Midwinter Armizare Open 2022

Date
March 12
Country
United States
State
Illionois
City
Chicago

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 130 45
Mixed Steel Any Weapon 1 2
Mixed Steel Any One-Handed Weapon 100 33

Fighters in event

NameNationalityClub
Dajiang Wang
Samuel Hogan
Bruce Aller
John Westendorf
Sean Newton
Tony Wong
Tyler Dunham Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Katina Dunham Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Jacob Pigeon Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Thomas Nagle Ars Gladii - School of Chivalric Arts
Michael Stack Baerswords School of Western Martial Arts
John Keizer Bent Blades
Romana Shemayev Bent Blades
Andrew Sell Center for Blade Arts
Mark Maddox Centerline Sword School
Shane Hillen Centerline Sword School
Sidney Salud Chicago Swordplay Guild
Andrew White Chicago Swordplay Guild
Mark Cavalenes Chicago Swordplay Guild
Ben Horwitz Chicago Swordplay Guild
Alexander Bahn Chicago Swordplay Guild
Sarah Moore Chicago Swordplay Guild
Suzanne Walker Chicago Swordplay Guild
Kevin Farthing Chicago Swordplay Guild
Alex Fisher Chicago Swordplay Guild
Allison Crump Chicago Swordplay Guild
Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club
Matthew Currey HEMA Urbana-Champaign
Hannah Gregory Lake Forest Sword Academy
Adam Franti Lansing Longsword Guild
Richard Shepro Metropolitan Historical Fencing Academy
Richard Young Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Josias Arcadia Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Lars Olsen Minneapolis Amateur Swordfighting Association
Thayne Alexander Rocky Mountain Swordplay Guild
Sam Halote Rocky Mountain Swordplay Guild
Jim Lai Society for Creative Anachronism
Paige Bateman St Louis School of Arms
Thomas Bach Wisconsin Historical Fencing Association
Reid Roubidoux Wisconsin Historical Fencing Association
Franz Metz Wisconsin Historical Fencing Association
Timothy Christensen Wisconsin Historical Fencing Association
Bryant Cobarrubias Wisconsin Historical Fencing Association
Ben Welch Wisconsin Historical Fencing Association
Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association
Flynn Castellanos Wisconsin Historical Fencing Association
Adam Ogle Wisconsin Historical Fencing Association
Chuck Castellanos Wisconsin Historical Fencing Association
Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association
Ben Mandelkern Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Thayne Alexander Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 1 Matthew Currey Michael Stack LOSS WIN
Pool 1 Flynn Castellanos John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Matthew Currey Jacob Pigeon WIN LOSS
Pool 1 Michael Stack John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Flynn Castellanos Thayne Alexander LOSS WIN
Pool 1 Alexander Bahn Michael Stack LOSS WIN
Pool 1 Thayne Alexander John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Flynn Castellanos Matthew Currey WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Jacob Pigeon WIN LOSS
Pool 1 Alexander Bahn John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Flynn Castellanos Jacob Pigeon WIN LOSS
Pool 1 Matthew Currey Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 1 Jacob Pigeon John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Flynn Castellanos Michael Stack LOSS WIN
Pool 1 Alexander Bahn Jacob Pigeon LOSS WIN
Pool 1 Thayne Alexander Michael Stack WIN LOSS
Pool 1 Matthew Currey John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Flynn Castellanos Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Matthew Currey LOSS WIN
Pool 1 Jacob Pigeon Michael Stack LOSS WIN
Pool 2 Andrew White Kevin Farthing WIN LOSS
Pool 2 Joshua Dale Mark Maddox WIN LOSS
Pool 2 Katina Dunham Thomas Nagle WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rauens Joshua Dale WIN LOSS
Pool 2 Mark Maddox Thomas Nagle WIN LOSS
Pool 2 Katina Dunham Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Mark Maddox Kevin Farthing WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Thomas Nagle LOSS WIN
Pool 2 Joshua Dale Katina Dunham WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rauens Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Kevin Farthing Thomas Nagle WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rauens Katina Dunham WIN LOSS
Pool 2 Joshua Dale Kevin Farthing LOSS WIN
Pool 2 Daniel Rauens Thomas Nagle WIN LOSS
