Copenhagen Open 2015

Date
April 18
Country
Denmark
City
Copenhagen

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 129 52
Women's Steel Longsword 30 13
Mixed Steel Rapier & Dagger 38 15

Fighters in event

NameNationalityClub
Karavaj Maksim Minsk HEMA Fight Club
Viacheslav Grizdak Minsk HEMA Fight Club
Felix Lensing Gothenburg Historical Fencing School
Bo Thustrup Nielsen Axelved Historic Fencing Society
Peter Als Nerving Axelved Historic Fencing Society
Alex Rymark Vorm Hafnia Longsword Akademi
Jan Lund Jepsen HEMA Esbjerg
Janus Christiansen HEMA Esbjerg
Martin Winther Hill HEMA Esbjerg
Adriaan van Sprang HEMA Esbjerg
Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub
Thea Andersen Dolmer Københavns Historiske Fægteklub
Philip Kræn Andersen Københavns Historiske Fægteklub
Søren Strandby Københavns Historiske Fægteklub
Tobias Rose Kjærgaard Københavns Historiske Fægteklub
Hugo Kerdoncuff Københavns Historiske Fægteklub
Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub
Christian Nyberg Jensen Københavns Historiske Fægteklub
Emil Busk Andersen Københavns Historiske Fægteklub
Michael Pieper Københavns Historiske Fægteklub
Magnus Sonne Nielsen Københavns Historiske Fægteklub
Jeppe Ammitzbøll Københavns Historiske Fægteklub
Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland
Kristian Ruokonen EHMS
Markus Koivisto EHMS
Kalle Kylmänen EHMS
Timo-Pekka Kuusama EHMS
Eliisa Keskinen EHMS
Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Sara Vertanen Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts
Christine Maunsell Blademasters Academy
Rob Bergin West Cork HEMA Club
Michela D'Orlando Ordine delle Lame Scaligere
Anouk Post
Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland
Cor Kronenburg Zwaard & Steen
Michel Rensen Zwaard & Steen
Rúna Iris Magnússon Zwaard & Steen
Arto Fama Zwaard & Steen
Margit Reiersen Bergen HEMA
Helena Sivcevic Bergen HEMA
Knut Bonan Bergen HEMA
Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA
Rickard Hole Falck Bergen HEMA
Truls Kultorp Fekteklubben Frie Duellister
Gregal Vissers Fekteklubben Frie Duellister
Kristine Aagot Konsmo West Coast HEMA
Antoni Heba Akademia Broni
Marcin Bialek Akademia Broni
Hans Jörnlind Gamla Stans Fäktskola
Julia Yli-Hukka Gothenburg Historical Fencing School
Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School
Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School
Anders Linnard Gothenburg Historical Fencing School
Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School
Anders Forsberg Gothenburg Historical Fencing School
Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola
Mattias Johansson Kungshamns Historiska Fäktskola
Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola
Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA
Carl Ryrberg Örebro HEMA
Jesper Christiansen Örebro HEMA
Cristoffer Holm Örebro HEMA
Per Magnus Haaland Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola
Erik Sundberg Uppsala Historiska Fäktskola
Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola
Anna Wärn Uppsala Historiska Fäktskola
Jimmy Olsson West Coast HEMA
Rudolf Goga Triglav
Alexander Makarov Tempus Fugitives
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Claudia Krause Waterloo Sparring Group

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Knut Bonan Kristian Ruokonen LOSS WIN
