Glasgow HEMA Open 2022

Date
February 26
Country
United Kingdom
City
Glasgow

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 57 22
Mixed Steel Sabre 68 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Kerri McArthur Black Boar Swordsmanship School
Zoltan Betlen Cambridge HEMA
Jason Hughes-White Dawn Duellists Society
Scott Gallacher Glasgow HEMA
Iain Murtagh Glasgow HEMA
Michael Muldoon Glasgow HEMA
Vytautas Zickus Glasgow Historical Fencing Society
Sean McNamara Glasgow Sword Breakers
Christopher Strang-Moran Glasgow Sword Breakers
Cailean MacLennan Glasgow University Historical Swordsmanship
Benjamin Brown Glasgow University Historical Swordsmanship
Reuben Joseph Mowbray Hotspur School of Defence
Wojciech Kwasik Liverpool HEMA
Amber Chester London Historical Fencing Club
James Tamplin London Historical Fencing Club
Elizabeth Brown London Historical Fencing Club
Dan Powell London Historical Fencing Club
Owen Hahn London Historical Fencing Club
Benjamin Hamilton Saorsa: Scottish Swordsmanship
Gary Gillies Saorsa: Scottish Swordsmanship
Pedro San Miguel Schola Gladiatoria
Andrew Clarkson Smart HEMA Clubs
Mark Wilkie The Institute for Historical Arts
Neil Donald The Institute for Historical Arts
Rachel Terrell The Institute for Historical Arts
Duncan McLaren The Vanguard Centre
Jonathan Spouge The Vanguard Centre
Gavin Thomson The Vanguard Centre
Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Schola Gladiatoria

