Midwinter Armizare Open 2019

Date
January 26
Country
United States
State
Illinois
City
Chicago

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Any One-Handed Weapon 57 22
Mixed Steel Longsword With Optional Dagger 77 35

Fighters in event

NameNationalityClub
Sami Kruger
Alex Shekelton
Steven Mitchell
Patrick Shirley
Mark Cavalenes
Abbey Rich
Ben Horwitz
Andrew White
Jordan Tell
Robine Asmar
Adam Franti Ann Arbor Sword Club
Joseph Zagroba Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Katina Mangus Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Tyler Dunham Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Brent Bloem Centerline Sword School
Jordan Ward Centerline Sword School
Dan Dionne Centerline Sword School
Shane Hillen Centerline Sword School
Robert Salud Chicago Swordplay Guild
Jynell Veverka Chicago Swordplay Guild
Nicolas Cabrera Chicago Swordplay Guild
Evelyn Newman Chicago Swordplay Guild
Davis Vader Chicago Swordplay Guild
Kyle S. Edwards Chicago Swordplay Guild
Jesse Kulla Forteza Fitness and Martial Arts
Ehren Wynder Grand Rapids HEMA Society
Cameron Metcalf Grand Valley State University HEMA Club
Thomas Nieboer Grand Valley State University HEMA Club
Jason Murdey Lansing Longsword Guild
Lars Olsen Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Thayne Alexander Rocky Mountain Swordplay Guild
Aindreas Dounyng The Guild Academy
Logan Black War Sword Historical Fencing
Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association
Tyler Hull Wisconsin Historical Fencing Association
Sam Street Wisconsin Historical Fencing Association
Flynn Castellanos Wisconsin Historical Fencing Association
Chuck Castellanos Wisconsin Historical Fencing Association
Michael Meyer Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Steel Any One-Handed Weapon

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Thayne Alexander Ehren Wynder WIN LOSS
Pool 1 Robert Salud Tyler Dunham WIN LOSS
Pool 1 Daniel Rauens Ehren Wynder LOSS WIN
Pool 1 Thayne Alexander Robert Salud WIN LOSS
Pool 1 Daniel Rauens Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 1 Robert Salud Ehren Wynder WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 1 Daniel Rauens Robert Salud LOSS WIN
Pool 1 Ehren Wynder Tyler Dunham DRAW DRAW
Pool 1 Thayne Alexander Daniel Rauens WIN LOSS
Pool 2 Logan Black Jordan Tell LOSS WIN
Pool 2 Shane Hillen Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Aindreas Dounyng Logan Black LOSS WIN
Pool 2 Jordan Tell Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Aindreas Dounyng Shane Hillen LOSS WIN
Pool 2 Logan Black Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Shane Hillen Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Aindreas Dounyng Jordan Tell LOSS WIN
Pool 2 Logan Black Shane Hillen LOSS WIN
Pool 2 Aindreas Dounyng Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Shane Hillen Jordan Tell WIN LOSS
Pool 2 Aindreas Dounyng Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Logan Black Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Jordan Tell WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 3 Joseph Zagroba Robine Asmar WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Patrick Shirley WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Robine Asmar LOSS WIN
Pool 3 Thomas Nieboer Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Lars Olsen WIN LOSS
Pool 3 Patrick Shirley Robine Asmar WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Thomas Nieboer WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Robine Asmar WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Thomas Nieboer LOSS WIN
Pool 3 Adam Franti Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Patrick Shirley WIN LOSS
Pool 3 Thomas Nieboer Robine Asmar WIN LOSS
Pool 3 Joseph Zagroba Patrick Shirley LOSS WIN
Pool 3 Thomas Nieboer Patrick Shirley LOSS WIN
Pool 4 Jason Murdey Davis Vader LOSS WIN
Pool 4 Nicolas Cabrera Katina Mangus WIN LOSS
Pool 4 Cameron Metcalf Jason Murdey WIN LOSS
Pool 4 Nicolas Cabrera Davis Vader WIN LOSS
Pool 4 Cameron Metcalf Katina Mangus WIN LOSS
Pool 4 Nicolas Cabrera Jason Murdey WIN LOSS
Pool 4 Davis Vader Katina Mangus WIN LOSS
Pool 4 Cameron Metcalf Nicolas Cabrera DRAW DRAW
Pool 4 Jason Murdey Katina Mangus LOSS WIN
Pool 4 Cameron Metcalf Davis Vader WIN LOSS
Quarter Finals Lars Olsen Thayne Alexander LOSS WIN
Quarter Finals Cameron Metcalf Shane Hillen LOSS WIN
Quarter Finals Adam Franti Nicolas Cabrera WIN LOSS
Quarter Finals Davis Vader Robert Salud LOSS WIN
Semi Finals Adam Franti Robert Salud WIN LOSS
Semi Finals Thayne Alexander Shane Hillen LOSS WIN
Finals Adam Franti Shane Hillen LOSS WIN

