Mikołaj Kołodziej

Club
Akademia Szermierzy
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 7 3 4 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 15 3 12 0 0
Mixed Steel Longsword 10 7 3 0 0
Men's Steel Longsword 17 12 5 0 0
Mixed Steel Sabre 24 10 14 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 289 1533.6
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 788 957.9
Sabre (Mixed/Men, Steel) 364 1286.3
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 565 1149.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Jan Hubař WIN Best 16
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Martin Fabry WIN Best 32
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Matúš Žuffa WIN Finals
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Jakub Adamek WIN Group 3
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Jindřich Tichy WIN Group 3
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Svetozár Sádecký WIN Group 3
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) István Havasi WIN Group 3
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Maroš Lacinák WIN Group 3
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Dávid Czégé WIN Quarter-Finals
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Antoni Olbrychski LOSS Semi-Finals
Mixed Steel Longsword Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Jakub Salachna WIN Pool Set 1
Mixed Steel Longsword Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Paweł Windys WIN Pool Set 1
Mixed Steel Longsword Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Mikolaj Parell WIN Pool Set 1
Mixed Steel Longsword Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Michal Mazur WIN Pool Set 1
Mixed Steel Longsword Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Leonardo Salomao LOSS Quarterfinals
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Leonard Carpentier LOSS Best 32
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Filip Višňovský WIN Best 64
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Fabien Goury LOSS Group 12
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Martin Vrábeľ WIN Group 12
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Lubomir Pečiva LOSS Group 12
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Ondřej Herčík WIN Group 12
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Benjamin Szewczuk LOSS Group 12
Mixed Steel Longsword Black Horns Cup 2018 (June 2018) Mateusz Konopacki LOSS 1/8 final
Mixed Steel Longsword Black Horns Cup 2018 (June 2018) Pawel Mamelka LOSS Pool 1
Mixed Steel Longsword Black Horns Cup 2018 (June 2018) Piotr Mikołajczak WIN Pool 1
Mixed Steel Longsword Black Horns Cup 2018 (June 2018) Ziemowit Podwysocki WIN Pool 1
Mixed Steel Longsword Black Horns Cup 2018 (June 2018) Maciej Kwiek WIN Pool 1

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Grzegorz Sarna LOSS Gold Medal Match
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Alan Granek WIN Pool Set 1
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Piotr Urbański WIN Pool Set 1
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Mikolaj Parell WIN Pool Set 1
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Kazimierz Szadkowski WIN Pool Set 1
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Krzysztof Borzęcki WIN Pool Set 1
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Grzegorz Barczyński WIN Quarterfinals
Mixed Steel Sabre Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Piotr Janeczek WIN Semifinals
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Piotr Urbański WIN Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Grzegorz Sarna LOSS Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Maciej Kwiek LOSS Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Kamil Liedke WIN Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Paweł Windys WIN Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Konrad Kramarz LOSS Pool Matches
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2018 (October 2018) Szczepan Łakomy LOSS Pool Matches
Mixed Steel Sabre Black Horns Cup 2018 (June 2018) Mateusz Konopacki LOSS Pool 1
Mixed Steel Sabre Black Horns Cup 2018 (June 2018) Dmytro Shpak LOSS Pool 1
Mixed Steel Sabre Black Horns Cup 2018 (June 2018) Filip Łakomy LOSS Pool 1
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Filip Łakomy LOSS
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Witold Zabłocki LOSS
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Pawel Mamelka LOSS
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Tomasz Lipert LOSS
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Grzegorz Sarna LOSS
Mixed Steel Sabre Falcons Cup 2017 (December 2017) Maciej Kuszewski LOSS

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Marcjanna Magdalena Jelińska LOSS Pool Set 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Aleksander Dynarek LOSS Pool Set 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Jakub Salachna LOSS Pool Set 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Turniej Fechtunku Historycznego HFC (November 2019) Leonardo Salomao LOSS Pool Set 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Andrej Kákoš LOSS Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Manuel Mazzatelli LOSS Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Arlov Sergey WIN Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Martin Janičina LOSS Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Marek Bukovský LOSS Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Leonardo Salomao WIN Group 1
Mixed Steel Rapier & Dagger Falcons Cup 2018 (October 2018) Łukasz Dąbrowski LOSS Pool Matches
Mixed Steel Rapier & Dagger Falcons Cup 2018 (October 2018) Adam Tokarski LOSS Pool Matches
Mixed Steel Rapier & Dagger Falcons Cup 2018 (October 2018) Maciej Kwiek LOSS Pool Matches
Mixed Steel Rapier & Dagger Falcons Cup 2018 (October 2018) Sara Gianotto WIN Pool Matches
Mixed Steel Rapier & Dagger Falcons Cup 2018 (October 2018) Aleksander Dynarek LOSS Pool Matches

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Radovan Geist LOSS Best 16
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Antoni Olbrychski LOSS Group 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Ondřej Herčík WIN Group 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Andrej Filip WIN Group 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Martin Fabian LOSS Group 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Matěj Horňák LOSS Group 1
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Andrej Albert WIN Group 1