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Neil Donald Benjamin Brown WIN LOSS
Pool A Duncan McLaren Wojciech Kwasik LOSS WIN
Pool A Neil Donald Duncan McLaren LOSS WIN
Pool A James Tamplin Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool A Duncan McLaren Benjamin Brown WIN LOSS
Pool A Neil Donald James Tamplin LOSS WIN
Pool A James Tamplin Benjamin Brown WIN LOSS
Pool A Neil Donald Wojciech Kwasik WIN LOSS
Pool A Wojciech Kwasik Benjamin Brown LOSS WIN
Pool A James Tamplin Duncan McLaren LOSS WIN
Pool B Mark Wilkie Jordan Eyre WIN LOSS
Pool B Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Mark Wilkie Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Jordan Eyre Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool B Jordan Eyre Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool B Jordan Eyre Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Amber Chester Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool B Amber Chester Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Mark Wilkie Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg WIN LOSS
Pool C Scott Gallacher Owen Hahn LOSS WIN
Pool C Reuben Joseph Mowbray Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool C Jason Hughes-White Amber Chester WIN LOSS
Pool C Owen Hahn Vytautas Zickus WIN LOSS
Pool C Jason Hughes-White Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool C Amber Chester Scott Gallacher LOSS WIN
Pool C Jason Hughes-White Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool C Reuben Joseph Mowbray Scott Gallacher LOSS WIN
Pool C Amber Chester Owen Hahn LOSS WIN
Pool C Scott Gallacher Vytautas Zickus DRAW DRAW
Pool C Amber Chester Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool C Jason Hughes-White Owen Hahn LOSS WIN
Pool C Amber Chester Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool C Reuben Joseph Mowbray Owen Hahn LOSS WIN
Pool C Jason Hughes-White Scott Gallacher WIN LOSS
Pool D Jonathan Spouge Dan Powell LOSS WIN
Pool D Michal Polaski Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Andrew Clarkson Iain Murtagh WIN LOSS
Pool D Jonathan Spouge Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Michal Polaski Andrew Clarkson WIN LOSS
Pool D Dan Powell Iain Murtagh WIN LOSS
Pool D Andrew Clarkson Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Michal Polaski Dan Powell LOSS WIN
Pool D Jonathan Spouge Iain Murtagh WIN LOSS
Pool D Dan Powell Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Michal Polaski Iain Murtagh LOSS WIN
Pool D Jonathan Spouge Andrew Clarkson WIN LOSS
Pool D Iain Murtagh Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Jonathan Spouge Michal Polaski WIN LOSS
Pool D Dan Powell Andrew Clarkson WIN LOSS
Quarter Final Mark Wilkie Vytautas Zickus WIN LOSS
Quarter Final Jason Hughes-White Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Quarter Final James Tamplin Dan Powell WIN LOSS
Quarter Final Jonathan Spouge Owen Hahn LOSS WIN
Semi Final Mark Wilkie James Tamplin WIN LOSS
Semi Final Owen Hahn Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Bronze James Tamplin Owen Hahn LOSS WIN
Champion Mark Wilkie Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Pedro San Miguel Zoltan Betlen WIN LOSS
Pool A Jonathan Spouge Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool A Kerri McArthur Gary Gillies LOSS WIN
Pool A Pedro San Miguel Vytautas Zickus WIN LOSS
Pool A Jonathan Spouge Kerri McArthur WIN LOSS
Pool A Zoltan Betlen Gary Gillies WIN LOSS
Pool A Kerri McArthur Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool A Jonathan Spouge Zoltan Betlen LOSS WIN
Pool A Pedro San Miguel Gary Gillies WIN LOSS
Pool A Zoltan Betlen Vytautas Zickus LOSS WIN
Pool A Jonathan Spouge Gary Gillies WIN LOSS
Pool A Pedro San Miguel Kerri McArthur WIN LOSS
Pool A Vytautas Zickus Gary Gillies WIN LOSS
Pool A Jonathan Spouge Pedro San Miguel LOSS WIN
Pool A Zoltan Betlen Kerri McArthur WIN LOSS
Pool B Benjamin Hamilton Michal Polaski WIN LOSS
Pool B Owen Hahn Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Neil Donald Duncan McLaren LOSS WIN
Pool B Benjamin Hamilton Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Neil Donald Owen Hahn LOSS WIN
Pool B Michal Polaski Duncan McLaren LOSS WIN
Pool B Neil Donald Michael Muldoon LOSS WIN
Pool B Michal Polaski Owen Hahn WIN LOSS
Pool B Benjamin Hamilton Duncan McLaren WIN LOSS
Pool B Michal Polaski Michael Muldoon LOSS WIN
Pool B Owen Hahn Duncan McLaren WIN LOSS
Pool B Benjamin Hamilton Neil Donald WIN LOSS
Pool B Duncan McLaren Michael Muldoon WIN LOSS
Pool B Benjamin Hamilton Owen Hahn WIN LOSS
Pool B Michal Polaski Neil Donald WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Gavin Thomson WIN LOSS
Pool C Jason Hughes-White Christopher Strang-Moran LOSS WIN
Pool C Elizabeth Brown Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool C Mark Wilkie Christopher Strang-Moran WIN LOSS
Pool C Jason Hughes-White Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool C Gavin Thomson Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool C Elizabeth Brown Christopher Strang-Moran LOSS WIN
Pool C Jason Hughes-White Gavin Thomson WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool C Gavin Thomson Christopher Strang-Moran LOSS WIN
Pool C Jason Hughes-White Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Pool C Mark Wilkie Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool C Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Christopher Strang-Moran WIN LOSS
Pool C Mark Wilkie Jason Hughes-White LOSS WIN
Pool C Gavin Thomson Elizabeth Brown WIN LOSS
Pool D Jordan Eyre James Tamplin LOSS WIN
Pool D Cailean MacLennan Rachel Terrell LOSS WIN
Pool D Reuben Joseph Mowbray Sean McNamara LOSS WIN
Pool D Jordan Eyre Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Pool D James Tamplin Sean McNamara LOSS WIN
Pool D Reuben Joseph Mowbray Rachel Terrell LOSS WIN
Pool D Cailean MacLennan James Tamplin LOSS WIN
Pool D Jordan Eyre Sean McNamara WIN LOSS
Pool D James Tamplin Rachel Terrell WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Sean McNamara LOSS WIN
Pool D Jordan Eyre Reuben Joseph Mowbray LOSS WIN
Pool D Rachel Terrell Sean McNamara WIN LOSS
Pool D Cailean MacLennan Jordan Eyre LOSS WIN
Pool D James Tamplin Reuben Joseph Mowbray WIN LOSS
Quarter Finals Pedro San Miguel Rachel Terrell WIN LOSS
Quarter Finals Benjamin Hamilton Owen Hahn WIN LOSS
Quarter Finals Duncan McLaren Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg LOSS WIN
Quarter Finals James Tamplin Vytautas Zickus LOSS WIN
Semi Finals Pedro San Miguel Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg WIN LOSS
Semi Finals Benjamin Hamilton Vytautas Zickus WIN LOSS
Bronze Cosmas Cieplak-Mayr von Baldegg Vytautas Zickus WIN LOSS
Champion Pedro San Miguel Benjamin Hamilton WIN LOSS