Mixed Steel Longsword With Optional Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Daniel Rauens Brent Bloem LOSS WIN
Pool 1 Adam Franti Thayne Alexander LOSS WIN
Pool 1 Daniel Rauens Abbey Rich WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Brent Bloem WIN LOSS
Pool 1 Adam Franti Abbey Rich WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Daniel Rauens LOSS WIN
Pool 1 Adam Franti Brent Bloem WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Abbey Rich WIN LOSS
Pool 1 Adam Franti Daniel Rauens WIN LOSS
Pool 1 Brent Bloem Abbey Rich WIN LOSS
Pool 2 Ehren Wynder Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Jordan Tell Katina Mangus WIN LOSS
Pool 2 Jesse Kulla Ehren Wynder WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Jordan Tell WIN LOSS
Pool 2 Jesse Kulla Katina Mangus WIN LOSS
Pool 2 Ehren Wynder Jordan Tell WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Katina Mangus WIN LOSS
Pool 2 Jesse Kulla Jordan Tell WIN LOSS
Pool 2 Ehren Wynder Katina Mangus WIN LOSS
Pool 2 Jesse Kulla Andrew White WIN LOSS
Pool 3 Michael Meyer Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 3 Sami Kruger Ben Horwitz LOSS WIN
Pool 3 Jason Murdey Tyler Dunham WIN LOSS
Pool 3 Michael Meyer Sami Kruger LOSS WIN
Pool 3 Jason Murdey Ben Horwitz LOSS WIN
Pool 3 Tyler Dunham Sami Kruger WIN LOSS
Pool 3 Michael Meyer Ben Horwitz LOSS WIN
Pool 3 Jason Murdey Sami Kruger WIN LOSS
Pool 3 Tyler Dunham Ben Horwitz WIN LOSS
Pool 3 Jason Murdey Michael Meyer WIN LOSS
Pool 4 Logan Black Evelyn Newman WIN LOSS
Pool 4 Sam Street Cameron Metcalf LOSS WIN
Pool 4 Logan Black Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 4 Cameron Metcalf Evelyn Newman WIN LOSS
Pool 4 Sam Street Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 4 Logan Black Cameron Metcalf WIN LOSS
Pool 4 Sam Street Evelyn Newman WIN LOSS
Pool 4 Cameron Metcalf Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 4 Sam Street Logan Black WIN LOSS
Pool 4 Evelyn Newman Mark Cavalenes LOSS WIN
Pool 5 Thomas Nieboer Shane Hillen DRAW DRAW
Pool 5 Davis Vader Tyler Hull LOSS WIN
Pool 5 Joseph Zagroba Shane Hillen LOSS WIN
Pool 5 Thomas Nieboer Tyler Hull WIN LOSS
Pool 5 Davis Vader Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool 5 Shane Hillen Tyler Hull WIN LOSS
Pool 5 Thomas Nieboer Davis Vader WIN LOSS
Pool 5 Joseph Zagroba Tyler Hull WIN LOSS
Pool 5 Davis Vader Shane Hillen LOSS WIN
Pool 5 Thomas Nieboer Joseph Zagroba WIN LOSS
Pool 6 Jordan Ward Alex Shekelton WIN LOSS
Pool 6 Chuck Castellanos Patrick Shirley WIN LOSS
Pool 6 Jynell Veverka Alex Shekelton WIN LOSS
Pool 6 Jordan Ward Patrick Shirley WIN LOSS
Pool 6 Chuck Castellanos Jynell Veverka WIN LOSS
Pool 6 Alex Shekelton Patrick Shirley LOSS WIN
Pool 6 Chuck Castellanos Jordan Ward LOSS WIN
Pool 6 Jynell Veverka Patrick Shirley LOSS WIN
Pool 6 Chuck Castellanos Alex Shekelton WIN LOSS
Pool 6 Jynell Veverka Jordan Ward LOSS WIN
Pool 7 Lars Olsen Flynn Castellanos WIN LOSS
Pool 7 Steven Mitchell Dan Dionne WIN LOSS
Pool 7 Flynn Castellanos Kyle S. Edwards WIN LOSS
Pool 7 Lars Olsen Steven Mitchell WIN LOSS
Pool 7 Dan Dionne Kyle S. Edwards DRAW DRAW
Pool 7 Flynn Castellanos Steven Mitchell LOSS WIN
Pool 7 Lars Olsen Dan Dionne WIN LOSS
Pool 7 Steven Mitchell Kyle S. Edwards WIN LOSS
Pool 7 Flynn Castellanos Dan Dionne WIN LOSS
Pool 7 Lars Olsen Kyle S. Edwards WIN LOSS
Quarter Finals Jesse Kulla Jordan Ward LOSS WIN
Quarter Finals Adam Franti Thomas Nieboer WIN LOSS
Quarter Finals Lars Olsen Logan Black WIN LOSS
Quarter Finals Chuck Castellanos Ben Horwitz LOSS WIN
Semi Finals Lars Olsen Ben Horwitz WIN LOSS
Semi Finals Adam Franti Jordan Ward WIN LOSS
Finals Adam Franti Lars Olsen WIN LOSS