Sydney Super Series 2022

Date
April 24
Country
Australia
State
New South Wales
City
Sydney

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 48 20
Mixed Steel Sabre 43 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Victor Wang Big Tree Combat Academy
Lev Bystritskiy Big Tree Combat Academy
Luke Prictor Big Tree Combat Academy
Diwen Ye Big Tree Combat Academy
Lachlan Irwin Big Tree Combat Academy
Marc Meathrel Big Tree Combat Academy
Toby Lunn Big Tree Combat Academy
Vesselin Petkov Cairns European Sword Academy
Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms
Christopher Stanley Glen Lachlann Estate College of Arms
Ken McKenzie Glen Lachlann Estate College of Arms
Andrew Driessen Glen Lachlann Estate College of Arms
Iain Stein Historical European Fighting Tasmania
Nelson McGuigan Melbourne Messer Club
Ronald Lee Melbourne Messer Club
Katherine Livingston Scholar Victoria
Thomas Tucker Scholar Victoria
Joel Thomas Scholar Victoria
Alexander Munro Stoccata School of Defence
Gabriel Asatryan Stoccata School of Defence
Bader Pendergast-Lee Sword Fighter Gold Coast
Geraud lemenager Sword Fighter Gold Coast

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Victor Wang Ken McKenzie LOSS WIN
Quarterfinals Nelson McGuigan Christopher Stanley WIN LOSS
Quarterfinals Thomas Tucker Diwen Ye WIN LOSS
Quarterfinals Lev Bystritskiy Alexander Munro WIN LOSS
Semifinals Nelson McGuigan Ken McKenzie LOSS WIN
Semifinals Lev Bystritskiy Thomas Tucker WIN LOSS
Gold Medal Match Lev Bystritskiy Ken McKenzie WIN LOSS
Bronze Medal Match Nelson McGuigan Thomas Tucker LOSS WIN
Pool Set 1 Geraud lemenager Christopher Stanley LOSS WIN
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Thomas Tucker WIN LOSS
Pool Set 1 Christopher Stanley Marc Meathrel WIN LOSS
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Geraud lemenager WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Marc Meathrel WIN LOSS
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Christopher Stanley WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Marc Meathrel WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Christopher Stanley LOSS WIN
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Marc Meathrel WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Tucker Geraud lemenager WIN LOSS
Pool Set 1 Ken McKenzie Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Lachlan Irwin LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Victor Wang LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Ken McKenzie LOSS WIN
Pool Set 1 Victor Wang Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Victor Wang Ken McKenzie LOSS WIN
Pool Set 1 Gabriel Asatryan Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Gabriel Asatryan WIN LOSS
Pool Set 1 Ken McKenzie Gabriel Asatryan WIN LOSS
Pool Set 1 Victor Wang Gabriel Asatryan LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Andrew Driessen WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Andrew Driessen Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Andrew Driessen WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Diwen Ye LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Diwen Ye LOSS WIN
Pool Set 1 Bader Pendergast-Lee Diwen Ye LOSS WIN
Pool Set 1 Andrew Driessen Diwen Ye LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Toby Lunn Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Toby Lunn Nelson McGuigan WIN LOSS
Pool Set 1 Toby Lunn Vesselin Petkov WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Alexander Munro WIN LOSS
Pool Set 1 Toby Lunn Alexander Munro WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Alexander Munro LOSS WIN
Pool Set 1 Alexander Munro Luke Prictor WIN LOSS

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Quarterfinals Geraud lemenager Gabriel Asatryan WIN LOSS
Quarterfinals Justin Jay Mackley Nelson McGuigan LOSS WIN
Quarterfinals Ronald Lee Ken McKenzie LOSS WIN
Quarterfinals Vesselin Petkov Joel Thomas WIN LOSS
Semifinals Vesselin Petkov Geraud lemenager WIN LOSS
Semifinals Nelson McGuigan Ken McKenzie WIN LOSS
Gold Medal Match Nelson McGuigan Vesselin Petkov WIN LOSS
Bronze Medal Match Geraud lemenager Ken McKenzie WIN LOSS
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Katherine Livingston LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Livingston Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Geraud lemenager Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Livingston Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Jay Mackley Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Jay Mackley Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Lev Bystritskiy Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Vesselin Petkov Geraud lemenager LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Jay Mackley Luke Prictor WIN LOSS
Pool Set 1 Vesselin Petkov Katherine Livingston WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Jay Mackley Lev Bystritskiy WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Jay Mackley Vesselin Petkov LOSS WIN
Pool Set 1 Ronald Lee Joel Thomas WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Ken McKenzie LOSS WIN
Pool Set 1 Joel Thomas Ken McKenzie WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Ken McKenzie Bader Pendergast-Lee WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Ken McKenzie Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Joel Thomas Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Ronald Lee Bader Pendergast-Lee LOSS WIN
Pool Set 1 Bader Pendergast-Lee Lachlan Irwin WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Gabriel Asatryan WIN LOSS
Pool Set 1 Nelson McGuigan Thomas Tucker LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Gabriel Asatryan LOSS WIN
Pool Set 1 Thomas Tucker Victor Wang WIN LOSS
Pool Set 1 Victor Wang Gabriel Asatryan LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Victor Wang WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Gabriel Asatryan LOSS WIN
Pool Set 1 Iain Stein Victor Wang LOSS WIN
Pool Set 1 Nelson McGuigan Iain Stein WIN LOSS
Pool Set 1 Iain Stein Thomas Tucker WIN LOSS