Dutch Lions Cup 2016

Date
August 27
Country
Netherlands
City
Utrecht

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 206 64
Women's Steel Longsword 44 13

Fighters in event

NameNationalityClub
Alexander Rafael Wiener Fecht- und Ausdauersportrunde
Jan Vander Vennet
Sofie Ampe De Hallebardiers
Aster Soetaert De Hallebardiers
Robbe D'Hondt De Hallebardiers
Steve Sigmans De Hallebardiers
Nick Desmet De Hallebardiers
Jens Geuens Invirtus
Robin Marx Invirtus
Jem Burke Invirtus
Janik Puttemans Sumus Soldani
Frederick Switsers Sumus Soldani
Maarten Naeyaert Sumus Soldani
Maarten van der Auwera Sumus Soldani
Davy van Elst Sumus Soldani
Aäron Faes Sumus Soldani
Yannick De smet SwArta
Steven Verstraeten SwArta
Elmar Hanrath Brückenschlag
Max Schulte Grün-Weiß Holten
Gerrit Barz Grün-Weiß Holten
Björn Rüther Hammaborg
Amelie Eilken Hammaborg
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Kristian Ruokonen EHMS
Annina Ruokonen Historisch Vrijvechten Nederland
Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Sara Vertanen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Olivier Dupuis Écoliers libres de Strasbourg en Arts Martiaux Historiques Européens
Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Sean Jauss Bath Historical Martial Arts
Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Michael van Schaik
Anouk Post
Fleur Munter De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Bart Slangewal De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Nick van der Lee De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Isabel Eken De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Emile Kuijpers De Zwaardkring
David Grijmans De Zwaardkring
Tosca Beuming De Zwaardkring
Peregrijn van den Berg De Zwaardkring
Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland
Floris Stoffer Historisch Vrijvechten Nederland
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland
Berend Kruijt Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Max van den Ekart Houw en Hoede
Micha Morales MARS
Simon van Gemert MARS
Rúna Iris Magnússon Zwaard & Steen
Arto Fama Zwaard & Steen
Cor Kronenburg Zwaard & Steen
Michel Rensen Zwaard & Steen
Manuela Beltrami Zwaard & Steen
Ruben Terlouw Zwaard & Steen
Brian van Nunen Zwaard & Steen
Engelbert Spronk Zwaard & Steen
Jan-Chris Plaggemars Zwaard & Steen
Elio Tolhoek Zwaard & Steen
Alexander Bosma Zwaard & Steen
Arend Liefkes Zwaard & Steen
Sander van Eijk Zwaard & Steen
Tijs de Jong Zwaard & Steen
Sandra Belder Zwaard & Steen
Anke Gijsen Zwaard & Steen
Cindy Boer Zwaard & Steen
Martin Oomen Zwaard & Steen
Robert Kraaijeveld Zwaard & Steen
Sacha de Wind Zwaard & Steen
Mark van den Berg Zwaard & Steen
Stefan van den Berg Zwaard & Steen
Filip Fica Akademia Broni
Ken Kot Academy of Historical Arts
James Wiggins Bath Historical Martial Arts

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Sacha de Wind Jem Burke LOSS WIN
Arend Liefkes Sacha de Wind LOSS WIN
Sacha de Wind Jan-Chris Plaggemars LOSS WIN
Alexander Bosma Sacha de Wind WIN LOSS
Janik Puttemans Sander van Eijk LOSS WIN
Floris Stoffer Janik Puttemans WIN LOSS
Jens Geuens Michel Rensen LOSS WIN
Michel Rensen Martin Oomen WIN LOSS
Steven Verstraeten Michel Rensen LOSS WIN
