II Torneo del Hierro

Date
June 30
Country
Spain
State
Cantabria
City
Santander

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 23 13
Mixed Steel Sabre 16 8
Mixed Steel Single Rapier 36 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Joris Jacobs Sumus Soldani
Miguel del Bosque Rodrigo
Alfonso Romón Hernández
Jorge Nogales Martín
Jorge Quintana Sarabia
Patricia Castañeda Constantia Historical Fencing School
Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School
Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega
Aleix Ahedo Batista Princesa Kristina de Noruega
Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló
Luis Menéndez Sala de Armas Fénix
Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris
Eneko Izaguirre Sala de Armas Salvatore Fabris
Jorge Sánchez Fernández Sala de Armas Salvatore Fabris
Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris
Ibon Presno Sala de Armas Salvatore Fabris
Victor Rodríguez Galindo Sala de Armas Tercio Norte
Francisco González López Sala de Armas Tercio Norte
Zuhaitz Mundane Aparicio Sala de Esgrima Antigua Ignota
Ivan Diestro Sordo Sala de Esgrima Antigua Ignota
Beñat Mitxelena Aristondo Sala Esgrima Antigua Ignota
Patxi Peña Castresana Sala Esgrima Antigua Ignota
Gorka Puente Ortiz Sala Esgrima Antigua Ignota
Olivier Darcourt Frères d'AMHE

