HVN Singlestick Charity Tournament 2018

Date
December 1
Country
Netherlands
City
Oegstgeest

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Singlestick 144 58

Fighters in event

NameNationalityClub
Robbe D'Hondt De Hallebardiers
Samuel Huyghe De Hallebardiers
Arno Willaert Des Keysers Ghesellen
Linde Gille Invirtus
Joren Grumeau Invirtus
Andrew Neale Invirtus
Tom Truyens Invirtus
Jens Geuens Invirtus
Jem Burke Invirtus
Johannes Fillet Sumus Soldani
Frederick Switsers Sumus Soldani
Daniel Bartholomaus Ciupka Bellum Nobile
Peter Frank Die Freifechter - Gesellschaft für historische Fechtkunst e.V.
Kevin Radtke Grün-Weiß Holten
Carla Huvermann Grün-Weiß Holten
Paul Chereau AMHE Paris
Alice Casagrande Moretti The Institute for Historical Arts
Jos Philipsen De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Nick van der Lee De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Kjell Ziesemer De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten
Sjaak Thijssen De Zwaardkring
Jerze de Reus De Zwaardkring
Max van den Ekart De Zwaardkring
Gerrit Barz Grün-Weiß Holten
Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland
Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland
Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland
Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland
Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland
Yannick Bosma Historisch Vrijvechten Nederland
Feiko de Vries Historisch Vrijvechten Nederland
Jasper de Koster Historisch Vrijvechten Nederland
Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland
Beryl Prenen Historisch Vrijvechten Nederland
Joost Rutger Meijering Historisch Vrijvechten Nederland
Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland
Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland
Pim Baeten Historisch Vrijvechten Nederland
Eduardo Costa Martins Historisch Vrijvechten Nederland
Imke Smeets Historisch Vrijvechten Nederland
Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland
Peter Zweistra HSSV Ludolph Van Ceulen
Eline Luschen HSSV Ludolph Van Ceulen
Tamir Jaafar HSSV Ludolph Van Ceulen
Hugo Postmus HSSV Ludolph Van Ceulen
Jasper Boelsma HSSV Ludolph Van Ceulen
Micha Morales MARS
Pim van hoeve MARS
Rolf Kramer MARS
Dennis Dekker Virtus Sword School
Tim Dekker Virtus Sword School
Wouter Florusse Zwaard & Steen
Robert Kraaijeveld Zwaard & Steen
Sander van Eijk Zwaard & Steen
Michel Rensen Zwaard & Steen
Maciej Jakub Kubik Historisch Vrijvechten Nederland
Mark Wilkie The Institute for Historical Arts