Michel Rensen Berend Kruijt WIN LOSS
Bart Slangewal Michel Rensen LOSS WIN
Michel Rensen Federico Dall'Olio LOSS WIN
Davy van Elst David Grijmans LOSS WIN
Elmar Hanrath Davy van Elst DRAW DRAW
Michel Rensen David Grijmans WIN LOSS
Elmar Hanrath David Grijmans LOSS WIN
Tijs de Jong Mark van den Berg WIN LOSS
Sean Jauss Tijs de Jong WIN LOSS
Micha Morales Björn Rüther LOSS WIN
Marcos Ariño Micha Morales DRAW DRAW
Micha Morales Rúna Iris Magnússon WIN LOSS
Alexander Rafael Micha Morales DRAW DRAW
Frederick Switsers Janik Puttemans LOSS WIN
Sander van Eijk Frederick Switsers WIN LOSS
Frederick Switsers Yannick De smet LOSS WIN
Floris Stoffer Frederick Switsers WIN LOSS
Floris Stoffer Sander van Eijk WIN LOSS
Jens Geuens Yannick De smet LOSS WIN
Berend Kruijt Jens Geuens WIN LOSS
Jens Geuens Bart Slangewal WIN LOSS
Cor Kronenburg Filip Fica WIN LOSS
Alexander Bosma Cor Kronenburg WIN LOSS
Cor Kronenburg Robbe D'Hondt WIN LOSS
Jem Burke Arend Liefkes WIN LOSS
Nick Desmet Jem Burke DRAW DRAW
Jan Vander Vennet Jem Burke LOSS WIN
Arend Liefkes Nick Desmet WIN LOSS
Aäron Faes Arend Liefkes WIN LOSS
Jan Vander Vennet Arend Liefkes WIN LOSS
Jan-Chris Plaggemars Arend Liefkes WIN LOSS
Sacha de Wind Nick Desmet WIN LOSS
Aäron Faes Nick Desmet WIN LOSS
Nick Desmet Jan-Chris Plaggemars LOSS WIN
Sacha de Wind Aäron Faes WIN LOSS
Jem Burke Aäron Faes LOSS WIN
Jan Vander Vennet Aäron Faes LOSS WIN
Floris Stoffer Aäron Faes WIN LOSS
Sacha de Wind Jan Vander Vennet WIN LOSS
Nick Desmet Jan Vander Vennet DRAW DRAW
Jan Vander Vennet Jan-Chris Plaggemars LOSS WIN
Jem Burke Jan-Chris Plaggemars LOSS WIN
Aäron Faes Jan-Chris Plaggemars WIN LOSS
Filip Fica Alexander Bosma LOSS WIN
Robin Marx Filip Fica LOSS WIN
Robbe D'Hondt Filip Fica LOSS WIN
Robert Kraaijeveld Filip Fica LOSS WIN
Kristian Ruokonen Filip Fica WIN LOSS
Robin Marx Alexander Bosma LOSS WIN
Emile Kuijpers Alexander Bosma LOSS WIN
Robert Kraaijeveld Alexander Bosma LOSS WIN
Cor Kronenburg Robin Marx LOSS WIN
Robin Marx Robbe D'Hondt LOSS WIN
Emile Kuijpers Robin Marx LOSS WIN
Robbe D'Hondt Michel Rensen LOSS WIN
Alexander Bosma Robbe D'Hondt WIN LOSS
Emile Kuijpers Robbe D'Hondt LOSS WIN
Robert Kraaijeveld Robbe D'Hondt LOSS WIN
Cor Kronenburg Emile Kuijpers WIN LOSS
Filip Fica Emile Kuijpers WIN LOSS
Emile Kuijpers Robert Kraaijeveld LOSS WIN
Robert Kraaijeveld Cor Kronenburg LOSS WIN
Robin Marx Robert Kraaijeveld WIN LOSS
Kristian Ruokonen Janik Puttemans WIN LOSS
Frederick Switsers Kristian Ruokonen LOSS WIN
Sander van Eijk Kristian Ruokonen LOSS WIN
Kristian Ruokonen Yannick De smet LOSS WIN
Floris Stoffer Kristian Ruokonen LOSS WIN
Janik Puttemans Yannick De smet LOSS WIN
Sander van Eijk Yannick De smet LOSS WIN
Yannick De smet Floris Stoffer WIN LOSS
Michel Rensen Floris Stoffer WIN LOSS
Benjamin Szewczuk Floris Stoffer LOSS WIN
Olivier Dupuis Davy van Elst WIN LOSS
David Grijmans Olivier Dupuis WIN LOSS
Olivier Dupuis Oskar ter Mors LOSS WIN
Brian van Nunen Olivier Dupuis WIN LOSS
Elmar Hanrath Olivier Dupuis LOSS WIN
Davy van Elst Oskar ter Mors LOSS WIN
David Grijmans Oskar ter Mors LOSS WIN
Oskar ter Mors David Grijmans LOSS WIN
Brian van Nunen Oskar ter Mors LOSS WIN
Oskar ter Mors Brian van Nunen WIN LOSS
