Swords & Roses

Date
March 8
Country
Russia
City
Novosibirsk

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 22 9
Mixed Steel Longsword 24 12
Mixed Steel Rapier & Dagger 18 8
Mixed Steel Sabre 30 11
Mixed Steel Sabre 13 7

Fighters in event

NameNationalityClub
Aleksei Elistratov Arkenstone
Ilia Sushentcev Cale
Aleksey Vengerskiy Cale
Aleksey Domrachev Cale
Andrey Lisin Cale
Nikolay Derbyshkin Center of Military Art
Aleksandr Adoevskiy Center of Military Art
Mariya Komarova Ecumene
Varvara Novikova Ecumene
Aleksandr Lichman School of Historical Martial Arts
Vadim Areshin School of Historical Martial Arts
Ivan Shirshov School of Historical Martial Arts
Aleksandra Maydanenko Ultima Ratio Sibir
Aleksandr Pikulin Ultima Ratio Sibir
Daniel Kabzhan Ultima Ratio Sibir
Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir
Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir
Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir
Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir
Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir
Aleksey Maydanenko Ultima Ratio Sibir
Anton Muravyov Ultima Ratio Sibir
Denis Pahorukov Ultima Ratio Sibir
Dmitriy Sichkaryov Ultima Ratio Sibir
Sergey Zadvornyy Ultima Ratio Sibir
Vasiliy Zharkov Ultima Ratio Sibir
Irina Pronina Uroboros
Pavel Egorov Uroboros

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Third Place Andrei Skrynko Viacheslav Koptev LOSS WIN
Final Aleksei Elistratov Vladimir Pogrebniak LOSS WIN
Pools Viacheslav Koptev Aleksey Vengerskiy WIN LOSS
Pools Aleksey Vengerskiy Nikolay Derbyshkin LOSS WIN
Eliminations (RO6) Viacheslav Koptev Natalia Balybina WIN LOSS
Eliminations (RO6) Andrei Skrynko Aleksandr Zaika WIN LOSS
Semifinal Viacheslav Koptev Vladimir Pogrebniak LOSS WIN
Semifinal Andrei Skrynko Aleksei Elistratov LOSS WIN
Pools Viacheslav Koptev Aleksei Elistratov LOSS WIN
Pools Andrei Skrynko Vladimir Pogrebniak LOSS WIN
Pools Aleksei Elistratov Nikolay Derbyshkin WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Natalia Balybina WIN LOSS
Pools Aleksei Elistratov Aleksey Vengerskiy WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Ilia Sushentcev WIN LOSS
Pools Viacheslav Koptev Nikolay Derbyshkin WIN LOSS
Pools Vladimir Pogrebniak Natalia Balybina WIN LOSS
Pools Vladimir Pogrebniak Ilia Sushentcev WIN LOSS
Pools Ilia Sushentcev Natalia Balybina LOSS WIN
Pools Aleksei Elistratov Aleksandr Zaika WIN LOSS
Pools Viacheslav Koptev Aleksandr Zaika WIN LOSS
Pools Aleksandr Zaika Nikolay Derbyshkin WIN LOSS
Pools Aleksandr Zaika Aleksey Vengerskiy WIN LOSS

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Semifinal Aleksey Vengerskiy Nikolay Derbyshkin LOSS WIN
Pools Ilia Sushentcev Mariya Komarova WIN LOSS
Semifinal Ilia Sushentcev Natalia Balybina LOSS WIN
Pools Natalia Balybina Daniel Kabzhan WIN LOSS
Pools Aleksey Vengerskiy Mariya Komarova WIN LOSS
Third Place Ilia Sushentcev Aleksey Vengerskiy WIN LOSS
Pools Aleksey Domrachev Daniel Kabzhan WIN LOSS
Pools Aleksandr Pikulin Andrey Lisin DRAW DRAW
Final Natalia Balybina Nikolay Derbyshkin LOSS WIN
Pools Aleksandr Adoevskiy Daniel Kabzhan DRAW DRAW
Pools Nikolay Derbyshkin Aleksandr Pikulin WIN LOSS
Pools Natalia Balybina Aleksey Domrachev WIN LOSS
Pools Aleksandr Pikulin Varvara Novikova LOSS WIN
Pools Natalia Balybina Aleksandr Adoevskiy LOSS WIN
Pools Nikolay Derbyshkin Andrey Lisin WIN LOSS
Pools Aleksandr Adoevskiy Aleksey Domrachev WIN LOSS
Pools Andrey Lisin Varvara Novikova LOSS WIN
Pools Ilia Sushentcev Irina Pronina WIN LOSS
Pools Nikolay Derbyshkin Varvara Novikova WIN LOSS
Pools Aleksey Vengerskiy Irina Pronina WIN LOSS
Eliminations (RO6) Aleksey Vengerskiy Varvara Novikova WIN LOSS
Pools Irina Pronina Mariya Komarova LOSS WIN
Eliminations (RO6) Natalia Balybina Aleksandr Adoevskiy WIN LOSS
Pools Ilia Sushentcev Aleksey Vengerskiy DRAW DRAW

