Martim Falcao Antunes

Club
Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Rapier & Dagger 3 2 1 0 0
Mixed Steel Longsword 6 2 4 0 0
Mixed Nylon Longsword 4 3 1 0 0
Mixed Steel Single Rapier 15 9 6 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Nylon) 183 1245.2
Longsword (Mixed/Men, Steel) 2511 1097.8
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 390 1207.2
Single Rapier (Mixed, Steel) 145 1414.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Diogo Silveira WIN
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Gonçalo Graça LOSS
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Joao Oliveira LOSS
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Timoteo Soares WIN
Mixed Steel Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Daniel Lopez Varela LOSS

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Ignacio González Garcia WIN Pool 1
Mixed Steel Rapier & Dagger IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Inês Nogueira WIN Pool 1
Mixed Steel Rapier & Dagger IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Mariia Davydova LOSS Round of 16

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Daniel Lopez Varela LOSS Final
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Filipe Martins WIN Pool 2
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Jose Francisco Rojo Fernandez WIN Pool 2
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Timoteo Soares WIN Pool 2
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Pedro Fonseca WIN Pool 2
Mixed Steel Single Rapier II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Diogo Silveira WIN Semifinal
Mixed Steel Single Rapier IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Rafal Kramek LOSS Pool 3
Mixed Steel Single Rapier IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Otávio Abreu Sipoli WIN Pool 3
Mixed Steel Single Rapier IFHEMA Cup 2018 (November 2018) Sergey Volkov LOSS Pool 3
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Ezequiel Cabarcos Golpe WIN Poule
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Juan Carlos Guisan Seijas WIN Poule
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Diego Pereira Gomez WIN Poule
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Aldán López Dacosta LOSS Poule
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Aitor Fernandez Dominguez LOSS Poule
Mixed Steel Single Rapier 2º Torneo Vila de Redondela 2018 (October 2018) Carlos Torres Rodríguez LOSS Round of sixteen

Longsword (Mixed/Men, Nylon)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Nylon Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Pedro Fonseca WIN Final
Mixed Nylon Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Pedro Fonseca LOSS Pool 1
Mixed Nylon Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Francisco Dias WIN Pool 1
Mixed Nylon Longsword II Torneio de Esgrima Histórica Thomar (November 2019) Gonçalo Graça WIN Semifinal