Crossroads: Saber 2021

Date
October 23
Country
United States
State
Ohio
City
Columbus

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 125 36

Fighters in event

NameNationalityClub
Katharine Keller Gem City Duelists Society
Caleb Tong
Austin Shelton
Blake Evert
Christopher Whelan
Ian Burgess-Linden
Kathryn Dunn
Joe Leszcz Black Bear Historical Fencing
Eric Heldreth Black Bear Historical Fencing
Tyren Rhinehart Black Bear Historical Fencing
Caleb DeGraaf Columbus Saber Academy
Matthew Maloney Columbus Saber Academy
Justin Hernandez Columbus Saber Academy
Philip Siewert Columbus Saber Academy
Ian Broderick Columbus Saber Academy
Eric King Columbus Saber Academy
Thomas Amoroso Columbus Saber Academy
J.J. Conlon Columbus Saber Academy
Jonathan Rose Gem City Duelists Society
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Samuel Ryals Gem City Duelists Society
Tyland Steiner Gem City Duelists Society
Joseph Hochadel Gem City Duelists Society
Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Camilla Fraizer Medieval European Martial Arts Guild
Ben Houck Queen City Sword Guild
Matthew Huller Queen City Sword Guild
Dwain Crackel Royal Arts Fencing Academy
Stephanie Eaton Royal Arts Fencing Academy
Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy
Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy
Matthew Dicken Royal Arts Fencing Academy
Connor Kicmol Steel City Historical Fencing
Joseph Castellano Steel City Historical Fencing
James Schmidt Two Ravens Fencing School
AJ Trefney Two Ravens Fencing School

