Viacheslav Koptev

Club
Ultima Ratio Sibir
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 4 2 2 0 0
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler 11 8 3 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 16 9 5 2 0
Mixed Steel Longsword 13 6 6 1 0
Men's Steel Longsword 13 7 5 1 0
Mixed Steel Sabre 17 12 3 2 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 18 14 4 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 1060 1323.4
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 210 1334.2
Sabre (Mixed/Men, Steel) 161 1421.3
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 685 1076.8

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Farafonov WIN Eliminations (RO12)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Daniil Volkov WIN Eliminations (RO6)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Slobodenyuk WIN Finals (RO3)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Egor Kulyomin LOSS Finals (RO3)
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Egor Kulyomin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Andrei Skrynko LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Bogdan Bykov DRAW Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Anton Muravyov WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Rodion Gilyazov WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ilya Dvoynyh WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Efimov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Andrey Kryukov WIN Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Natalia Balybina WIN Eliminations (RO6)
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Aleksey Vengerskiy WIN Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Nikolay Derbyshkin WIN Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Aleksandr Zaika WIN Pools
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Vladimir Pogrebniak LOSS Semifinal
Mixed Steel Longsword Swords & Roses (March 2019) Andrei Skrynko WIN Third Place
Mixed Steel Longsword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Aleksei Miakotin LOSS
Mixed Steel Longsword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Krupinevich LOSS
Mixed Steel Longsword Siberian Cup 2017 (January 2017) Dmitrii Ivanov LOSS
Mixed Steel Longsword Siberian Cup 2017 (January 2017) Dmitrii Ivanov LOSS
Mixed Steel Longsword Siberian Cup 2017 (January 2017) Nikita Bekrenev WIN
Mixed Steel Longsword Siberian Cup 2017 (January 2017) Viktoriia Leshukova DRAW

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Slobodenyuk WIN Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Artem Bykov WIN Final
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Artem Rassypkin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Ilia Filatov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Anton Shulga WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Darya Golikova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Pahorukov WIN Quarterfinal
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksey Filonov WIN Semifinal
Mixed Steel Sabre Cup of Enisey 2017 (March 2017) Matvei Speranskii DRAW
Mixed Steel Sabre Cup of Enisey 2017 (March 2017) Denis Voloshin WIN
Mixed Steel Sabre Cup of Enisey 2017 (March 2017) Evgenii Karnaukhov WIN
Mixed Steel Sabre Cup of Enisey 2017 (March 2017) Andrei Skrynko LOSS
Mixed Steel Sabre Cup of Enisey 2017 (March 2017) Iuliia Pichugina WIN
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2017 (January 2017) Olga Ulybina WIN
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2017 (January 2017) Artem Bykov LOSS
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2017 (January 2017) Viacheslav Kirienko DRAW

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Natalia Balybina WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Pavel Egorov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Aleksandr Zaika WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Aleksei Elistratov LOSS Semifinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Swords & Roses (March 2019) Vladimir Pogrebniak LOSS Third Place
Mixed Steel Rapier & Dagger Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Moskvin DRAW
Mixed Steel Rapier & Dagger Cup of Enisey 2017 (March 2017) Denis Voloshin WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Cup of Enisey 2017 (March 2017) Aleksei Elistratov DRAW
Mixed Steel Rapier & Dagger Cup of Enisey 2017 (March 2017) Aleksei Elistratov LOSS
Mixed Steel Rapier & Dagger Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Krupinevich WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Aleksei Elistratov WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Evgenii Petrov WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Viacheslav Kirienko WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Andrei Skrynko WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Viacheslav Kirienko LOSS
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2017 (January 2017) Dmitrii Fomenko LOSS

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Bogdan Bykov WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Efimov WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Savochkin LOSS Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Dmitry Lazarenko LOSS Quarterfinal

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Deys WIN Final
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Dobrovolskiy WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Irina Emelyanova WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Kolodkin WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksey Filonov WIN Quarterfinal
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Dobrovolskiy WIN Semifinal
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Valentina Kobzeva WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Iurii Shostak WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Mirza WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Krupinevich WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Moskvin WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Mirza WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Cup of Enisey 2017 (March 2017) Aleksei Elistratov LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Siberian Cup 2017 (January 2017) Evgenii Petrov WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Siberian Cup 2017 (January 2017) Viacheslav Kirienko WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Siberian Cup 2017 (January 2017) Vladimir Pogrebniak LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Siberian Cup 2017 (January 2017) Pavel Burlak LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Siberian Cup 2017 (January 2017) Vladimir Pogrebniak LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Cup of Enisey 2017 (March 2017) Olga Ulybina WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Cup of Enisey 2017 (March 2017) Aleksei Elistratov WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Cup of Enisey 2017 (March 2017) Mikhail Mirza WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Cup of Enisey 2017 (March 2017) Iuliia Pichugina LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Cup of Enisey 2017 (March 2017) Vladislav Zommer WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Evgenii Petrov WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Vladislav Puzyrev WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Aleksei Elistratov WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Pavel Burlak WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Evgenii Petrov LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Siberian Cup 2017 (January 2017) Aleksei Elistratov LOSS