Blademasters Cup 2019

Date
March 30
Country
Ireland
City
Cork

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 71 21

Fighters in event

NameNationalityClub
Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing
Jürg Gassmann Goats Head Historical Fencing
Mathias Augustin Medieval Combat Group
Joseph Hooton Cork Blademasters
Brian Moloney Cork Blademasters
Martin Buckley Cork Blademasters
Nuno Valverde Cork Blademasters
Luke Lee Cork Blademasters
Karl Sassenberg Cork Blademasters
Branden Treu Cork Blademasters
Liam Gormley Dublin HEMA Club
Gavin McGinley Gaillimh Gallóglaigh
Stephen Lindsay Goats Head Historical Fencing
Oisin Newport Goats Head Historical Fencing
Paul Reck Goats Head Historical Fencing
Micheál Foley Goats Head Historical Fencing
Piotr Szymanski Leitrim Longswords
Tomas Srnec The Wrathful Peasants
Aaron Meehan Medieval Combat Group
Rebecca Leslie Medieval Combat Group
Michael Smallridge The Iron Door Collective

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Liam Gormley Karl Sassenberg LOSS WIN
Pool 1 Nuno Valverde Stephen Lindsay WIN LOSS
Pool 1 Samuel Gassmann Mathias Augustin WIN LOSS
Pool 1 Gavin McGinley Karl Sassenberg LOSS WIN
Pool 1 Liam Gormley Stephen Lindsay LOSS WIN
Pool 1 Samuel Gassmann Nuno Valverde WIN LOSS
Pool 1 Gavin McGinley Mathias Augustin LOSS WIN
Pool 1 Karl Sassenberg Stephen Lindsay WIN LOSS
Pool 1 Samuel Gassmann Liam Gormley WIN LOSS
Pool 1 Nuno Valverde Mathias Augustin WIN LOSS
Pool 1 Gavin McGinley Stephen Lindsay LOSS WIN
Pool 1 Samuel Gassmann Karl Sassenberg LOSS WIN
Pool 1 Liam Gormley Mathias Augustin LOSS WIN
Pool 1 Gavin McGinley Nuno Valverde DRAW DRAW
Pool 1 Samuel Gassmann Stephen Lindsay WIN LOSS
Pool 1 Karl Sassenberg Mathias Augustin LOSS WIN
Pool 1 Liam Gormley Nuno Valverde LOSS WIN
Pool 1 Samuel Gassmann Gavin McGinley WIN LOSS
Pool 1 Stephen Lindsay Mathias Augustin WIN LOSS
Pool 1 Nuno Valverde Karl Sassenberg WIN LOSS
Pool 1 Liam Gormley Gavin McGinley LOSS WIN
Pool2 Branden Treu Micheál Foley LOSS WIN
Pool2 Joseph Hooton Aaron Meehan DRAW DRAW
Pool2 Michael Smallridge Oisin Newport WIN LOSS
Pool2 Martin Buckley Branden Treu LOSS WIN
Pool2 Aaron Meehan Micheál Foley DRAW DRAW
Pool2 Michael Smallridge Joseph Hooton LOSS WIN
Pool2 Oisin Newport Martin Buckley WIN LOSS
Pool2 Aaron Meehan Branden Treu LOSS WIN
Pool2 Michael Smallridge Micheál Foley WIN LOSS
Pool2 Joseph Hooton Oisin Newport WIN LOSS
Pool2 Martin Buckley Aaron Meehan LOSS WIN
Pool2 Michael Smallridge Branden Treu WIN LOSS
Pool2 Oisin Newport Micheál Foley WIN LOSS
Pool2 Joseph Hooton Martin Buckley WIN LOSS
Pool2 Michael Smallridge Aaron Meehan LOSS WIN
Pool2 Oisin Newport Branden Treu WIN LOSS
Pool2 Joseph Hooton Micheál Foley WIN LOSS
Pool2 Michael Smallridge Martin Buckley WIN LOSS
Pool2 Oisin Newport Aaron Meehan DRAW DRAW
Pool2 Joseph Hooton Branden Treu WIN LOSS
Pool2 Martin Buckley Micheál Foley LOSS WIN
Pool3 Brian Moloney Paul Reck WIN LOSS
Pool3 Jürg Gassmann Luke Lee LOSS WIN
Pool3 Tomas Srnec Rebecca Leslie LOSS WIN
Pool3 Piotr Szymanski Brian Moloney LOSS WIN
Pool3 Jürg Gassmann Paul Reck LOSS WIN
Pool3 Rebecca Leslie Luke Lee LOSS WIN
Pool3 Piotr Szymanski Tomas Srnec WIN LOSS
Pool3 Jürg Gassmann Brian Moloney DRAW DRAW
Pool3 Paul Reck Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool3 Tomas Srnec Luke Lee LOSS WIN
Pool3 Jürg Gassmann Piotr Szymanski WIN LOSS
Pool3 Brian Moloney Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool3 Tomas Srnec Paul Reck WIN LOSS
Pool3 Piotr Szymanski Luke Lee WIN LOSS
Pool3 Jürg Gassmann Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool3 Brian Moloney Tomas Srnec WIN LOSS
Pool3 Paul Reck Luke Lee WIN LOSS
Pool3 Piotr Szymanski Rebecca Leslie WIN LOSS
Pool3 Jürg Gassmann Tomas Srnec LOSS WIN
Pool3 Brian Moloney Luke Lee WIN LOSS
Pool3 Piotr Szymanski Paul Reck WIN LOSS
Quarter Final Samuel Gassmann Mathias Augustin WIN LOSS
Quarter Final Jürg Gassmann Piotr Szymanski WIN LOSS
Quarter Final Joseph Hooton Brian Moloney WIN LOSS
Quarter Final Michael Smallridge Nuno Valverde WIN LOSS
Semi Final Samuel Gassmann Joseph Hooton WIN LOSS
Semi Final Jürg Gassmann Michael Smallridge LOSS WIN
Bronze Final Jürg Gassmann Joseph Hooton WIN LOSS
Final Michael Smallridge Samuel Gassmann LOSS WIN