Mixed Steel Rapier & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Aleksei Elistratov Vladimir Pogrebniak WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Aleksandra Maydanenko WIN LOSS
Eliminations (RO6) Vladimir Pogrebniak Aleksandr Zaika WIN LOSS
Eliminations (RO6) Aleksei Elistratov Pavel Egorov WIN LOSS
Semifinal Andrei Skrynko Vladimir Pogrebniak WIN LOSS
Semifinal Viacheslav Koptev Aleksei Elistratov LOSS WIN
Third Place Viacheslav Koptev Vladimir Pogrebniak LOSS WIN
Pools Vladimir Pogrebniak Aleksandra Maydanenko WIN LOSS
Final Andrei Skrynko Aleksei Elistratov WIN LOSS
Pools Aleksei Elistratov Aleksandra Maydanenko WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Vladimir Pogrebniak DRAW DRAW
Pools Andrei Skrynko Aleksei Elistratov WIN LOSS
Pools Aleksandr Zaika Pavel Egorov WIN LOSS
Pools Viacheslav Koptev Natalia Balybina WIN LOSS
Pools Viacheslav Koptev Pavel Egorov WIN LOSS
Pools Natalia Balybina Aleksandr Zaika WIN LOSS
Pools Natalia Balybina Pavel Egorov LOSS WIN
Pools Viacheslav Koptev Aleksandr Zaika WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pools Aleksey Maydanenko Dmitriy Sichkaryov WIN LOSS
Pools Dmitriy Sichkaryov Ivan Shirshov LOSS WIN
Pools Aleksandr Lichman Ivan Shirshov LOSS WIN
Pools Sergey Zadvornyy Vasiliy Zharkov LOSS WIN
Pools Aleksey Maydanenko Anton Muravyov WIN LOSS
Pools Anton Muravyov Dmitriy Sichkaryov WIN LOSS
Pools Denis Pahorukov Vadim Areshin LOSS WIN
Pools Vladimir Pogrebniak Aleksandr Lichman WIN LOSS
Pools Vladimir Pogrebniak Ivan Shirshov WIN LOSS
Pools Natalia Balybina Vasiliy Zharkov LOSS WIN
Pools Aleksey Maydanenko Ivan Shirshov LOSS WIN
Pools Aleksandr Lichman Aleksey Maydanenko WIN LOSS
Pools Denis Pahorukov Sergey Zadvornyy LOSS WIN
Pools Vladimir Pogrebniak Dmitriy Sichkaryov WIN LOSS
Tie-breaker for 5th place Anton Muravyov Vadim Areshin LOSS WIN
Pools Natalia Balybina Denis Pahorukov WIN LOSS
Pools Aleksandr Lichman Anton Muravyov LOSS WIN
Semifinal Natalia Balybina Ivan Shirshov WIN LOSS
Pools Sergey Zadvornyy Vadim Areshin LOSS WIN
Pools Vladimir Pogrebniak Aleksey Maydanenko WIN LOSS
Semifinal Vladimir Pogrebniak Vasiliy Zharkov WIN LOSS
Pools Denis Pahorukov Vasiliy Zharkov WIN LOSS
Pools Anton Muravyov Ivan Shirshov WIN LOSS
Final Vladimir Pogrebniak Natalia Balybina LOSS WIN
Pools Natalia Balybina Vadim Areshin WIN LOSS
Pools Aleksandr Lichman Dmitriy Sichkaryov DRAW DRAW
Third Place Ivan Shirshov Vasiliy Zharkov WIN LOSS
Pools Vadim Areshin Vasiliy Zharkov LOSS WIN
Pools Vladimir Pogrebniak Anton Muravyov WIN LOSS
Pools Natalia Balybina Sergey Zadvornyy WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Final Group Aleksei Elistratov Vladimir Pogrebniak WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Vadim Areshin WIN LOSS
Final Group Aleksei Elistratov Aleksandr Zaika WIN LOSS
Pools Andrei Skrynko Vladimir Pogrebniak WIN LOSS
Final Andrei Skrynko Aleksei Elistratov WIN LOSS
Pools Vladimir Pogrebniak Vadim Areshin WIN LOSS
Pools Aleksandr Zaika Vasiliy Zharkov WIN LOSS
Pools Aleksei Elistratov Ivan Shirshov WIN LOSS
Pools Aleksei Elistratov Aleksandr Zaika LOSS WIN
Pools Ivan Shirshov Vasiliy Zharkov WIN LOSS
Final Group Vladimir Pogrebniak Aleksandr Zaika LOSS WIN
Final Group Andrei Skrynko Aleksei Elistratov WIN LOSS
Final Group Andrei Skrynko Aleksandr Zaika WIN LOSS