Midwinter Armizare Open 2023

Date
January 29
Country
United States
State
Illinois
City
Chicago

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Any Steel One-Handed Weapon No Sidearm 102 42
Mixed Any Steel One-Handed Weapon With Any Sidearm 68 27
Mixed Steel Longsword 104 48

Fighters in event

NameNationalityClub
Igor Solunskiy
Xuanran Qi Toronto Historical Combatants
Ryan David
Brian Fleming
Derek Swart
Ezekiel Town
Madeline Weber
William Holscher
Maurice Chojecki Ann Arbor Sword Club
Robert Myers Ann Arbor Sword Club
Erin Abramowicz Ann Arbor Sword Club
Anders Johnson Ann Arbor Sword Club
Stratos Kotzabassi Ann Arbor Sword Club
Nathaniel Tinker Ann Arbor Sword Club
Brandon Nguyen Ars Gladii
Jason Roggenbuck Ars Gladii
Mel Collins Ars Gladii
Jack Seyler Ars Gladii
Thomas Nagle Ars Gladii
Michael Nordby Ars Gladii
Romana Shemayev Bent Blades
Andrew Sell Center for Blade Arts
Aaron Lent Center for Blade Arts
Matthew Channing Centerline Sword School
Mark Maddox Centerline Sword School
Lindsay Vargo Centerline Sword School
Patrick Fuller Centerline Sword School
Shane Hillen Centerline Sword School
Ehren Wynder Centerline Sword School
Cameron Metcalf Centerline Sword School
Mathew Lenehan Chicago Swordplay Guild
Daniel Laloggia Chicago Swordplay Guild
Nat Morse-Noland Chicago Swordplay Guild
Dana Lopez Chicago Swordplay Guild
Sean Thummachart Chicago Swordplay Guild
Drew Zelitsky Chicago Swordplay Guild
Richie Trentacoste Chicago Swordplay Guild
Jacques Marcotte Chicago Swordplay Guild
Alex Fisher Chicago Swordplay Guild
Kevin Farthing Chicago Swordplay Guild
Andrew White Chicago Swordplay Guild
Robine Asmar Chicago Swordplay Guild
Scott Jeffers Chicago Swordplay Guild
Carlos Garcia Chicago Swordplay Guild
Sidney Salud Chicago Swordplay Guild
J.J. Conlon Gem City Duelists Society
Chuck Castellanos Lake Forest Sword Academy
Flynn Castellanos Lake Forest Sword Academy
Hannah Castellanos Lake Forest Sword Academy
Jason Murdey Lansing Longsword Guild
John Westendorf Lansing Longsword Guild
Han Yoo Lansing Longsword Guild
Josias Arcadia Ram's Head Fencing
Lucie Biros Ram's Head Fencing
Nathan Goree River Falls Meyer Freifechter Guild
Sam Halote Rocky Mountain Swordplay Guild
Zachary Boyd Second Intent Fencing
Matthew Currey Tempered Mettle Historical Fencing
Thomas Bach Wisconsin Historical Fencing Association
Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association
Ben Welch Wisconsin Historical Fencing Association
Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association
Bryant Cobarrubias Wisconsin Historical Fencing Association
Reid Roubidoux Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Daniel Laloggia Andrew Sell LOSS WIN
Pool Set 1 Bryant Cobarrubias Nat Morse-Noland LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Laloggia Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool Set 1 Ezekiel Town Nat Morse-Noland WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Sell Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Laloggia Ezekiel Town LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Sell Nat Morse-Noland WIN LOSS
Pool Set 1 Ezekiel Town Bryant Cobarrubias LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Sell Ezekiel Town LOSS WIN
Pool Set 1 Nat Morse-Noland Daniel Laloggia LOSS WIN
Pool Set 1 Han Yoo Ryan David LOSS WIN
Pool Set 1 Reid Roubidoux Lindsay Vargo WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Swart Jason Murdey LOSS WIN
Pool Set 1 Reid Roubidoux Han Yoo DRAW DRAW
Pool Set 1 Ryan David Jason Murdey WIN LOSS
Pool Set 1 Lindsay Vargo Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Han Yoo Jason Murdey WIN LOSS
Pool Set 1 Reid Roubidoux Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan David Lindsay Vargo WIN LOSS
Pool Set 1 Han Yoo Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Murdey Lindsay Vargo LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan David Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool Set 1 Lindsay Vargo Han Yoo LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan David Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Murdey Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Channing Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Zachary Boyd Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Channing Daniel Rauens WIN LOSS
