Basilisk Cup 2023

Date
December 9
Country
Poland
City
Warsaw

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 52 19

Fighters in event

NameNationalityClub
Jan Zubalík Brněnští Fechteři
Martin Kantor Brněnští Fechteři
Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub
Piotr Janeczek Akademia Szermierzy
Bartłomiej Dudek Akademia Szermierzy
Mateusz Malarski Akademia Szermierzy
Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy
Maciej Borys ARMA Poland Warszawa
Jacek Musiał Centrum Dawnych Sztuk Walk
Aleksander Sosnowski Gwiazdy Katowice DESW
Anton Triscornia Gwiazdy Katowice DESW
Maciej Ziółkowski Historyczna Akademia Miecza
Mateusz Konopacki Mordschlag
Konrad Kramarz Mordschlag
Tomasz Pawliszewski Mordschlag
Filip Maciejewski Mordschlag
Kamil Lelakowski Mordschlag
Michał Kujawiak Na ubitej ziemi
Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team

Tournaments

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Filip Maciejewski Piotr Janeczek LOSS WIN
Pool Set 1 Kamil Lelakowski Ondřej Malina LOSS WIN
Pool Set 1 Jan Zubalík Filip Maciejewski LOSS WIN
Pool Set 1 Ondřej Malina Piotr Janeczek WIN LOSS
Pool Set 1 Jan Zubalík Kamil Lelakowski WIN LOSS
Pool Set 1 Filip Maciejewski Ondřej Malina LOSS WIN
Pool Set 1 Jan Zubalík Piotr Janeczek LOSS WIN
Pool Set 1 Kamil Lelakowski Filip Maciejewski WIN LOSS
Pool Set 1 Jan Zubalík Ondřej Malina LOSS WIN
Pool Set 1 Kamil Lelakowski Piotr Janeczek LOSS WIN
Pool Set 1 Maciej Borys Mateusz Malarski WIN LOSS
Pool Set 1 Maciej Ziółkowski Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool Set 1 Michał Kujawiak Mateusz Malarski WIN LOSS
Pool Set 1 Maciej Borys Konrad Kramarz LOSS WIN
Pool Set 1 Maciej Ziółkowski Michał Kujawiak LOSS WIN
Pool Set 1 Konrad Kramarz Mateusz Malarski WIN LOSS
Pool Set 1 Michał Kujawiak Maciej Borys LOSS WIN
Pool Set 1 Maciej Ziółkowski Mateusz Malarski LOSS WIN
Pool Set 1 Konrad Kramarz Michał Kujawiak WIN LOSS
Pool Set 1 Maciej Ziółkowski Maciej Borys LOSS WIN
Pool Set 1 Jerzy Miklaszewski Mikołaj Kołodziej LOSS WIN
Pool Set 1 Aleksander Sosnowski Tomasz Pawliszewski LOSS WIN
Pool Set 1 Mikołaj Kołodziej Martin Kantor WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksander Sosnowski Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Pool Set 1 Tomasz Pawliszewski Martin Kantor WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksander Sosnowski Mikołaj Kołodziej LOSS WIN
Pool Set 1 Jerzy Miklaszewski Martin Kantor WIN LOSS
Pool Set 1 Tomasz Pawliszewski Mikołaj Kołodziej WIN LOSS
Pool Set 1 Aleksander Sosnowski Martin Kantor WIN LOSS
Pool Set 1 Jerzy Miklaszewski Tomasz Pawliszewski LOSS WIN
Pool Set 1 Bartłomiej Dudek Mateusz Konopacki LOSS WIN
Pool Set 1 Jacek Musiał Anton Triscornia WIN LOSS
Pool Set 1 Bartłomiej Dudek Anton Triscornia WIN LOSS
Pool Set 1 Jacek Musiał Bartłomiej Dudek LOSS WIN
Pool Set 1 Mateusz Konopacki Jacek Musiał WIN LOSS
Pool Set 1 Anton Triscornia Mateusz Konopacki LOSS WIN
Eighth-Finals Tomasz Pawliszewski Filip Maciejewski WIN LOSS
Eighth-Finals Aleksander Sosnowski Konrad Kramarz LOSS WIN
Eighth-Finals Jan Zubalík Ondřej Malina LOSS WIN
Eighth-Finals Mateusz Konopacki Mateusz Malarski WIN LOSS
Eighth-Finals Kamil Lelakowski Maciej Borys LOSS WIN
Eighth-Finals Jacek Musiał Piotr Janeczek LOSS WIN
Eighth-Finals Mikołaj Kołodziej Michał Kujawiak WIN LOSS
Eighth-Finals Bartłomiej Dudek Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Quarterfinals Tomasz Pawliszewski Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Quarterfinals Mikołaj Kołodziej Konrad Kramarz LOSS WIN
Quarterfinals Ondřej Malina Piotr Janeczek LOSS WIN
Quarterfinals Mateusz Konopacki Maciej Borys WIN LOSS
Semifinals Jerzy Miklaszewski Mateusz Konopacki WIN LOSS
Semifinals Piotr Janeczek Konrad Kramarz LOSS WIN
Gold Medal Match Jerzy Miklaszewski Konrad Kramarz LOSS WIN
Bronze Medal Match Piotr Janeczek Mateusz Konopacki LOSS WIN