Pool 2 Katina Dunham Mark Maddox WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rauens Kevin Farthing WIN LOSS
Pool 2 Andrew White Mark Maddox LOSS WIN
Pool 2 Joshua Dale Thomas Nagle WIN LOSS
Pool 2 Katina Dunham Kevin Farthing WIN LOSS
Pool 2 Joshua Dale Andrew White WIN LOSS
Pool 2 Daniel Rauens Mark Maddox WIN LOSS
Pool 3 Mark Cavalenes Tony Wong WIN LOSS
Pool 3 Sidney Salud Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 3 Richard Young Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 3 Shane Hillen Tony Wong WIN LOSS
Pool 3 Richard Young Sidney Salud WIN LOSS
Pool 3 Tyler Dunham Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 3 Sidney Salud Shane Hillen LOSS WIN
Pool 3 Richard Young Tony Wong WIN LOSS
Pool 3 Shane Hillen Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 3 Sidney Salud Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 3 Richard Young Shane Hillen LOSS WIN
Pool 3 Sidney Salud Tony Wong LOSS WIN
Pool 3 Richard Young Tyler Dunham LOSS WIN
Pool 3 Shane Hillen Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 3 Tyler Dunham Tony Wong WIN LOSS
Pool 4 Adam Franti Ben Mandelkern WIN LOSS
Pool 4 Chuck Castellanos Suzanne Walker WIN LOSS
Pool 4 Adam Ogle Ben Mandelkern LOSS WIN
Pool 4 Adam Franti Samuel Hogan WIN LOSS
Pool 4 Adam Ogle Suzanne Walker WIN LOSS
Pool 4 Chuck Castellanos Ben Mandelkern LOSS WIN
Pool 4 Samuel Hogan Suzanne Walker WIN LOSS
Pool 4 Adam Franti Adam Ogle WIN LOSS
Pool 4 Chuck Castellanos Samuel Hogan WIN LOSS
Pool 4 Ben Mandelkern Suzanne Walker WIN LOSS
Pool 4 Adam Ogle Samuel Hogan WIN LOSS
Pool 4 Adam Franti Suzanne Walker WIN LOSS
Pool 4 Adam Ogle Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool 4 Ben Mandelkern Samuel Hogan WIN LOSS
Pool 4 Adam Franti Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool 5 John Keizer Sam Halote LOSS WIN
Pool 5 Hannah Gregory Alex Fisher WIN LOSS
Pool 5 Romana Shemayev Sam Halote LOSS WIN
Pool 5 John Keizer Franz Metz WIN LOSS
Pool 5 Romana Shemayev Alex Fisher WIN LOSS
Pool 5 Sam Halote Hannah Gregory WIN LOSS
Pool 5 Franz Metz Alex Fisher WIN LOSS
Pool 5 Romana Shemayev John Keizer WIN LOSS
Pool 5 Franz Metz Hannah Gregory WIN LOSS
Pool 5 Sam Halote Alex Fisher LOSS WIN
Pool 5 Romana Shemayev Franz Metz LOSS WIN
Pool 5 John Keizer Alex Fisher WIN LOSS
Pool 5 Romana Shemayev Hannah Gregory WIN LOSS
Pool 5 Sam Halote Franz Metz LOSS WIN
Pool 5 John Keizer Hannah Gregory WIN LOSS
Pool 6 Lucas Olson Thomas Bach WIN LOSS
Pool 6 Josias Arcadia Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool 6 Andrew Sell Sarah Moore WIN LOSS
Pool 6 Ben Horwitz Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool 6 Josias Arcadia Andrew Sell WIN LOSS
Pool 6 Sarah Moore Thomas Bach LOSS WIN
Pool 6 Josias Arcadia Lucas Olson WIN LOSS
Pool 6 Andrew Sell Thomas Bach LOSS WIN
Pool 6 Sarah Moore Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 6 Ben Horwitz Thomas Bach LOSS WIN
Pool 6 Lucas Olson Andrew Sell WIN LOSS
Pool 6 Ben Horwitz Sarah Moore WIN LOSS
Pool 6 Lucas Olson Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool 6 Andrew Sell Ben Horwitz LOSS WIN
Pool 6 Josias Arcadia Sarah Moore WIN LOSS
Pool 6 Lucas Olson Ben Horwitz WIN LOSS
Pool 6 Josias Arcadia Thomas Bach WIN LOSS
Pool 6 Andrew Sell Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 6 Lucas Olson Sarah Moore WIN LOSS
Pool 6 Reid Roubidoux Thomas Bach WIN LOSS
Pool 6 Josias Arcadia Ben Horwitz LOSS WIN
Pool 7 Allison Crump Dajiang Wang LOSS WIN
Pool 7 Bryant Cobarrubias Paige Bateman WIN LOSS
Pool 7 Timothy Christensen Allison Crump WIN LOSS
Pool 7 Lars Olsen Dajiang Wang LOSS WIN
Pool 7 Timothy Christensen Bryant Cobarrubias LOSS WIN
Pool 7 Paige Bateman Allison Crump LOSS WIN
Pool 7 Lars Olsen Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool 7 Timothy Christensen Dajiang Wang LOSS WIN
Pool 7 Lars Olsen Paige Bateman WIN LOSS
Pool 7 Bryant Cobarrubias Allison Crump LOSS WIN
Pool 7 Lars Olsen Timothy Christensen WIN LOSS
Pool 7 Bryant Cobarrubias Dajiang Wang LOSS WIN
Pool 7 Timothy Christensen Paige Bateman WIN LOSS
Pool 7 Lars Olsen Allison Crump WIN LOSS
Pool 7 Paige Bateman Dajiang Wang LOSS WIN
Table of 8 Romana Shemayev Ben Mandelkern LOSS WIN
Table of 8 Josias Arcadia Tyler Dunham LOSS WIN
Table of 8 Lars Olsen Michael Stack LOSS WIN
Table of 8 Adam Franti Daniel Rauens WIN LOSS
Semi-Finals Ben Mandelkern Michael Stack LOSS WIN
Semi-Finals Adam Franti Tyler Dunham LOSS WIN
Finals Tyler Dunham Michael Stack WIN LOSS

