Dragoon sabre 2022

Date
September 17
Country
Czech Republic
City
Pardubice

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 81 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Josef Vochozka Brněnští Fechteři
Jan Zubalík Brněnští Fechteři
Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha
Martin Vrabec HELOPS
Petr Erlebach HELOPS
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Vojtěch Kubalík Pardubický spolek šermířský
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský
Roman Vítek Škola šermu Paridon
Matěj Mazanec Sportovní šerm Tábor
Wojciech Konieczny Krakowska Szkoła Fechtunku
Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut
Konrad Suchecki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Szymon Kraus Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej
Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Roman Vítek Konrad Suchecki WIN LOSS
Pool 1 Josef Vochozka Konrad Suchecki LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Kubalík Konrad Suchecki LOSS WIN
Pool 1 Konrad Suchecki Tomasz Kraśnicki LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Konrad Suchecki WIN LOSS
Pool 1 Konrad Suchecki Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Konrad Suchecki WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Konrad Suchecki WIN LOSS
Pool 1 Roman Vítek Josef Vochozka WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Kubalík Roman Vítek LOSS WIN
Pool 1 Roman Vítek Tomasz Kraśnicki WIN LOSS
Pool 1 Pavel Dostál Roman Vítek WIN LOSS
Pool 1 Roman Vítek Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Roman Vítek LOSS WIN
Pool 1 Roman Vítek Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Kubalík Josef Vochozka LOSS WIN
Pool 1 Josef Vochozka Tomasz Kraśnicki LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Josef Vochozka WIN LOSS
Pool 1 Josef Vochozka Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Josef Vochozka WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Josef Vochozka WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Kubalík Tomasz Kraśnicki LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Kubalík Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 1 Filip Łakomy Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Vojtěch Kubalík LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Tomasz Kraśnicki WIN LOSS
Pool 1 Tomasz Kraśnicki Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Tomasz Kraśnicki Filip Łakomy LOSS WIN
Pool 1 Petr Paščenko Tomasz Kraśnicki LOSS WIN
Pool 1 Pavel Dostál Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Pavel Dostál WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Pavel Dostál WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 1 Filip Łakomy Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 2 Jan Zubalík Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Adéla Wurstová Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Wojciech Konieczny Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 2 Matěj Mazanec Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Kamil Hozák Wojciech Konieczny WIN LOSS
Pool 2 Szymon Kraus Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Wojciech Konieczny LOSS WIN
Pool 2 Jan Zubalík Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 2 Martin Vrabec Jan Zubalík LOSS WIN
Pool 2 Jan Zubalík Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Kamil Hozák Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 2 Jan Zubalík Szymon Kraus LOSS WIN
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 2 Martin Vrabec Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 2 Adéla Wurstová Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 2 Kamil Hozák Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 2 Szymon Kraus Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 2 Martin Vrabec Matěj Mazanec LOSS WIN
Pool 2 Kamil Hozák Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 2 Szymon Kraus Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Martin Vrabec WIN LOSS
Pool 2 Matěj Mazanec Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 2 Szymon Kraus Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Matěj Mazanec WIN LOSS
Pool 2 Szymon Kraus Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 2 Jerzy Miklaszewski Kamil Hozák WIN LOSS
Pool 2 Szymon Kraus Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Round of 32 Martin Vrabec Petr Erlebach LOSS WIN
Round of 16 Petr Erlebach Filip Łakomy LOSS WIN
Round of 16 Szymon Kraus Petr Paščenko LOSS WIN
Round of 16 Roman Vítek Matěj Mazanec WIN LOSS
Round of 16 Kamil Hozák Josef Vochozka WIN LOSS
Round of 16 Wojciech Konieczny Jan Zubalík WIN LOSS
Round of 16 Pavel Dostál Konrad Suchecki WIN LOSS
Round of 16 Adéla Wurstová Tomasz Kraśnicki LOSS WIN
Round of 16 Jerzy Miklaszewski Vojtěch Kubalík WIN LOSS
Quarter finals Petr Paščenko Filip Łakomy LOSS WIN
Quarter finals Roman Vítek Kamil Hozák LOSS WIN
Quarter finals Wojciech Konieczny Pavel Dostál LOSS WIN
Quarter finals Tomasz Kraśnicki Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Semi finals Kamil Hozák Filip Łakomy LOSS WIN
Semi finals Pavel Dostál Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Final Filip Łakomy Jerzy Miklaszewski WIN LOSS
Bronze final Pavel Dostál Kamil Hozák LOSS WIN