Elmar Hanrath Oskar ter Mors LOSS WIN
Davy van Elst Brian van Nunen LOSS WIN
David Grijmans Brian van Nunen WIN LOSS
Elmar Hanrath Brian van Nunen LOSS WIN
Martin Oomen Jens Geuens LOSS WIN
Steven Verstraeten Martin Oomen LOSS WIN
Martin Oomen Berend Kruijt LOSS WIN
Bart Slangewal Martin Oomen WIN LOSS
Jens Geuens Steven Verstraeten DRAW DRAW
Berend Kruijt Steven Verstraeten DRAW DRAW
Steven Verstraeten Bart Slangewal LOSS WIN
Berend Kruijt Bart Slangewal WIN LOSS
Micha Morales Steve Sigmans LOSS WIN
Jem Burke Steve Sigmans LOSS WIN
Björn Rüther Steve Sigmans LOSS WIN
Marcos Ariño Steve Sigmans LOSS WIN
Steve Sigmans Rúna Iris Magnússon WIN LOSS
Alexander Rafael Steve Sigmans DRAW DRAW
Engelbert Spronk Steve Sigmans WIN LOSS
Marcos Ariño Björn Rüther LOSS WIN
Björn Rüther Rúna Iris Magnússon WIN LOSS
Alexander Rafael Björn Rüther DRAW DRAW
Björn Rüther Max Schulte LOSS WIN
Marcos Ariño Rúna Iris Magnússon WIN LOSS
Alexander Rafael Marcos Ariño DRAW DRAW
Rúna Iris Magnússon Alexander Rafael DRAW DRAW
Tijs de Jong Nick van der Lee LOSS WIN
Nick van der Lee Yannick De smet LOSS WIN
Berend Kruijt Nick van der Lee LOSS WIN
Nick van der Lee Federico Dall'Olio LOSS WIN
Engelbert Spronk Nick van der Lee LOSS WIN
Mark van den Berg Nick van der Lee LOSS WIN
Sean Jauss Nick van der Lee LOSS WIN
Federico Dall'Olio Tijs de Jong WIN LOSS
Alexander Bosma Federico Dall'Olio LOSS WIN
Robin Marx Federico Dall'Olio LOSS WIN
Kristian Ruokonen Federico Dall'Olio LOSS WIN
Federico Dall'Olio Engelbert Spronk WIN LOSS
Engelbert Spronk Federico Dall'Olio LOSS WIN
Mark van den Berg Federico Dall'Olio LOSS WIN
Sean Jauss Federico Dall'Olio LOSS WIN
Engelbert Spronk Tijs de Jong WIN LOSS
Jan-Chris Plaggemars Engelbert Spronk LOSS WIN
Yannick De smet Engelbert Spronk LOSS WIN
Engelbert Spronk Floris Stoffer LOSS WIN
Mark van den Berg Engelbert Spronk LOSS WIN
Sean Jauss Engelbert Spronk LOSS WIN
Mark van den Berg Sean Jauss LOSS WIN
Matias P Michael van Schaik WIN LOSS
Elio Tolhoek Michael van Schaik WIN LOSS
Maarten Naeyaert Michael van Schaik WIN LOSS
Ruben Terlouw Stefan Brunner LOSS WIN
Aster Soetaert Ruben Terlouw DRAW DRAW
Max Schulte Ruben Terlouw WIN LOSS
Ken Kot Ruben Terlouw LOSS WIN
Ruben Terlouw Maarten van der Auwera DRAW DRAW
Stefan Brunner Aster Soetaert DRAW DRAW
Max Schulte Stefan Brunner WIN LOSS
Ken Kot Stefan Brunner WIN LOSS
Maarten van der Auwera Stefan Brunner LOSS WIN
Michel Rensen Aster Soetaert WIN LOSS
Cor Kronenburg Aster Soetaert LOSS WIN
Max Schulte Aster Soetaert LOSS WIN
Ken Kot Aster Soetaert LOSS WIN
Aster Soetaert Maarten van der Auwera WIN LOSS
Ken Kot Max Schulte LOSS WIN
Max Schulte Maarten van der Auwera WIN LOSS
Ken Kot Maarten van der Auwera WIN LOSS
Matias P Elio Tolhoek WIN LOSS
Gerrit Barz Matias P DRAW DRAW
Maarten Naeyaert Matias P LOSS WIN
Matias P Stefan van den Berg WIN LOSS
Elio Tolhoek Gerrit Barz LOSS WIN
Benjamin Szewczuk Elio Tolhoek WIN LOSS
Stefan van den Berg Elio Tolhoek LOSS WIN
Gerrit Barz Alexander Bosma LOSS WIN
Michael van Schaik Gerrit Barz DRAW DRAW
Gerrit Barz Maarten Naeyaert WIN LOSS
Benjamin Szewczuk Gerrit Barz DRAW DRAW
Elio Tolhoek Maarten Naeyaert DRAW DRAW
Benjamin Szewczuk Maarten Naeyaert DRAW DRAW
