Victoria Highland Games Open 2018

Date
May 19
Country
Canada
State
British Columbia
City
Victoria

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 24 12
Mixed Steel Longsword 69 36
Women's Steel Longsword 24 12
Mixed Singlestick 71 36
Mixed Steel Rapier & Optional Dagger 58 28
Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword 24 12

Fighters in event

NameNationalityClub
Jen Bowles
Kelsey Lore
Bear Kronisch Blood and Iron Martial Arts
Alastair Sew Hoy Blood and Iron Martial Arts
Emma Federly Blood and Iron Martial Arts
Nathan Morrison Blood and Iron Martial Arts
Simon Perry Blood and Iron Martial Arts
Tristan Meager Blood and Iron Martial Arts
Stewart Keenan Blood and Iron Martial Arts
Rudi Lin Blood and Iron Martial Arts
Connor Wiebe Blood and Iron Martial Arts
Thomas Del Motte Blood and Iron Martial Arts
Steven Liu Blood and Iron Martial Arts
George Primrose Blood and Iron Martial Arts
Niklas Montonen Blood and Iron Martial Arts
Gisele Plourde Blood and Iron Martial Arts
Jesse Tucker Blood and Iron Martial Arts
Lee Smith Blood and Iron Martial Arts
Stephen Kime Blood and Iron Martial Arts
Nicole Smith Blood and Iron Martial Arts
Tony Huang Blood and Iron Martial Arts
Erik Bailey Blood and Iron Martial Arts
Frank Curwood Blood and Iron Martial Arts
Casey Por Blood and Iron Martial Arts
Julian Schuetze Blood and Iron Martial Arts
Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts
Ryan Ward-Hall Blood and Iron Martial Arts
Amanda Clark Blood and Iron Martial Arts
Lianna Teeter Blood and Iron Martial Arts
Valerie Keys Blood and Iron Martial Arts
Kai Fast Blood and Iron Martial Arts
Par Parmar Blood and Iron Martial Arts
Chris Bruce Blood and Iron Martial Arts
Dave Gill Blood and Iron Martial Arts
Tyler Corston-Oliver Blood and Iron Martial Arts
Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts
David Attwell Blood and Iron Martial Arts
Adam Ritz Okanagan Combat Guild
Heather Treadgold Okanagan Combat Guild
Cole Cyre Okanagan Combat Guild
Owen Seidman Okanagan Combat Guild
Chad Herbert Okanagan Combat Guild
Benjamin Grunert Okanagan Combat Guild
Damien Howkins Okanagan Combat Guild
Nikolaos Lalopoulos The Academy of European Swordsmanship
Sheena Haug The Academy of European Swordsmanship
Jane Johnston Vancouver Historical Fencing
Javier Cabrera Ferrero Vancouver Historical Fencing
Antonio Nava Delgado Esgrima Histórica Marte
Anthony Buonomo Austin Historical Weapons Guild
Preston Weller Grit-City Historical European Martial Arts
Dashiell Harrison Indes Ferox Gladio
Michael Metz Kron Martial Arts
Alfredo Velez Loyal Order of the Sword
Tristan Fackler Loyal Order of the Sword
Shawn Fackler Loyal Order of the Sword
Josh Furrate Ordo Procinctus
Madeline Grant Ordo Procinctus
Jonathan Clyde Ying South Coast Swords
Dylan Smith South Coast Swords
Kristin Brown Swordguild Portland
Hugh Owens Swordguild Portland