Pool Set 1 Brandon Nguyen Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Channing Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Brandon Nguyen Zachary Boyd LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Channing Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Welch Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Stratos Kotzabassi Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Sidney Salud Nathaniel Tinker WIN LOSS
Pool Set 1 Stratos Kotzabassi Ben Welch DRAW DRAW
Pool Set 1 Shane Hillen Nathaniel Tinker WIN LOSS
Pool Set 1 Stratos Kotzabassi Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Ben Welch Nathaniel Tinker WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Hillen Sidney Salud WIN LOSS
Pool Set 1 Stratos Kotzabassi Nathaniel Tinker LOSS WIN
Pool Set 1 Ben Welch Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Anders Johnson J.J. Conlon WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Robine Asmar DRAW DRAW
Pool Set 1 J.J. Conlon Lucas Olson LOSS WIN
Pool Set 1 Anders Johnson Lucas Olson WIN LOSS
Pool Set 1 Anders Johnson Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 J.J. Conlon Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 Anders Johnson Nathan Goree WIN LOSS
Pool Set 1 Robine Asmar Nathan Goree WIN LOSS
Pool Set 1 J.J. Conlon Nathan Goree WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Goree Lucas Olson LOSS WIN
Pool Set 1 Madeline Weber Thomas Bach LOSS WIN
Pool Set 1 Romana Shemayev Ehren Wynder WIN LOSS
Pool Set 1 Madeline Weber Scott Jeffers LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Bach Romana Shemayev WIN LOSS
Pool Set 1 Ehren Wynder Scott Jeffers LOSS WIN
Pool Set 1 Madeline Weber Romana Shemayev LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Bach Scott Jeffers LOSS WIN
Pool Set 1 Madeline Weber Ehren Wynder LOSS WIN
Pool Set 1 Romana Shemayev Scott Jeffers LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Bach Ehren Wynder LOSS WIN
Pool Set 1 Flynn Castellanos Sam Halote LOSS WIN
Pool Set 1 Brian Fleming Robert Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Mark Maddox Sam Halote LOSS WIN
Pool Set 1 Flynn Castellanos Robert Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Fleming Mark Maddox LOSS WIN
Pool Set 1 Robert Myers Sam Halote LOSS WIN
Pool Set 1 Flynn Castellanos Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Fleming Sam Halote WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Myers Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Fleming Flynn Castellanos LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Metcalf Mathew Lenehan WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Lent Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Mathew Lenehan WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Lent Cameron Metcalf LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 Aaron Lent Mathew Lenehan LOSS WIN
Pool Set 1 Cameron Metcalf John Westendorf LOSS WIN
Pool Set 1 Mathew Lenehan Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Cameron Metcalf Patrick Fuller WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Lent Matthew Currey WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Currey Mathew Lenehan WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick Fuller Matthew Currey WIN LOSS
Pool Set 1 Cameron Metcalf Matthew Currey WIN LOSS
Pool Set 1 John Westendorf Matthew Currey WIN LOSS
Eighth-Finals Ezekiel Town Anders Johnson WIN LOSS
Eighth-Finals Sidney Salud John Westendorf WIN LOSS
Eighth-Finals Ryan David Daniel Rauens LOSS WIN
Eighth-Finals Zachary Boyd Flynn Castellanos WIN LOSS
Quarterfinals Shane Hillen Zachary Boyd WIN LOSS
Quarterfinals Scott Jeffers Daniel Rauens LOSS WIN
Quarterfinals Patrick Fuller Sidney Salud LOSS WIN
Quarterfinals Ezekiel Town Cameron Metcalf LOSS WIN
Semifinals Shane Hillen Cameron Metcalf WIN LOSS
Semifinals Sidney Salud Daniel Rauens LOSS WIN
Gold Medal Match Shane Hillen Daniel Rauens LOSS WIN
Bronze Medal Match Cameron Metcalf Sidney Salud WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Robert Myers Lucas Olson LOSS WIN
