Blue Box Open 2021

Date
November 20
Country
United States
State
Ohio
City
Columbus

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 105 30
Mixed Steel Sabre 83 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Katharine Keller Gem City Duelists Society
Nishchal Nigam Steel City Historical Fencing
Caleb Tong
Thomas Mueller
Austin Shelton
Jacob Pigeon Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Jason Roggenbuck Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Katina Dunham Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Tyler Dunham Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Brandon Nguyen Ars Gladii - School of Chivalric Arts
John Tse Bucks Historical Longsword
Matthew Maloney Columbus Saber Academy
Justin Hernandez Columbus Saber Academy
Caleb DeGraaf Columbus Saber Academy
J.J. Conlon Columbus Saber Academy
Thomas Amoroso Columbus Saber Academy
Ian Broderick Columbus Saber Academy
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Samuel Ryals Gem City Duelists Society
Levi Mckenzie Lake Erie Historical Fencing
Matthew Huller Queen City Sword Guild
Jason Feldman Queen City Sword Guild
Shane O'Neill Queen City Sword Guild
Brandon Caylor Royal Arts Fencing Academy
Trevor Pedersen Royal Arts Fencing Academy
Maria Rieske Royal Arts Fencing Academy
William Handford Royal Arts Fencing Academy
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Cody Green Steel City Historical Fencing
Connor Kicmol Steel City Historical Fencing
Ariana Keeling Steel City Historical Fencing
Nick Chiappazzi Steelhead Western Martial Arts
Aaron Senteney Steelhead Western Martial Arts
Lacey Eck Two Ravens Fencing School
AJ Trefney Two Ravens Fencing School
Colin McConnell Two Ravens Fencing School
Marten Dollinger Two Ravens Fencing School

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lacey Eck Matthew Huller LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol Jason Roggenbuck WIN LOSS
Pool 1 John Tse Levi Mckenzie LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Matthew Huller WIN LOSS
Pool 1 Lacey Eck Jason Roggenbuck WIN LOSS
Pool 1 Connor Kicmol Levi Mckenzie LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon John Tse WIN LOSS
Pool 1 Jason Roggenbuck Matthew Huller LOSS WIN
Pool 1 Lacey Eck Levi Mckenzie LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol John Tse WIN LOSS
Pool 1 J.J. Conlon Jason Roggenbuck WIN LOSS
Pool 1 Levi Mckenzie Matthew Huller LOSS WIN
Pool 1 Lacey Eck John Tse LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Connor Kicmol WIN LOSS
Pool 1 Jason Roggenbuck Levi Mckenzie LOSS WIN
Pool 1 John Tse Matthew Huller LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol Lacey Eck WIN LOSS
Pool 1 J.J. Conlon Levi Mckenzie WIN LOSS
Pool 1 Jason Roggenbuck John Tse LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol Matthew Huller LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Lacey Eck WIN LOSS
Pool 2 Jacob Pigeon Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 AJ Trefney Thomas Mueller WIN LOSS
Pool 2 Thomas Kesler Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 2 AJ Trefney Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Jacob Pigeon Aaron Senteney LOSS WIN
Pool 2 Thomas Kesler Thomas Mueller WIN LOSS
Pool 2 Aaron Senteney Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Thomas Kesler AJ Trefney LOSS WIN
Pool 2 Jacob Pigeon Thomas Mueller LOSS WIN
Pool 2 Thomas Kesler Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Aaron Senteney Thomas Mueller WIN LOSS
Pool 2 Jacob Pigeon AJ Trefney LOSS WIN
Pool 2 Ariana Keeling Thomas Mueller LOSS WIN
Pool 2 Thomas Kesler Jacob Pigeon WIN LOSS
Pool 2 AJ Trefney Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 3 Katina Dunham Maria Rieske WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Cody Green LOSS WIN
