Purpleheart Open 2022

Date
February 25
Country
United States
State
Texas
City
Houston

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 34 13
Mixed Steel Longsword 72 29
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 69 24
Mixed Steel Single Rapier 55 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Alejandro Anazco All For One Fencing
Steven Gotcher
Ernesto Maldonado
Dominic Grilli
Bryant Coston Academy of Western Martial Arts, Austin
Vincent Dominic All For One Fencing
John Brown All For One Fencing
Thaddeus Johnson All For One Fencing
Stephen Vasconi All For One Fencing
Jeremiah De Clemente All For One Fencing
Bradley Smith Atlanta Historical Fencing Academy
Noah Klempner Austin Historical Weapons Guild
Stephen Anthony Heacock Austin Historical Weapons Guild
Ashleigh Cote Austin Historical Weapons Guild
Peter Crook Brandr Combat Academy
Samuel Irving Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Joseph Walther Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Al Layman Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
John Morgan Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Stephen Irving Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Joshua Kreubbe Caledonian Broadsword Academy of New Orleans
Rocky Willis Columbus Saber Academy
Thomas Amoroso Columbus Saber Academy
Tanner Martin Columbus Saber Academy
Paul Pleasent Dallas School of Historical Fencing
Charles Turner East Texas Historical Fencing
Nathaniel Bryant Lake Charles HEMA Academy
Pavlos Nelson Lake Charles HEMA Academy
Michael Rather Lake Charles HEMA Academy
Jeremy Watson Lake Charles HEMA Academy
Collin Vredenburg Metropolitan Historical Fencing Academy
Garrett Rivere Nachreisen Historical Fencing
Josh Furrate Nachreisen Historical Fencing
Amber Damare Nachreisen Historical Fencing
Kevin Beahan New Braunfels Historical Fencing Club
Michelle Forbes Ordo Procinctus
McKenzie Tolhurst Sword to Sword
Amanda Turner Sword to Sword
Coleman Liles Sword to Sword
Kyle Peltier Sword to Sword
Houston Porterfield Sword to Sword
Kevin Kuhn Sword to Sword
Michael Chavez Sword to Sword
Rohit Mathilakath Sword to Sword
Patrick Torres Sword to Sword
Colin Whitfill Sword to Sword
Benjamin Alvarado Sword to Sword
Jorge Gonzalez Sword to Sword
Doug Bowman Sword to Sword
Leelund Kim Sword to Sword
Nathan Grepares Sword to Sword
Drew Schulz Sword to Sword
Julius Pedersen Sword to Sword
Peter Boehl Sword to Sword
Jesse Jefferies Sword to Sword
Marshall Futch Sword to Sword
Alex Jonischkies Sword to Sword
Freddie Hess Sword to Sword
Isaac Gary The Guild Academy
Danial Alt Vier Blossen Historical Fencing
Richard Shepro Virginia Academy of Fencing
James Darling Virginia Academy of Fencing

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Bradley Smith Jesse Jefferies WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Pavlos Nelson WIN LOSS
Pool Set 1 Jesse Jefferies Paul Pleasent WIN LOSS
Pool Set 1 Bradley Smith Pavlos Nelson WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Paul Pleasent WIN LOSS
Pool Set 1 Pavlos Nelson Jesse Jefferies LOSS WIN
Pool Set 1 Bradley Smith Paul Pleasent WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Jesse Jefferies DRAW DRAW
Pool Set 1 Pavlos Nelson Paul Pleasent WIN LOSS
Pool Set 1 Garrett Rivere Bradley Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Nathaniel Bryant LOSS WIN
Pool Set 1 Leelund Kim Kevin Beahan LOSS WIN
Pool Set 1 Nathaniel Bryant Kevin Beahan WIN LOSS
Pool Set 1 Nathaniel Bryant Leelund Kim LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Leelund Kim LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Kevin Beahan WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Grepares Julius Pedersen WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Grepares Tanner Martin LOSS WIN
Pool Set 1 Drew Schulz Julius Pedersen WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Grepares Drew Schulz WIN LOSS
Pool Set 1 Julius Pedersen Tanner Martin LOSS WIN
Pool Set 1 Drew Schulz Tanner Martin LOSS WIN