Tournaments

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 3 Nick van der Lee Gerrit Barz WIN LOSS
Pool 3 Maciej Jakub Kubik Joost Rutger Meijering WIN LOSS
Pool 3 Nick van der Lee Andrew Neale WIN LOSS
Pool 3 Gerrit Barz Maciej Jakub Kubik LOSS WIN
Pool 3 Andrew Neale Joost Rutger Meijering LOSS WIN
Pool 3 Nick van der Lee Maciej Jakub Kubik DRAW DRAW
Pool 3 Gerrit Barz Andrew Neale LOSS WIN
Pool 3 Nick van der Lee Joost Rutger Meijering LOSS WIN
Pool 3 Maciej Jakub Kubik Andrew Neale WIN LOSS
Pool 3 Gerrit Barz Joost Rutger Meijering WIN LOSS
Pool 2 Frederick Switsers Wouter Florusse WIN LOSS
Pool 2 Max van den Ekart Mart van den Burg WIN LOSS
Pool 2 Wouter Florusse Mart van den Burg LOSS WIN
Pool 2 Max van den Ekart Frederick Switsers LOSS WIN
Pool 2 Frederick Switsers Mart van den Burg WIN LOSS
Pool 2 Max van den Ekart Wouter Florusse WIN LOSS
Pool 1 Anonymous fighter Peter Frank LOSS WIN
Pool 1 Oskar ter Mors Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool 1 Anonymous fighter Hugo Postmus LOSS WIN
Pool 1 Peter Frank Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool 1 Oskar ter Mors Hugo Postmus WIN LOSS
Pool 1 Anonymous fighter Alice Casagrande Moretti WIN LOSS
Pool 1 Peter Frank Hugo Postmus WIN LOSS
Pool 1 Oskar ter Mors Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 1 Alice Casagrande Moretti Hugo Postmus LOSS WIN
Pool 1 Oskar ter Mors Peter Frank WIN LOSS
Pool 5 Jos Philipsen Jerze de Reus LOSS WIN
Pool 5 Mark Wilkie Jens Geuens WIN LOSS
Pool 5 Robert Kraaijeveld Jos Philipsen WIN LOSS
Pool 5 Jens Geuens Jerze de Reus WIN LOSS
Pool 5 Mark Wilkie Robert Kraaijeveld WIN LOSS
Pool 5 Jens Geuens Jos Philipsen LOSS WIN
Pool 5 Robert Kraaijeveld Jerze de Reus LOSS WIN
Pool 5 Mark Wilkie Jos Philipsen WIN LOSS
Pool 5 Jens Geuens Robert Kraaijeveld DRAW DRAW
Pool 5 Mark Wilkie Jerze de Reus WIN LOSS
Pool 6 Jem Burke Kevin Radtke WIN LOSS
Pool 6 Robbe D'Hondt Siegfried Daal LOSS WIN
Pool 6 Beryl Prenen Kevin Radtke LOSS WIN
Pool 6 Jem Burke Siegfried Daal LOSS WIN
Pool 6 Robbe D'Hondt Beryl Prenen WIN LOSS
Pool 6 Siegfried Daal Kevin Radtke WIN LOSS
Pool 6 Jem Burke Beryl Prenen WIN LOSS
Pool 6 Robbe D'Hondt Kevin Radtke WIN LOSS
Pool 6 Beryl Prenen Siegfried Daal DRAW DRAW
Pool 6 Robbe D'Hondt Jem Burke LOSS WIN
Pool 4 Jasper Boelsma Jasper de Koster LOSS WIN
Pool 4 Michel Rensen Pim Baeten WIN LOSS
Pool 4 Jasper Boelsma Pim Baeten LOSS WIN
Pool 4 Michel Rensen Jasper de Koster WIN LOSS
Pool 4 Jasper de Koster Pim Baeten LOSS WIN
Pool 4 Michel Rensen Jasper Boelsma WIN LOSS
Pool 9 Kjell Ziesemer Dennis Dekker WIN LOSS
Pool 9 Carla Huvermann Henric Jansen LOSS WIN
Pool 7 Feiko de Vries Tim Dekker DRAW DRAW
Pool 9 Micha Morales Kjell Ziesemer DRAW DRAW
Pool 7 Stefan Brunner Samuel Huyghe LOSS WIN
Pool 9 Carla Huvermann Dennis Dekker WIN LOSS
Pool 9 Micha Morales Henric Jansen LOSS WIN
Pool 7 Feiko de Vries Tamir Jaafar LOSS WIN
Pool 9 Carla Huvermann Kjell Ziesemer LOSS WIN
Pool 7 Samuel Huyghe Tim Dekker WIN LOSS
Pool 9 Micha Morales Dennis Dekker WIN LOSS
Pool 7 Stefan Brunner Tamir Jaafar WIN LOSS
Pool 9 Henric Jansen Kjell Ziesemer WIN LOSS
Pool 7 Feiko de Vries Samuel Huyghe LOSS WIN
Pool 9 Micha Morales Carla Huvermann WIN LOSS
Pool 7 Tim Dekker Tamir Jaafar LOSS WIN
Pool 9 Henric Jansen Dennis Dekker WIN LOSS
Pool 7 Stefan Brunner Feiko de Vries LOSS WIN
Pool 7 Samuel Huyghe Tamir Jaafar LOSS WIN
Pool 7 Stefan Brunner Tim Dekker WIN LOSS
Pool 8 Johannes Fillet Pim van hoeve LOSS WIN
Pool 8 Bart Jongsma Eline Luschen WIN LOSS
Pool 8 Tom Truyens Pim van hoeve DRAW DRAW
Pool 8 Johannes Fillet Eline Luschen WIN LOSS
