II Torneio de Esgrima Histórica Thomar

Date
November 16
Country
Portugal
State
Santarém
City
Tomar

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 21 7
Mixed Nylon Longsword 13 7
Mixed Steel Single Rapier 20 10

Fighters in event

NameNationalityClub
Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA
Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA
João Luis Gregório Academia de Armas Porto
Nuno Cotovio Academia de Esgrima Histórica
Antonio Cotovio Academia de Esgrima Histórica
Joao Oliveira Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Martim Falcao Antunes Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Filipe Martins Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Luis França Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra
Francisco Dias Espada Lusitana
Timoteo Soares Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Diogo Silveira Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate
Pedro Fonseca Roteiro da Época
Gonçalo Graça Thomar Honoris
Tomás Santos Thomar Honoris

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Gonçalo Graça Joao Oliveira LOSS WIN
Daniel Lopez Varela Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Timoteo Soares Diogo Silveira LOSS WIN
Jose Francisco Rojo Fernandez Martim Falcao Antunes WIN LOSS
Timoteo Soares Gonçalo Graça WIN LOSS
Daniel Lopez Varela Diogo Silveira WIN LOSS
Timoteo Soares Joao Oliveira LOSS WIN
Diogo Silveira Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Daniel Lopez Varela Gonçalo Graça WIN LOSS
Jose Francisco Rojo Fernandez Diogo Silveira WIN LOSS
Daniel Lopez Varela Joao Oliveira WIN LOSS
Gonçalo Graça Martim Falcao Antunes WIN LOSS
Daniel Lopez Varela Timoteo Soares WIN LOSS
Jose Francisco Rojo Fernandez Gonçalo Graça WIN LOSS
Joao Oliveira Martim Falcao Antunes WIN LOSS
Diogo Silveira Gonçalo Graça WIN LOSS
Timoteo Soares Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Jose Francisco Rojo Fernandez Joao Oliveira WIN LOSS
Daniel Lopez Varela Martim Falcao Antunes WIN LOSS
Diogo Silveira Joao Oliveira LOSS WIN
Jose Francisco Rojo Fernandez Timoteo Soares WIN LOSS

Mixed Nylon Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Martim Falcao Antunes Pedro Fonseca LOSS WIN
Pool 1 Martim Falcao Antunes Francisco Dias WIN LOSS
Pool 1 Francisco Dias Pedro Fonseca LOSS WIN
Pool 2 Antonio Cotovio Nuno Cotovio WIN LOSS
Pool 2 Gonçalo Graça Tomás Santos WIN LOSS
Pool 2 Gonçalo Graça Antonio Cotovio WIN LOSS
Pool 2 Nuno Cotovio Tomás Santos LOSS WIN
Pool 2 Antonio Cotovio Tomás Santos WIN LOSS
Pool 2 Gonçalo Graça Nuno Cotovio WIN LOSS
Semifinal Antonio Cotovio Pedro Fonseca LOSS WIN
Semifinal Gonçalo Graça Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Final Martim Falcao Antunes Pedro Fonseca WIN LOSS
Bronze Final Gonçalo Graça Antonio Cotovio WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Diogo Silveira João Luis Gregório WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela Luis França WIN LOSS
Pool 1 Joao Oliveira Luis França WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela Diogo Silveira WIN LOSS
Pool 1 Daniel Lopez Varela João Luis Gregório WIN LOSS
Pool 1 Diogo Silveira Joao Oliveira WIN LOSS
Pool 2 Martim Falcao Antunes Filipe Martins WIN LOSS
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Pedro Fonseca WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Pedro Fonseca WIN LOSS
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Filipe Martins LOSS WIN
Pool 2 Timoteo Soares Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Pool 2 Martim Falcao Antunes Pedro Fonseca WIN LOSS
Pool 2 Timoteo Soares Filipe Martins LOSS WIN
Pool 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Timoteo Soares WIN LOSS
Pool 2 Filipe Martins Pedro Fonseca WIN LOSS
Semifinal Daniel Lopez Varela Filipe Martins WIN LOSS
Semifinal Diogo Silveira Martim Falcao Antunes LOSS WIN
Final Daniel Lopez Varela Martim Falcao Antunes WIN LOSS
Bronze Final Diogo Silveira Filipe Martins LOSS WIN