Pool Set 1 Brandon Nguyen Mark Maddox LOSS WIN
Pool Set 1 Derek Swart Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Myers Mark Maddox LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Derek Swart Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Myers Aaron Lent LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Maddox Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Brandon Nguyen WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Myers Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Brandon Nguyen Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Robert Myers Brandon Nguyen LOSS WIN
Pool Set 1 Lucas Olson Derek Swart WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Lent Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Sidney Salud Erin Abramowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Brian Fleming Ben Welch LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Currey Daniel Laloggia LOSS WIN
Pool Set 1 Brian Fleming Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Currey Erin Abramowicz LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Laloggia Ben Welch LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Currey Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Brian Fleming Daniel Laloggia WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Welch Erin Abramowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Laloggia Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Currey Ben Welch LOSS WIN
Pool Set 1 Brian Fleming Erin Abramowicz WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Welch Sidney Salud LOSS WIN
Pool Set 1 Erin Abramowicz Daniel Laloggia LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Currey Brian Fleming LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Fuller Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew White Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool Set 1 Jacques Marcotte Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew White Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick Fuller Andrew White LOSS WIN
Pool Set 1 Shane Hillen Jacques Marcotte WIN LOSS
Pool Set 1 Reid Roubidoux Shane Hillen WIN LOSS
Pool Set 1 Jacques Marcotte Patrick Fuller WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew White Jacques Marcotte WIN LOSS
Pool Set 1 Reid Roubidoux Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 Igor Solunskiy Romana Shemayev LOSS WIN
Pool Set 1 Ryan David Lindsay Vargo WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Igor Solunskiy WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan David Romana Shemayev LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Lindsay Vargo WIN LOSS
Pool Set 1 Ryan David Igor Solunskiy WIN LOSS
Pool Set 1 Romana Shemayev Daniel Rauens DRAW DRAW
Pool Set 1 Lindsay Vargo Igor Solunskiy LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Ryan David WIN LOSS
Pool Set 1 Lindsay Vargo Romana Shemayev LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Sell J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Anders Johnson Zachary Boyd WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Sell Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 Anders Johnson J.J. Conlon WIN LOSS
Pool Set 1 Zachary Boyd Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 Anders Johnson Andrew Sell WIN LOSS
Pool Set 1 Robine Asmar J.J. Conlon WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Sell Zachary Boyd DRAW DRAW
Pool Set 1 Anders Johnson Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 J.J. Conlon Zachary Boyd WIN LOSS
Quarterfinals Ryan David Lucas Olson LOSS WIN
Quarterfinals Ben Welch Derek Swart LOSS WIN
Quarterfinals Anders Johnson Daniel Rauens LOSS WIN
Quarterfinals Shane Hillen Sidney Salud WIN LOSS
Semifinals Lucas Olson Shane Hillen LOSS WIN
Semifinals Derek Swart Daniel Rauens LOSS WIN
Gold Medal Match Shane Hillen Daniel Rauens LOSS WIN
Bronze Medal Match Derek Swart Lucas Olson LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Han Yoo Lucas Olson LOSS WIN
Pool Set 1 Lindsay Vargo Robert Myers LOSS WIN
Pool Set 1 Han Yoo Lindsay Vargo WIN LOSS
Pool Set 1 Lucas Olson Robert Myers WIN LOSS
Pool Set 1 Lindsay Vargo Lucas Olson LOSS WIN
