November Fechtschule 2018

Date
November 25
Country
Australia
State
Victoria
City
Canterbury

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 51 16
Women's Steel Longsword 15 5

Fighters in event

NameNationalityClub
David Kent Scholar Victoria
Bryce Exley Fechtschule Victoria
Lisa Cronin Fechtschule Victoria
Hannah Cleaveley Fechtschule Victoria
Timea Stan Fechtschule Victoria
Rhiannon Burns Fechtschule Victoria
Lance Kastner Fechtschule Victoria
Jared Ong Fechtschule Victoria
Justin Anderson Fechtschule Victoria
Aidan Kennedy Fechtschule Victoria
Thomas Forwood Fechtschule Victoria
Daniel Romano Fechtschule Victoria
Ronald Lee Fechtschule Victoria
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms
Sky Chen Scholar Victoria
Clark Jurisic Scholar Victoria
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
Martin Kraskov Victorian Historical Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches David Kent Justin Anderson WIN LOSS
Pool Matches Lance Kastner Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Matches David Kent Ronald Lee WIN LOSS
Pool Matches Lance Kastner Justin Anderson LOSS WIN
Pool Matches Ronald Lee Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Matches David Kent Lance Kastner LOSS WIN
Pool Matches Justin Anderson Ronald Lee LOSS WIN
Pool Matches David Kent Clark Jurisic DRAW DRAW
Pool Matches Lance Kastner Ronald Lee WIN LOSS
Pool Matches Justin Anderson Clark Jurisic LOSS WIN
Pool Matches Jared Ong Bryce Exley WIN LOSS
Pool Matches Aidan Kennedy Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Matches Jared Ong Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Matches Timothy Harris Aidan Kennedy LOSS WIN
Pool Matches Timothy Harris Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Matches Aidan Kennedy Bryce Exley WIN LOSS
Pool Matches Timothy Harris Jared Ong LOSS WIN
Pool Matches Bryce Exley Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Matches Jared Ong Aidan Kennedy WIN LOSS
Pool Matches Timothy Harris Bryce Exley WIN LOSS
Pool Matches Sky Chen Thomas Forwood LOSS WIN
Pool Matches Katherine Livingston Joel Thomas DRAW DRAW
Pool Matches Martin Kraskov Daniel Romano DRAW DRAW
Pool Matches Sky Chen Joel Thomas WIN LOSS
Pool Matches Martin Kraskov Thomas Forwood LOSS WIN
Pool Matches Daniel Romano Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Matches Sky Chen Martin Kraskov WIN LOSS
Pool Matches Daniel Romano Joel Thomas LOSS WIN
Pool Matches Thomas Forwood Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Matches Sky Chen Daniel Romano DRAW DRAW
Pool Matches Martin Kraskov Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Matches Thomas Forwood Joel Thomas WIN LOSS
Pool Matches Sky Chen Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Matches Thomas Forwood Daniel Romano LOSS WIN
Pool Matches Martin Kraskov Joel Thomas DRAW DRAW
Eighth-Finals Martin Kraskov Katherine Livingston WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Tucker Joel Thomas LOSS WIN
Quarterfinals Timothy Harris Joel Thomas WIN LOSS
Quarterfinals Martin Kraskov Ronald Lee LOSS WIN
Quarterfinals Daniel Romano Clark Jurisic WIN LOSS
Quarterfinals Justin Anderson Bryce Exley WIN LOSS
Semifinals Timothy Harris Justin Anderson WIN LOSS
Semifinals Daniel Romano Ronald Lee WIN LOSS
Quarterfinals Jared Ong Daniel Romano WIN LOSS
Quarterfinals Timothy Harris Lance Kastner LOSS WIN
Quarterfinals David Kent Sky Chen LOSS WIN
Quarterfinals Aidan Kennedy Thomas Forwood LOSS WIN
Semifinals Jared Ong Thomas Forwood LOSS WIN
Semifinals Lance Kastner Sky Chen LOSS WIN
Gold Medal Match Sky Chen Thomas Forwood WIN LOSS
Bronze Medal Match Lance Kastner Jared Ong LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Katherine Livingston Hannah Cleaveley WIN LOSS
Pool Matches Lisa Cronin Rhiannon Burns LOSS WIN
Pool Matches Hannah Cleaveley Timea Stan LOSS WIN
Pool Matches Katherine Livingston Lisa Cronin WIN LOSS
Pool Matches Timea Stan Rhiannon Burns WIN LOSS
Pool Matches Lisa Cronin Hannah Cleaveley LOSS WIN
Pool Matches Katherine Livingston Timea Stan WIN LOSS
Pool Matches Hannah Cleaveley Rhiannon Burns LOSS WIN
Pool Matches Lisa Cronin Timea Stan WIN LOSS
Pool Matches Katherine Livingston Rhiannon Burns WIN LOSS
Quarterfinals Lisa Cronin Hannah Cleaveley WIN LOSS
Semifinals Katherine Livingston Lisa Cronin WIN LOSS
Semifinals Timea Stan Rhiannon Burns LOSS WIN
Gold Medal Match Katherine Livingston Rhiannon Burns WIN LOSS
Bronze Medal Match Lisa Cronin Timea Stan WIN LOSS