Mixed Steel Any Weapon

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Final Daniel Rauens Tyler Dunham WIN LOSS

Mixed Steel Any One-Handed Weapon

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Ben Welch Thayne Alexander LOSS WIN
Pool 1 Josias Arcadia Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 1 Joshua Dale John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Josias Arcadia Richard Young LOSS WIN
Pool 1 John Westendorf Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Joshua Dale WIN LOSS
Pool 1 Ben Welch Reid Roubidoux WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Josias Arcadia Joshua Dale LOSS WIN
Pool 1 Thayne Alexander Richard Young LOSS WIN
Pool 1 Ben Welch John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Joshua Dale Richard Young LOSS WIN
Pool 1 Josias Arcadia Ben Welch WIN LOSS
Pool 1 Richard Young John Westendorf LOSS WIN
Pool 1 Joshua Dale Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 1 Ben Welch Richard Young WIN LOSS
Pool 1 Thayne Alexander Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 1 Josias Arcadia John Westendorf WIN LOSS
Pool 1 Ben Welch Joshua Dale LOSS WIN
Pool 1 Josias Arcadia Thayne Alexander LOSS WIN
Pool 1 Richard Young Reid Roubidoux LOSS WIN
Pool 2 Mark Cavalenes Paige Bateman WIN LOSS
Pool 2 Adam Ogle Andrew Sell LOSS WIN
Pool 2 Richard Shepro Tony Wong WIN LOSS
Pool 2 Adam Ogle Sidney Salud LOSS WIN
Pool 2 Richard Shepro Andrew Sell WIN LOSS
Pool 2 Mark Cavalenes Tony Wong LOSS WIN
Pool 2 Andrew Sell Paige Bateman WIN LOSS
Pool 2 Richard Shepro Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Adam Ogle Tony Wong WIN LOSS
Pool 2 Sidney Salud Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Richard Shepro Paige Bateman WIN LOSS
Pool 2 Sidney Salud Tony Wong WIN LOSS
Pool 2 Adam Ogle Paige Bateman WIN LOSS
Pool 2 Richard Shepro Sidney Salud WIN LOSS
Pool 2 Andrew Sell Tony Wong LOSS WIN
Pool 2 Sidney Salud Paige Bateman WIN LOSS
Pool 2 Andrew Sell Mark Cavalenes LOSS WIN
Pool 2 Adam Ogle Richard Shepro LOSS WIN
Pool 2 Paige Bateman Tony Wong LOSS WIN
Pool 2 Adam Ogle Mark Cavalenes WIN LOSS
Pool 2 Andrew Sell Sidney Salud LOSS WIN
Pool 3 Flynn Castellanos Ben Mandelkern LOSS WIN
Pool 3 Lars Olsen Romana Shemayev LOSS WIN
Pool 3 Adam Franti Shane Hillen WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Matthew Currey WIN LOSS
Pool 3 Romana Shemayev Shane Hillen WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Ben Mandelkern LOSS WIN
