IX Budapest MHS Kardvívó torna

Date
April 13
Country
Hungary
City
Budapest

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 73 31
Women's Steel Longsword 3 3
Mixed Steel Sabre 48 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Péter Farago Ars Ensis
Gábor Szepesházy Ars Ensis
Réka Daniella Gulyás Ars Ensis
Máté Kálmán Nagy Ars Ensis
Henriette Tilinger Ars Ensis
István Dobó Ars Ensis
Tamás Kiss Ars Ensis
Bonifác Ormosi Ars Ensis
Bence László Tarr Ars Ensis
Gábor Magát Ars Ensis
Dávid Czégé Ars Ensis
István Havasi Ars Ensis
Bálint Becsei Ars Ensis
Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis
István Ézsiás Ars Ensis
Károly Barta Ars Ensis
Dániel Tenke Ars Ensis
László Sántha Ars Ensis
András Tóth Ars Ensis
Csaba Erdei Ars Ensis
Róbert Vörös Ars Ensis
Tamás Baranyi Ars Ensis
Ferenc Schmidt Ars Ensis
János Márkus Crosscut Historical Research and Sparring Team
Szilárd Kováč Falka
Zsolt Károly Falka
Tibor Szebényi Georgikon Szablya Kör
Attila Sedon Kard Rendje
Norbert Gáspár Kard Rendje
József Király Kard Rendje
Bence Gombás Kard Rendje
Levente Kárpáti Kard Rendje
Gábor László Kurcz Kard Rendje
Oliver Garas Pécsi Hosszúkardvívók
Kitti Szűcs Pécsi Hosszúkardvívók
Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce
Danuta Pakuła Szermierka Kielce
Joanna Haba Szermierka Kielce
Przemysław Szczepańczyk Szermierka Kielce
Dawid Zmyslowski Szermierka Kielce

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Dávid Czégé István Dobó LOSS WIN
Pool A Gábor Szepesházy Réka Daniella Gulyás LOSS WIN
Pool A Dávid Czégé Gábor László Kurcz WIN LOSS
Pool A Réka Daniella Gulyás István Dobó LOSS WIN
Pool A Gábor Szepesházy Gábor László Kurcz WIN LOSS
Pool A Dávid Czégé Réka Daniella Gulyás WIN LOSS
Pool A István Dobó Gábor László Kurcz WIN LOSS
Pool A Dávid Czégé Gábor Szepesházy WIN LOSS
Pool A Réka Daniella Gulyás Gábor László Kurcz WIN LOSS
Pool A Gábor Szepesházy István Dobó LOSS WIN
Pool B Péter Farago Bálint Becsei WIN LOSS
Pool B Norbert Gáspár András Tóth LOSS WIN
Pool B István Havasi Bálint Becsei WIN LOSS
Pool B Norbert Gáspár Attila Sedon WIN LOSS
Pool B István Havasi Péter Farago WIN LOSS
Pool B Attila Sedon András Tóth WIN LOSS
Pool B Bálint Becsei Norbert Gáspár DRAW DRAW
Pool B Péter Farago András Tóth WIN LOSS
Pool B István Havasi Norbert Gáspár WIN LOSS
Pool B Péter Farago Attila Sedon WIN LOSS
Pool B Bálint Becsei András Tóth LOSS WIN
Pool B István Havasi Attila Sedon WIN LOSS
Pool B Péter Farago Norbert Gáspár WIN LOSS
Pool B István Havasi András Tóth WIN LOSS
Pool B Bálint Becsei Attila Sedon WIN LOSS
Pool C Bonifác Ormosi Csaba Erdei WIN LOSS
Pool C Lőrinc Kadlicskó Dániel Tenke WIN LOSS
Pool C Bonifác Ormosi Bence Gombás WIN LOSS
Pool C Lőrinc Kadlicskó Csaba Erdei DRAW DRAW
Pool C Bence Gombás Dániel Tenke WIN LOSS
Pool C Bonifác Ormosi Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
Pool C Bence Gombás Csaba Erdei WIN LOSS
Pool C Bonifác Ormosi Dániel Tenke WIN LOSS
Pool C Bence Gombás Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Pool C Dániel Tenke Csaba Erdei LOSS WIN
Pool D Tamás Kiss István Ézsiás WIN LOSS
Pool D Máté Kálmán Nagy Róbert Vörös WIN LOSS
Pool D Tamás Kiss Levente Kárpáti WIN LOSS
Pool D Máté Kálmán Nagy István Ézsiás WIN LOSS
Pool D Levente Kárpáti Róbert Vörös WIN LOSS
Pool D Tamás Kiss Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Pool D Levente Kárpáti István Ézsiás WIN LOSS
Pool D Tamás Kiss Róbert Vörös WIN LOSS
Pool D Máté Kálmán Nagy Levente Kárpáti WIN LOSS
Pool D István Ézsiás Róbert Vörös WIN LOSS
Pool F Oliver Garas Tamás Baranyi WIN LOSS
Pool F Henriette Tilinger László Sántha DRAW DRAW
Pool F József Király Tamás Baranyi LOSS WIN
Pool F Oliver Garas László Sántha DRAW DRAW
Pool F József Király Henriette Tilinger DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool F László Sántha Tamás Baranyi WIN LOSS
Pool F József Király Oliver Garas LOSS WIN
Pool F Henriette Tilinger Tamás Baranyi LOSS WIN
Pool F József Király László Sántha LOSS WIN
Pool F Oliver Garas Henriette Tilinger WIN LOSS
Pool E Gábor Magát Károly Barta WIN LOSS
Pool E Bence László Tarr Ferenc Schmidt WIN LOSS
Pool E Gábor Magát Szilárd Kováč WIN LOSS
Pool E Bence László Tarr Károly Barta WIN LOSS
Pool E Szilárd Kováč Ferenc Schmidt WIN LOSS
Pool E Bence László Tarr Gábor Magát LOSS WIN
Pool E Károly Barta Szilárd Kováč WIN LOSS
Pool E Gábor Magát Ferenc Schmidt WIN LOSS
Pool E Bence László Tarr Szilárd Kováč LOSS WIN
Pool E Károly Barta Ferenc Schmidt LOSS WIN
Quarter Finals Gábor Magát Oliver Garas WIN LOSS
Quarter Finals István Havasi István Dobó WIN LOSS
Quarter Finals Tamás Kiss Dávid Czégé WIN LOSS
Quarter Finals Bonifác Ormosi Máté Kálmán Nagy LOSS WIN
Semifinals István Havasi Gábor Magát WIN LOSS
Semifinals Tamás Kiss Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Bronze match Gábor Magát Máté Kálmán Nagy WIN LOSS
Final István Havasi Tamás Kiss LOSS WIN

