The Horned Crown 2018

Date
September 1
Country
Ireland
City
Wexford

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 53 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Katja Poppenhaeger Athena School of Arms
Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing
Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing
Jürg Gassmann Goats Head Historical Fencing
Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh
Andrzej Rozycki Cork Blademasters
Joseph Hooton Cork Blademasters
Brian Moloney Cork Blademasters
Nuno Valverde Cork Blademasters
Luke Lee Cork Blademasters
Michal Sworzeniowski Cork Blademasters
Martin Buckley Cork Blademasters
Karl Sassenberg Cork Blademasters
Sam Hughes Dublin HEMA Club
Dwayne Keogh Dublin HEMA Club
Piotr Szymanski Leitrim Longswords
Tomas Srnec The Wrathful Peasants
Ross Bailey Medieval Combat Group
Ed Henry Medieval Combat Group
Aaron Meehan Medieval Combat Group
Rebecca Leslie Medieval Combat Group

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jack Gassmann Michal Sworzeniowski WIN LOSS
Pool 2 Andrzej Rozycki Martin Buckley LOSS WIN
Pool 2 Katja Poppenhaeger Aaron Meehan LOSS WIN
Pool 1 Piotr Szymanski Sam Hughes LOSS WIN
Pool 2 Jürg Gassmann Tomas Srnec LOSS WIN
Pool 2 Katja Poppenhaeger Andrzej Rozycki LOSS WIN
Pool 1 Sam Hughes Michal Sworzeniowski WIN LOSS
Pool 2 Jürg Gassmann Martin Buckley LOSS WIN
Pool 1 Jiri Jansa Piotr Szymanski DRAW DRAW
Pool 2 Tomas Srnec Aaron Meehan WIN LOSS
Pool 1 Jack Gassmann Sam Hughes WIN LOSS
Pool 2 Jürg Gassmann Andrzej Rozycki LOSS WIN
Pool 2 Katja Poppenhaeger Tomas Srnec WIN LOSS
Pool 1 Jiri Jansa Michal Sworzeniowski WIN LOSS
Pool 2 Martin Buckley Aaron Meehan WIN LOSS
Pool 1 Jack Gassmann Piotr Szymanski WIN LOSS
Pool 2 Andrzej Rozycki Tomas Srnec WIN LOSS
Pool 1 Jiri Jansa Sam Hughes LOSS WIN
Pool 2 Jürg Gassmann Aaron Meehan LOSS WIN
Pool 2 Katja Poppenhaeger Martin Buckley LOSS WIN
Pool 1 Jack Gassmann Jiri Jansa WIN LOSS
Pool 2 Andrzej Rozycki Aaron Meehan WIN LOSS
Pool 1 Piotr Szymanski Michal Sworzeniowski WIN LOSS
Pool 2 Tomas Srnec Martin Buckley WIN LOSS
Pool 2 Jürg Gassmann Katja Poppenhaeger LOSS WIN
Pool 3 Ross Bailey Joseph Hooton LOSS WIN
Pool 4 Samuel Gassmann Dwayne Keogh WIN LOSS
Pool 3 Rebecca Leslie Karl Sassenberg LOSS WIN
Pool 4 Ed Henry Nuno Valverde WIN LOSS
Pool 3 Joseph Hooton Karl Sassenberg WIN LOSS
Pool 4 Ed Henry Dwayne Keogh WIN LOSS
Pool 3 Ross Bailey Luke Lee WIN LOSS
Pool 4 Samuel Gassmann Brian Moloney WIN LOSS
Pool 3 Joseph Hooton Luke Lee WIN LOSS
Pool 4 Brian Moloney Dwayne Keogh WIN LOSS
Pool 3 Ross Bailey Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool 4 Samuel Gassmann Nuno Valverde WIN LOSS
Pool 3 Rebecca Leslie Luke Lee LOSS WIN
Pool 4 Brian Moloney Nuno Valverde WIN LOSS
Pool 3 Ross Bailey Karl Sassenberg LOSS WIN
Pool 4 Samuel Gassmann Ed Henry WIN LOSS
Pool 3 Joseph Hooton Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool 4 Nuno Valverde Dwayne Keogh LOSS WIN
Pool 3 Luke Lee Karl Sassenberg WIN LOSS
Pool 4 Ed Henry Brian Moloney LOSS WIN
Quarter Final Jack Gassmann Ross Bailey WIN LOSS
Quarter Final Andrzej Rozycki Brian Moloney LOSS WIN
Quarter Final Joseph Hooton Sam Hughes WIN LOSS
Quarter Final Samuel Gassmann Martin Buckley WIN LOSS
Semi Final Jack Gassmann Brian Moloney WIN LOSS
Semi Final Samuel Gassmann Joseph Hooton WIN LOSS
Bronze Final Joseph Hooton Brian Moloney LOSS WIN
Final Jack Gassmann Samuel Gassmann WIN LOSS