Pool 3 Flynn Castellanos Romana Shemayev LOSS WIN
Pool 3 Ben Mandelkern Shane Hillen WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Lars Olsen LOSS WIN
Pool 3 Ben Mandelkern Matthew Currey WIN LOSS
Pool 3 Flynn Castellanos Shane Hillen LOSS WIN
Pool 3 Adam Franti Matthew Currey WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Flynn Castellanos LOSS WIN
Pool 3 Shane Hillen Matthew Currey WIN LOSS
Pool 3 Adam Franti Romana Shemayev LOSS WIN
Pool 3 Flynn Castellanos Matthew Currey LOSS WIN
Pool 3 Romana Shemayev Ben Mandelkern WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Shane Hillen LOSS WIN
Pool 3 Adam Franti Flynn Castellanos WIN LOSS
Pool 3 Lars Olsen Ben Mandelkern LOSS WIN
Pool 3 Romana Shemayev Matthew Currey LOSS WIN
Pool 4 Bruce Aller Sam Halote DRAW DRAW
Pool 4 Lucas Olson Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 4 Chuck Castellanos Sam Halote LOSS WIN
Pool 4 John Keizer Bruce Aller LOSS WIN
Pool 4 Chuck Castellanos Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 4 Lucas Olson Sam Halote WIN LOSS
Pool 4 John Keizer Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 4 Chuck Castellanos Bruce Aller LOSS WIN
Pool 4 Lucas Olson John Keizer LOSS WIN
Pool 4 Alexander Bahn Sam Halote LOSS WIN
Pool 4 Chuck Castellanos John Keizer LOSS WIN
Pool 4 Bruce Aller Alexander Bahn WIN LOSS
Pool 4 Lucas Olson Chuck Castellanos WIN LOSS
Pool 4 John Keizer Sam Halote WIN LOSS
Pool 4 Lucas Olson Bruce Aller WIN LOSS
Pool 5 Daniel Rauens Mark Maddox WIN LOSS
Pool 5 Bryant Cobarrubias Michael Stack LOSS WIN
Pool 5 Mark Maddox Sean Newton WIN LOSS
Pool 5 Daniel Rauens Jim Lai LOSS WIN
Pool 5 Bryant Cobarrubias Sean Newton LOSS WIN
Pool 5 Mark Maddox Michael Stack LOSS WIN
Pool 5 Bryant Cobarrubias Jim Lai LOSS WIN
Pool 5 Daniel Rauens Sean Newton WIN LOSS
Pool 5 Michael Stack Jim Lai LOSS WIN
Pool 5 Bryant Cobarrubias Mark Maddox LOSS WIN
Pool 5 Jim Lai Sean Newton WIN LOSS
Pool 5 Daniel Rauens Bryant Cobarrubias WIN LOSS
Pool 5 Michael Stack Sean Newton WIN LOSS
Pool 5 Mark Maddox Jim Lai LOSS WIN
Pool 5 Daniel Rauens Michael Stack WIN LOSS
Table of 8 Jim Lai Reid Roubidoux WIN LOSS
Table of 8 Richard Shepro Daniel Rauens LOSS WIN
Table of 8 Ben Mandelkern Michael Stack WIN LOSS
Table of 8 Adam Franti Bruce Aller WIN LOSS
Semi-Finals Ben Mandelkern Jim Lai LOSS WIN
Semi-Finals Adam Franti Daniel Rauens LOSS WIN
Finals Daniel Rauens Jim Lai WIN LOSS