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Anthony Buonomo Lee Smith LOSS WIN
Pool Matches Lee Smith Tony Huang WIN LOSS
Pool Matches Anthony Buonomo Tony Huang LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang Dylan Smith WIN LOSS
Pool Matches Anthony Buonomo Dylan Smith WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Dylan Smith WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Jonathan Clyde Ying LOSS WIN
Pool Matches Julian Schuetze Jonathan Clyde Ying WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Julian Schuetze WIN LOSS
Pool Matches Julian Schuetze Dashiell Harrison WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Dashiell Harrison LOSS WIN
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Dashiell Harrison LOSS WIN
Pool Matches Stephen Kime Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches Stephen Kime Erik Bailey LOSS WIN
Pool Matches Erik Bailey Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches Erik Bailey Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Shawn Fackler Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Stephen Kime Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Quarterfinals Tony Huang Julian Schuetze LOSS WIN
Quarterfinals Erik Bailey Dashiell Harrison WIN LOSS
Semifinals Lee Smith Erik Bailey WIN LOSS
Semifinals Julian Schuetze Shawn Fackler LOSS WIN
Gold Medal Match Lee Smith Shawn Fackler WIN LOSS
Bronze Medal Match Erik Bailey Julian Schuetze LOSS WIN

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Chad Herbert LOSS WIN
Pool Matches Chris Bruce Chad Herbert LOSS WIN
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Chris Bruce LOSS WIN
Pool Matches Chris Bruce Emma Federly WIN LOSS
Pool Matches Emma Federly Chad Herbert LOSS WIN
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Emma Federly WIN LOSS
Pool Matches Josh Furrate Par Parmar WIN LOSS
Pool Matches Josh Furrate Stewart Keenan WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Stewart Keenan WIN LOSS
Pool Matches Stewart Keenan Benjamin Grunert WIN LOSS
Pool Matches Josh Furrate Benjamin Grunert WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Bear Kronisch WIN LOSS
Pool Matches Valerie Keys Bear Kronisch LOSS WIN
Pool Matches Reese Pollock Valerie Keys WIN LOSS
Pool Matches Valerie Keys Sheena Haug WIN LOSS
Pool Matches Bear Kronisch Sheena Haug WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Sheena Haug WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Hugh Owens WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Jen Bowles LOSS WIN
Pool Matches Jen Bowles Hugh Owens WIN LOSS
Pool Matches Jen Bowles Nathan Morrison LOSS WIN
Pool Matches Hugh Owens Nathan Morrison LOSS WIN
Pool Matches Casey Por Nathan Morrison WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Rudi Lin WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Rudi Lin LOSS WIN
Pool Matches Lianna Teeter Nikolaos Lalopoulos WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Nikolaos Lalopoulos WIN LOSS
Pool Matches Nikolaos Lalopoulos Rudi Lin WIN LOSS
Pool Matches Preston Weller Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Pool Matches Javier Cabrera Ferrero Owen Seidman WIN LOSS