Stefan van den Berg Maarten Naeyaert WIN LOSS
Benjamin Szewczuk Michael van Schaik LOSS WIN
Matias P Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Benjamin Szewczuk Matias P WIN LOSS
Stefan van den Berg Benjamin Szewczuk LOSS WIN
Michael van Schaik Stefan van den Berg DRAW DRAW
Gerrit Barz Stefan van den Berg DRAW DRAW
Arto Fama Floris Stoffer LOSS WIN
Stefan Brunner Arto Fama LOSS WIN
Max Schulte Arto Fama LOSS WIN
Max van den Ekart Arto Fama LOSS WIN
Peregrijn van den Berg Arto Fama LOSS WIN
Bart Jongsma Arto Fama LOSS WIN
Peregrijn van den Berg Max van den Ekart LOSS WIN
Max van den Ekart Martin de Jong DRAW DRAW
Bart Jongsma Max van den Ekart WIN LOSS
Simon van Gemert Max van den Ekart LOSS WIN
Martin de Jong Peregrijn van den Berg WIN LOSS
James Wiggins Peregrijn van den Berg WIN LOSS
Peregrijn van den Berg Simon van Gemert LOSS WIN
Arto Fama Martin de Jong WIN LOSS
Martin de Jong Bart Jongsma LOSS WIN
James Wiggins Martin de Jong WIN LOSS
Sacha de Wind Bart Jongsma WIN LOSS
Bart Jongsma Peregrijn van den Berg WIN LOSS
James Wiggins Bart Jongsma LOSS WIN
Simon van Gemert Bart Jongsma LOSS WIN
James Wiggins David Grijmans LOSS WIN
Arto Fama James Wiggins WIN LOSS
James Wiggins Max van den Ekart WIN LOSS
Simon van Gemert James Wiggins LOSS WIN
Arto Fama Simon van Gemert WIN LOSS
Martin de Jong Simon van Gemert LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Manuela Beltrami Annina Ruokonen LOSS WIN
Anke Gijsen Manuela Beltrami WIN LOSS
Manuela Beltrami Isabel Eken DRAW DRAW
Tosca Beuming Manuela Beltrami DRAW DRAW
Fleur Munter Tosca Beuming LOSS WIN
Annina Ruokonen Tosca Beuming WIN LOSS
Tosca Beuming Michela D'Orlando LOSS WIN
Cindy Boer Sara Vertanen LOSS WIN
Sofie Ampe Sara Vertanen LOSS WIN
Sara Vertanen Sofie Ampe WIN LOSS
Anouk Post Sara Vertanen LOSS WIN
Fleur Munter Sara Vertanen LOSS WIN
Sara Vertanen Fleur Munter WIN LOSS
Sandra Belder Sara Vertanen LOSS WIN
Michela D'Orlando Sara Vertanen LOSS WIN
Cindy Boer Sofie Ampe LOSS WIN
Anouk Post Sofie Ampe WIN LOSS
Fleur Munter Sofie Ampe WIN LOSS
Sandra Belder Sofie Ampe LOSS WIN
Cindy Boer Anouk Post LOSS WIN
Anouk Post Tosca Beuming LOSS WIN
Fleur Munter Anouk Post LOSS WIN
Sandra Belder Anouk Post LOSS WIN
Cindy Boer Fleur Munter LOSS WIN
Sandra Belder Fleur Munter LOSS WIN
Anke Gijsen Fleur Munter LOSS WIN
Sandra Belder Cindy Boer LOSS WIN
Annina Ruokonen Michela D'Orlando LOSS WIN
Michela D'Orlando Annina Ruokonen WIN LOSS
Annina Ruokonen Amelie Eilken WIN LOSS
Anke Gijsen Annina Ruokonen WIN LOSS
Michela D'Orlando Manuela Beltrami WIN LOSS
Tosca Beuming Michela D'Orlando DRAW DRAW
Amelie Eilken Michela D'Orlando LOSS WIN
Anke Gijsen Michela D'Orlando LOSS WIN
Amelie Eilken Manuela Beltrami LOSS WIN
Tosca Beuming Amelie Eilken WIN LOSS
Amelie Eilken Isabel Eken WIN LOSS
Anke Gijsen Tosca Beuming DRAW DRAW
Amelie Eilken Anke Gijsen LOSS WIN
Isabel Eken Anke Gijsen LOSS WIN
Isabel Eken Tosca Beuming LOSS WIN
Isabel Eken Annina Ruokonen WIN LOSS
Michela D'Orlando Isabel Eken WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Dutch Lions Cup 2016

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
5 Kristian Ruokonen EHMS 1797.5 5.3
6 Arto Fama Zwaard & Steen 1772.7 17.1
12 16 Yannick De smet SwArta 1711.1 107.1
