The Ides of March 2022

Date
March 5
Country
Australia
State
Victoria
City
Melbourne

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 61 21
Mixed Steel Sabre 86 35

Fighters in event

NameNationalityClub
Daniel Cooper Ballarat Medieval Combat
Molly Fry Ballarat Medieval Combat
Daniel Arnold Collegium in Armis
William Carew Collegium in Armis
David Gresham Fitzroy College of Arms
Mosh Hewson Fitzroy College of Arms
Emerson Hurley Fitzroy College of Arms
Damien Hewson-Donovan Fitzroy College of Arms
Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms
Edward Craig Melbourne Fencing Society
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Zihan Shi Scholar Victoria
Victor Ngo Scholar Victoria
Daniel Romano Scholar Victoria
Katherine Livingston Scholar Victoria
Clark Jurisic Scholar Victoria
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
James Stallard Scholar Victoria
Ben Stockdale Scholar Victoria
Tamara Selge Scholar Victoria
Gavin Corben Scholar Victoria
Travis McKenzie Scholar Victoria
Andrew Titter Scholar Victoria
Adam Tate Stoccata School of Defence
Martin Bucholtz The School of Historical Fencing
Pavle Ivanov The School of Historical Fencing
Habibi Favilla The School of Historical Fencing
Stuart Manahan The School of Historical Fencing
Justin Weaver The School of Historical Fencing
Gindi Wauchope The School of Historical Fencing
Stuart Willis The School of Historical Fencing
Artemisia The School of Historical Fencing
Dominic Roche Victorian Historical Combat Academy
David Roche Victorian Historical Combat Academy