Janus Christiansen Rob Bergin LOSS WIN
Kristian Ruokonen Mattias Johansson WIN LOSS
Janus Christiansen Knut Bonan LOSS WIN
Rob Bergin Mattias Johansson DRAW DRAW
Kristian Ruokonen Janus Christiansen WIN LOSS
Mattias Johansson Knut Bonan LOSS WIN
Kristian Ruokonen Rob Bergin WIN LOSS
Rob Bergin Knut Bonan LOSS WIN
Axel Pettersson Erik Sundberg WIN LOSS
Oscar Manuel Martin Lindberg Emil Busk Andersen LOSS WIN
Axel Pettersson Rickard Hole Falck WIN LOSS
Erik Sundberg Oscar Manuel Martin Lindberg LOSS WIN
Emil Busk Andersen Rickard Hole Falck LOSS WIN
Oscar Manuel Martin Lindberg Axel Pettersson LOSS WIN
Rickard Hole Falck Erik Sundberg DRAW DRAW
Axel Pettersson Emil Busk Andersen WIN LOSS
Oscar Manuel Martin Lindberg Rickard Hole Falck LOSS WIN
Emil Busk Andersen Erik Sundberg LOSS WIN
Magnus Lundborg Carl Ryrberg LOSS WIN
Martin Winther Hill Alexander Makarov LOSS WIN
Carl Ryrberg Per Magnus Haaland WIN LOSS
Magnus Lundborg Martin Winther Hill WIN LOSS
Alexander Makarov Per Magnus Haaland LOSS WIN
Carl Ryrberg Martin Winther Hill WIN LOSS
Magnus Lundborg Per Magnus Haaland DRAW DRAW
Carl Ryrberg Alexander Makarov WIN LOSS
Martin Winther Hill Per Magnus Haaland LOSS WIN
Magnus Lundborg Alexander Makarov DRAW DRAW
Petter Vegsund Brodin Thomas Nyzell LOSS WIN
Christian Nyberg Jensen Markus Koivisto WIN LOSS
Felix Lensing Thomas Nyzell LOSS WIN
Petter Vegsund Brodin Markus Koivisto WIN LOSS
Felix Lensing Christian Nyberg Jensen LOSS WIN
Markus Koivisto Thomas Nyzell LOSS WIN
Felix Lensing Petter Vegsund Brodin LOSS WIN
Christian Nyberg Jensen Thomas Nyzell LOSS WIN
Felix Lensing Markus Koivisto DRAW DRAW
Petter Vegsund Brodin Christian Nyberg Jensen WIN LOSS
Truls Kultorp Matthys Kool DRAW DRAW
Hugo Kerdoncuff Michel Rensen WIN LOSS
Matthys Kool Karavaj Maksim WIN LOSS
Truls Kultorp Hugo Kerdoncuff WIN LOSS
Karavaj Maksim Michel Rensen DRAW DRAW
Matthys Kool Hugo Kerdoncuff WIN LOSS
Truls Kultorp Karavaj Maksim WIN LOSS
Matthys Kool Michel Rensen WIN LOSS
Hugo Kerdoncuff Karavaj Maksim WIN LOSS
Truls Kultorp Michel Rensen LOSS WIN
Jesper Christiansen Jimmy Olsson LOSS WIN
Søren Strandby Timo-Pekka Kuusama WIN LOSS
Jesper Christiansen Anders Forsberg DRAW DRAW
Timo-Pekka Kuusama Jimmy Olsson DRAW DRAW
Søren Strandby Anders Forsberg LOSS WIN
Jesper Christiansen Timo-Pekka Kuusama WIN LOSS
Anders Forsberg Jimmy Olsson LOSS WIN
Søren Strandby Jesper Christiansen LOSS WIN
Timo-Pekka Kuusama Anders Forsberg DRAW DRAW
Søren Strandby Jimmy Olsson LOSS WIN
Jonathan Wilkins Matias P WIN LOSS
Cor Kronenburg Rudolf Goga LOSS WIN
Matias P Viacheslav Grizdak WIN LOSS
Rudolf Goga Jonathan Wilkins WIN LOSS
Cor Kronenburg Viacheslav Grizdak WIN LOSS
Matias P Rudolf Goga DRAW DRAW
Viacheslav Grizdak Jonathan Wilkins LOSS WIN
Matias P Cor Kronenburg WIN LOSS
Viacheslav Grizdak Rudolf Goga WIN LOSS
Jonathan Wilkins Cor Kronenburg WIN LOSS
Kalle Kylmänen Anders Linnard WIN LOSS
Adriaan van Sprang Tobias Rose Kjærgaard WIN LOSS
Kalle Kylmänen Adriaan van Sprang LOSS WIN
Tobias Rose Kjærgaard Anders Linnard LOSS WIN
Anders Linnard Adriaan van Sprang WIN LOSS
Tobias Rose Kjærgaard Kalle Kylmänen LOSS WIN
Fredrik Sand Ekmark Valentyn Volkov WIN LOSS
Jan Lund Jepsen Marcos Ariño WIN LOSS
Valentyn Volkov Jan Lund Jepsen WIN LOSS
Fredrik Sand Ekmark Marcos Ariño LOSS WIN
