Budapest Blade Brawl 2023

Date
October 7
Country
Hungary
City
Budapest

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 95 30
Women's Steel Longsword 28 7
Mixed Steel Single Rapier 40 12

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group 1 Lőrinc Opiczer Bence Gelencsér DRAW DRAW
Group 1 Csaba Erdei Bence Gelencsér LOSS WIN
Group 1 Bence Gelencsér Bálint Becsei WIN LOSS
Group 1 Ágnes Pongrácz Bence Gelencsér LOSS WIN
Group 1 Bence Gelencsér Péter Takács WIN LOSS
Group 1 Lőrinc Opiczer Csaba Erdei WIN LOSS
Group 1 Bálint Becsei Lőrinc Opiczer LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Lőrinc Opiczer LOSS WIN
Group 1 Péter Takács Lőrinc Opiczer LOSS WIN
Group 1 Bálint Becsei Csaba Erdei LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Csaba Erdei LOSS WIN
Group 1 Péter Takács Csaba Erdei LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Bálint Becsei LOSS WIN
Group 1 Péter Takács Bálint Becsei LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Péter Takács LOSS WIN
Group 2 Szymon Ożóg Attila Kovács WIN LOSS
Group 2 Gábor Török Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 2 Györgyi Czifra Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 2 Bálint Kirill Kis Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 2 Vencel Kóródi Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 2 Attila Kovács Gábor Török LOSS WIN
Group 2 Györgyi Czifra Attila Kovács WIN LOSS
Group 2 Bálint Kirill Kis Attila Kovács LOSS WIN
Group 2 Vencel Kóródi Attila Kovács LOSS WIN
Group 2 Györgyi Czifra Gábor Török LOSS WIN
Group 2 Bálint Kirill Kis Gábor Török WIN LOSS
Group 2 Vencel Kóródi Gábor Török LOSS WIN
Group 2 Györgyi Czifra Bálint Kirill Kis LOSS WIN
Group 2 Vencel Kóródi Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 2 Bálint Kirill Kis Vencel Kóródi WIN LOSS
Group 3 Tamás Pál Kelemen Oliver Garas WIN LOSS
Group 3 Márk Mészáros Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Group 3 Gábor Szmeskó Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Group 3 Tamás Pál Kelemen Tamás Gergely WIN LOSS
Group 3 Zsófia Németh Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Group 3 Márk Mészáros Oliver Garas LOSS WIN
Group 3 Gábor Szmeskó Oliver Garas LOSS WIN
Group 3 Oliver Garas Tamás Gergely WIN LOSS
Group 3 Zsófia Németh Oliver Garas LOSS WIN
Group 3 Márk Mészáros Gábor Szmeskó LOSS WIN
Group 3 Tamás Gergely Márk Mészáros WIN LOSS
Group 3 Márk Mészáros Zsófia Németh WIN LOSS
Group 3 Gábor Szmeskó Tamás Gergely LOSS WIN
Group 3 Zsófia Németh Gábor Szmeskó LOSS WIN
Group 3 Tamás Gergely Zsófia Németh WIN LOSS
Group 4 László Sántha Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 4 Bence Sajgó Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 4 Miroslav Medvid Péter Szabó WIN LOSS
Group 4 Gábor László Kurcz Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 4 Miroslav Medvid Teodóra Mich WIN LOSS
Group 4 Bence Sajgó László Sántha WIN LOSS
Group 4 László Sántha Péter Szabó WIN LOSS
Group 4 Gábor László Kurcz László Sántha LOSS WIN
Group 4 Teodóra Mich László Sántha LOSS WIN
Group 4 Bence Sajgó Péter Szabó LOSS WIN
Group 4 Gábor László Kurcz Bence Sajgó LOSS WIN
Group 4 Bence Sajgó Teodóra Mich WIN LOSS
Group 4 Gábor László Kurcz Péter Szabó WIN LOSS
Group 4 Péter Szabó Teodóra Mich WIN LOSS
Group 4 Gábor László Kurcz Teodóra Mich WIN LOSS
Group 5 Kornél Antal Szücs Levente Kárpáti DRAW DRAW
Group 5 Balázs Kalmár Kornél Antal Szücs LOSS WIN
Group 5 József Márton Bíró Kornél Antal Szücs LOSS WIN
Group 5 Kristóf Lajber Kornél Antal Szücs LOSS WIN
Group 5 Mátyás Rózsavölgyi Kornél Antal Szücs LOSS WIN
Group 5 Levente Kárpáti Balázs Kalmár WIN LOSS