Eighth-Finals Leelund Kim Paul Pleasent LOSS WIN
Eighth-Finals Garrett Rivere Pavlos Nelson WIN LOSS
Eighth-Finals Kevin Beahan Jesse Jefferies WIN LOSS
Eighth-Finals Drew Schulz Josh Furrate WIN LOSS
Quarterfinals Drew Schulz Tanner Martin LOSS WIN
Quarterfinals Bradley Smith Kevin Beahan WIN LOSS
Quarterfinals Nathan Grepares Garrett Rivere WIN LOSS
Quarterfinals Julius Pedersen Paul Pleasent WIN LOSS
Semifinals Julius Pedersen Tanner Martin WIN LOSS
Semifinals Nathan Grepares Bradley Smith WIN LOSS
Gold Medal Match Nathan Grepares Julius Pedersen WIN LOSS
Bronze Medal Match Bradley Smith Tanner Martin LOSS WIN

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Steven Gotcher Danial Alt LOSS WIN
Pool Set 1 Doug Bowman Jeremy Watson WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gotcher Freddie Hess LOSS WIN
Pool Set 1 Danial Alt Jeremy Watson WIN LOSS
Pool Set 1 Freddie Hess Doug Bowman WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gotcher Jeremy Watson WIN LOSS
Pool Set 1 Freddie Hess Danial Alt LOSS WIN
Pool Set 1 Steven Gotcher Doug Bowman LOSS WIN
Pool Set 1 Freddie Hess Jeremy Watson WIN LOSS
Pool Set 1 Danial Alt Doug Bowman WIN LOSS
Pool Set 1 Rocky Willis Alex Jonischkies LOSS WIN
Pool Set 1 Isaac Gary Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary Alex Jonischkies WIN LOSS
Pool Set 1 Alex Jonischkies Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 1 Rocky Willis Kevin Kuhn WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary Rocky Willis DRAW DRAW
Pool Set 1 Amber Damare Rohit Mathilakath LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Turner Benjamin Alvarado WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Rather Rohit Mathilakath LOSS WIN
Pool Set 1 Amber Damare Charles Turner LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Rather Benjamin Alvarado WIN LOSS
Pool Set 1 Charles Turner Rohit Mathilakath WIN LOSS
Pool Set 1 Amber Damare Michael Rather DRAW DRAW
Pool Set 1 Rohit Mathilakath Benjamin Alvarado WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Rather Charles Turner LOSS WIN
Pool Set 1 Amber Damare Benjamin Alvarado WIN LOSS
Pool Set 1 Houston Porterfield Patrick Torres DRAW DRAW
Pool Set 1 Ashleigh Cote Peter Crook DRAW DRAW
Pool Set 1 Michelle Forbes Houston Porterfield LOSS WIN
Pool Set 1 Ashleigh Cote Patrick Torres LOSS WIN
Pool Set 1 Michelle Forbes Peter Crook LOSS WIN
Pool Set 1 Ashleigh Cote Houston Porterfield LOSS WIN
Pool Set 1 Michelle Forbes Patrick Torres LOSS WIN
Pool Set 1 Houston Porterfield Peter Crook WIN LOSS
Pool Set 1 Michelle Forbes Ashleigh Cote LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Torres Peter Crook WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Boehl Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Set 1 Coleman Liles Colin Whitfill WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Amoroso Amanda Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Boehl Coleman Liles WIN LOSS
Pool Set 1 Amanda Turner Colin Whitfill DRAW DRAW
Pool Set 1 Thomas Amoroso Coleman Liles WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Boehl Amanda Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Amoroso Colin Whitfill WIN LOSS
Pool Set 1 Amanda Turner Coleman Liles LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Boehl Colin Whitfill WIN LOSS
Pool Set 1 Marshall Futch Michael Chavez WIN LOSS
Pool Set 1 Dominic Grilli Kyle Peltier LOSS WIN
Pool Set 1 Marshall Futch Jorge Gonzalez WIN LOSS
Pool Set 1 Kyle Peltier Michael Chavez LOSS WIN
Pool Set 1 Dominic Grilli Jorge Gonzalez WIN LOSS
Pool Set 1 Marshall Futch Kyle Peltier WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Chavez Jorge Gonzalez WIN LOSS
Pool Set 1 Marshall Futch Dominic Grilli WIN LOSS
Pool Set 1 Kyle Peltier Jorge Gonzalez WIN LOSS
Pool Set 1 Dominic Grilli Michael Chavez LOSS WIN
Eighth-Finals Charles Turner Coleman Liles WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Amoroso Rocky Willis WIN LOSS
