Cornhusker State Games 2018

Date
July 28
Country
United States
State
Nebraska
City
Omaha

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 54 24
Mixed Nylon Longsword 21 6
Mixed Singlestick 54 19
Mixed Steel Rapier And Any Sidearm 34 14

Fighters in event

NameNationalityClub
Don Doumakes Omaha Kunst des Fechtens
Wayne Brekke Omaha Kunst des Fechtens
Baer Kenney Baer Swords School of Western Martial Arts
Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts
Bryan Howard Baer Swords School of Western Martial Arts
Christopher Preyer Baer Swords School of Western Martial Arts
Travis Price Baer Swords School of Western Martial Arts
Michaelangelo Reina Capital Kunst des Fechtens
Matt Olesen Center for Blade Arts
Aaron Labertew Central Iowa Historical Fencing Guild
Mason Hays Central Iowa Historical Fencing Guild
Aaron Karnuta Denver Historical Fencing Academy
Connor Chamberlain Denver Historical Fencing Academy
Gryphon Nayman Denver Historical Fencing Academy
Julia Deyanova Denver Historical Fencing Academy
Kenneth Jones Heartland HEMA Historical Fencing Club
Matthew Heavin Heartland HEMA Historical Fencing Club
Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club
Woody Riehl Krieg School
Richard Goode Medieval Swordsman Guild of Kansas City
Tyler Klocke Medieval Swordsman Guild of Kansas City
Bruce Rawitch Medieval Swordsman Guild of Kansas City
Harrison Cratty Musketeer Fencing Club
John Stochl Musketeer Fencing Club
Mitchell Schinstock Musketeer Fencing Club
William Fischer Musketeer Fencing Club
Daniel Cadenbach Nebraska Swordfighters Guild
Aaron Ziska Nebraska Swordfighters Guild
Joe Loder Nebraska Swordfighters Guild
Nick Pestello Omaha Kunst des Fechtens
Ian Pelnar Omaha Kunst des Fechtens
Justin Pelnar Omaha Kunst des Fechtens
Rick Long Omaha Kunst des Fechtens
Tyler Sigman Omaha Kunst des Fechtens
Russell Bradley Omaha-Metro Armed Combat Academy
Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Aaron Karnuta Tyler Klocke WIN LOSS
Pool 1 Tyler Larson Travis Price LOSS WIN
Pool 1 Aaron Karnuta Wayne Brekke WIN LOSS
Pool 1 Tyler Larson Tyler Klocke LOSS WIN
Pool 1 Wayne Brekke Travis Price WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Wayne Brekke Tyler Klocke WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Travis Price WIN LOSS
Pool 1 Wayne Brekke Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Travis Price Tyler Klocke LOSS WIN
Pool 2 Aaron Labertew Tyler Sigman LOSS WIN
Pool 2 Matt Olesen Nick Pestello WIN LOSS
Pool 2 Connor Chamberlain Tyler Sigman WIN LOSS
Pool 2 Matt Olesen Aaron Labertew WIN LOSS
Pool 2 Connor Chamberlain Nick Pestello WIN LOSS
Pool 2 Matt Olesen Tyler Sigman WIN LOSS
Pool 2 Aaron Labertew Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 2 Tyler Sigman Nick Pestello WIN LOSS
Pool 2 Matt Olesen Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 2 Aaron Labertew Nick Pestello WIN LOSS
Pool 3 Michaelangelo Reina Baer Kenney WIN LOSS
Pool 3 Justin Pelnar Richard Goode LOSS WIN
Pool 3 Michaelangelo Reina Julia Deyanova WIN LOSS
Pool 3 Baer Kenney Justin Pelnar WIN LOSS
Pool 3 Julia Deyanova Richard Goode LOSS WIN
Pool 3 Michaelangelo Reina Justin Pelnar WIN LOSS
Pool 3 Baer Kenney Julia Deyanova WIN LOSS
Pool 3 Michaelangelo Reina Richard Goode WIN LOSS
Pool 3 Justin Pelnar Julia Deyanova WIN LOSS
Pool 3 Baer Kenney Richard Goode WIN LOSS
Pool 4 Don Doumakes Daniel Cadenbach LOSS WIN
Pool 4 Sam Brian Gryphon Nayman LOSS WIN
Pool 4 Bryan Howard Daniel Cadenbach LOSS WIN
Pool 4 Don Doumakes Gryphon Nayman LOSS WIN
Pool 4 Sam Brian Bryan Howard WIN LOSS
Pool 4 Gryphon Nayman Daniel Cadenbach WIN LOSS
Pool 4 Don Doumakes Bryan Howard WIN LOSS
Pool 4 Sam Brian Daniel Cadenbach LOSS WIN
Pool 4 Gryphon Nayman Bryan Howard WIN LOSS
Pool 4 Sam Brian Don Doumakes LOSS WIN
Pool 5 Bruce Rawitch Ian Pelnar WIN LOSS
Pool 5 Christopher Preyer Mason Hays WIN LOSS
Pool 5 Ian Pelnar Christopher Preyer LOSS WIN
Pool 5 Ian Pelnar Mason Hays WIN LOSS
Pool 5 Bruce Rawitch Mason Hays WIN LOSS
Pool 5 Bruce Rawitch Christopher Preyer LOSS WIN
1/4 finals Wayne Brekke Christopher Preyer LOSS WIN
1/4 finals Michaelangelo Reina Gryphon Nayman LOSS WIN
1/4 finals Aaron Karnuta Baer Kenney WIN LOSS
1/4 finals Connor Chamberlain Daniel Cadenbach WIN LOSS
Semi-Finals Gryphon Nayman Christopher Preyer WIN LOSS
Semi-Finals Aaron Karnuta Connor Chamberlain WIN LOSS
3rd Connor Chamberlain Christopher Preyer WIN LOSS
1st Aaron Karnuta Gryphon Nayman WIN LOSS

