The Ides of March 2020

Date
March 15
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 65 25

Fighters in event

NameNationalityClub
Matteo Bettio Fechtschule Victoria
David Gresham Fitzroy College of Arms
Hugh Reynolds Fitzroy College of Arms
Mosh Hewson Fitzroy College of Arms
Jessica Walsh Fitzroy College of Arms
Jessica Jones Fitzroy College of Arms
James Watt Fitzroy College of Arms
Matthew Browne Fitzroy College of Arms
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Daniel Romano Scholar Victoria
Owen Jin Scholar Victoria
Katherine Livingston Scholar Victoria
Bryce Exley Scholar Victoria
Clark Jurisic Scholar Victoria
Ben Stockdale Scholar Victoria
Andrew Titter Scholar Victoria
Gavin Corben Scholar Victoria
Travis McKenzie Scholar Victoria
Joanne Pitts Scholar Victoria
Alan Liu The School of Historical Fencing
Graeme Aiton Victorian Historical Combat Academy
David Roche Victorian Historical Combat Academy
Lachlan Yeates Victorian Historical Combat Academy
Dominic Roche Victorian Historical Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Katherine Livingston Jessica Walsh LOSS WIN
Pool 1 Ben Stockdale Graeme Aiton DRAW DRAW
Pool 1 Ben Stockdale Jessica Walsh WIN LOSS
Pool 1 Katherine Livingston Bryce Exley LOSS WIN
Pool 1 Bryce Exley Ben Stockdale LOSS WIN
Pool 1 Jessica Walsh Graeme Aiton DRAW DRAW
Pool 1 Bryce Exley Graeme Aiton DRAW DRAW
Pool 1 Katherine Livingston Ben Stockdale LOSS WIN
Pool 1 Katherine Livingston Graeme Aiton LOSS WIN
Pool 1 Bryce Exley Jessica Walsh WIN LOSS
Pool 2 Matteo Bettio Matthew Browne WIN LOSS
Pool 2 Travis McKenzie Jessica Jones WIN LOSS
Pool 2 Jessica Jones Matthew Browne LOSS WIN
Pool 2 Mosh Hewson Matteo Bettio WIN LOSS
Pool 2 Mosh Hewson Jessica Jones WIN LOSS
Pool 2 Travis McKenzie Matthew Browne WIN LOSS
Pool 2 Travis McKenzie Mosh Hewson LOSS WIN
Pool 2 Jessica Jones Matteo Bettio DRAW DRAW
Pool 2 Travis McKenzie Matteo Bettio WIN LOSS
Pool 2 Mosh Hewson Matthew Browne DRAW DRAW
Pool 3 Clark Jurisic James Watt WIN LOSS
Pool 3 Daniel Romano Dominic Roche WIN LOSS
Pool 3 Daniel Romano James Watt WIN LOSS
Pool 3 Ronald Lee Clark Jurisic WIN LOSS
Pool 3 Daniel Romano Ronald Lee WIN LOSS
Pool 3 Dominic Roche James Watt WIN LOSS
Pool 3 Ronald Lee Dominic Roche LOSS WIN
Pool 3 Daniel Romano Clark Jurisic WIN LOSS
Pool 3 Clark Jurisic Dominic Roche WIN LOSS
Pool 3 Ronald Lee James Watt WIN LOSS
Pool 4 Joanne Pitts Hugh Reynolds LOSS WIN
Pool 4 Andrew Titter Owen Jin LOSS WIN
Pool 4 Joanne Pitts Owen Jin WIN LOSS
Pool 4 Hugh Reynolds Alan Liu LOSS WIN
Pool 4 Owen Jin Alan Liu WIN LOSS
Pool 4 Andrew Titter Joanne Pitts WIN LOSS
Pool 4 Andrew Titter Alan Liu WIN LOSS
Pool 4 Hugh Reynolds Owen Jin LOSS WIN
Pool 4 Andrew Titter Hugh Reynolds LOSS WIN
Pool 4 Joanne Pitts Alan Liu LOSS WIN
Pool 5 David Gresham Lachlan Yeates LOSS WIN
Pool 5 Gavin Corben David Roche LOSS WIN
Pool 5 David Roche Lachlan Yeates LOSS WIN
Pool 5 Nelson McGuigan David Gresham DRAW DRAW
Pool 5 Nelson McGuigan David Roche LOSS WIN
Pool 5 Gavin Corben Lachlan Yeates LOSS WIN
Pool 5 Gavin Corben Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool 5 David Gresham David Roche LOSS WIN
Pool 5 Gavin Corben David Gresham LOSS WIN
Pool 5 Nelson McGuigan Lachlan Yeates LOSS WIN
Elimination Round 1 Travis McKenzie David Roche WIN LOSS
Elimination Round 1 Hugh Reynolds Daniel Romano LOSS WIN
Elimination Round 1 Matteo Bettio Lachlan Yeates LOSS WIN
Elimination Round 1 Nelson McGuigan Mosh Hewson WIN LOSS
Elimination Round 1 Bryce Exley Graeme Aiton WIN LOSS
Elimination Round 1 Clark Jurisic Owen Jin LOSS WIN
Elimination Round 1 Andrew Titter Ronald Lee LOSS WIN
Elimination Round 2 Travis McKenzie Ben Stockdale LOSS WIN
Elimination Round 2 Daniel Romano Lachlan Yeates WIN LOSS
Elimination Round 2 Nelson McGuigan Bryce Exley WIN LOSS
Elimination Round 2 Ronald Lee Owen Jin LOSS WIN
Semifinals Daniel Romano Ben Stockdale LOSS WIN
Semifinals Nelson McGuigan Owen Jin WIN LOSS
Finals (3rd/4th) Daniel Romano Owen Jin LOSS WIN
Finals (1st/2nd) Nelson McGuigan Ben Stockdale WIN LOSS