Rebel Fencing League: Rapier and Dagger edition, Wroclaw 2022

Date
January 29
Country
Poland
City
Wroclaw

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier & Dagger 44 14
Women's Steel Rapier & Dagger 6 4

Fighters in event

NameNationalityClub
Leonardo Salomao Akademia Szermierzy
Pawel Ponichtera
Ziemowit Podwysocki ARMA Poland Wroclaw
Mateusz Grzęda Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Marcin Kozieł Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Magdalena Jurczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Szymon Kraus Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Paulina Popiel Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Rox Pływaczyk Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Mateusz Majewski Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Jakub Antczak Szkoła Fechtunku Certus
Paulina Pająk Szkoła Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej

Tournaments

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Pawel Ponichtera Jakub Antczak WIN LOSS
Pool 1 Filip Marszalek Jakub Antczak WIN LOSS
Pool 1 Pawel Ponichtera Filip Marszalek WIN LOSS
Pool 2 Mateusz Grzęda Marcin Kozieł WIN LOSS
Pool 2 Mateusz Majewski Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool 2 Mateusz Majewski Mateusz Grzęda LOSS WIN
Pool 2 Marcin Kozieł Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool 2 Mateusz Grzęda Magdalena Jurczyk WIN LOSS
Pool 2 Mateusz Majewski Marcin Kozieł WIN LOSS
Pool 3 Ziemowit Podwysocki Artur Bojko WIN LOSS
Pool 3 Szymon Kraus Rox Pływaczyk LOSS WIN
Pool 3 Ziemowit Podwysocki Szymon Kraus LOSS WIN
Pool 3 Artur Bojko Rox Pływaczyk LOSS WIN
Pool 3 Ziemowit Podwysocki Rox Pływaczyk WIN LOSS
Pool 3 Artur Bojko Szymon Kraus LOSS WIN
Pool 4 Jakub Ziegler Paulina Popiel WIN LOSS
Pool 4 Leonardo Salomao Jakub Ziegler WIN LOSS
Pool 4 Leonardo Salomao Paulina Popiel WIN LOSS
Pool 5 Pawel Ponichtera Mateusz Grzęda WIN LOSS
Pool 5 Ziemowit Podwysocki Leonardo Salomao DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool 5 Pawel Ponichtera Ziemowit Podwysocki WIN LOSS
Pool 5 Mateusz Grzęda Leonardo Salomao LOSS WIN
Pool 5 Pawel Ponichtera Leonardo Salomao LOSS WIN
Pool 5 Mateusz Grzęda Ziemowit Podwysocki WIN LOSS
Pool 6 Jakub Antczak Marcin Kozieł LOSS WIN
Pool 6 Jakub Antczak Artur Bojko WIN LOSS
Pool 6 Marcin Kozieł Artur Bojko WIN LOSS
Pool 7 Jakub Ziegler Szymon Kraus LOSS WIN
Pool 7 Mateusz Majewski Jakub Ziegler LOSS WIN
Pool 7 Mateusz Majewski Szymon Kraus LOSS WIN
Pool 8 Filip Marszalek Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool 8 Paulina Popiel Rox Pływaczyk LOSS WIN
Pool 8 Filip Marszalek Rox Pływaczyk WIN LOSS
Pool 8 Magdalena Jurczyk Paulina Popiel WIN LOSS
Pool 8 Filip Marszalek Paulina Popiel WIN LOSS
Pool 8 Magdalena Jurczyk Rox Pływaczyk WIN LOSS
Quarter Final Ziemowit Podwysocki Leonardo Salomao WIN LOSS
Quarter Final Filip Marszalek Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Quarter Final Mateusz Grzęda Szymon Kraus WIN LOSS
Quarter Final Pawel Ponichtera Jakub Ziegler WIN LOSS
Semi Final Ziemowit Podwysocki Magdalena Jurczyk WIN LOSS
Semi Final Pawel Ponichtera Mateusz Grzęda WIN LOSS
Bronze Final Mateusz Grzęda Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Final Pawel Ponichtera Ziemowit Podwysocki LOSS WIN

Women's Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Paulina Popiel Rox Pływaczyk WIN LOSS
Pool 1 Paulina Pająk Magdalena Jurczyk LOSS WIN
Pool 1 Paulina Pająk Paulina Popiel WIN LOSS
Pool 1 Magdalena Jurczyk Rox Pływaczyk WIN LOSS
Pool 1 Magdalena Jurczyk Paulina Popiel LOSS WIN
Pool 1 Paulina Pająk Rox Pływaczyk WIN LOSS