Unicorn FightClub 2022

Date
June 4
Country
New Zealand
State
Canterbury
City
Christchurch

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 41 16
Mixed Steel Rapier & Dagger 15 5
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 18 8
Mixed Steel Sabre 36 12
Mixed Steel Single Sidesword 31 11
Mixed Nylon Any One-Handed Sword 10 4

Fighters in event

NameNationalityClub
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
Adrien Michaud Auckland Sword and Shield
Cameron McLachlan Auckland Sword and Shield
John Halpin-Witt Auckland Sword and Shield
Dean Howard Auckland Sword and Shield
Oleg Barbin Auckland Sword and Shield
Talia Skinner Canterbury Historical Fencing Club
Connor Nolan Canterbury Historical Fencing Club
Steven Moseley Canterbury Historical Fencing Club
Yuyin Kueh Canterbury Historical Fencing Club
Sage Wood Canterbury Historical Fencing Club
Philip Spinks Canterbury Historical Fencing Club
Dean Aspin Canterbury Historical Fencing Club
Jason Hooper Canterbury Historical Fencing Club
Dean Mischewski Canterbury Historical Fencing Club
Jimm Voice Canterbury Historical Fencing Club
Joshua Lowe Canterbury Historical Fencing Club
Kirk Milligan Canterbury Historical Fencing Club
Roman Khrapov Canterbury Historical Fencing Club
Daniel Momich Canterbury Historical Fencing Club
Sam Spekreijse Canterbury Historical Fencing Club
Lincoln Rose Ironlad Combat
Tye Wilson Ironlad Combat
Jonothon Grose Waikato Duelists Society
John Howell Wellington School of European Martial Arts

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 John Howell Roman Khrapov LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Tye Wilson John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Roman Khrapov LOSS WIN
Pool Set 1 John Howell Tye Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 John Halpin-Witt Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Khrapov Tye Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas John Halpin-Witt WIN LOSS
Pool Set 1 John Howell Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Khrapov John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Tye Wilson Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 John Howell Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Khrapov Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 John Howell John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Tye Wilson WIN LOSS
Pool Set 1 Sam Spekreijse Cameron McLachlan LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Mischewski Joshua Lowe LOSS WIN
Pool Set 1 Adrien Michaud Sam Spekreijse WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Mischewski Cameron McLachlan LOSS WIN
Pool Set 1 Adrien Michaud Joshua Lowe WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Mischewski Sam Spekreijse WIN LOSS
Pool Set 1 Adrien Michaud Cameron McLachlan WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Sam Spekreijse WIN LOSS
Pool Set 1 Adrien Michaud Dean Mischewski WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Cameron McLachlan LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Dean Aspin WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Jason Hooper WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose Dean Aspin WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Lincoln Rose WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Hooper Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Dean Howard WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Aspin Jason Hooper LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Aspin Dean Howard WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose Jason Hooper LOSS WIN
Quarterfinals Roman Khrapov Cameron McLachlan LOSS WIN
Quarterfinals Joel Thomas John Halpin-Witt WIN LOSS
Semifinals Thomas Tucker Joel Thomas LOSS WIN
Semifinals Adrien Michaud Cameron McLachlan WIN LOSS
Gold Medal Match Adrien Michaud Joel Thomas WIN LOSS
Bronze Medal Match Thomas Tucker Cameron McLachlan WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Jonothon Grose Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Jonothon Grose Daniel Momich LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Daniel Momich LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Momich John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Jonothon Grose John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Sage Wood WIN LOSS
Pool Set 1 John Halpin-Witt Sage Wood LOSS WIN
Pool Set 1 Jonothon Grose Sage Wood LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Momich Sage Wood WIN LOSS
Quarterfinals Jonothon Grose Joel Thomas WIN LOSS
Semifinals Jonothon Grose Daniel Momich LOSS WIN
Semifinals John Halpin-Witt Sage Wood WIN LOSS
Gold Medal Match Daniel Momich John Halpin-Witt WIN LOSS
Bronze Medal Match Jonothon Grose Sage Wood LOSS WIN