Pool Matches Preston Weller Owen Seidman WIN LOSS
Pool Matches Kai Fast Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Pool Matches Kai Fast Owen Seidman WIN LOSS
Pool Matches Preston Weller Kai Fast WIN LOSS
Pool Matches Dave Gill Damien Howkins LOSS WIN
Pool Matches Ryan Ward-Hall Dave Gill WIN LOSS
Pool Matches Ryan Ward-Hall Damien Howkins LOSS WIN
Pool Matches Ryan Ward-Hall Jane Johnston WIN LOSS
Pool Matches Jane Johnston Dave Gill WIN LOSS
Pool Matches Jane Johnston Damien Howkins WIN LOSS
Pool Matches Adam Ritz David Attwell WIN LOSS
Pool Matches Adam Ritz Madeline Grant WIN LOSS
Pool Matches David Attwell Madeline Grant WIN LOSS
Pool Matches Madeline Grant Simon Perry LOSS WIN
Pool Matches David Attwell Simon Perry WIN LOSS
Pool Matches Adam Ritz Simon Perry WIN LOSS
Pool Matches Michael Metz Alastair Sew Hoy WIN LOSS
Pool Matches Tristan Meager Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Alastair Sew Hoy Tristan Meager LOSS WIN
Pool Matches Alastair Sew Hoy Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Michael Metz Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Michael Metz Tristan Meager WIN LOSS
Eighth-Finals Reese Pollock Damien Howkins WIN LOSS
Eighth-Finals Jen Bowles Michael Metz LOSS WIN
Eighth-Finals David Attwell Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Eighth-Finals Adam Ritz Chris Bruce LOSS WIN
Eighth-Finals Jane Johnston Preston Weller WIN LOSS
Eighth-Finals Josh Furrate Ryan Ward-Hall WIN LOSS
Eighth-Finals Bear Kronisch Chad Herbert LOSS WIN
Eighth-Finals Casey Por Tyler Corston-Oliver LOSS WIN
Quarterfinals Reese Pollock Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Quarterfinals Michael Metz Chad Herbert LOSS WIN
Quarterfinals Josh Furrate David Attwell WIN LOSS
Quarterfinals Jane Johnston Chris Bruce WIN LOSS
Semifinals Jane Johnston Reese Pollock WIN LOSS
Semifinals Josh Furrate Chad Herbert WIN LOSS
Gold Medal Match Josh Furrate Jane Johnston WIN LOSS
Bronze Medal Match Reese Pollock Chad Herbert WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Jane Johnston Jen Bowles WIN LOSS
Pool Matches Jane Johnston Valerie Keys WIN LOSS
Pool Matches Jen Bowles Valerie Keys WIN LOSS
Pool Matches Valerie Keys Kristin Brown WIN LOSS
Pool Matches Jen Bowles Kristin Brown WIN LOSS
Pool Matches Jane Johnston Kristin Brown WIN LOSS
Pool Matches Lianna Teeter Sheena Haug WIN LOSS
Pool Matches Amanda Clark Sheena Haug WIN LOSS
Pool Matches Amanda Clark Lianna Teeter LOSS WIN
Pool Matches Amanda Clark Kelsey Lore WIN LOSS
Pool Matches Sheena Haug Kelsey Lore LOSS WIN
Pool Matches Lianna Teeter Kelsey Lore WIN LOSS
Pool Matches Nicole Smith Madeline Grant WIN LOSS
Pool Matches Emma Federly Gisele Plourde LOSS WIN
Pool Matches Madeline Grant Emma Federly WIN LOSS
Pool Matches Madeline Grant Gisele Plourde LOSS WIN
Pool Matches Nicole Smith Gisele Plourde WIN LOSS
Pool Matches Nicole Smith Emma Federly WIN LOSS
Quarterfinals Amanda Clark Gisele Plourde WIN LOSS
Quarterfinals Nicole Smith Jen Bowles WIN LOSS
Semifinals Nicole Smith Lianna Teeter LOSS WIN
Semifinals Amanda Clark Jane Johnston LOSS WIN
Gold Medal Match Lianna Teeter Jane Johnston WIN LOSS
Bronze Medal Match Nicole Smith Amanda Clark LOSS WIN

