Dutch Lions Cub #2 2018

Date
July 28
Country
Netherlands
City
Nieuwegein

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 100 28

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Iris van Blijderveen Michel Rensen LOSS WIN
Pool 1 Marcos Ariño Bor Jaspers WIN LOSS
Pool 1 Iris van Blijderveen Robin Marx LOSS WIN
Pool 1 Pim Baeten Merijn Driessen-Roelfszema LOSS WIN
Pool 1 Michel Rensen Marcos Ariño WIN LOSS
Pool 1 Bor Jaspers Merijn Driessen-Roelfszema LOSS WIN
Pool 1 Marcos Ariño Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Pim Baeten Robin Marx WIN LOSS
Pool 1 Bor Jaspers Michel Rensen LOSS WIN
Pool 1 Robin Marx Merijn Driessen-Roelfszema LOSS WIN
Pool 1 Pim Baeten Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Michel Rensen Merijn Driessen-Roelfszema WIN LOSS
Pool 1 Bor Jaspers Iris van Blijderveen WIN LOSS
Pool 1 Pim Baeten Marcos Ariño LOSS WIN
Pool 1 Bor Jaspers Robin Marx LOSS WIN
Pool 1 Pim Baeten Michel Rensen LOSS WIN
Pool 1 Merijn Driessen-Roelfszema Marcos Ariño LOSS WIN
Pool 1 Robin Marx Michel Rensen LOSS WIN
Pool 1 Iris van Blijderveen Merijn Driessen-Roelfszema LOSS WIN
Pool 1 Pim Baeten Bor Jaspers WIN LOSS
Pool 1 Marcos Ariño Robin Marx WIN LOSS
Pool 2 Arjan Elburg Jens Geuens LOSS WIN
Pool 2 Kjell Ziesemer Stefan Brunner DRAW DRAW
Pool 2 Sacha de Wind Nicos Triantafilopoulos LOSS WIN
Pool 2 Arjan Elburg Brian van Nunen LOSS WIN
Pool 2 Jens Geuens Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Pool 2 Kjell Ziesemer Sacha de Wind WIN LOSS
Pool 2 Stefan Brunner Brian van Nunen WIN LOSS
Pool 2 Arjan Elburg Nicos Triantafilopoulos DRAW DRAW
Pool 2 Jens Geuens Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 2 Stefan Brunner Arjan Elburg WIN LOSS
Pool 2 Kjell Ziesemer Brian van Nunen LOSS WIN
Pool 2 Jens Geuens Kjell Ziesemer LOSS WIN
Pool 2 Nicos Triantafilopoulos Stefan Brunner WIN LOSS
Pool 2 Brian van Nunen Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 2 Arjan Elburg Sacha de Wind LOSS WIN
Pool 2 Jens Geuens Stefan Brunner DRAW DRAW
Pool 2 Kjell Ziesemer Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Pool 2 Brian van Nunen Jens Geuens WIN LOSS
Pool 2 Kjell Ziesemer Arjan Elburg WIN LOSS
Pool 2 Brian van Nunen Nicos Triantafilopoulos LOSS WIN
Pool 2 Stefan Brunner Sacha de Wind WIN LOSS
Pool 3 Izabele Aparecida Saorin Olga Reinartz DRAW DRAW
Pool 3 Aäron Faes Jos Baars LOSS WIN
Pool 3 Jasper Verstappen Izabele Aparecida Saorin DRAW DRAW
Pool 3 Cynthia Kop Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 3 Jos Baars Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 3 Aäron Faes Cynthia Kop WIN LOSS
Pool 3 Izabele Aparecida Saorin Jos Baars LOSS WIN
Pool 3 Jasper Verstappen Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 3 Cynthia Kop Jasper Verstappen LOSS WIN
Pool 3 Aäron Faes Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 3 Izabele Aparecida Saorin Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 3 Cynthia Kop Olga Reinartz WIN LOSS
Pool 3 Jasper Verstappen Aäron Faes LOSS WIN
Pool 3 Jos Baars Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 3 Izabele Aparecida Saorin Aäron Faes DRAW DRAW
Pool 3 Cynthia Kop Jos Baars LOSS WIN
Pool 3 Ashley Wrede Olga Reinartz LOSS WIN
Pool 3 Cynthia Kop Izabele Aparecida Saorin LOSS WIN
Pool 3 Jasper Verstappen Olga Reinartz LOSS WIN
Pool 3 Jos Baars Jasper Verstappen WIN LOSS
Pool 3 Ashley Wrede Aäron Faes LOSS WIN
Pool 4 Maarten van der Auwera Max Albertz DRAW DRAW
Pool 4 Alexey Rodriguez Blanter Andreas Reinartz LOSS WIN