Pool Set 1 Han Yoo Robert Myers DRAW DRAW
Pool Set 1 Thomas Nagle Derek Swart LOSS WIN
Pool Set 1 Derek Swart John Westendorf WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Nagle Xuanran Qi LOSS WIN
Pool Set 1 Derek Swart Xuanran Qi LOSS WIN
Pool Set 1 John Westendorf Thomas Nagle LOSS WIN
Pool Set 1 Xuanran Qi John Westendorf LOSS WIN
Pool Set 1 Nathan Goree Derek Swart WIN LOSS
Pool Set 1 John Westendorf Nathan Goree WIN LOSS
Pool Set 1 Nathan Goree Thomas Nagle LOSS WIN
Pool Set 1 Xuanran Qi Nathan Goree WIN LOSS
Pool Set 1 Shane Hillen Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Channing Nathaniel Tinker DRAW DRAW
Pool Set 1 Mel Collins Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Channing Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Mel Collins Nathaniel Tinker LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Channing Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Anonymous fighter Mel Collins WIN LOSS
Pool Set 1 Nathaniel Tinker Shane Hillen LOSS WIN
Pool Set 1 Mel Collins Matthew Channing LOSS WIN
Pool Set 1 Nathaniel Tinker Anonymous fighter LOSS WIN
Pool Set 1 Robine Asmar Dana Lopez WIN LOSS
Pool Set 1 Josias Arcadia Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool Set 1 Dana Lopez Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 Josias Arcadia Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 Reid Roubidoux Patrick Fuller WIN LOSS
Pool Set 1 Dana Lopez Josias Arcadia LOSS WIN
Pool Set 1 Robine Asmar Patrick Fuller LOSS WIN
Pool Set 1 Dana Lopez Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool Set 1 Josias Arcadia Patrick Fuller WIN LOSS
Pool Set 1 Reid Roubidoux Robine Asmar WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Thummachart Thomas Bach LOSS WIN
Pool Set 1 Igor Solunskiy Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Sean Thummachart Alex Fisher WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Bach Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Igor Solunskiy Alex Fisher DRAW DRAW
Pool Set 1 Sean Thummachart Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Bach Alex Fisher WIN LOSS
Pool Set 1 Sean Thummachart Igor Solunskiy LOSS WIN
Pool Set 1 Alex Fisher Michael Nordby LOSS WIN
Pool Set 1 Igor Solunskiy Thomas Bach DRAW DRAW
Pool Set 1 Drew Zelitsky Carlos Garcia DRAW DRAW
Pool Set 1 Flynn Castellanos William Holscher WIN LOSS
Pool Set 1 Drew Zelitsky Flynn Castellanos LOSS WIN
Pool Set 1 Carlos Garcia Flynn Castellanos LOSS WIN
Pool Set 1 William Holscher Carlos Garcia DRAW DRAW
Pool Set 1 Drew Zelitsky William Holscher DRAW DRAW
Pool Set 1 Chuck Castellanos Jack Seyler LOSS WIN
Pool Set 1 Romana Shemayev J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Maurice Chojecki Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Jack Seyler J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Maurice Chojecki Romana Shemayev WIN LOSS
Pool Set 1 J.J. Conlon Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Jack Seyler Maurice Chojecki WIN LOSS
Pool Set 1 Romana Shemayev Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool Set 1 Maurice Chojecki J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Romana Shemayev Jack Seyler DRAW DRAW
Pool Set 1 Aaron Lent Bryant Cobarrubias LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Ezekiel Town WIN LOSS
Pool Set 1 Sam Halote Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool Set 1 Aaron Lent Ezekiel Town LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Sam Halote WIN LOSS
Pool Set 1 Ezekiel Town Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool Set 1 Sam Halote Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Rauens Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool Set 1 Ezekiel Town Sam Halote LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Rauens Aaron Lent WIN LOSS
Pool Set 1 Lucie Biros Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Roggenbuck Lucie Biros WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Currey Mark Maddox WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Roggenbuck Matthew Currey LOSS WIN
Pool Set 1 Lucie Biros Matthew Currey LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Maddox Jason Roggenbuck LOSS WIN