Group 5 József Márton Bíró Levente Kárpáti LOSS WIN
Group 5 Levente Kárpáti Kristóf Lajber WIN LOSS
Group 5 Mátyás Rózsavölgyi Levente Kárpáti LOSS WIN
Group 5 József Márton Bíró Balázs Kalmár LOSS WIN
Group 5 Balázs Kalmár Kristóf Lajber WIN LOSS
Group 5 Mátyás Rózsavölgyi Balázs Kalmár LOSS WIN
Group 5 József Márton Bíró Kristóf Lajber WIN LOSS
Group 5 Mátyás Rózsavölgyi József Márton Bíró LOSS WIN
Group 5 Kristóf Lajber Mátyás Rózsavölgyi DRAW DRAW
Best 32 Csaba Erdei Bálint Becsei LOSS WIN
Best 32 Attila Kovács Péter Szabó LOSS WIN
Best 32 Gábor László Kurcz László Sántha LOSS WIN
Best 32 József Márton Bíró Oliver Garas LOSS WIN
Best 16 Bálint Becsei Szymon Ożóg LOSS WIN
Best 16 Lőrinc Opiczer Balázs Kalmár WIN LOSS
Best 16 Péter Szabó Bence Gelencsér LOSS WIN
Best 16 Gábor Szmeskó Kornél Antal Szücs WIN LOSS
Best 16 László Sántha Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Best 16 Levente Kárpáti Tamás Gergely WIN LOSS
Best 16 Miroslav Medvid Oliver Garas WIN LOSS
Best 16 Bence Sajgó Bálint Kirill Kis WIN LOSS
Best 8 Lőrinc Opiczer Szymon Ożóg LOSS WIN
Best 8 Gábor Szmeskó Bence Gelencsér LOSS WIN
Best 8 Tamás Pál Kelemen Levente Kárpáti WIN LOSS
Best 8 Bence Sajgó Miroslav Medvid LOSS WIN
Semifinals Szymon Ożóg Bence Gelencsér WIN LOSS
Semifinals Miroslav Medvid Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Bronze match Bence Gelencsér Miroslav Medvid WIN LOSS
Final Szymon Ożóg Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group 1 Orsolya Virag Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 1 Zsófia Németh Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 1 Barbara Kiss Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 1 Györgyi Czifra Zuzana Vrátná WIN LOSS
Group 1 Teodóra Mich Györgyi Czifra LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Orsolya Virag LOSS WIN
Group 1 Zsófia Németh Orsolya Virag LOSS WIN
Group 1 Barbara Kiss Orsolya Virag LOSS WIN
Group 1 Orsolya Virag Zuzana Vrátná LOSS WIN
Group 1 Orsolya Virag Teodóra Mich WIN LOSS
Group 1 Zsófia Németh Ágnes Pongrácz LOSS WIN
Group 1 Ágnes Pongrácz Barbara Kiss WIN LOSS
Group 1 Zuzana Vrátná Ágnes Pongrácz WIN LOSS
Group 1 Teodóra Mich Ágnes Pongrácz LOSS WIN
Group 1 Barbara Kiss Zsófia Németh LOSS WIN
Group 1 Zsófia Németh Zuzana Vrátná LOSS WIN
Group 1 Teodóra Mich Zsófia Németh LOSS WIN
Group 1 Zuzana Vrátná Barbara Kiss WIN LOSS
Group 1 Barbara Kiss Teodóra Mich LOSS WIN
Group 1 Zuzana Vrátná Teodóra Mich WIN LOSS
Best 8 Orsolya Virag Teodóra Mich WIN LOSS
Best 8 Ágnes Pongrácz Zsófia Németh LOSS WIN
Best 8 Barbara Kiss Zuzana Vrátná LOSS WIN
Semifinals Györgyi Czifra Orsolya Virag WIN LOSS
Semifinals Zuzana Vrátná Zsófia Németh WIN LOSS
Bronze match Orsolya Virag Zsófia Németh WIN LOSS
Final Zuzana Vrátná Györgyi Czifra LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group 1 Roman Vítek Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 1 Bálint Kirill Kis Roman Vítek LOSS WIN
Group 1 Roman Vítek Márk Mészáros WIN LOSS
Group 1 Szymon Ożóg Roman Vítek WIN LOSS
Group 1 Péter Takács Roman Vítek LOSS WIN
Group 1 Bálint Kirill Kis Miroslav Medvid WIN LOSS
Group 1 Márk Mészáros Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 1 Miroslav Medvid Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 1 Péter Takács Miroslav Medvid LOSS WIN
Group 1 Márk Mészáros Bálint Kirill Kis WIN LOSS
Group 1 Bálint Kirill Kis Szymon Ożóg DRAW DRAW
Group 1 Péter Takács Bálint Kirill Kis WIN LOSS
Group 1 Márk Mészáros Szymon Ożóg LOSS WIN
Group 1 Péter Takács Márk Mészáros LOSS WIN
Group 1 Szymon Ożóg Péter Takács WIN LOSS
Group 2 Mikhail Rekhtin Branislav Petrović LOSS WIN