Jan Lund Jepsen Fredrik Sand Ekmark LOSS WIN
Valentyn Volkov Marcos Ariño LOSS WIN
Cristoffer Holm Andreas Markehed LOSS WIN
Michael Pieper Peter Als Nerving WIN LOSS
Andreas Markehed Michael Pieper LOSS WIN
Peter Als Nerving Cristoffer Holm LOSS WIN
Cristoffer Holm Michael Pieper DRAW DRAW
Peter Als Nerving Andreas Markehed LOSS WIN
Linus Eklund Arto Fama LOSS WIN
Alex Rymark Vorm Bo Thustrup Nielsen WIN LOSS
Arto Fama Marcus Pettersson LOSS WIN
Alex Rymark Vorm Linus Eklund DRAW DRAW
Bo Thustrup Nielsen Marcus Pettersson LOSS WIN
Arto Fama Alex Rymark Vorm DRAW DRAW
Marcus Pettersson Linus Eklund DRAW DRAW
Arto Fama Bo Thustrup Nielsen WIN LOSS
Marcus Pettersson Alex Rymark Vorm WIN LOSS
Linus Eklund Bo Thustrup Nielsen LOSS WIN
Thomas Nyzell Marcus Pettersson WIN LOSS
Marcos Ariño Arto Fama LOSS WIN
Alex Rymark Vorm Petter Vegsund Brodin LOSS WIN
Cristoffer Holm Knut Bonan LOSS WIN
Erik Sundberg Axel Pettersson LOSS WIN
Matias P Kalle Kylmänen WIN LOSS
Per Magnus Haaland Andreas Markehed LOSS WIN
Matthys Kool Christian Nyberg Jensen WIN LOSS
Karavaj Maksim Kristian Ruokonen WIN LOSS
Magnus Lundborg Fredrik Sand Ekmark WIN LOSS
Jonathan Wilkins Truls Kultorp WIN LOSS
Michael Pieper Hugo Kerdoncuff LOSS WIN
Carl Ryrberg Rob Bergin WIN LOSS
Adriaan van Sprang Rudolf Goga LOSS WIN
Anders Linnard Rickard Hole Falck WIN LOSS
Anders Forsberg Jimmy Olsson LOSS WIN
Thomas Nyzell Arto Fama WIN LOSS
Petter Vegsund Brodin Knut Bonan WIN LOSS
Axel Pettersson Matias P WIN LOSS
Andreas Markehed Matthys Kool LOSS WIN
Magnus Lundborg Karavaj Maksim LOSS WIN
Hugo Kerdoncuff Jonathan Wilkins LOSS WIN
Carl Ryrberg Rudolf Goga WIN LOSS
Jimmy Olsson Anders Linnard LOSS WIN
Thomas Nyzell Petter Vegsund Brodin WIN LOSS
Matthys Kool Axel Pettersson WIN LOSS
Karavaj Maksim Jonathan Wilkins WIN LOSS
Anders Linnard Carl Ryrberg WIN LOSS
Thomas Nyzell Matthys Kool LOSS WIN
Karavaj Maksim Anders Linnard LOSS WIN
Thomas Nyzell Karavaj Maksim WIN LOSS
Matthys Kool Anders Linnard WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Antoni Heba Hans Jörnlind LOSS WIN
Philip Kræn Andersen Gregal Vissers LOSS WIN
Alexander Makarov Antoni Heba WIN LOSS
Philip Kræn Andersen Hans Jörnlind LOSS WIN
Alexander Makarov Gregal Vissers WIN LOSS
Philip Kræn Andersen Antoni Heba LOSS WIN
Hans Jörnlind Alexander Makarov WIN LOSS
Gregal Vissers Antoni Heba LOSS WIN
Alexander Makarov Philip Kræn Andersen LOSS WIN
Gregal Vissers Hans Jörnlind WIN LOSS
Maria Makarova Rob Runacres LOSS WIN
Magnus Sonne Nielsen Marcin Bialek LOSS WIN
Kristine Aagot Konsmo Rob Runacres LOSS WIN
Marcin Bialek Maria Makarova WIN LOSS
Kristine Aagot Konsmo Magnus Sonne Nielsen WIN LOSS
Rob Runacres Marcin Bialek WIN LOSS
Maria Makarova Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Magnus Sonne Nielsen Rob Runacres LOSS WIN
Kristine Aagot Konsmo Marcin Bialek WIN LOSS
Maria Makarova Magnus Sonne Nielsen LOSS WIN
Markus Koivisto Axel Pettersson LOSS WIN
Jeppe Ammitzbøll Truls Kultorp WIN LOSS
Victor Harder Hesel Axel Pettersson DRAW DRAW
Jeppe Ammitzbøll Markus Koivisto WIN LOSS
Truls Kultorp Victor Harder Hesel LOSS WIN
Jeppe Ammitzbøll Axel Pettersson LOSS WIN
Markus Koivisto Victor Harder Hesel LOSS WIN
Truls Kultorp Axel Pettersson LOSS WIN
Jeppe Ammitzbøll Victor Harder Hesel LOSS WIN
Markus Koivisto Truls Kultorp WIN LOSS
Gregal Vissers Rob Runacres LOSS WIN