Pool 3 Katharine Keller Marten Dollinger LOSS WIN
Pool 3 Cody Green Katina Dunham LOSS WIN
Pool 3 Katharine Keller Maria Rieske WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Marten Dollinger WIN LOSS
Pool 3 Katina Dunham Katharine Keller WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Marten Dollinger WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Maria Rieske WIN LOSS
Pool 3 Katina Dunham Marten Dollinger LOSS WIN
Pool 3 Thomas Amoroso Katharine Keller WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Maria Rieske WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Katina Dunham WIN LOSS
Pool 3 Maria Rieske Marten Dollinger LOSS WIN
Pool 3 Cody Green Katharine Keller WIN LOSS
Pool 4 Brandon Nguyen Nick Chiappazzi LOSS WIN
Pool 4 Joseph Pugnetti Matthew Maloney WIN LOSS
Pool 4 Shane O'Neill Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool 4 Brandon Nguyen Matthew Maloney LOSS WIN
Pool 4 Nick Chiappazzi Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool 4 Joseph Pugnetti Shane O'Neill WIN LOSS
Pool 4 Brandon Nguyen Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool 4 Shane O'Neill Matthew Maloney LOSS WIN
Pool 4 Joseph Pugnetti Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 4 Shane O'Neill Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool 4 Joseph Pugnetti Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool 4 Matthew Maloney Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 4 Joseph Pugnetti Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool 4 Shane O'Neill Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 4 Matthew Maloney Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool 5 Tyler Dunham Jason Feldman WIN LOSS
Pool 5 Colin McConnell Samuel Ryals LOSS WIN
Pool 5 Jason Feldman Nishchal Nigam WIN LOSS
Pool 5 Tyler Dunham Colin McConnell WIN LOSS
Pool 5 Samuel Ryals Nishchal Nigam WIN LOSS
Pool 5 Colin McConnell Jason Feldman WIN LOSS
Pool 5 Tyler Dunham Nishchal Nigam WIN LOSS
Pool 5 Jason Feldman Samuel Ryals LOSS WIN
Pool 5 Colin McConnell Nishchal Nigam WIN LOSS
Pool 5 Tyler Dunham Samuel Ryals WIN LOSS
Table of 32 Connor Kicmol Colin McConnell LOSS WIN
Table of 32 Thomas Kesler Nick Chiappazzi WIN LOSS
Table of 32 Cody Green Lacey Eck WIN LOSS
Table of 32 Jason Roggenbuck Matthew Huller WIN LOSS
Table of 32 Jason Feldman Marten Dollinger LOSS WIN
Table of 32 Aaron Senteney John Tse LOSS WIN
Table of 32 Tyler Dunham Brandon Nguyen WIN LOSS
Table of 32 Trevor Pedersen Maria Rieske WIN LOSS
Table of 32 Matthew Maloney Thomas Mueller WIN LOSS
Table of 32 Jacob Pigeon Levi Mckenzie LOSS WIN
Table of 32 Thomas Amoroso Ariana Keeling WIN LOSS
Table of 32 Joseph Pugnetti Nishchal Nigam WIN LOSS
Table of 32 Katharine Keller Samuel Ryals LOSS WIN
Table of 32 Katina Dunham Shane O'Neill LOSS WIN
Table of 16 Colin McConnell AJ Trefney LOSS WIN
Table of 16 Thomas Kesler Cody Green WIN LOSS
Table of 16 Jason Roggenbuck Marten Dollinger LOSS WIN
Table of 16 Tyler Dunham John Tse WIN LOSS
Table of 16 Matthew Maloney Trevor Pedersen LOSS WIN
Table of 16 Thomas Amoroso Levi Mckenzie LOSS WIN
Table of 16 Joseph Pugnetti Samuel Ryals LOSS WIN
Table of 16 J.J. Conlon Shane O'Neill WIN LOSS
Table of 8 Thomas Kesler AJ Trefney LOSS WIN
Table of 8 Tyler Dunham Marten Dollinger WIN LOSS
Table of 8 Trevor Pedersen Levi Mckenzie WIN LOSS
Table of 8 J.J. Conlon Samuel Ryals LOSS WIN
Semi-Finals Tyler Dunham AJ Trefney LOSS WIN
Semi-Finals Trevor Pedersen Samuel Ryals WIN LOSS
Finals Trevor Pedersen AJ Trefney WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Ian Broderick Caleb Tong WIN LOSS
Pool 1 J.J. Conlon Thomas Kesler LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol Tyler Dunham WIN LOSS
Pool 1 Brandon Caylor Caleb Tong LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Ian Broderick LOSS WIN
Pool 1 Thomas Kesler Connor Kicmol WIN LOSS
