Aleksandr Zaika

Club
Ultima Ratio Sibir
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 5 0 4 1 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 25 10 14 1 0
Mixed Steel Longsword 21 5 11 5 0
Men's Steel Longsword 18 7 10 1 0
Mixed Steel Single Rapier 13 5 8 0 0
Mixed Steel Sabre 45 26 13 6 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 8 8 0 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 1357 1268.5
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 279 1281.8
Sabre (Mixed/Men, Steel) 99 1507.1
Single Rapier (Mixed, Steel) 419 1196.9
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 1195 813.9

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Deys WIN Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Bogdan Bykov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Quarterfinal
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Zuev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Danshin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Evgenii Petrov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Viacheslav Shavkutenko DRAW Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Vadim Zaharov WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Andrei Skrynko LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Radik Shagabutdinov WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikolay Karacharov WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Petr Vasiliev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitriy Usoltsev LOSS Quarterfinal
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Andrei Skrynko LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Viacheslav Koptev LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Nikolay Derbyshkin WIN Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Aleksey Vengerskiy WIN Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Vadim Polyuga LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Aleksandr Nikolaev DRAW Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Radik Shagabutdinov DRAW Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Ilja Gnezdilov DRAW Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Andrei Skrynko LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Denis Matyazh DRAW Pools
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Denis Efimov LOSS
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Egor Kulyomin WIN
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Vsevolod Pilipenko WIN
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Egor Kulyomin DRAW
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Rafael Fazletdinov WIN
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Denis Matyazh LOSS
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Bogdan Bykov LOSS
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandr Koviazin LOSS

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Andrei Skrynko LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Natalia Balybina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Egor Kulyomin WIN Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Andrei Skrynko LOSS Final
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Egor Kulyomin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Denis Markov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Konstantin Dobrovolskiy WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Denis Davydov DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Artem Bykov WIN Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Evgenii Petrov WIN Semifinal
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Matyazh WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Mikhail Nelubin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Smetanin DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Mikhail Nelubin DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitry Lazarenko LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Grigorii Ivanov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikolay Karacharov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Swords & Roses (March 2019) Aleksei Elistratov LOSS Final Group
Mixed Steel Sabre Swords & Roses (March 2019) Vladimir Pogrebniak WIN Final Group
Mixed Steel Sabre Swords & Roses (March 2019) Andrei Skrynko LOSS Final Group
Mixed Steel Sabre Swords & Roses (March 2019) Vasiliy Zharkov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Swords & Roses (March 2019) Aleksei Elistratov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Egor Kulyomin WIN Eliminations (RO12)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Nikita Nenilin WIN Eliminations (RO6)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Sergey Novikov LOSS Final (RO3)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Evgenii Shibeev WIN Final (RO3)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Igor Iakutov DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Anastasia Matiushina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Nikita Nenilin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Radik Shagabutdinov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Evgenii Shibeev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Denis Davydov WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Vasilii Salov DRAW
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksei Fomichev WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Daria Iliinykh WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandr Dmitriev LOSS

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Daniil Volkov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Olga Slovareva WIN Eliminations (RO12)
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Bogdan Bykov LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vadim Zaharov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Irina Noskova WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Kirill Kamyshan WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Zuev DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Viacheslav Shavkutenko WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Savochkin LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Kirill Kamyshan LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Vladimir Pogrebniak LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Pavel Egorov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Viacheslav Koptev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Vadim Polyuga LOSS Eliminations (RO12)
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Iuliia Pichugina WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Denis Markov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Radik Shagabutdinov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Natalia Balybina WIN Pools

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksei Elistratov WIN Quarterfinal
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Semifinal
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Natalia Balybina LOSS Third Place
Mixed Steel Single Rapier Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Viacheslav Shavkutenko LOSS Eliminations (RO12)
Mixed Steel Single Rapier Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Savochkin LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ilia Rebrov WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Sergey Radishevskiy WIN Pools

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikita Nenilin LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Dobrovolskiy LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Pavel Burlak DRAW Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Rafael Fazletdinov LOSS

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksey Filonov WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Ivan Ermolin WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksey Silchenko WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Vladimir Isaev WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksei Degtiarev WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Ivan Ermolin WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandr Dmitriev WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Bogdan Bykov WIN