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Aaron Ziska Joe Loder LOSS WIN
Pool 1 Mitchell Schinstock Joe Loder LOSS WIN
Pool 1 Russell Bradley Joe Loder LOSS WIN
Pool 1 Russell Bradley Aaron Ziska WIN LOSS
Pool 1 Harrison Cratty Russell Bradley LOSS WIN
Pool 1 John Stochl Russell Bradley LOSS WIN
Pool 1 John Stochl Aaron Ziska LOSS WIN
Pool 1 John Stochl Joe Loder WIN LOSS
Pool 1 John Stochl Mitchell Schinstock WIN LOSS
Pool 1 Mitchell Schinstock Aaron Ziska WIN LOSS
Pool 1 Mitchell Schinstock Russell Bradley LOSS WIN
Pool 1 Harrison Cratty Mitchell Schinstock LOSS WIN
Pool 1 Harrison Cratty Aaron Ziska LOSS WIN
Pool 1 Harrison Cratty John Stochl WIN LOSS
Pool 1 Harrison Cratty Joe Loder LOSS WIN
Quarter-Finals John Stochl Mitchell Schinstock LOSS WIN
Quarter-Finals Harrison Cratty Aaron Ziska LOSS WIN
Semi-Finals Mitchell Schinstock Russell Bradley LOSS WIN
Semi-Finals Aaron Ziska Joe Loder LOSS WIN
3rd Place Mitchell Schinstock Aaron Ziska LOSS WIN
1st Place Russell Bradley Joe Loder WIN LOSS

