Botti LOSS WIN
Pool Giada Massimi Martina Stazi WIN LOSS
Pool Silvia Tomassetti Elena Bortot WIN LOSS
Pool Ramona Polidori Francesca Botti WIN LOSS
Pool Sandra Spanò Martina Stazi LOSS WIN
Pool Giada Massimi Elena Bortot WIN LOSS
Pool Ramona Polidori Martina Stazi WIN LOSS
Pool Sandra Spanò Elena Bortot LOSS WIN
Pool Giada Massimi Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Martina Stazi Francesca Botti LOSS WIN
Pool Ramona Polidori Elena Bortot WIN LOSS
Pool Sandra Spanò Silvia Tomassetti LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Gabriele Petrone Ruben Fraracci LOSS WIN
Pool Alessandro Grimaldi Alessandro Curcio WIN LOSS
Pool Valerio Polzoni Nuno De Sá Teixeira LOSS WIN
Pool Ruben Fraracci Alessandro Curcio WIN LOSS
Pool Gabriele Petrone Nuno De Sá Teixeira LOSS WIN
Pool Valerio Polzoni Alessandro Grimaldi WIN LOSS
Pool Nuno De Sá Teixeira Ruben Fraracci LOSS WIN
Pool Gabriele Petrone Alessandro Grimaldi LOSS WIN
Pool Alessandro Curcio Valerio Polzoni LOSS WIN
Pool Nuno De Sá Teixeira Alessandro Curcio LOSS WIN
Pool Ruben Fraracci Alessandro Grimaldi LOSS WIN
Pool Valerio Polzoni Gabriele Petrone WIN LOSS
Pool Gabriele Petrone Alessandro Curcio WIN LOSS
Pool Alessandro Grimaldi Nuno De Sá Teixeira WIN LOSS
Pool Valerio Polzoni Ruben Fraracci LOSS WIN

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Silvio Ciri Riccardo Quirico LOSS WIN
Pool Daniele Bisazza Luca De Franceschi LOSS WIN
Pool Riccardo Quirico Luca De Franceschi LOSS WIN
Pool Daniele Bisazza Silvio Ciri LOSS WIN
Pool Luca De Franceschi Silvio Ciri LOSS WIN
Pool Daniele Bisazza Riccardo Quirico LOSS WIN
Pool Stefano Ciamei Valerio Angelucci WIN LOSS
Pool Paolo Curatolo Eleonora Carchia WIN LOSS
Pool Valerio Angelucci Paolo Curatolo LOSS WIN
Pool Stefano Ciamei Eleonora Carchia WIN LOSS
Pool Paolo Curatolo Stefano Ciamei LOSS WIN
Pool Eleonora Carchia Valerio Angelucci LOSS WIN
Pool Francesco Lodà Leonardo Timmi WIN LOSS
Pool Marco Ernesto Gigli Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pool Francesco Lodà Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pool Andrea Pavesi Marco Ernesto Gigli LOSS WIN
Pool Leonardo Timmi Andrea Ravanetti WIN LOSS
Pool Andrea Pavesi Francesco Lodà LOSS WIN
Pool Leonardo Timmi Andrea Pavesi WIN LOSS
Pool Marco Ernesto Gigli Francesco Lodà LOSS WIN
Pool Andrea Ravanetti Andrea Pavesi LOSS WIN
Pool Leonardo Timmi Marco Ernesto Gigli WIN LOSS
Pool Tommaso Jacchia Leonardo Di Bartolomei WIN LOSS
Pool Manuel Mazzatelli Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Tommaso Jacchia Manuel Mazzatelli LOSS WIN
Pool Silvia Tomassetti Leonardo Bisazza LOSS WIN
Pool Leonardo Di Bartolomei Manuel Mazzatelli LOSS WIN
Pool Leonardo Bisazza Tommaso Jacchia WIN LOSS
Pool Leonardo Di Bartolomei Leonardo Bisazza WIN LOSS
Pool Tommaso Jacchia Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Manuel Mazzatelli Leonardo Bisazza WIN LOSS
Pool Leonardo Di Bartolomei Silvia Tomassetti WIN LOSS
Pool Pierluca Provenzani Paolo Gianni LOSS WIN
Pool Giulia Lisi Elena Bortot LOSS WIN
Pool Pierluca Provenzani Giulia Lisi WIN LOSS
Pool Paolo Gianni Elena Bortot LOSS WIN
Pool Giulia Lisi Paolo Gianni LOSS WIN
Pool Elena Bortot Pierluca Provenzani LOSS WIN
Pool Enrica Angiolini Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool Francesco Megna Dario De Judicibus WIN LOSS
Pool Enrica Angiolini Francesco Megna WIN LOSS
Pool Dario De Judicibus Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool Francesco Megna Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Pool Dario De Judicibus Enrica Angiolini LOSS WIN
Eliminatories Tommaso Jacchia Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Eliminatories Silvio Ciri Ruben Fraracci WIN LOSS
Eliminatories Luca De Franceschi Manuel Mazzatelli WIN LOSS
Eliminatories Paolo Curatolo Leonardo Timmi LOSS WIN
Eliminatories Paolo Gianni Pierluca Provenzani LOSS WIN
Eliminatories Elena Bortot Francesco Lodà LOSS WIN
Eliminatories Riccardo Quirico Alessandro Grimaldi WIN LOSS
Eliminatories Stefano Ciamei Enrica Angiolini WIN LOSS
Quarter Finals Silvio Ciri Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Quarter Finals Luca De Franceschi Leonardo Timmi WIN LOSS
Quarter Finals Pierluca Provenzani Francesco Lodà LOSS WIN
Quarter Finals Stefano Ciamei Riccardo Quirico WIN LOSS
Semifinals Luca De Franceschi Matteo D'Uffizi LOSS WIN
Semifinals Francesco Lodà Stefano Ciamei LOSS WIN
Final Matteo D'Uffizi Stefano Ciamei WIN LOSS