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Jonothon Grose Kirk Milligan LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Hooper Cameron McLachlan WIN LOSS
Pool Set 1 Kirk Milligan Jason Hooper LOSS WIN
Pool Set 1 Jonothon Grose Jason Hooper LOSS WIN
Pool Set 1 Jonothon Grose Cameron McLachlan WIN LOSS
Pool Set 1 Kirk Milligan Cameron McLachlan LOSS WIN
Quarterfinals Jonothon Grose Oleg Barbin LOSS WIN
Quarterfinals Kirk Milligan Cameron McLachlan LOSS WIN
Semifinals Jason Hooper Cameron McLachlan WIN LOSS
Semifinals Dean Howard Oleg Barbin LOSS WIN
Gold Medal Match Jason Hooper Oleg Barbin LOSS WIN
Bronze Medal Match Cameron McLachlan Dean Howard WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Aspin Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Joshua Lowe Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Howard Oleg Barbin WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Joshua Lowe Dean Aspin WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Aspin Oleg Barbin LOSS WIN

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Dean Mischewski Oleg Barbin WIN LOSS
Quarterfinals Jimm Voice Philip Spinks WIN LOSS
Semifinals Thomas Tucker Jimm Voice WIN LOSS
Semifinals Dean Mischewski Cameron McLachlan LOSS WIN
Gold Medal Match Thomas Tucker Cameron McLachlan WIN LOSS
Bronze Medal Match Dean Mischewski Jimm Voice WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Philip Spinks DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Dean Mischewski John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron McLachlan Sage Wood WIN LOSS
Pool Set 1 John Halpin-Witt Philip Spinks LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Sage Wood WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Mischewski Cameron McLachlan LOSS WIN
Pool Set 1 Sage Wood Philip Spinks LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron McLachlan John Halpin-Witt WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Dean Mischewski WIN LOSS
Pool Set 1 Cameron McLachlan Philip Spinks WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Mischewski Sage Wood WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Mischewski Philip Spinks WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Cameron McLachlan LOSS WIN
Pool Set 1 John Halpin-Witt Sage Wood DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Jimm Voice Sam Spekreijse WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Oleg Barbin WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Jimm Voice WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Sam Spekreijse DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Yuyin Kueh Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Jimm Voice Joshua Lowe WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Sam Spekreijse Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Jimm Voice Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Joshua Lowe Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Sam Spekreijse WIN LOSS
Pool Set 1 Jimm Voice Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Sam Spekreijse Yuyin Kueh WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Joshua Lowe WIN LOSS

Mixed Steel Single Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Jason Hooper John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Lincoln Rose WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Khrapov Dean Aspin WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Aspin Jason Hooper LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Roman Khrapov LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Aspin John Halpin-Witt LOSS WIN
Pool Set 1 Roman Khrapov Lincoln Rose WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Jason Hooper WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Khrapov John Halpin-Witt WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Dean Aspin WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose Jason Hooper LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker John Halpin-Witt WIN LOSS
Pool Set 1 Roman Khrapov Jason Hooper WIN LOSS
Pool Set 1 Lincoln Rose Dean Aspin LOSS WIN
Pool Set 1 Tye Wilson Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Sam Spekreijse Sage Wood WIN LOSS
Pool Set 1 Dean Howard Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Sam Spekreijse Tye Wilson LOSS WIN
Pool Set 1 Dean Howard Sage Wood LOSS WIN
Pool Set 1 Sam Spekreijse Oleg Barbin WIN LOSS
Pool Set 1 Tye Wilson Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Sage Wood Oleg Barbin LOSS WIN
Pool Set 1 Sam Spekreijse Dean Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Tye Wilson Sage Wood WIN LOSS
Quarterfinals Tye Wilson Oleg Barbin LOSS WIN
Quarterfinals John Halpin-Witt Dean Howard WIN LOSS
Semifinals Roman Khrapov John Halpin-Witt WIN LOSS
Semifinals Thomas Tucker Oleg Barbin WIN LOSS
Gold Medal Match Thomas Tucker Roman Khrapov LOSS WIN
Bronze Medal Match John Halpin-Witt Oleg Barbin WIN LOSS

Mixed Nylon Any One-Handed Sword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Kirk Milligan Talia Skinner WIN LOSS
Pool Set 1 Talia Skinner Connor Nolan LOSS WIN
Pool Set 1 Kirk Milligan Connor Nolan LOSS WIN
Pool Set 1 Kirk Milligan Steven Moseley LOSS WIN
Pool Set 1 Connor Nolan Steven Moseley LOSS WIN
Pool Set 1 Talia Skinner Steven Moseley WIN LOSS
Semifinals Talia Skinner Connor Nolan LOSS WIN
Semifinals Kirk Milligan Steven Moseley LOSS WIN
Gold Medal Match Connor Nolan Steven Moseley LOSS WIN
Bronze Medal Match Kirk Milligan Talia Skinner WIN LOSS