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Final Réka Daniella Gulyás Henriette Tilinger WIN LOSS
Final Réka Daniella Gulyás Kitti Szűcs WIN LOSS
Final Henriette Tilinger Kitti Szűcs WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool B Cezary Mieleniewski Joanna Haba WIN LOSS
Pool B István Dobó Joanna Haba WIN LOSS
Pool B Zsolt Károly László Sántha LOSS WIN
Pool B István Dobó Cezary Mieleniewski WIN LOSS
Pool B László Sántha Joanna Haba WIN LOSS
Pool B István Dobó László Sántha LOSS WIN
Pool B Zsolt Károly Cezary Mieleniewski WIN LOSS
Pool B István Dobó Zsolt Károly WIN LOSS
Pool B Cezary Mieleniewski László Sántha LOSS WIN
Pool B Zsolt Károly Joanna Haba WIN LOSS
Pool C Réka Daniella Gulyás Dawid Zmyslowski LOSS WIN
Pool C Máté Kálmán Nagy Norbert Gáspár LOSS WIN
Pool C Réka Daniella Gulyás János Márkus LOSS WIN
Pool C Norbert Gáspár Tibor Szebényi LOSS WIN
Pool C Dawid Zmyslowski János Márkus LOSS WIN
Pool C Máté Kálmán Nagy Tibor Szebényi LOSS WIN
Pool C Réka Daniella Gulyás Norbert Gáspár DRAW DRAW
Pool C Máté Kálmán Nagy Dawid Zmyslowski WIN LOSS
Pool C Norbert Gáspár János Márkus LOSS WIN
Pool C Dawid Zmyslowski Tibor Szebényi LOSS WIN
Pool C Réka Daniella Gulyás Máté Kálmán Nagy DRAW DRAW
Pool C János Márkus Tibor Szebényi WIN LOSS
Pool C Norbert Gáspár Dawid Zmyslowski DRAW DRAW
Pool C Máté Kálmán Nagy János Márkus DRAW DRAW
Pool C Réka Daniella Gulyás Tibor Szebényi LOSS WIN
Pool A Danuta Pakuła Przemysław Szczepańczyk WIN LOSS
Pool A Bence László Tarr Lőrinc Kadlicskó DRAW DRAW
Pool A Bálint Becsei Przemysław Szczepańczyk LOSS WIN
Pool A József Király Bence László Tarr DRAW DRAW
Pool A Danuta Pakuła Bálint Becsei LOSS WIN
Pool A József Király Lőrinc Kadlicskó WIN LOSS
Pool A Bence László Tarr Przemysław Szczepańczyk WIN LOSS
Pool A Danuta Pakuła Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Pool A Bence László Tarr Lőrinc Kadlicskó DRAW DRAW
Pool A József Király Danuta Pakuła WIN LOSS
Pool A Lőrinc Kadlicskó Przemysław Szczepańczyk LOSS WIN
Pool A József Király Bálint Becsei LOSS WIN
Pool A Bence László Tarr Danuta Pakuła WIN LOSS
Pool A Bálint Becsei Lőrinc Kadlicskó LOSS WIN
Pool A József Király Przemysław Szczepańczyk WIN LOSS
Quarter Finals Bence László Tarr Zsolt Károly LOSS WIN
Quarter Finals Bálint Becsei László Sántha WIN LOSS
Quarter Finals József Király János Márkus LOSS WIN
Quarter Finals István Dobó Tibor Szebényi WIN LOSS
Semifinals Zsolt Károly Bálint Becsei WIN LOSS
Semifinals István Dobó János Márkus LOSS WIN
Bronze match István Dobó Bálint Becsei WIN LOSS
Final Zsolt Károly János Márkus WIN LOSS