Pool 4 Max van den Ekart Alexey Rodriguez Blanter WIN LOSS
Pool 4 Eline Spek Majken Roelfszema WIN LOSS
Pool 4 Max Albertz Andreas Reinartz LOSS WIN
Pool 4 Maarten van der Auwera Majken Roelfszema WIN LOSS
Pool 4 Eline Spek Max van den Ekart LOSS WIN
Pool 4 Alexey Rodriguez Blanter Max Albertz LOSS WIN
Pool 4 Majken Roelfszema Max van den Ekart LOSS WIN
Pool 4 Andreas Reinartz Maarten van der Auwera LOSS WIN
Pool 4 Alexey Rodriguez Blanter Eline Spek LOSS WIN
Pool 4 Majken Roelfszema Andreas Reinartz LOSS WIN
Pool 4 Max Albertz Eline Spek WIN LOSS
Pool 4 Max van den Ekart Maarten van der Auwera WIN LOSS
Pool 4 Alexey Rodriguez Blanter Maarten van der Auwera LOSS WIN
Pool 4 Majken Roelfszema Max Albertz LOSS WIN
Pool 4 Andreas Reinartz Eline Spek LOSS WIN
Pool 4 Max van den Ekart Andreas Reinartz WIN LOSS
Pool 4 Alexey Rodriguez Blanter Majken Roelfszema WIN LOSS
Pool 4 Max van den Ekart Max Albertz LOSS WIN
Pool 4 Eline Spek Maarten van der Auwera LOSS WIN
Eighth-finals Michel Rensen Brian van Nunen WIN LOSS
Eighth-finals Merijn Driessen-Roelfszema Aäron Faes LOSS WIN
Eighth-finals Marcos Ariño Nicos Triantafilopoulos WIN LOSS
Eighth-finals Andreas Reinartz Max van den Ekart LOSS WIN
Eighth-finals Pim Baeten Maarten van der Auwera LOSS WIN
Eighth-finals Stefan Brunner Max Albertz WIN LOSS
Eighth-finals Kjell Ziesemer Izabele Aparecida Saorin WIN LOSS
Eighth-finals Jos Baars Sacha de Wind LOSS WIN
Quarterfinals Kjell Ziesemer Max van den Ekart LOSS WIN
Quarterfinals Michel Rensen Aäron Faes WIN LOSS
Quarterfinals Maarten van der Auwera Marcos Ariño LOSS WIN
Quarterfinals Stefan Brunner Sacha de Wind WIN LOSS
Semifinals Max van den Ekart Stefan Brunner WIN LOSS
Semifinals Michel Rensen Marcos Ariño WIN LOSS
Third place match Stefan Brunner Marcos Ariño WIN LOSS
Final Michel Rensen Max van den Ekart WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Dutch Lions Cub #2 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
20 9 Michel Rensen Zwaard & Steen 1780.7 28.5
61 12 Max van den Ekart Houw en Hoede 1678 26.6
140 40 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 1573.3 29.4
189 42 Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland 1539.4 23.3
212 18 Aäron Faes Sumus Soldani 1525.4 9.3
276 31 Brian van Nunen Zwaard & Steen 1494.8 12.9
279 15 Maarten van der Auwera Sumus Soldani 1493 14.2
362 Kjell Ziesemer De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1446.7
369 10 Sacha de Wind Zwaard & Steen 1443 5.7
484 112 Nicos Triantafilopoulos Studio Neues Fechten 1393.4 40.9
622 767 Jos Baars Zwaard & Steen 1346.3 218.3
624 Max Albertz Historisch Schermgilde Limburg 1345.8
630 78 Jens Geuens Invirtus 1342.1 28.9
668 133 Merijn Driessen-Roelfszema Historisch Vrijvechten Nederland 1327.1 39.5
707 37 Andreas Reinartz Brückenschlag 1315.7 10.6
1084 85 Majken Roelfszema Historisch Vrijvechten Nederland 1206.3 23.4
1151 858 Eline Spek Zwaard & Steen 1187.3 203.1
1205 Izabele Aparecida Saorin Zwaard & Steen 1173.4
1247 104 Olga Reinartz Brückenschlag 1165.5 28.1
1272 89 Robin Marx Invirtus 1158.7 24.2
1302 Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland 1148.9
1498 271 Cynthia Kop De Zwaardkring 1104.6 62.4
1656 Jasper Verstappen De Zwaardkring 1071.6
1930 Arjan Elburg Zwaard & Steen 1003.5
2036 Alexey Rodriguez Blanter Zwaard & Steen 980.3
2214 Bor Jaspers Historisch Schermgilde Limburg 935.3
2485 117 Iris van Blijderveen Zwaard & Steen 862.1 31.6
2682 Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland 803.2