Cornhusker State Games 2022

Date
July 8
Country
United States
State
Nebraska
City
Bellevue

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 25 9
Mixed Steel Longsword 44 19
Women's Steel Longsword 19 6
Mixed Singlestick 48 20
Mixed Steel Rapier And Any Sidearm 50 23

Fighters in event

NameNationalityClub
Jake Frederick
Michael Stack Baerswords School of Western Martial Arts
Colin Knipp Baerswords School of Western Martial Arts
Bryan Howard Baerswords School of Western Martial Arts
Kyle Wingo Baerswords School of Western Martial Arts
Timothy Roach Center for Blade Arts
Scott Hansen Central Iowa Historical Fencing Guild
McCellan Siruta Central Iowa Historical Fencing Guild
Matt Karmelich Central Iowa Historical Fencing Guild
Paul Hubbard Central Iowa Historical Fencing Guild
Korban Earles Diamond Rose Academie D'Armes
Kari Baker Mordhau Historical Combat
George Bolter Musketeer Fencing Club
Kayla Maxwell Musketeer Fencing Club
Jordan Scribner Nebraska Swordfighters Guild
Daniel Cadenbach Nebraska Swordfighters Guild
Joe Loder Nebraska Swordfighters Guild
Nicholaus Royal Nebraska Swordfighters Guild
Ralph Hill Omaha Kunst des Fechtens
Michael Waggoner Omaha Kunst des Fechtens
Jennifer Bunge Omaha Kunst des Fechtens
Chase Lathrop Omaha Kunst des Fechtens
Matthew Bach Omaha Kunst des Fechtens
Tyler Sigman Omaha Kunst des Fechtens
Amelia Crate Omaha Kunst des Fechtens
Nick Pestello Omaha Kunst des Fechtens
James Sechser Omaha Kunst des Fechtens
George Zerr Omaha-Metro Armed Combat Academy
Raquel Rowenhorst Omaha-Metro Armed Combat Academy
Wade Mueller Omaha-Metro Armed Combat Academy
Jesse Groff Omaha-Metro Armed Combat Academy
William Fischer Omaha-Metro Armed Combat Academy
Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy
William Swett Omaha-Metro Armed Combat Academy
Franz Metz Wisconsin Historical Fencing Association
Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association
Anne Brink Wisconsin Historical Fencing Association
Patrick Stahl Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Nicholaus Royal Jennifer Bunge WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholaus Royal Jake Frederick LOSS WIN
Pool Set 1 Jennifer Bunge Jake Frederick LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Nicholaus Royal WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Jake Frederick WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Jennifer Bunge WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Nicholaus Royal WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker George Bolter WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Jennifer Bunge WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Jake Frederick WIN LOSS
Pool Set 1 William Swett Matthew Bach WIN LOSS
Pool Set 1 Chase Lathrop Matthew Bach LOSS WIN
Pool Set 1 William Swett Chase Lathrop WIN LOSS
Pool Set 1 Franz Metz Chase Lathrop WIN LOSS
Pool Set 1 Franz Metz Matthew Bach LOSS WIN
Pool Set 1 William Swett Franz Metz WIN LOSS
Eighth-Finals Jennifer Bunge Chase Lathrop WIN LOSS
Quarterfinals William Swett Jennifer Bunge WIN LOSS
Quarterfinals Kari Baker Nicholaus Royal WIN LOSS
Quarterfinals George Bolter Franz Metz LOSS WIN
Quarterfinals Matthew Bach Jake Frederick LOSS WIN
Semifinals William Swett Jake Frederick WIN LOSS
Semifinals Kari Baker Franz Metz LOSS WIN
Gold Medal Match William Swett Franz Metz LOSS WIN
Bronze Medal Match Kari Baker Jake Frederick WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Tyler Sigman Patrick Stahl WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Paul Hubbard WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl Ralph Hill WIN LOSS
Pool Set 1 Paul Hubbard Ralph Hill LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Sigman Ralph Hill WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl Paul Hubbard WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Ralph Hill WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Tyler Sigman WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Patrick Stahl WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Pestello Michael Waggoner LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Cadenbach Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Pestello McCellan Siruta LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Cadenbach McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Cadenbach Nick Pestello LOSS WIN
Pool Set 1 McCellan Siruta Michael Waggoner LOSS WIN
Pool Set 1 Nick Pestello Michael Stack LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Cadenbach Michael Stack LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Stack Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Stack McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson Scott Hansen LOSS WIN
Pool Set 1 Bryan Howard Amelia Crate LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Amelia Crate LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Bryan Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Bryan Howard Scott Hansen LOSS WIN
Pool Set 1 Scott Hansen Amelia Crate WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Colin Knipp LOSS WIN
Pool Set 1 Bryan Howard Colin Knipp LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Colin Knipp LOSS WIN
Pool Set 1 Colin Knipp Amelia Crate WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Scribner Joe Loder WIN LOSS
Pool Set 1 James Sechser Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 Jordan Scribner Matt Karmelich LOSS WIN
Pool Set 1 Jordan Scribner James Sechser LOSS WIN
Pool Set 1 Joe Loder James Sechser WIN LOSS
Pool Set 1 Joe Loder Matt Karmelich LOSS WIN
Quarterfinals Michael Stack Amelia Crate WIN LOSS
Quarterfinals Colin Knipp Matt Karmelich LOSS WIN
Quarterfinals Scott Hansen James Sechser WIN LOSS
Quarterfinals Lucas Olson Tyler Sigman WIN LOSS
Semifinals Lucas Olson Michael Stack WIN LOSS
Semifinals Scott Hansen Matt Karmelich WIN LOSS
Gold Medal Match Lucas Olson Scott Hansen WIN LOSS
Bronze Medal Match Michael Stack Matt Karmelich WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Kayla Maxwell Raquel Rowenhorst LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Amelia Crate LOSS WIN
Pool Set 1 Anne Brink Kayla Maxwell WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Raquel Rowenhorst WIN LOSS
Pool Set 1 Anne Brink Amelia Crate LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Kayla Maxwell WIN LOSS
Pool Set 1 Anne Brink Raquel Rowenhorst WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate Kayla Maxwell WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Anne Brink WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate Raquel Rowenhorst WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Jennifer Bunge WIN LOSS
Pool Set 1 Jennifer Bunge Kayla Maxwell LOSS WIN
Pool Set 1 Amelia Crate Jennifer Bunge WIN LOSS
Pool Set 1 Jennifer Bunge Raquel Rowenhorst LOSS WIN
Pool Set 1 Anne Brink Jennifer Bunge WIN LOSS
Semifinals Amelia Crate Raquel Rowenhorst WIN LOSS
Semifinals Kari Baker Anne Brink LOSS WIN
Gold Medal Match Anne Brink Amelia Crate LOSS WIN
Bronze Medal Match Kari Baker Raquel Rowenhorst WIN LOSS