Eighth-Finals Danial Alt Kyle Peltier WIN LOSS
Eighth-Finals Marshall Futch Doug Bowman WIN LOSS
Eighth-Finals Isaac Gary Houston Porterfield WIN LOSS
Eighth-Finals Alex Jonischkies Patrick Torres WIN LOSS
Eighth-Finals Michael Chavez Rohit Mathilakath LOSS WIN
Eighth-Finals Peter Boehl Freddie Hess LOSS WIN
Quarterfinals Freddie Hess Charles Turner WIN LOSS
Quarterfinals Thomas Amoroso Rohit Mathilakath LOSS WIN
Quarterfinals Danial Alt Alex Jonischkies WIN LOSS
Quarterfinals Isaac Gary Marshall Futch LOSS WIN
Semifinals Freddie Hess Marshall Futch WIN LOSS
Semifinals Danial Alt Rohit Mathilakath WIN LOSS
Gold Medal Match Freddie Hess Danial Alt LOSS WIN
Bronze Medal Match Marshall Futch Rohit Mathilakath WIN LOSS

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Julius Pedersen Michelle Forbes WIN LOSS
Pool Set 1 Bradley Smith Collin Vredenburg WIN LOSS
Pool Set 1 James Darling Michelle Forbes WIN LOSS
Pool Set 1 Collin Vredenburg Joseph Walther WIN LOSS
Pool Set 1 Julius Pedersen Bradley Smith LOSS WIN
Pool Set 1 James Darling Collin Vredenburg LOSS WIN
Pool Set 1 Michelle Forbes Bradley Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Julius Pedersen Joseph Walther WIN LOSS
Pool Set 1 James Darling Bradley Smith LOSS WIN
Pool Set 1 Julius Pedersen Collin Vredenburg DRAW DRAW
Pool Set 1 Michelle Forbes Joseph Walther LOSS WIN
Pool Set 1 James Darling Joseph Walther LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Anthony Heacock Rocky Willis LOSS WIN
Pool Set 1 Richard Shepro McKenzie Tolhurst WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gotcher Stephen Anthony Heacock WIN LOSS
Pool Set 1 McKenzie Tolhurst Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Richard Shepro Rocky Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gotcher McKenzie Tolhurst WIN LOSS
Pool Set 1 Richard Shepro Stephen Anthony Heacock WIN LOSS
Pool Set 1 Rocky Willis Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Steven Gotcher Richard Shepro WIN LOSS
Pool Set 1 Rocky Willis McKenzie Tolhurst WIN LOSS
Pool Set 1 Stephen Anthony Heacock Al Layman LOSS WIN
Pool Set 1 Steven Gotcher Al Layman WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary John Morgan WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Beahan Noah Klempner DRAW DRAW
Pool Set 1 Josh Furrate John Morgan WIN LOSS
Pool Set 1 Noah Klempner Joshua Kreubbe WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary Kevin Beahan LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Furrate Noah Klempner WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Beahan John Morgan WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary Joshua Kreubbe WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Furrate Kevin Beahan WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary Noah Klempner LOSS WIN
Pool Set 1 John Morgan Joshua Kreubbe WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Furrate Joshua Kreubbe LOSS WIN
Pool Set 1 Freddie Hess Danial Alt LOSS WIN
Pool Set 1 Bryant Coston Stephen Irving WIN LOSS
Pool Set 1 Danial Alt Samuel Irving WIN LOSS
Pool Set 1 Houston Porterfield Stephen Irving WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Freddie Hess WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Irving Stephen Irving WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Danial Alt WIN LOSS
Pool Set 1 Freddie Hess Houston Porterfield WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Samuel Irving LOSS WIN
Pool Set 1 Freddie Hess Stephen Irving WIN LOSS
Pool Set 1 Danial Alt Houston Porterfield WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Irving Houston Porterfield WIN LOSS
Elimination Bracket Collin Vredenburg Stephen Irving WIN LOSS
Elimination Bracket Michelle Forbes Kevin Beahan LOSS WIN
Elimination Bracket Freddie Hess Al Layman WIN LOSS
Elimination Bracket Isaac Gary John Morgan WIN LOSS
Elimination Bracket James Darling McKenzie Tolhurst WIN LOSS
Eighth-Finals James Darling Bradley Smith LOSS WIN
Eighth-Finals Steven Gotcher Isaac Gary WIN LOSS