16 86 Federico Dall'Olio La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1668.7 220.4
36 349 David Grijmans De Zwaardkring 1570.6 400.7
47 583 Floris Stoffer Historisch Vrijvechten Nederland 1551.1 581.4
50 14 Max van den Ekart Houw en Hoede 1542.7 40.3
53 83 Michel Rensen Zwaard & Steen 1538.5 135.1
58 10 Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1532.8 6.7
59 79 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1532.1 132.4
67 33 Engelbert Spronk Zwaard & Steen 1512.4 62.4
68 5 Aster Soetaert De Hallebardiers 1510.5 18.8
73 55 Steve Sigmans De Hallebardiers 1503 82.8
76 98 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 1500.4 143.5
80 103 Nick van der Lee De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1495.1 154
97 10 Aäron Faes Sumus Soldani 1468 23.1
99 17 James Wiggins Bath Historical Martial Arts 1464.1 26.8
107 5 Cor Kronenburg Zwaard & Steen 1455.9 16.5
113 18 Micha Morales MARS 1449.2 37.3
122 250 Alexander Bosma Zwaard & Steen 1441.8 264
130 10 Berend Kruijt Historisch Vrijvechten Nederland 1430.7 2.4
143 Sacha de Wind Zwaard & Steen 1405.9
147 61 Sander van Eijk Zwaard & Steen 1395.6 75.3
176 14 Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland 1363.1 3.4
186 183 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1353.4 174.4
189 150 Jan-Chris Plaggemars Zwaard & Steen 1347.1 144
191 397 Max Schulte Grün-Weiß Holten 1345.6 345.7
207 39 Tijs de Jong Zwaard & Steen 1326.6 34.1
225 18 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 1315.1 28.6
233 6 Brian van Nunen Zwaard & Steen 1309.4 18.8
270 173 Björn Rüther Hammaborg 1268.5 146.8
292 11 Frederick Switsers Sumus Soldani 1249.8 19.6
301 25 Elio Tolhoek Zwaard & Steen 1244.6 9.5
324 369 Gerrit Barz Grün-Weiß Holten 1220.6 294.4
327 Alexander Rafael Wiener Fecht- und Ausdauersportrunde 1218.6
350 Sean Jauss Bath Historical Martial Arts 1205
352 34 Ruben Terlouw Zwaard & Steen 1203.8 34.4
360 Jens Geuens Invirtus 1200.7
365 Filip Fica Akademia Broni 1195.7
372 Janik Puttemans Sumus Soldani 1188
373 166 Simon van Gemert MARS 1187.2 138.7
375 Jem Burke Invirtus 1186.5
403 55 Steven Verstraeten SwArta 1171.4 23.8
408 310 Robin Marx Invirtus 1168.9 258.2
443 78 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 1140.3 76.7
451 Bart Slangewal De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1132.7
460 102 Olivier Dupuis Écoliers libres de Strasbourg en Arts Martiaux Historiques Européens 1125 95.3
504 Ken Kot Academy of Historical Arts 1094.4
507 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1088.6
512 81 Mark van den Berg Zwaard & Steen 1086.6 45.3
516 104 Peregrijn van den Berg De Zwaardkring 1086.1 62
540 Michael van Schaik N/A 1074.2
552 Maarten Naeyaert Sumus Soldani 1061.2
567 42 Davy van Elst Sumus Soldani 1049.4 9.7
573 Stefan van den Berg Zwaard & Steen 1039.9
595 Martin Oomen Zwaard & Steen 1023.2
628 Jan Vander Vennet N/A 992.8
711 Rúna Iris Magnússon Zwaard & Steen 939.7
712 Arend Liefkes Zwaard & Steen 939.1
713 Nick Desmet De Hallebardiers 939.1
734 Maarten van der Auwera Sumus Soldani 917.5
767 24 Robert Kraaijeveld Zwaard & Steen 897.4 43.2
779 Elmar Hanrath Brückenschlag 895
808 121 Emile Kuijpers De Zwaardkring 871 63.3