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 James Stallard Stuart Willis LOSS WIN
Pool Set 1 Gavin Corben James Stallard WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Stuart Willis DRAW DRAW
Pool Set 1 Gavin Corben Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston James Stallard LOSS WIN
Pool Set 1 Gavin Corben Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Travis McKenzie DRAW DRAW
Pool Set 1 Travis McKenzie Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie James Stallard WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Ben Stockdale WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Stockdale Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Arnold Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Arnold Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Arnold Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Ben Stockdale Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Victor Ngo Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Arnold Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 William Carew Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Clark Jurisic Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 William Carew Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Jurisic Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 William Carew Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 William Carew Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Stuart Manahan Clark Jurisic LOSS WIN
Pool Set 1 William Carew Stuart Manahan WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Joel Thomas LOSS WIN
Pool Set 1 David Gresham Daniel Cooper LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Daniel Cooper DRAW DRAW
Pool Set 1 David Gresham Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Set 1 David Gresham Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Cooper Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Daniel Cooper DRAW DRAW
Pool Set 1 Edward Craig David Gresham WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Zihan Shi WIN LOSS
Eighth-Finals Nelson McGuigan James Stallard WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Romano Stuart Willis WIN LOSS
Eighth-Finals William Carew Victor Ngo WIN LOSS
Eighth-Finals Thomas Tucker Ben Stockdale WIN LOSS
Eighth-Finals Travis McKenzie Clark Jurisic WIN LOSS
Eighth-Finals Edward Craig David Gresham WIN LOSS
Eighth-Finals Gavin Corben Daniel Cooper WIN LOSS
Eighth-Finals Daniel Arnold Joel Thomas WIN LOSS
Quarterfinals Daniel Arnold Nelson McGuigan WIN LOSS
Quarterfinals Gavin Corben Daniel Romano LOSS WIN
Quarterfinals William Carew Edward Craig LOSS WIN
Quarterfinals Travis McKenzie Thomas Tucker WIN LOSS
Semifinals Daniel Arnold Travis McKenzie LOSS WIN
Semifinals Edward Craig Daniel Romano LOSS WIN
Gold Medal Match Travis McKenzie Daniel Romano LOSS WIN
Bronze Medal Match Daniel Arnold Edward Craig WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Andrew Titter Adam Tate LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Harris William Carew LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Titter William Carew LOSS WIN
Pool Set 1 William Carew Adam Tate LOSS WIN
Pool Set 1 Timothy Harris Adam Tate WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Harris Andrew Titter LOSS WIN
Pool Set 1 David Gresham Adam Tate WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Harris David Gresham LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Titter David Gresham DRAW DRAW
Pool Set 1 William Carew David Gresham LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Dominic Roche LOSS WIN
Pool Set 1 Gavin Corben Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Dominic Roche Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Stuart Willis WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Willis Dominic Roche WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Damien Hewson-Donovan WIN LOSS
Pool Set 1 Gavin Corben Dominic Roche WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Willis Damien Hewson-Donovan LOSS WIN
Pool Set 1 Gavin Corben Thomas Tucker LOSS WIN
Pool Set 1 Pavle Ivanov Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Zihan Shi Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Pavle Ivanov Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Stuart Manahan Pavle Ivanov WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Pavle Ivanov LOSS WIN
Pool Set 1 Edward Craig Victor Ngo WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Zihan Shi WIN LOSS
Pool Set 1 Edward Craig Stuart Manahan LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Mosh Hewson Emerson Hurley WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Ben Stockdale LOSS WIN
Pool Set 1 Mosh Hewson Ronald Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Emerson Hurley WIN LOSS
Pool Set 1 Mosh Hewson Ben Stockdale WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Ben Stockdale Emerson Hurley WIN LOSS
Pool Set 1 Mosh Hewson Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Emerson Hurley DRAW DRAW
Pool Set 1 Travis McKenzie Martin Bucholtz WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Weaver Artemisia DRAW DRAW
Pool Set 1 Martin Bucholtz Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Artemisia WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Weaver Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Martin Bucholtz Artemisia WIN LOSS
Pool Set 1 Travis McKenzie Molly Fry WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Weaver Martin Bucholtz LOSS WIN
Pool Set 1 Molly Fry Artemisia LOSS WIN
Pool Set 1 Travis McKenzie Justin Weaver WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Jurisic Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan David Roche WIN LOSS
Pool Set 1 Tamara Selge David Roche LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Clark Jurisic David Roche LOSS WIN
Pool Set 1 Gindi Wauchope Clark Jurisic WIN LOSS
Pool Set 1 Gindi Wauchope Nelson McGuigan LOSS WIN
Pool Set 1 Gindi Wauchope Tamara Selge WIN LOSS
Pool Set 1 Gindi Wauchope David Roche LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 James Stallard Daniel Cooper LOSS WIN
Pool Set 1 Daniel Romano James Stallard WIN LOSS
Pool Set 1 James Stallard Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Cooper Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Romano Daniel Cooper WIN LOSS
Pool Set 1 Habibi Favilla Anonymous fighter WIN LOSS
Pool Set 1 Habibi Favilla Daniel Cooper LOSS WIN
Pool Set 1 Habibi Favilla Daniel Romano LOSS WIN
Pool Set 1 Habibi Favilla James Stallard LOSS WIN
Eighth-Finals Daniel Romano James Stallard LOSS WIN
Eighth-Finals Edward Craig Nelson McGuigan WIN LOSS
Eighth-Finals Travis McKenzie Adam Tate WIN LOSS
Eighth-Finals Mosh Hewson David Roche LOSS WIN
Eighth-Finals Gavin Corben Stuart Manahan LOSS WIN
Eighth-Finals Pavle Ivanov David Gresham LOSS WIN
Eighth-Finals Ben Stockdale Daniel Cooper LOSS WIN
Eighth-Finals Martin Bucholtz Thomas Tucker LOSS WIN
Quarterfinals Thomas Tucker James Stallard WIN LOSS
Quarterfinals Edward Craig Daniel Cooper WIN LOSS
Quarterfinals Travis McKenzie David Gresham WIN LOSS
Quarterfinals Stuart Manahan David Roche LOSS WIN
Semifinals Thomas Tucker David Roche WIN LOSS
Semifinals Travis McKenzie Edward Craig LOSS WIN
Gold Medal Match Edward Craig Thomas Tucker LOSS WIN
Bronze Medal Match Travis McKenzie David Roche LOSS WIN