Pool 8 Bart Jongsma Tom Truyens WIN LOSS
Pool 8 Eline Luschen Pim van hoeve LOSS WIN
Pool 8 Johannes Fillet Tom Truyens LOSS WIN
Pool 8 Bart Jongsma Pim van hoeve WIN LOSS
Pool 8 Tom Truyens Eline Luschen WIN LOSS
Pool 8 Bart Jongsma Johannes Fillet WIN LOSS
Pool 11 Martin de Jong Peter Zweistra WIN LOSS
Pool 11 Tim Beerens Joren Grumeau WIN LOSS
Pool 11 Peter Zweistra Ashley Wrede LOSS WIN
Pool 11 Martin de Jong Joren Grumeau WIN LOSS
Pool 11 Tim Beerens Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 11 Peter Zweistra Joren Grumeau DRAW DRAW
Pool 11 Martin de Jong Ashley Wrede WIN LOSS
Pool 11 Tim Beerens Peter Zweistra WIN LOSS
Pool 11 Ashley Wrede Joren Grumeau WIN LOSS
Pool 11 Martin de Jong Tim Beerens LOSS WIN
Pool 12 Paul Chereau Arno Willaert WIN LOSS
Pool 12 Sander van Eijk Imke Smeets WIN LOSS
Pool 12 Arno Willaert Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 12 Paul Chereau Imke Smeets WIN LOSS
Pool 12 Sander van Eijk Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 12 Arno Willaert Imke Smeets WIN LOSS
Pool 12 Paul Chereau Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 12 Sander van Eijk Arno Willaert WIN LOSS
Pool 12 Imke Smeets Sjaak Thijssen WIN LOSS
Pool 12 Sander van Eijk Paul Chereau WIN LOSS
Pool 10 Yannick Bosma Rolf Kramer WIN LOSS
Pool 10 Daniel Bartholomaus Ciupka Eduardo Costa Martins WIN LOSS
Pool 10 Linde Gille Rolf Kramer LOSS WIN
Pool 10 Yannick Bosma Eduardo Costa Martins WIN LOSS
Pool 10 Daniel Bartholomaus Ciupka Linde Gille WIN LOSS
Pool 10 Eduardo Costa Martins Rolf Kramer WIN LOSS
Pool 10 Yannick Bosma Linde Gille WIN LOSS
Pool 10 Daniel Bartholomaus Ciupka Rolf Kramer WIN LOSS
Pool 10 Linde Gille Eduardo Costa Martins WIN LOSS
Pool 10 Yannick Bosma Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Sixteenthfinal 1 Daniel Bartholomaus Ciupka Joost Rutger Meijering WIN LOSS
Sixteenthfinal 2 Jem Burke Yannick Bosma WIN LOSS
Sixteenthfinal 3 Michel Rensen Nick van der Lee WIN LOSS
Sixteenthfinal 4 Frederick Switsers Kjell Ziesemer WIN LOSS
Sixteenthfinal 5 Bart Jongsma Arno Willaert WIN LOSS
Sixteenthfinal 6 Martin de Jong Tom Truyens LOSS WIN
Sixteenthfinal 7 Maciej Jakub Kubik Peter Frank WIN LOSS
Sixteenthfinal 8 Sander van Eijk Ashley Wrede WIN LOSS
Sixteenthfinal 9 Tim Beerens Jerze de Reus WIN LOSS
Sixteenthfinal 10 Max van den Ekart Samuel Huyghe LOSS WIN
Sixteenthfinal 11 Paul Chereau Pim van hoeve WIN LOSS
Sixteenthfinal 12 Henric Jansen Hugo Postmus WIN LOSS
Sixteenthfinal 13 Oskar ter Mors Stefan Brunner WIN LOSS
Sixteenthfinal 14 Micha Morales Siegfried Daal LOSS WIN
Sixteenthfinal 15 Pim Baeten Tamir Jaafar LOSS WIN
Sixteenthfinal 16 Mark Wilkie Robbe D'Hondt WIN LOSS
Eighthfinal 1 Jem Burke Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Eighthfinal 2 Michel Rensen Frederick Switsers LOSS WIN
Eighthfinal 3 Bart Jongsma Tom Truyens WIN LOSS
Eighthfinal 4 Sander van Eijk Maciej Jakub Kubik LOSS WIN
Eighthfinal 5 Tim Beerens Samuel Huyghe LOSS WIN
Eighthfinal 6 Henric Jansen Paul Chereau WIN LOSS
Eighthfinal 7 Oskar ter Mors Siegfried Daal WIN LOSS
Eighthfinal 8 Mark Wilkie Tamir Jaafar WIN LOSS
Quarterfinal 1 Frederick Switsers Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Quarterfinal 2 Bart Jongsma Maciej Jakub Kubik WIN LOSS
Quarterfinal 3 Henric Jansen Samuel Huyghe WIN LOSS
Quarterfinal 4 Mark Wilkie Oskar ter Mors LOSS WIN
Semifinal 1 Bart Jongsma Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Semifinal 2 Oskar ter Mors Henric Jansen WIN LOSS
Final Oskar ter Mors Daniel Bartholomaus Ciupka LOSS WIN
Third place Bart Jongsma Henric Jansen WIN LOSS