Mixed Singlestick

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Adam Ritz Par Parmar WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Chris Bruce LOSS WIN
Pool Matches Adam Ritz Chris Bruce LOSS WIN
Pool Matches Chris Bruce Tristan Meager WIN LOSS
Pool Matches Adam Ritz Tristan Meager WIN LOSS
Pool Matches Par Parmar Tristan Meager WIN LOSS
Pool Matches Stewart Keenan Nathan Morrison WIN LOSS
Pool Matches Nathan Morrison Simon Perry WIN LOSS
Pool Matches Stewart Keenan Simon Perry WIN LOSS
Pool Matches Damien Howkins Simon Perry LOSS WIN
Pool Matches Damien Howkins Nathan Morrison LOSS WIN
Pool Matches Stewart Keenan Damien Howkins WIN LOSS
Pool Matches Anthony Buonomo Owen Seidman WIN LOSS
Pool Matches Frank Curwood Owen Seidman WIN LOSS
Pool Matches Anthony Buonomo Frank Curwood WIN LOSS
Pool Matches Frank Curwood Dave Gill LOSS WIN
Pool Matches Dave Gill Owen Seidman LOSS WIN
Pool Matches Anthony Buonomo Dave Gill WIN LOSS
Pool Matches Kai Fast Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Javier Cabrera Ferrero George Primrose WIN LOSS
Pool Matches Javier Cabrera Ferrero George Primrose WIN LOSS
Pool Matches Kai Fast George Primrose WIN LOSS
Pool Matches Antonio Nava Delgado George Primrose LOSS WIN
Pool Matches Antonio Nava Delgado Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Pool Matches Antonio Nava Delgado Kai Fast WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Cole Cyre WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Gisele Plourde WIN LOSS
Pool Matches Gisele Plourde Cole Cyre WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Gisele Plourde LOSS WIN
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Cole Cyre LOSS WIN
Pool Matches Reese Pollock Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Benjamin Grunert WIN LOSS
Pool Matches Benjamin Grunert Thomas Del Motte LOSS WIN
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool Matches Hugh Owens Benjamin Grunert LOSS WIN
Pool Matches Hugh Owens Thomas Del Motte LOSS WIN
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Hugh Owens WIN LOSS
Pool Matches Tristan Fackler Alastair Sew Hoy LOSS WIN
Pool Matches Alastair Sew Hoy Heather Treadgold WIN LOSS
Pool Matches Tristan Fackler Heather Treadgold DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Matches Valerie Keys Heather Treadgold WIN LOSS
Pool Matches Valerie Keys Alastair Sew Hoy WIN LOSS
Pool Matches Tristan Fackler Valerie Keys WIN LOSS
Pool Matches David Attwell Chad Herbert LOSS WIN
Pool Matches Chad Herbert Connor Wiebe WIN LOSS
Pool Matches David Attwell Connor Wiebe LOSS WIN
Pool Matches Jen Bowles Connor Wiebe LOSS WIN
Pool Matches Jen Bowles Chad Herbert LOSS WIN
Pool Matches Jen Bowles David Attwell LOSS WIN
Pool Matches Michael Metz Rudi Lin WIN LOSS
Pool Matches Emma Federly Rudi Lin LOSS WIN
Pool Matches Michael Metz Emma Federly WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Emma Federly WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Rudi Lin WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Michael Metz WIN LOSS
Eighth-Finals Reese Pollock Gisele Plourde WIN LOSS
Eighth-Finals Frank Curwood Chad Herbert LOSS WIN
Eighth-Finals Adam Ritz Casey Por WIN LOSS
Eighth-Finals Anthony Buonomo Michael Metz WIN LOSS
Eighth-Finals Chris Bruce Alastair Sew Hoy WIN LOSS
Eighth-Finals Stewart Keenan Nathan Morrison WIN LOSS
Eighth-Finals Dimitrios Andreas Stephanoy Kai Fast WIN LOSS
Eighth-Finals Valerie Keys Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Quarterfinals Reese Pollock Valerie Keys WIN LOSS
Quarterfinals Dimitrios Andreas Stephanoy Chad Herbert WIN LOSS
Quarterfinals Adam Ritz Stewart Keenan WIN LOSS
Quarterfinals Anthony Buonomo Chris Bruce WIN LOSS
Semifinals Anthony Buonomo Reese Pollock LOSS WIN
Semifinals Adam Ritz Dimitrios Andreas Stephanoy LOSS WIN
Gold Medal Match Dimitrios Andreas Stephanoy Reese Pollock WIN LOSS
Bronze Medal Match Anthony Buonomo Adam Ritz WIN LOSS