Group 2 Attila Kovács Branislav Petrović LOSS WIN
Group 2 Branislav Petrović József Márton Bíró WIN LOSS
Group 2 Gergely Tóth Branislav Petrović LOSS WIN
Group 2 Tamás Pál Kelemen Branislav Petrović DRAW DRAW
Group 2 Attila Kovács Mikhail Rekhtin LOSS WIN
Group 2 Mikhail Rekhtin József Márton Bíró WIN LOSS
Group 2 Gergely Tóth Mikhail Rekhtin LOSS WIN
Group 2 Tamás Pál Kelemen Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Group 2 József Márton Bíró Attila Kovács WIN LOSS
Group 2 Gergely Tóth Attila Kovács WIN LOSS
Group 2 Tamás Pál Kelemen Attila Kovács WIN LOSS
Group 2 Gergely Tóth József Márton Bíró WIN LOSS
Group 2 Tamás Pál Kelemen József Márton Bíró WIN LOSS
Group 2 Gergely Tóth Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Best 16 Márk Mészáros Péter Takács WIN LOSS
Best 16 Bálint Kirill Kis József Márton Bíró WIN LOSS
Best 8 Branislav Petrović Márk Mészáros WIN LOSS
Best 8 Szymon Ożóg Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Best 8 Bálint Kirill Kis Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Best 8 Miroslav Medvid Roman Vítek WIN LOSS
Semifinals Szymon Ożóg Branislav Petrović LOSS WIN
Semifinals Miroslav Medvid Tamás Pál Kelemen LOSS WIN
Bronze match Szymon Ożóg Tamás Pál Kelemen WIN LOSS
Final Miroslav Medvid Branislav Petrović WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Budapest Blade Brawl 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
49 7 Miroslav Medvid Košický šermiarský cech 1727.4 13.4
56 4 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1721 3.2
270 259 Bence Gelencsér Ars Ensis 1549.4 107.3
437 350 Tamás Pál Kelemen Kard Rendje ViSE 1481.8 112
581 117 Kornél Antal Szücs Kard Rendje ViSE 1433.5 32.6
916 285 Lőrinc Opiczer Ars Ensis 1342.9 72.9
1177 148 Oliver Garas Pécsi Hosszúkardvívók 1283 39.7
1262 1259 Péter Szabó Ars Ensis 1263.8 240.1
1414 253 Levente Kárpáti Kard Rendje ViSE 1235.6 53.2
1523 32 László Sántha Ars Ensis 1215.1 14.4
1633 350 Attila Kovács Kard Rendje ViSE 1196.6 55.3
1816 374 Bence Sajgó Ars Ensis 1164.4 80.5
1822 65 Csaba Erdei Ars Ensis 1163.9 24.3
1846 97 Gábor Török Ars Ensis 1160.3 31.2
1954 90 Bálint Kirill Kis Ars Ensis 1139.3 28.6
2055 224 Balázs Kalmár Ars Ensis 1118.4 48.7
2102 52 Márk Mészáros Ars Ensis 1111.9 2.6
2112 350 Gábor Szmeskó Ars Ensis 1110.2 73.6
2137 266 Bálint Becsei Ars Ensis 1106.6 59.8
2366 44 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1066 19.7
2393 370 Tamás Gergely Ars Ensis 1061.7 83.9
2551 7 József Márton Bíró Kard Rendje ViSE 1033 17.4
2877 125 Gábor László Kurcz Kard Rendje ViSE 972.1 43.8
3217 630 Ágnes Pongrácz Ars Ensis 903 108.1
3498 146 Kristóf Lajber Ars Ensis 834.4 11.5
3565 18 Péter Takács Ars Ensis 815.7 53.5
3796 180 Vencel Kóródi Ars Ensis 725.4 20.1
3803 154 Zsófia Németh Ars Ensis 717.7 20.1
3867 Mátyás Rózsavölgyi Blood and Iron Martial Arts 661.7
3885 126 Teodóra Mich Ars Ensis 631.1 10.9
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
36 7 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1522.2 36
96 3 Orsolya Virag Kard Rendje ViSE 1290.6 21.5
114 148 Zuzana Vrátná Košický šermiarský cech 1258.2 346.8
175 4 Ágnes Pongrácz Ars Ensis 1127.9 34.7
206 6 Zsófia Németh Ars Ensis 1054.1 12.6
295 36 Barbara Kiss Kard Rendje ViSE 857.2 57.9
315 5 Teodóra Mich Ars Ensis 808.2 35
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
46 14 Györgyi Czifra Kard Rendje ViSE 1522.2 36
128 9 Orsolya Virag Kard Rendje ViSE 1290.6 21.5
153 210 Zuzana Vrátná Košický šermiarský cech 1258.2 346.8
254 1 Ágnes Pongrácz Ars Ensis 1127.9 34.7
294 13 Zsófia Németh Ars Ensis 1054.1 12.6
409 49 Barbara Kiss Kard Rendje ViSE 857.2 57.9
437 5 Teodóra Mich Ars Ensis 808.2 35