Pool 1 Tyler Dunham Brandon Caylor LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Caleb Tong WIN LOSS
Pool 1 Connor Kicmol Ian Broderick LOSS WIN
Pool 1 Thomas Kesler Tyler Dunham WIN LOSS
Pool 1 J.J. Conlon Brandon Caylor WIN LOSS
Pool 1 Connor Kicmol Caleb Tong WIN LOSS
Pool 1 Tyler Dunham Ian Broderick LOSS WIN
Pool 1 Thomas Kesler Brandon Caylor WIN LOSS
Pool 1 J.J. Conlon Connor Kicmol WIN LOSS
Pool 1 Tyler Dunham Caleb Tong WIN LOSS
Pool 1 Thomas Kesler Ian Broderick LOSS WIN
Pool 1 Connor Kicmol Brandon Caylor LOSS WIN
Pool 1 J.J. Conlon Tyler Dunham WIN LOSS
Pool 1 Thomas Kesler Caleb Tong WIN LOSS
Pool 1 Brandon Caylor Ian Broderick LOSS WIN
Pool 2 Matthew Maloney Caleb DeGraaf WIN LOSS
Pool 2 William Handford Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Samuel Ryals Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 2 Matthew Maloney Jacob Pigeon WIN LOSS
Pool 2 Caleb DeGraaf Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 William Handford Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 2 Jacob Pigeon Samuel Ryals LOSS WIN
Pool 2 Matthew Maloney Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Caleb DeGraaf Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 2 William Handford Samuel Ryals LOSS WIN
Pool 2 Jacob Pigeon Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Matthew Maloney Aaron Senteney WIN LOSS
Pool 2 Caleb DeGraaf Samuel Ryals WIN LOSS
Pool 2 Jacob Pigeon William Handford LOSS WIN
Pool 2 Aaron Senteney Ariana Keeling LOSS WIN
Pool 2 Matthew Maloney Samuel Ryals LOSS WIN
Pool 2 William Handford Caleb DeGraaf LOSS WIN
Pool 2 Jacob Pigeon Aaron Senteney LOSS WIN
Pool 2 Samuel Ryals Ariana Keeling WIN LOSS
Pool 2 Matthew Maloney William Handford LOSS WIN
Pool 2 Jacob Pigeon Caleb DeGraaf LOSS WIN
Pool 3 Joseph Pugnetti Cody Green WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Justin Hernandez WIN LOSS
Pool 3 Katharine Keller Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Austin Shelton WIN LOSS
Pool 3 Joseph Pugnetti Thomas Amoroso WIN LOSS
Pool 3 Justin Hernandez Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 3 Katharine Keller Austin Shelton LOSS WIN
Pool 3 Thomas Amoroso Cody Green WIN LOSS
Pool 3 Joseph Pugnetti Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 3 Katharine Keller Justin Hernandez LOSS WIN
Pool 3 Thomas Amoroso Austin Shelton WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 3 Joseph Pugnetti Katharine Keller WIN LOSS
Pool 3 Justin Hernandez Austin Shelton WIN LOSS
Pool 3 Thomas Amoroso Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Katharine Keller WIN LOSS
Pool 3 Joseph Pugnetti Justin Hernandez WIN LOSS
Pool 3 Nick Chiappazzi Austin Shelton LOSS WIN
Pool 3 Thomas Amoroso Katharine Keller WIN LOSS
Pool 3 Cody Green Justin Hernandez LOSS WIN
Pool 3 Joseph Pugnetti Austin Shelton WIN LOSS
Table of 32 Katharine Keller Jacob Pigeon WIN LOSS
Table of 32 Connor Kicmol Nick Chiappazzi WIN LOSS
Table of 32 Ariana Keeling Austin Shelton LOSS WIN
Table of 32 Brandon Caylor Aaron Senteney WIN LOSS
Table of 32 Tyler Dunham Caleb Tong WIN LOSS
Table of 16 Katharine Keller Ian Broderick LOSS WIN
Table of 16 Matthew Maloney William Handford WIN LOSS
Table of 16 Thomas Amoroso Connor Kicmol LOSS WIN
Table of 16 Samuel Ryals Austin Shelton WIN LOSS
Table of 16 Brandon Caylor Caleb DeGraaf LOSS WIN
Table of 16 Thomas Kesler Cody Green WIN LOSS
Table of 16 J.J. Conlon Justin Hernandez LOSS WIN
Table of 16 Joseph Pugnetti Tyler Dunham WIN LOSS
Table of 8 Matthew Maloney Ian Broderick LOSS WIN
Table of 8 Connor Kicmol Samuel Ryals LOSS WIN
Table of 8 Thomas Kesler Caleb DeGraaf WIN LOSS
Table of 8 Joseph Pugnetti Justin Hernandez WIN LOSS
Semi-Finals Ian Broderick Samuel Ryals WIN LOSS
Semi-Finals Joseph Pugnetti Thomas Kesler WIN LOSS
Finals Joseph Pugnetti Ian Broderick WIN LOSS