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Aaron Karnuta Baer Kenney WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Tyler Sigman WIN LOSS
Pool 1 Sam Brian Tyler Sigman DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Sam Brian WIN LOSS
Pool 1 Baer Kenney Sam Brian LOSS WIN
Pool 1 Baer Kenney Tyler Sigman LOSS WIN
Pool 2 Michaelangelo Reina Christopher Preyer WIN LOSS
Pool 2 Woody Riehl Tyler Larson WIN LOSS
Pool 2 Michaelangelo Reina Matthew Heavin LOSS WIN
Pool 2 Tyler Larson Christopher Preyer DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 2 Matthew Heavin Woody Riehl WIN LOSS
Pool 2 Michaelangelo Reina Tyler Larson WIN LOSS
Pool 2 Matthew Heavin Christopher Preyer LOSS WIN
Pool 2 Michaelangelo Reina Woody Riehl WIN LOSS
Pool 2 Matthew Heavin Tyler Larson WIN LOSS
Pool 2 Woody Riehl Christopher Preyer LOSS WIN
Pool 3 Aaron Labertew Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes Nick Pestello WIN LOSS
Pool 3 Connor Chamberlain Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Aaron Labertew Nick Pestello LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 3 Michael Roth Nick Pestello WIN LOSS
Pool 3 Aaron Labertew Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Connor Chamberlain Nick Pestello WIN LOSS
Pool 3 Aaron Labertew Don Doumakes LOSS WIN
Pool 4 Matt Olesen Gryphon Nayman LOSS WIN
Pool 4 Justin Pelnar Kenneth Jones LOSS WIN
Pool 4 Matt Olesen Rick Long WIN LOSS
Pool 4 Gryphon Nayman Kenneth Jones WIN LOSS
Pool 4 Rick Long Justin Pelnar WIN LOSS
Pool 4 Matt Olesen Kenneth Jones WIN LOSS
Pool 4 Rick Long Gryphon Nayman LOSS WIN
Pool 4 Matt Olesen Justin Pelnar WIN LOSS
Pool 4 Rick Long Kenneth Jones LOSS WIN
Pool 4 Justin Pelnar Gryphon Nayman LOSS WIN
by-round Baer Kenney Tyler Larson WIN LOSS
by-round Aaron Labertew Nick Pestello LOSS WIN
1/8 finals Baer Kenney Gryphon Nayman LOSS WIN
1/8 finals Kenneth Jones Christopher Preyer WIN LOSS
1/8 finals Sam Brian Michael Roth LOSS WIN
1/8 finals Aaron Karnuta Don Doumakes WIN LOSS
1/8 finals Matt Olesen Nick Pestello WIN LOSS
1/8 finals Michaelangelo Reina Tyler Sigman LOSS WIN
1/8 finals Rick Long Connor Chamberlain WIN LOSS
1/8 finals Matthew Heavin Woody Riehl WIN LOSS
1/4 finals Gryphon Nayman Kenneth Jones WIN LOSS
1/4 finals Aaron Karnuta Michael Roth WIN LOSS
1/4 finals Matt Olesen Tyler Sigman WIN LOSS
1/4 finals Rick Long Matthew Heavin LOSS WIN
semi-finals Aaron Karnuta Gryphon Nayman WIN LOSS
semi-finals Matt Olesen Matthew Heavin LOSS WIN
3rd Matt Olesen Gryphon Nayman WIN LOSS
1st Aaron Karnuta Matthew Heavin LOSS WIN

Mixed Steel Rapier And Any Sidearm

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Aaron Karnuta Tyler Sigman WIN LOSS
Pool 1 Matt Olesen Matthew Heavin WIN LOSS
Pool 1 Matt Olesen Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Matthew Heavin Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Tyler Sigman Matthew Heavin WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Matt Olesen WIN LOSS
Pool 1 Matt Olesen Tyler Sigman LOSS WIN
Pool 1 Tyler Sigman Tyler Larson WIN LOSS
Pool 1 Aaron Karnuta Matthew Heavin WIN LOSS
Pool 2 Sam Brian Woody Riehl WIN LOSS
Pool 2 Sam Brian Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 2 Justin Pelnar Connor Chamberlain LOSS WIN
Pool 2 Sam Brian Justin Pelnar LOSS WIN
Pool 2 Justin Pelnar Woody Riehl LOSS WIN
Pool 2 Connor Chamberlain Woody Riehl WIN LOSS
Pool 3 Gryphon Nayman Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Kenneth Jones William Fischer WIN LOSS
Pool 3 Don Doumakes Kenneth Jones LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes William Fischer LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes Gryphon Nayman LOSS WIN
Pool 3 Michael Roth William Fischer WIN LOSS
Pool 3 Gryphon Nayman Kenneth Jones LOSS WIN
Pool 3 Kenneth Jones Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Don Doumakes Michael Roth LOSS WIN
Pool 3 Gryphon Nayman William Fischer WIN LOSS
1/4 Finals Michael Roth Woody Riehl WIN LOSS
1/4 Finals Tyler Sigman Kenneth Jones LOSS WIN
1/4 Finals Connor Chamberlain Gryphon Nayman WIN LOSS
1/4 Finals Aaron Karnuta Matt Olesen WIN LOSS
Semi-Finals Kenneth Jones Michael Roth LOSS WIN
Semi-Finals Aaron Karnuta Connor Chamberlain WIN LOSS
3rd Connor Chamberlain Kenneth Jones WIN LOSS
1st Aaron Karnuta Michael Roth LOSS WIN