Axel Pettersson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Marcin Bialek Hans Jörnlind LOSS WIN
Alexander Makarov Victor Harder Hesel LOSS WIN
Rob Runacres Axel Pettersson LOSS WIN
Hans Jörnlind Victor Harder Hesel WIN LOSS
Rob Runacres Victor Harder Hesel WIN LOSS
Axel Pettersson Hans Jörnlind WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Copenhagen Open 2015

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1853.1 4.9
2 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1780.2 11.8
3 Carl Ryrberg Örebro HEMA 1739.6 7.9
4 1 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1738.1 65.6
8 1 Kristian Ruokonen EHMS 1653.4 4
10 9 Anders Linnard Gothenburg Historical Fencing School 1595.5 72.4
13 3 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1568.3 33.2
21 1 Matias P Jyväskylä Academy of Historical Martial Arts 1535.7 13.4
25 4 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1512.7 8.3
26 2 Kalle Kylmänen EHMS 1506.5 5.5
28 11 Jonathan Wilkins Gothenburg Historical Fencing School 1496.8 58.6
32 12 Jimmy Olsson West Coast HEMA 1479.2 57.2
46 14 Arto Fama Zwaard & Steen 1431.2 62.3
52 3 Knut Bonan Bergen HEMA 1419.2 23.5
53 3 Andreas Markehed Malmö Historiska Fäktskola 1417.8 24.7
55 15 Cristoffer Holm Örebro HEMA 1404.9 26.3
58 1 Jesper Christiansen Örebro HEMA 1393.5 19.9
60 8 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1387.5 46.4
64 7 Truls Kultorp Fekteklubben Frie Duellister 1375.7 43.1
70 12 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1354.9 16.6
75 9 Erik Sundberg Uppsala Historiska Fäktskola 1339.6 8.6
78 Rudolf Goga Triglav 1336.2
79 12 Linus Eklund Gothenburg Historical Fencing School 1329 15.9
81 5 Hugo Kerdoncuff Københavns Historiske Fægteklub 1325.1 39.1
84 Karavaj Maksim Minsk HEMA Fight Club 1322.4
118 Michael Pieper Københavns Historiske Fægteklub 1230.1
120 3 Anders Forsberg Gothenburg Historical Fencing School 1225.6 38.1
122 Adriaan van Sprang HEMA Esbjerg 1221
123 39 Rickard Hole Falck Bergen HEMA 1218.4 120.3
151 Alex Rymark Vorm Hafnia Longsword Akademi 1161
154 3 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1153.6 25.4
156 16 Emil Busk Andersen Københavns Historiske Fægteklub 1148.8 2.5
157 50 Per Magnus Haaland Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1148.5 126.3
168 Michel Rensen Zwaard & Steen 1129.5
182 42 Marcos Ariño Historisch Vrijvechten Nederland 1097 121
184 20 Valentyn Volkov Københavns Historiske Fægteklub 1095 0.5
186 Bo Thustrup Nielsen Axelved Historic Fencing Society 1085.1
206 Alexander Makarov Tempus Fugitives 1061.5
226 Søren Strandby Københavns Historiske Fægteklub 1018.4
228 Rob Bergin West Cork HEMA Club 1009.4
235 Viacheslav Grizdak Minsk HEMA Fight Club 1007.3
234 Cor Kronenburg Zwaard & Steen 1007.3
241 47 Christian Nyberg Jensen Københavns Historiske Fægteklub 988.8 135.4
246 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 981.1
291 Jan Lund Jepsen HEMA Esbjerg 901.4
301 Tobias Rose Kjærgaard Københavns Historiske Fægteklub 881.3
307 Janus Christiansen HEMA Esbjerg 871.1
334 Martin Winther Hill HEMA Esbjerg 813.4
342 7 Mattias Johansson Kungshamns Historiska Fäktskola 802 51.6
360 17 Markus Koivisto EHMS 759 18.3
377 Felix Lensing Gothenburg Historical Fencing School 719.4
378 28 Peter Als Nerving Axelved Historic Fencing Society 717.4 9