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Ignacio González Garcia Darío Bejarano Pérez WIN LOSS
Pool 1 Ignacio González Garcia Gorka Puente Ortiz WIN LOSS
Pool 1 Gorka Puente Ortiz Darío Bejarano Pérez LOSS WIN
Pool 2 Joris Jacobs Alejandro González García WIN LOSS
Pool 2 Alejandro González García Zuhaitz Mundane Aparicio WIN LOSS
Pool 2 Joris Jacobs Zuhaitz Mundane Aparicio WIN LOSS
Pool 3 Guillermo Puente Alarcia Aleix Ahedo Batista WIN LOSS
Pool 3 Olivier Darcourt Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Pool 3 Eneko Izaguirre Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Pool 3 Eneko Izaguirre Aleix Ahedo Batista LOSS WIN
Pool 3 Olivier Darcourt Aleix Ahedo Batista LOSS WIN
Pool 3 Olivier Darcourt Eneko Izaguirre WIN LOSS
Pool 4 Beñat Mitxelena Aristondo Patxi Peña Castresana LOSS WIN
Pool 4 Patxi Peña Castresana Patricia Castañeda WIN LOSS
Pool 4 Beñat Mitxelena Aristondo Patricia Castañeda LOSS WIN
Quarter Final Ignacio González Garcia Olivier Darcourt WIN LOSS
Quarter Final Joris Jacobs Beñat Mitxelena Aristondo WIN LOSS
Quarter Final Darío Bejarano Pérez Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Quarter Final Patxi Peña Castresana Alejandro González García WIN LOSS
Semi Final Ignacio González Garcia Joris Jacobs LOSS WIN
Semi Final Patxi Peña Castresana Guillermo Puente Alarcia WIN LOSS
Bronze Final Ignacio González Garcia Guillermo Puente Alarcia WIN LOSS
Final Joris Jacobs Patxi Peña Castresana WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Alejandro González García Ramón González-Gorbeña Santamaría LOSS WIN
Pool 1 Alejandro González García Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Pool 1 Olivier Darcourt Alejandro González García LOSS WIN
Pool 1 Guillermo Puente Alarcia Ramón González-Gorbeña Santamaría WIN LOSS
Pool 1 Olivier Darcourt Ramón González-Gorbeña Santamaría LOSS WIN
Pool 1 Olivier Darcourt Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Pool 2 Luis Menéndez Jorge Quintana Sarabia WIN LOSS
Pool 2 Ignacio González Garcia Luis Menéndez WIN LOSS
Pool 2 Darío Bejarano Pérez Luis Menéndez WIN LOSS
Pool 2 Ignacio González Garcia Jorge Quintana Sarabia WIN LOSS
Pool 2 Darío Bejarano Pérez Jorge Quintana Sarabia WIN LOSS
Pool 2 Ignacio González Garcia Darío Bejarano Pérez WIN LOSS
Semi Final Darío Bejarano Pérez Guillermo Puente Alarcia LOSS WIN
Semi Final Ignacio González Garcia Ramón González-Gorbeña Santamaría WIN LOSS
Bronze Final Darío Bejarano Pérez Ramón González-Gorbeña Santamaría WIN LOSS
Final Ignacio González Garcia Guillermo Puente Alarcia WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Beñat Mitxelena Aristondo Alejandro González García LOSS WIN
Pool 1 Beñat Mitxelena Aristondo Ibon Presno WIN LOSS
Pool 1 Beñat Mitxelena Aristondo Miguel del Bosque Rodrigo LOSS WIN
Pool 1 Alejandro González García Ibon Presno WIN LOSS
Pool 1 Alejandro González García Miguel del Bosque Rodrigo DRAW DRAW
Pool 1 Ibon Presno Miguel del Bosque Rodrigo WIN LOSS
Pool 2 Zuhaitz Mundane Aparicio Francisco González López LOSS WIN
Pool 2 Ramón González-Gorbeña Santamaría Zuhaitz Mundane Aparicio WIN LOSS
Pool 2 Eneko Izaguirre Zuhaitz Mundane Aparicio DRAW DRAW
Pool 2 Zuhaitz Mundane Aparicio Alfonso Romón Hernández WIN LOSS
Pool 2 Ramón González-Gorbeña Santamaría Francisco González López LOSS WIN
Pool 2 Eneko Izaguirre Francisco González López DRAW DRAW
Pool 2 Alfonso Romón Hernández Francisco González López LOSS WIN
Pool 2 Eneko Izaguirre Ramón González-Gorbeña Santamaría WIN LOSS
Pool 2 Ramón González-Gorbeña Santamaría Alfonso Romón Hernández WIN LOSS
Pool 2 Eneko Izaguirre Alfonso Romón Hernández WIN LOSS
Pool 3 Gorka Puente Ortiz Jorge Sánchez Fernández LOSS WIN
Pool 3 Jorge Sánchez Fernández Victor Rodríguez Galindo WIN LOSS
Pool 3 Jorge Sánchez Fernández Jorge Nogales Martín WIN LOSS
Pool 3 Gorka Puente Ortiz Victor Rodríguez Galindo LOSS WIN
Pool 3 Gorka Puente Ortiz Jorge Nogales Martín LOSS WIN
Pool 3 Jorge Nogales Martín Victor Rodríguez Galindo LOSS WIN
Pool 4 Ignacio González Garcia Patxi Peña Castresana WIN LOSS
Pool 4 Ignacio González Garcia Ivan Diestro Sordo WIN LOSS
Pool 4 Ignacio González Garcia Luis Menéndez WIN LOSS
Pool 4 Patxi Peña Castresana Ivan Diestro Sordo WIN LOSS
Pool 4 Patxi Peña Castresana Luis Menéndez WIN LOSS
Pool 4 Luis Menéndez Ivan Diestro Sordo WIN LOSS
Quarter Final Alejandro González García Victor Rodríguez Galindo WIN LOSS
Quarter Final Patxi Peña Castresana Eneko Izaguirre LOSS WIN
Quarter Final Jorge Sánchez Fernández Miguel del Bosque Rodrigo WIN LOSS
Quarter Final Ignacio González Garcia Zuhaitz Mundane Aparicio WIN LOSS
Semi Final Alejandro González García Eneko Izaguirre WIN LOSS
Semi Final Ignacio González Garcia Jorge Sánchez Fernández WIN LOSS
Bronze Final Eneko Izaguirre Jorge Sánchez Fernández WIN LOSS
Final Ignacio González Garcia Alejandro González García LOSS WIN