Symphony of Steel 2020

Date
February 22
Country
Germany
State
Baden-Württemberg
City
Ulm

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 60 16
Mixed Steel Longsword 56 20

Fighters in event

NameNationalityClub
Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten
Benedikt Koller INDES Salzburg
Johanna Hopfgartner INDES Salzburg
Eva Tilgner
Silas Pröhl ASV Mannheim
Ferdinand von Dannenberg ASV Mannheim
Andreas Wolff ASV Ossweil
Pascal Bruckner ASV Ossweil
Eva von Negelein ASV Ossweil
Stephan Panter Fechtschule Schrankhut
Thomas Flossmann Gladiatores München
Paul Hofmann HSG Schwertkunst
Markus Gadenz INDES Salzburg
Remus Naeve INDES Salzburg
Falko Sauber Jaekleins Spieße
Luis Laubenbacher Ochs Oberland
Nico Wolf Ochs Oberland
Max Wesle Schwabenfedern
Martin Muhr Schwabenfedern
Markus Schön Schwabenfedern
Sahra Weinschenk Schwabenfedern
Andreas Weiß Schwabenfedern
Mark Bohlender Schwabenfedern
Ingolf Hurst Schwabenfedern
Johannes Köder Schwabenfedern
Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern
Michael Hein Schwabenfedern
Luca Banus Schwabenfedern
Marc Schramm Schwert und Bogen
Bastian Tilgner Schwert und Bogen
Daniel Gottschalk Schwert und Bogen
Dominik Dengler Turngemeinde Landshut
Leonardo Erlacher Turngemeinde Landshut
Maximilian Bendel Turngemeinde Landshut
Lena Stöberl Turngemeinde Landshut
Pepin Marshall EHMS

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Dominik Dengler Nico Wolf WIN LOSS
Pool 1 Silas Pröhl Andreas Weiß WIN LOSS
Pool 1 Max Wesle Falko Sauber WIN LOSS
Pool 1 Markus Gadenz Maximilian Bendel LOSS WIN
Pool 1 Dominik Dengler Silas Pröhl LOSS WIN
Pool 1 Nico Wolf Andreas Weiß LOSS WIN
Pool 1 Maximilian Bendel Max Wesle LOSS WIN
Pool 1 Markus Gadenz Falko Sauber DRAW DRAW
Pool 1 Nico Wolf Silas Pröhl LOSS WIN
Pool 1 Dominik Dengler Andreas Weiß WIN LOSS
Pool 1 Maximilian Bendel Falko Sauber WIN LOSS
Pool 1 Markus Gadenz Max Wesle LOSS WIN
Pool 1 Silas Pröhl Falko Sauber WIN LOSS
Pool 1 Maximilian Bendel Andreas Weiß WIN LOSS
Pool 1 Markus Gadenz Nico Wolf WIN LOSS
Pool 1 Dominik Dengler Max Wesle WIN LOSS
Pool 1 Maximilian Bendel Silas Pröhl WIN LOSS
Pool 1 Nico Wolf Falko Sauber DRAW DRAW
Pool 1 Markus Gadenz Dominik Dengler LOSS WIN
Pool 1 Max Wesle Andreas Weiß LOSS WIN
Pool 1 Maximilian Bendel Nico Wolf WIN LOSS
Pool 1 Dominik Dengler Falko Sauber WIN LOSS
Pool 1 Markus Gadenz Andreas Weiß LOSS WIN
Pool 1 Max Wesle Silas Pröhl WIN LOSS
Pool 1 Dominik Dengler Maximilian Bendel DRAW DRAW
Pool 1 Andreas Weiß Falko Sauber WIN LOSS
Pool 1 Nico Wolf Max Wesle LOSS WIN
Pool 1 Markus Gadenz Silas Pröhl LOSS WIN
Pool 2 Luis Laubenbacher Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Leonardo Erlacher Markus Schön DRAW DRAW
Pool 2 Lena Stöberl Martin Muhr LOSS WIN
Pool 2 Remus Naeve Sahra Weinschenk WIN LOSS
Pool 2 Markus Schön Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Luis Laubenbacher Leonardo Erlacher WIN LOSS
Pool 2 Remus Naeve Martin Muhr DRAW DRAW
Pool 2 Lena Stöberl Sahra Weinschenk LOSS WIN
Pool 2 Luis Laubenbacher Markus Schön LOSS WIN
Pool 2 Leonardo Erlacher Ferdinand von Dannenberg WIN LOSS
Pool 2 Lena Stöberl Remus Naeve LOSS WIN
Pool 2 Martin Muhr Sahra Weinschenk WIN LOSS
Pool 2 Lena Stöberl Markus Schön LOSS WIN
Pool 2 Leonardo Erlacher Remus Naeve WIN LOSS
Pool 2 Luis Laubenbacher Sahra Weinschenk WIN LOSS
Pool 2 Martin Muhr Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Remus Naeve Markus Schön LOSS WIN
Pool 2 Lena Stöberl Luis Laubenbacher LOSS WIN
Pool 2 Sahra Weinschenk Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Leonardo Erlacher Martin Muhr WIN LOSS
Pool 2 Luis Laubenbacher Remus Naeve LOSS WIN
Pool 2 Lena Stöberl Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Leonardo Erlacher Sahra Weinschenk WIN LOSS
Pool 2 Martin Muhr Markus Schön LOSS WIN
Pool 2 Remus Naeve Ferdinand von Dannenberg LOSS WIN
Pool 2 Lena Stöberl Leonardo Erlacher LOSS WIN
Pool 2 Luis Laubenbacher Martin Muhr LOSS WIN
Pool 2 Markus Schön Sahra Weinschenk WIN LOSS
Semi-Final Dominik Dengler Ferdinand von Dannenberg WIN LOSS
Semi-Final Leonardo Erlacher Maximilian Bendel WIN LOSS
Bronze Final Maximilian Bendel Ferdinand von Dannenberg WIN LOSS
Final Dominik Dengler Leonardo Erlacher LOSS WIN

