9. Dresdner Fechtschul 2019

Date
September 28
Country
Germany
City
Dresden

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 62 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Michael Sprenger Fencing Club Dresden
Christian Münch Gladiatores München
Björn Rüther Hammaborg
Thomas Schmidts Krifon
Louise Roggatz Krifon
Simon Berg Krifon
Johannes Hlawon Ochs Bamberg
Pepin Marshall Ochs München
Marcus Schulze PSV Cottbus
Paul Hofmann Saalefechter
Sascha Guntermann SC Borchen
Jan Philipp Lange SC Borchen
Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern
Arthur Herbst Schwertspiel Dresden
Theresa Beckert Schwertspiel Dresden
Paul Markwardt Schwertspiel Dresden
Rick Proschmann Schwertspiel Dresden
Jozef Bebiak Schwertspiel Dresden
Markus Köhler Schwertspiel Dresden
Peter Naake Schwertspiel Dresden
Tom Tempel Twerchhau e. V. Berlin
Karl Manger Twerchhau e. V. Berlin
Nicos Calligaris Twerchhau e. V. Berlin
Marius Tausch Twerchhau e. V. Berlin

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jan Philipp Lange Jozef Bebiak WIN LOSS
Pool 1 Johannes Hlawon Peter Naake WIN LOSS
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Jozef Bebiak WIN LOSS
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Johannes Hlawon WIN LOSS
Pool 1 Jan Philipp Lange Peter Naake WIN LOSS
Pool 1 Johannes Hlawon Jozef Bebiak WIN LOSS
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Jan Philipp Lange WIN LOSS
Pool 1 Peter Naake Jozef Bebiak WIN LOSS
Pool 1 Jan Philipp Lange Johannes Hlawon DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Peter Naake WIN LOSS
Pool 2 Tom Tempel Paul Markwardt WIN LOSS
Pool 2 Pepin Marshall Karl Manger WIN LOSS
Pool 2 Tom Tempel Thomas Schmidts LOSS WIN
Pool 2 Pepin Marshall Paul Markwardt LOSS WIN
Pool 2 Thomas Schmidts Karl Manger WIN LOSS
Pool 2 Pepin Marshall Tom Tempel WIN LOSS
Pool 2 Paul Markwardt Thomas Schmidts WIN LOSS
Pool 2 Tom Tempel Karl Manger WIN LOSS
Pool 2 Pepin Marshall Thomas Schmidts WIN LOSS
Pool 2 Paul Markwardt Karl Manger LOSS WIN
Pool 3 Simon Berg Nicos Calligaris LOSS WIN
Pool 3 Michael Sprenger Simon Berg LOSS WIN
Pool 3 Louise Roggatz Nicos Calligaris LOSS WIN
Pool 3 Michael Sprenger Louise Roggatz WIN LOSS
Pool 3 Simon Berg Louise Roggatz WIN LOSS
Pool 3 Michael Sprenger Nicos Calligaris LOSS WIN
Pool 4 Björn Rüther Marius Tausch WIN LOSS
Pool 4 Theresa Beckert Rick Proschmann WIN LOSS
Pool 4 Paul Hofmann Marius Tausch WIN LOSS
Pool 4 Björn Rüther Theresa Beckert WIN LOSS
Pool 4 Paul Hofmann Rick Proschmann WIN LOSS
Pool 4 Rick Proschmann Marius Tausch LOSS WIN
Pool 4 Björn Rüther Paul Hofmann WIN LOSS
Pool 4 Theresa Beckert Marius Tausch WIN LOSS
Pool 4 Theresa Beckert Paul Hofmann LOSS WIN
Pool 4 Björn Rüther Rick Proschmann WIN LOSS
Pool 5 Arthur Herbst Sascha Guntermann WIN LOSS
Pool 5 Christian Münch Markus Köhler LOSS WIN
Pool 5 Arthur Herbst Marcus Schulze WIN LOSS
Pool 5 Christian Münch Sascha Guntermann LOSS WIN
Pool 5 Marcus Schulze Markus Köhler LOSS WIN
Pool 5 Arthur Herbst Christian Münch WIN LOSS
Pool 5 Marcus Schulze Sascha Guntermann WIN LOSS
Pool 5 Arthur Herbst Markus Köhler LOSS WIN
Pool 5 Christian Münch Marcus Schulze LOSS WIN
Pool 5 Sascha Guntermann Markus Köhler WIN LOSS
round of the last sixtee Lukas Mästle-Goer Thomas Schmidts WIN LOSS
round of the last sixtee Michael Sprenger Pepin Marshall LOSS WIN
round of the last sixtee Theresa Beckert Nicos Calligaris LOSS WIN
round of the last sixtee Björn Rüther Marcus Schulze WIN LOSS
round of the last sixtee Arthur Herbst Peter Naake WIN LOSS
round of the last sixtee Jan Philipp Lange Paul Markwardt WIN LOSS
round of the last sixtee Paul Hofmann Simon Berg WIN LOSS
round of the last sixtee Johannes Hlawon Markus Köhler LOSS WIN
quarter-final Lukas Mästle-Goer Pepin Marshall WIN LOSS
quarter-final Björn Rüther Nicos Calligaris WIN LOSS
quarter-final Arthur Herbst Jan Philipp Lange WIN LOSS
quarter-final Paul Hofmann Markus Köhler WIN LOSS
semi-final Björn Rüther Lukas Mästle-Goer LOSS WIN
semi-final Arthur Herbst Paul Hofmann WIN LOSS
bronze match Björn Rüther Paul Hofmann WIN LOSS
final Lukas Mästle-Goer Arthur Herbst WIN LOSS