Pool Set 1 Richie Trentacoste Jason Roggenbuck WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Currey Richie Trentacoste WIN LOSS
Pool Set 1 Richie Trentacoste Lucie Biros LOSS WIN
Pool Set 1 Mark Maddox Richie Trentacoste LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Farthing Andrew White WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Murdey Hannah Castellanos LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew White Andrew Sell WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Murdey Kevin Farthing WIN LOSS
Pool Set 1 Hannah Castellanos Andrew Sell LOSS WIN
Pool Set 1 Jason Murdey Andrew White LOSS WIN
Pool Set 1 Kevin Farthing Andrew Sell WIN LOSS
Pool Set 1 Hannah Castellanos Andrew White WIN LOSS
Pool Set 1 Jason Murdey Andrew Sell WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Farthing Hannah Castellanos WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Rauens Patrick Fuller WIN LOSS
Eighth-Finals Andrew White Flynn Castellanos LOSS WIN
Eighth-Finals Xuanran Qi Matthew Currey WIN LOSS
Eighth-Finals J.J. Conlon Derek Swart WIN LOSS
Quarterfinals Josias Arcadia J.J. Conlon LOSS WIN
Quarterfinals Xuanran Qi Lucas Olson WIN LOSS
Quarterfinals Flynn Castellanos Michael Nordby LOSS WIN
Quarterfinals Shane Hillen Daniel Rauens LOSS WIN
Semifinals J.J. Conlon Daniel Rauens WIN LOSS
Semifinals Xuanran Qi Michael Nordby WIN LOSS
Gold Medal Match J.J. Conlon Xuanran Qi LOSS WIN
Bronze Medal Match Michael Nordby Daniel Rauens LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Midwinter Armizare Open 2023

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
147 19 J.J. Conlon Gem City Duelists Society 1586.5 20.1
167 41 Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association 1576 40.6
184 31 Josias Arcadia Ram's Head Fencing 1558.4 27.4
271 6 Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association 1503.5 0.8
302 Xuanran Qi Toronto Historical Combatants 1491.7
372 21 Shane Hillen Centerline Sword School 1451.7 13.6
409 67 Flynn Castellanos Lake Forest Sword Academy 1436 29.7
427 74 Sam Halote Rocky Mountain Swordplay Guild 1432.4 34.3
535 72 Matthew Currey Tempered Mettle Historical Fencing 1389.1 34
648 Michael Nordby Ars Gladii 1349.2
762 567 Reid Roubidoux Wisconsin Historical Fencing Association 1312.3 178.3
835 129 Romana Shemayev Bent Blades 1290.8 30.3
850 135 Patrick Fuller Centerline Sword School 1283 36.3
1028 170 Thomas Bach Wisconsin Historical Fencing Association 1231.2 59.2
1050 243 Derek Swart N/A 1225.4 60.8
1123 94 Jason Murdey Lansing Longsword Guild 1203.3 14
1234 206 Kevin Farthing Chicago Swordplay Guild 1176.9 70
1347 Ezekiel Town N/A 1145.6
1408 190 Igor Solunskiy N/A 1129.7 69
1589 197 Nathan Goree River Falls Meyer Freifechter Guild 1081.8 38.9
1653 71 Andrew White Chicago Swordplay Guild 1063.8 37.1
1655 44 Bryant Cobarrubias Wisconsin Historical Fencing Association 1063.1 30.8
1710 134 Thomas Nagle Ars Gladii 1049.2 59.6
1720 Matthew Channing Centerline Sword School 1047.4
1728 Richie Trentacoste Chicago Swordplay Guild 1046.2
1806 30 Sean Thummachart Chicago Swordplay Guild 1025.8 16.5
1814 258 Chuck Castellanos Lake Forest Sword Academy 1023.3 48.3
1827 606 Jack Seyler Ars Gladii 1018.9 231
1851 97 Andrew Sell Center for Blade Arts 1012.3 4.1
1881 327 Jason Roggenbuck Ars Gladii 1003.8 123.5
1884 Robine Asmar Chicago Swordplay Guild 1003.2
1902 Lucie Biros Ram's Head Fencing 999.2
1909 176 Maurice Chojecki Ann Arbor Sword Club 998.7 78.3
1918 414 Aaron Lent Center for Blade Arts 997 91
1920 139 Hannah Castellanos Lake Forest Sword Academy 996.1 69.1
1955 Drew Zelitsky Chicago Swordplay Guild 985.3
1956 William Holscher N/A 985.3
1954 Carlos Garcia Chicago Swordplay Guild 985.3
2017 132 Alex Fisher Chicago Swordplay Guild 967.6 11.3
2021 312 Mark Maddox Centerline Sword School 967.1 63.2
2083 260 Robert Myers Ann Arbor Sword Club 949.9 116
2097 Han Yoo Lansing Longsword Guild 946
2130 279 John Westendorf Lansing Longsword Guild 935.7 134
2284 120 Nathaniel Tinker Ann Arbor Sword Club 888.7 85.4
2353 Dana Lopez Chicago Swordplay Guild 869.9
2681 143 Lindsay Vargo Centerline Sword School 692.5 25.7
2692 132 Mel Collins Ars Gladii 671.4 18.5