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Johannes Köder WIN LOSS
Pool 1 Pascal Bruckner Eva von Negelein WIN LOSS
Pool 1 Bastian Tilgner Johannes Köder WIN LOSS
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Pascal Bruckner WIN LOSS
Pool 1 Bastian Tilgner Eva von Negelein WIN LOSS
Pool 1 Johannes Köder Pascal Bruckner LOSS WIN
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Bastian Tilgner WIN LOSS
Pool 1 Johannes Köder Eva von Negelein WIN LOSS
Pool 1 Bastian Tilgner Pascal Bruckner LOSS WIN
Pool 1 Lukas Mästle-Goer Eva von Negelein WIN LOSS
Pool 2 Thomas Flossmann Luca Banus WIN LOSS
Pool 2 Andreas Wolff Paul Hofmann WIN LOSS
Pool 2 Pepin Marshall Luca Banus WIN LOSS
Pool 2 Thomas Flossmann Paul Hofmann LOSS WIN
Pool 2 Pepin Marshall Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 2 Luca Banus Paul Hofmann LOSS WIN
Pool 2 Thomas Flossmann Pepin Marshall DRAW DRAW
Pool 2 Luca Banus Andreas Wolff LOSS WIN
Pool 2 Pepin Marshall Paul Hofmann LOSS WIN
Pool 2 Thomas Flossmann Andreas Wolff WIN LOSS
Pool 3 Johanna Hopfgartner Ingolf Hurst LOSS WIN
Pool 3 Klaus Brandfellner Stephan Panter WIN LOSS
Pool 3 Johanna Hopfgartner Daniel Gottschalk DRAW DRAW
Pool 3 Klaus Brandfellner Ingolf Hurst WIN LOSS
Pool 3 Daniel Gottschalk Stephan Panter WIN LOSS
Pool 3 Johanna Hopfgartner Klaus Brandfellner WIN LOSS
Pool 3 Daniel Gottschalk Ingolf Hurst WIN LOSS
Pool 3 Johanna Hopfgartner Stephan Panter WIN LOSS
Pool 3 Klaus Brandfellner Daniel Gottschalk WIN LOSS
Pool 3 Ingolf Hurst Stephan Panter WIN LOSS
Pool 4 Marc Schramm Eva Tilgner WIN LOSS
Pool 4 Michael Hein Benedikt Koller DRAW DRAW
Pool 4 Mark Bohlender Eva Tilgner WIN LOSS
Pool 4 Michael Hein Marc Schramm WIN LOSS
Pool 4 Benedikt Koller Mark Bohlender LOSS WIN
Pool 4 Michael Hein Eva Tilgner WIN LOSS
Pool 4 Marc Schramm Mark Bohlender WIN LOSS
Pool 4 Benedikt Koller Eva Tilgner WIN LOSS
Pool 4 Michael Hein Mark Bohlender WIN LOSS
Pool 4 Benedikt Koller Marc Schramm LOSS WIN
Round of 16 Lukas Mästle-Goer Andreas Wolff WIN LOSS
Round of 16 Daniel Gottschalk Mark Bohlender LOSS WIN
Round of 16 Pepin Marshall Pascal Bruckner WIN LOSS
Round of 16 Benedikt Koller Klaus Brandfellner WIN LOSS
Round of 16 Bastian Tilgner Thomas Flossmann WIN LOSS
Round of 16 Johanna Hopfgartner Marc Schramm LOSS WIN
Round of 16 Michael Hein Ingolf Hurst WIN LOSS
Round of 16 Paul Hofmann Johannes Köder WIN LOSS
Quarter-finals Lukas Mästle-Goer Mark Bohlender WIN LOSS
Quarter-finals Benedikt Koller Pepin Marshall LOSS WIN
Quarter-finals Bastian Tilgner Marc Schramm WIN LOSS
Quarter-finals Michael Hein Paul Hofmann LOSS WIN
Semi-finals Lukas Mästle-Goer Pepin Marshall WIN LOSS
Semi-finals Bastian Tilgner Paul Hofmann LOSS WIN
bronze final Bastian Tilgner Pepin Marshall WIN LOSS
Final Lukas Mästle-Goer Paul Hofmann WIN LOSS