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Jesse Groff Michael Waggoner LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Stahl Scott Hansen WIN LOSS
Pool Set 1 Korban Earles Michael Waggoner LOSS WIN
Pool Set 1 Scott Hansen Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl Korban Earles WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Korban Earles Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Korban Earles WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker George Bolter LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Tyler Sigman LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Sigman George Bolter WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Sigman Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 Matt Karmelich Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Matt Karmelich LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Bryan Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Bryan Howard Nick Pestello LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Nick Pestello LOSS WIN
Pool Set 1 Bryan Howard George Zerr WIN LOSS
Pool Set 1 Nick Pestello George Zerr WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson George Zerr LOSS WIN
Pool Set 1 Anne Brink Bryan Howard LOSS WIN
Pool Set 1 Anne Brink George Zerr WIN LOSS
Pool Set 1 Anne Brink Tyler Larson LOSS WIN
Pool Set 1 Anne Brink Nick Pestello LOSS WIN
Pool Set 1 Amelia Crate McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate Kyle Wingo WIN LOSS
Pool Set 1 William Swett Kyle Wingo LOSS WIN
Pool Set 1 Kyle Wingo McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate William Swett WIN LOSS
Pool Set 1 William Swett McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Amelia Crate WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Kyle Wingo WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson McCellan Siruta WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson William Swett WIN LOSS
Quarterfinals Bryan Howard Nick Pestello LOSS WIN
Quarterfinals Tyler Sigman Patrick Stahl LOSS WIN
Quarterfinals Amelia Crate Paul Hubbard LOSS WIN
Quarterfinals Lucas Olson Scott Hansen WIN LOSS
Semifinals Lucas Olson Nick Pestello LOSS WIN
Semifinals Patrick Stahl Paul Hubbard WIN LOSS
Gold Medal Match Nick Pestello Patrick Stahl LOSS WIN
Bronze Medal Match Lucas Olson Paul Hubbard WIN LOSS

Mixed Steel Rapier And Any Sidearm

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 William Fischer Kayla Maxwell WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Michael Stack LOSS WIN
Pool Set 1 William Fischer Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Kayla Maxwell LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Stack Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 William Fischer Scott Hansen WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Waggoner Kayla Maxwell LOSS WIN
Pool Set 1 William Fischer Michael Stack WIN LOSS
Pool Set 1 Scott Hansen Michael Waggoner WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Stack Kayla Maxwell LOSS WIN
Pool Set 1 William Swett McCellan Siruta LOSS WIN
Pool Set 1 Korban Earles Kyle Wingo WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl William Swett WIN LOSS
Pool Set 1 Kyle Wingo McCellan Siruta LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Stahl Korban Earles LOSS WIN
Pool Set 1 William Swett Kyle Wingo WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Stahl McCellan Siruta LOSS WIN
Pool Set 1 William Swett Korban Earles LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Stahl Kyle Wingo WIN LOSS
Pool Set 1 Korban Earles McCellan Siruta LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Sigman George Bolter LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Tyler Larson WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Sigman Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Matt Karmelich WIN LOSS
Pool Set 1 Tyler Larson George Bolter WIN LOSS
Pool Set 1 George Bolter Timothy Roach LOSS WIN
Pool Set 1 Matt Karmelich Timothy Roach LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Sigman Timothy Roach LOSS WIN
Pool Set 1 Tyler Larson Timothy Roach LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Amelia Crate LOSS WIN
Pool Set 1 Paul Hubbard Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Amelia Crate Paul Hubbard WIN LOSS
Pool Set 1 Kari Baker Paul Hubbard LOSS WIN
Pool Set 1 Kari Baker Jesse Groff WIN LOSS
Pool Set 1 Bryan Howard Ralph Hill LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Wade Mueller WIN LOSS
Pool Set 1 Bryan Howard Wade Mueller WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Ralph Hill WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Bryan Howard WIN LOSS
Pool Set 1 Ralph Hill Wade Mueller WIN LOSS
Quarterfinals Lucas Olson Paul Hubbard LOSS WIN
Quarterfinals Amelia Crate Kayla Maxwell WIN LOSS
Quarterfinals Korban Earles Timothy Roach WIN LOSS
Quarterfinals William Fischer McCellan Siruta WIN LOSS
Semifinals William Fischer Paul Hubbard LOSS WIN
Semifinals Amelia Crate Korban Earles LOSS WIN
Gold Medal Match Korban Earles Paul Hubbard WIN LOSS
Bronze Medal Match William Fischer Amelia Crate LOSS WIN