Eighth-Finals Freddie Hess Samuel Irving LOSS WIN
Eighth-Finals Josh Furrate Joseph Walther WIN LOSS
Eighth-Finals Noah Klempner Danial Alt LOSS WIN
Eighth-Finals Bryant Coston Kevin Beahan LOSS WIN
Eighth-Finals Richard Shepro Collin Vredenburg LOSS WIN
Eighth-Finals Julius Pedersen Rocky Willis WIN LOSS
Quarterfinals Julius Pedersen Bradley Smith LOSS WIN
Quarterfinals Steven Gotcher Collin Vredenburg LOSS WIN
Quarterfinals Kevin Beahan Samuel Irving WIN LOSS
Quarterfinals Josh Furrate Danial Alt LOSS WIN
Semifinals Bradley Smith Danial Alt LOSS WIN
Semifinals Kevin Beahan Collin Vredenburg WIN LOSS
Gold Medal Match Kevin Beahan Danial Alt WIN LOSS
Bronze Medal Match Bradley Smith Collin Vredenburg LOSS WIN

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 James Darling Bryant Coston LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Beahan Thaddeus Johnson LOSS WIN
Pool Set 1 Bryant Coston Charles Turner DRAW DRAW
Pool Set 1 Kevin Beahan Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 James Darling Thaddeus Johnson WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Beahan Charles Turner WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Thaddeus Johnson WIN LOSS
Pool Set 1 James Darling Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Turner Thaddeus Johnson WIN LOSS
Pool Set 1 James Darling Kevin Beahan WIN LOSS
Pool Set 1 Bryant Coston Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Charles Turner Alejandro Anazco LOSS WIN
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 1 Jesse Jefferies Peter Crook WIN LOSS
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Tanner Martin LOSS WIN
Pool Set 1 Jesse Jefferies Jeremiah De Clemente WIN LOSS
Pool Set 1 Tanner Martin Peter Crook WIN LOSS
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Peter Crook WIN LOSS
Pool Set 1 Tanner Martin Jeremiah De Clemente WIN LOSS
Pool Set 1 Ernesto Maldonado Jesse Jefferies LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Crook Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Pool Set 1 Tanner Martin Jesse Jefferies LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Amoroso Stephen Vasconi LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Boehl Ashleigh Cote WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Amoroso Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Vasconi Ashleigh Cote WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Boehl Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Boehl Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Vasconi Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Amoroso Ashleigh Cote WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Boehl Stephen Vasconi LOSS WIN
Pool Set 1 Ashleigh Cote Vincent Dominic LOSS WIN
Pool Set 1 Drew Schulz Stephen Anthony Heacock DRAW DRAW
Pool Set 1 Isaac Gary Pavlos Nelson LOSS WIN
Pool Set 1 Drew Schulz Isaac Gary WIN LOSS
Pool Set 1 Pavlos Nelson John Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Drew Schulz John Brown WIN LOSS
Pool Set 1 Drew Schulz Pavlos Nelson WIN LOSS
Pool Set 1 Isaac Gary John Brown WIN LOSS
Elimination Bracket John Brown Thaddeus Johnson WIN LOSS
Eighth-Finals Kevin Beahan Jesse Jefferies WIN LOSS
Eighth-Finals Vincent Dominic John Brown WIN LOSS
Eighth-Finals Drew Schulz Peter Crook WIN LOSS
Eighth-Finals Peter Boehl Alejandro Anazco LOSS WIN
Eighth-Finals Isaac Gary Tanner Martin LOSS WIN
Eighth-Finals Stephen Vasconi Charles Turner WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Amoroso Pavlos Nelson WIN LOSS
Eighth-Finals James Darling Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Quarterfinals Kevin Beahan Jeremiah De Clemente LOSS WIN
Quarterfinals Drew Schulz Stephen Vasconi WIN LOSS
Quarterfinals Tanner Martin Alejandro Anazco WIN LOSS
Semifinals Tanner Martin Jeremiah De Clemente WIN LOSS
Semifinals Drew Schulz Vincent Dominic LOSS WIN
Gold Medal Match Tanner Martin Vincent Dominic WIN LOSS
Bronze Medal Match Drew Schulz Jeremiah De Clemente WIN LOSS