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Camilla Fraizer Eric Heldreth WIN LOSS
Pool A Nathan Wallace Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool A Thomas Amoroso Joseph Castellano WIN LOSS
Pool A Nathan Wallace Camilla Fraizer WIN LOSS
Pool A Stephanie Eaton Eric Heldreth WIN LOSS
Pool A Nathan Wallace Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool A Camilla Fraizer Joseph Castellano WIN LOSS
Pool A Nathan Wallace Eric Heldreth WIN LOSS
Pool A Thomas Amoroso Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool A Joseph Castellano Eric Heldreth WIN LOSS
Pool A Camilla Fraizer Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool A Nathan Wallace Joseph Castellano WIN LOSS
Pool A Thomas Amoroso Eric Heldreth WIN LOSS
Pool A Stephanie Eaton Joseph Castellano LOSS WIN
Pool A Thomas Amoroso Camilla Fraizer WIN LOSS
Pool B AJ Trefney Tyland Steiner WIN LOSS
Pool B Eric King Matthew Huller WIN LOSS
Pool B Joe Leszcz Caleb Tong LOSS WIN
Pool B Eric King AJ Trefney LOSS WIN
Pool B Matthew Huller Tyland Steiner WIN LOSS
Pool B Eric King Joe Leszcz WIN LOSS
Pool B Caleb Tong AJ Trefney LOSS WIN
Pool B Eric King Tyland Steiner LOSS WIN
Pool B Joe Leszcz Matthew Huller LOSS WIN
Pool B Caleb Tong Tyland Steiner LOSS WIN
Pool B AJ Trefney Matthew Huller LOSS WIN
Pool B Eric King Caleb Tong WIN LOSS
Pool B Joe Leszcz Tyland Steiner LOSS WIN
Pool B Caleb Tong Matthew Huller WIN LOSS
Pool B Joe Leszcz AJ Trefney LOSS WIN
Pool C Matthew Dicken Dwain Crackel WIN LOSS
Pool C Ian Broderick James Schmidt WIN LOSS
Pool C Thomas Kesler Philip Siewert WIN LOSS
Pool C Matthew Dicken Ian Broderick LOSS WIN
Pool C Dwain Crackel James Schmidt WIN LOSS
Pool C Thomas Kesler Ian Broderick LOSS WIN
Pool C Matthew Dicken Philip Siewert WIN LOSS
Pool C Ian Broderick Dwain Crackel WIN LOSS
Pool C Thomas Kesler James Schmidt LOSS WIN
Pool C Philip Siewert Dwain Crackel LOSS WIN
Pool C Matthew Dicken James Schmidt WIN LOSS
Pool C Philip Siewert Ian Broderick LOSS WIN
Pool C Thomas Kesler Dwain Crackel WIN LOSS
Pool C Philip Siewert James Schmidt LOSS WIN
Pool C Matthew Dicken Thomas Kesler WIN LOSS
Pool D J.J. Conlon Tyren Rhinehart WIN LOSS
Pool D Joseph Hochadel Christopher Whelan WIN LOSS
Pool D Connor Kicmol Ian Burgess-Linden WIN LOSS
Pool D J.J. Conlon Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool D Tyren Rhinehart Christopher Whelan WIN LOSS
Pool D Joseph Hochadel Ian Burgess-Linden WIN LOSS
Pool D J.J. Conlon Connor Kicmol WIN LOSS
Pool D Joseph Hochadel Tyren Rhinehart WIN LOSS
Pool D Christopher Whelan Ian Burgess-Linden LOSS WIN
Pool D Connor Kicmol Tyren Rhinehart LOSS WIN
Pool D J.J. Conlon Christopher Whelan WIN LOSS
Pool D Connor Kicmol Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool D Tyren Rhinehart Ian Burgess-Linden WIN LOSS
Pool D Connor Kicmol Christopher Whelan WIN LOSS
Pool D J.J. Conlon Ian Burgess-Linden LOSS WIN
Pool E Christopher Shelton Kathryn Dunn WIN LOSS
Pool E Frank Zamary Blake Evert WIN LOSS
Pool E Jonathan Rose Caleb DeGraaf LOSS WIN
Pool E Frank Zamary Christopher Shelton WIN LOSS
Pool E Blake Evert Kathryn Dunn WIN LOSS
Pool E Frank Zamary Caleb DeGraaf WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Jonathan Rose WIN LOSS
Pool E Frank Zamary Kathryn Dunn WIN LOSS
Pool E Caleb DeGraaf Blake Evert WIN LOSS
Pool E Jonathan Rose Kathryn Dunn WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Blake Evert WIN LOSS
Pool E Frank Zamary Jonathan Rose WIN LOSS
Pool E Caleb DeGraaf Kathryn Dunn WIN LOSS
Pool E Jonathan Rose Blake Evert LOSS WIN
Pool E Christopher Shelton Caleb DeGraaf LOSS WIN
Pool F Matthew Maloney Austin Shelton WIN LOSS
Pool F Katharine Keller Justin Hernandez LOSS WIN
Pool F Ben Houck Samuel Ryals LOSS WIN
Pool F Matthew Maloney Justin Hernandez LOSS WIN
Pool F Katharine Keller Austin Shelton LOSS WIN
Pool F Justin Hernandez Samuel Ryals LOSS WIN
Pool F Ben Houck Matthew Maloney LOSS WIN
Pool F Justin Hernandez Austin Shelton WIN LOSS
Pool F Katharine Keller Samuel Ryals LOSS WIN
Pool F Ben Houck Austin Shelton LOSS WIN
Pool F Katharine Keller Matthew Maloney LOSS WIN
Pool F Ben Houck Justin Hernandez LOSS WIN
Pool F Samuel Ryals Austin Shelton WIN LOSS
Pool F Ben Houck Katharine Keller WIN LOSS
Pool F Matthew Maloney Samuel Ryals WIN LOSS
Table of 64 Eric Heldreth Christopher Whelan LOSS WIN
Table of 64 Katharine Keller Kathryn Dunn LOSS WIN
Table of 64 Philip Siewert Joe Leszcz LOSS WIN
Table of 32 Thomas Kesler Matthew Huller WIN LOSS
Table of 32 Joseph Hochadel Joseph Castellano WIN LOSS
Table of 32 James Schmidt Samuel Ryals LOSS WIN
Table of 32 Thomas Amoroso Jonathan Rose LOSS WIN
Table of 32 Tyren Rhinehart Ian Burgess-Linden LOSS WIN
Table of 32 Ben Houck Caleb DeGraaf LOSS WIN
Table of 32 Eric King Blake Evert WIN LOSS
Table of 32 Ian Broderick Christopher Whelan WIN LOSS
Table of 32 J.J. Conlon Connor Kicmol LOSS WIN
Table of 32 Camilla Fraizer Stephanie Eaton LOSS WIN
Table of 32 Justin Hernandez Dwain Crackel WIN LOSS
Table of 32 Christopher Shelton Tyland Steiner WIN LOSS
Table of 32 AJ Trefney Austin Shelton WIN LOSS
Table of 32 Matthew Dicken Caleb Tong WIN LOSS
Table of 32 Matthew Maloney Kathryn Dunn WIN LOSS
Table of 32 Frank Zamary Joe Leszcz WIN LOSS
Table of 16 Thomas Kesler Joseph Hochadel LOSS WIN
Table of 16 Jonathan Rose Samuel Ryals LOSS WIN
Table of 16 Caleb DeGraaf Ian Burgess-Linden WIN LOSS
Table of 16 Eric King Ian Broderick LOSS WIN
Table of 16 Connor Kicmol Stephanie Eaton LOSS WIN
Table of 16 Christopher Shelton Justin Hernandez WIN LOSS
Table of 16 Matthew Dicken AJ Trefney LOSS WIN
Table of 16 Frank Zamary Matthew Maloney WIN LOSS
Quarter Finals Joseph Hochadel Samuel Ryals WIN LOSS
Quarter Finals Ian Broderick Caleb DeGraaf WIN LOSS
Quarter Finals Christopher Shelton Stephanie Eaton WIN LOSS
Quarter Finals Frank Zamary AJ Trefney LOSS WIN
Semi Finals Joseph Hochadel Ian Broderick LOSS WIN
Semi Finals Christopher Shelton AJ Trefney WIN LOSS
Bronze Medal Match Joseph Hochadel AJ Trefney WIN LOSS
Gold Medal Match Christopher Shelton Ian Broderick LOSS WIN