Mixed Steel Rapier & Optional Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Alfredo Velez LOSS WIN
Pool Matches Erik Bailey Alfredo Velez LOSS WIN
Pool Matches Erik Bailey Dimitrios Andreas Stephanoy WIN LOSS
Pool Matches Erik Bailey Steven Liu LOSS WIN
Pool Matches Dimitrios Andreas Stephanoy Steven Liu LOSS WIN
Pool Matches Alfredo Velez Steven Liu LOSS WIN
Pool Matches Jesse Tucker Ryan Ward-Hall WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Ryan Ward-Hall Javier Cabrera Ferrero LOSS WIN
Pool Matches Dashiell Harrison Javier Cabrera Ferrero WIN LOSS
Pool Matches Ryan Ward-Hall Dashiell Harrison LOSS WIN
Pool Matches Jesse Tucker Dashiell Harrison WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Tristan Fackler LOSS WIN
Pool Matches Tristan Fackler Kai Fast WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Kai Fast WIN LOSS
Pool Matches Kai Fast Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Reese Pollock Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Tristan Fackler Niklas Montonen WIN LOSS
Pool Matches Nicole Smith Bear Kronisch WIN LOSS
Pool Matches Nicole Smith Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Antonio Nava Delgado Bear Kronisch WIN LOSS
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Antonio Nava Delgado LOSS WIN
Pool Matches Tyler Corston-Oliver Bear Kronisch LOSS WIN
Pool Matches Nicole Smith Tyler Corston-Oliver WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Gisele Plourde WIN LOSS
Pool Matches Gisele Plourde Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool Matches Julian Schuetze Thomas Del Motte WIN LOSS
Pool Matches Julian Schuetze Gisele Plourde WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Julian Schuetze WIN LOSS
Pool Matches Shawn Fackler Connor Wiebe LOSS WIN
Pool Matches David Attwell Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches David Attwell Connor Wiebe LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang David Attwell WIN LOSS
Pool Matches Tony Huang Connor Wiebe WIN LOSS
Pool Matches Tony Huang Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Amanda Clark WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Chris Bruce WIN LOSS
Pool Matches Amanda Clark Chris Bruce WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Chris Bruce WIN LOSS
Pool Matches Casey Por Jonathan Clyde Ying LOSS WIN
Pool Matches Casey Por Amanda Clark LOSS WIN
Eighth-Finals Lee Smith Kai Fast WIN LOSS
Eighth-Finals Nicole Smith Julian Schuetze WIN LOSS
Eighth-Finals Tony Huang Tristan Fackler WIN LOSS
Eighth-Finals Jesse Tucker Shawn Fackler WIN LOSS
Eighth-Finals Alfredo Velez Steven Liu WIN LOSS
Eighth-Finals Jonathan Clyde Ying Antonio Nava Delgado LOSS WIN
Eighth-Finals Reese Pollock Connor Wiebe LOSS WIN
Eighth-Finals Amanda Clark Dashiell Harrison LOSS WIN
Quarterfinals Lee Smith Dashiell Harrison WIN LOSS
Quarterfinals Nicole Smith Connor Wiebe WIN LOSS
Quarterfinals Tony Huang Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Quarterfinals Jesse Tucker Alfredo Velez WIN LOSS
Semifinals Jesse Tucker Lee Smith LOSS WIN
Semifinals Nicole Smith Tony Huang WIN LOSS
Gold Medal Match Lee Smith Nicole Smith LOSS WIN
Bronze Medal Match Jesse Tucker Tony Huang LOSS WIN

Mixed Steel Basket-Hilted Broadsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Matches Lee Smith Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Erik Bailey WIN LOSS
Pool Matches Erik Bailey Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Erik Bailey Jonathan Clyde Ying WIN LOSS
Pool Matches Jonathan Clyde Ying Antonio Nava Delgado WIN LOSS
Pool Matches Lee Smith Jonathan Clyde Ying WIN LOSS
Pool Matches Stephen Kime Tony Huang WIN LOSS
Pool Matches Stephen Kime Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang Shawn Fackler WIN LOSS
Pool Matches Dashiell Harrison Shawn Fackler LOSS WIN
Pool Matches Tony Huang Dashiell Harrison WIN LOSS
Pool Matches Stephen Kime Dashiell Harrison LOSS WIN
Pool Matches Jesse Tucker Julian Schuetze WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Alfredo Velez LOSS WIN
Pool Matches Julian Schuetze Alfredo Velez WIN LOSS
Pool Matches Jesse Tucker Dylan Smith WIN LOSS
Pool Matches Dylan Smith Alfredo Velez LOSS WIN
Pool Matches Julian Schuetze Dylan Smith WIN LOSS
Quarterfinals Tony Huang Julian Schuetze WIN LOSS
Quarterfinals Jesse Tucker Erik Bailey LOSS WIN
Semifinals Lee Smith Erik Bailey WIN LOSS
Semifinals Tony Huang Shawn Fackler WIN LOSS
Gold Medal Match Lee Smith Tony Huang WIN LOSS
Bronze Medal Match Erik Bailey Shawn Fackler WIN LOSS