Torneo di Spada a Potsdam 2024

Date
June 1
Country
Germany
City
Potsdam

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Single Sidesword 186 28
Underrepresented Genders Single Steel Sidesword 59 11

Fighters in event

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Daniel Tallarek Felix SCHRÖTER LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix SCHRÖTER Falco Wockenfuß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Felix SCHRÖTER Jakub Záruba WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Roman Vítek Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Felix SCHRÖTER Oliver Pulda LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Felix SCHRÖTER WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Felix SCHRÖTER Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Falco Wockenfuß WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Holger Kreutzkamp WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Jakub Záruba DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Holger Kreutzkamp LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Holger Kreutzkamp WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Holger Kreutzkamp WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Holger Kreutzkamp DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Holger Kreutzkamp LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Holger Kreutzkamp Lukas Schmidt WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Holger Kreutzkamp WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Marcello Perillo LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Marc Zeller LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Georg Illing Marcello Perillo DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Jakub Záruba LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Marcello Perillo LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Jesse Gerdes WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Marcello Perillo LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Marcello Perillo LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marcello Perillo Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Daniel Tallarek WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Georg Illing Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Jakub Záruba WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Melissa Kleiß DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Melissa Kleiß WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Melissa Kleiß Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Marc Zeller WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Roman Vítek Marc Zeller WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Oliver Pulda WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Marc Zeller WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Marc Zeller WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Jakub Záruba DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Marc Zeller LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Marc Zeller Daniel Tallarek DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Roman Vítek Falco Wockenfuß WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Jakub Záruba Roman Vítek WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Daniel Tallarek Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Roman Vítek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Roman Vítek Lukas Schmidt WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Roman Vítek WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Jesse Gerdes LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Jesse Gerdes DRAW DRAW
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Daniel Tallarek Jesse Gerdes LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Falco Wockenfuß WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Jesse Gerdes LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Jesse Gerdes Jakub Záruba WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Daniel Tallarek Lukas Schmidt LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Daniel Tallarek Georg Illing LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Jakub Záruba Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Daniel Tallarek LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Lukas Schmidt WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Georg Illing Lukas Schmidt LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Lukas Schmidt Jakub Záruba LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Lukas Schmidt LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Lukas Schmidt LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Jakub Záruba Falco Wockenfuß WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Falco Wockenfuß Georg Illing LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Falco Wockenfuß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Falco Wockenfuß LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Georg Illing Jakub Záruba WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Jakub Záruba Oliver Pulda WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Jakub Záruba LOSS WIN
Round Robin Pool 1 Georg Illing Felix Kratzsch WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Oliver Pulda Georg Illing WIN LOSS
Round Robin Pool 1 Felix Kratzsch Oliver Pulda WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Dario Valente Ivan Perazzini WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Djordje Mijailovic Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Stephan Eickelmann Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Dario Valente Fabio Lottero WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Dario Valente WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Dario Valente Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Troels Christensen Dario Valente WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Kristine Baun Dario Valente LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Dario Valente Jannes Malanowski WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Dario Valente WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Stephan Eickelmann Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Fabio Lottero Stephan Eickelmann WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Stephan Eickelmann LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Stephan Eickelmann LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Stephan Eickelmann DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Djordje Mijailovic Stephan Eickelmann LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Stephan Eickelmann DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Stephan Eickelmann DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Troels Christensen Stephan Eickelmann WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Kristine Baun Stephan Eickelmann WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Stephan Eickelmann DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Stephan Eickelmann Melissa Gutsche DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Djordje Mijailovic Fabio Lottero WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Djordje Mijailovic Leonard Kube WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Djordje Mijailovic WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Kristine Baun Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Troels Christensen Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Djordje Mijailovic Giulio Campanella LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Djordje Mijailovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Troels Christensen Kristine Baun WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Troels Christensen WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Fabio Lottero Troels Christensen WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Troels Christensen LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Kristine Baun WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Kristine Baun DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Kristine Baun DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Kristine Baun Leonard Kube WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Kristine Baun WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Kristine Baun Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Kristine Baun DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Fabio Lottero Leonard Kube WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Fabio Lottero LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Fabio Lottero Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Giulio Campanella LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Giulio Campanella WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Giulio Campanella Robin Rocher WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Giulio Campanella WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Giulio Campanella DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Giulio Campanella LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Robin Rocher WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Robin Rocher Ivan Perazzini LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Robin Rocher WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Robin Rocher LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Robin Rocher WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Ivan Perazzini LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Jannes Malanowski LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Leonard Kube Ivan Perazzini DRAW DRAW
Round Robin Pool 2 Ivan Perazzini Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Leonard Kube WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Leonard Kube LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Leonard Kube LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Leonard Kube LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Pool 2 Melissa Gutsche Haris Eminovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Jannes Malanowski Haris Eminovic LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Flora von Steimker Jannes Malanowski LOSS WIN
Round Robin Pool 2 Haris Eminovic Flora von Steimker WIN LOSS
Semi Final Fabio Lottero Dario Valente WIN LOSS
Semi Final Jesse Gerdes Roman Vítek WIN LOSS
3rd Place Match Dario Valente Roman Vítek LOSS WIN
Final Jesse Gerdes Fabio Lottero WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round Robin Bine Hartl Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Melissa Kleiß Kira Kopanev WIN LOSS
Round Robin Melissa Kleiß Flora von Steimker WIN LOSS
Round Robin Melissa Gutsche Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Wiebke Etzold Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Kristine Baun Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Franka Mehl Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Aline Harder Melissa Kleiß LOSS WIN
Round Robin Melissa Kleiß Anna Sophie Welter WIN LOSS
Round Robin Victoria Chudinov Melissa Kleiß DRAW DRAW
Round Robin Flora von Steimker Victoria Chudinov WIN LOSS
Round Robin Bine Hartl Victoria Chudinov LOSS WIN
Round Robin Victoria Chudinov Kira Kopanev WIN LOSS
Round Robin Kristine Baun Victoria Chudinov WIN LOSS
Round Robin Wiebke Etzold Victoria Chudinov LOSS WIN
Round Robin Melissa Gutsche Victoria Chudinov LOSS WIN
Round Robin Victoria Chudinov Anna Sophie Welter WIN LOSS
Round Robin Aline Harder Victoria Chudinov LOSS WIN
Round Robin Franka Mehl Victoria Chudinov LOSS WIN
Round Robin Anna Sophie Welter Franka Mehl WIN LOSS
Round Robin Franka Mehl Aline Harder LOSS WIN
Round Robin Kristine Baun Franka Mehl DRAW DRAW
Round Robin Wiebke Etzold Franka Mehl LOSS WIN
Round Robin Melissa Gutsche Franka Mehl LOSS WIN
Round Robin Franka Mehl Flora von Steimker DRAW DRAW
Round Robin Kira Kopanev Franka Mehl LOSS WIN
Round Robin Franka Mehl Bine Hartl WIN LOSS
Round Robin Kristine Baun Anna Sophie Welter DRAW DRAW
Round Robin Aline Harder Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Melissa Gutsche Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Wiebke Etzold Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Kristine Baun Kira Kopanev WIN LOSS
Round Robin Bine Hartl Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Flora von Steimker Kristine Baun LOSS WIN
Round Robin Aline Harder Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Kira Kopanev Aline Harder LOSS WIN
Round Robin Bine Hartl Aline Harder LOSS WIN
Round Robin Anna Sophie Welter Aline Harder WIN LOSS
Round Robin Wiebke Etzold Aline Harder LOSS WIN
Round Robin Aline Harder Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Anna Sophie Welter Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Bine Hartl Anna Sophie Welter LOSS WIN
Round Robin Anna Sophie Welter Kira Kopanev WIN LOSS
Round Robin Melissa Gutsche Anna Sophie Welter LOSS WIN
Round Robin Wiebke Etzold Anna Sophie Welter LOSS WIN
Round Robin Melissa Gutsche Bine Hartl WIN LOSS
Round Robin Kira Kopanev Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Flora von Steimker Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Wiebke Etzold Melissa Gutsche WIN LOSS
Round Robin Bine Hartl Wiebke Etzold WIN LOSS
Round Robin Kira Kopanev Bine Hartl WIN LOSS
Round Robin Flora von Steimker Bine Hartl WIN LOSS
Round Robin Kira Kopanev Flora von Steimker LOSS WIN
Round Robin Wiebke Etzold Kira Kopanev LOSS WIN
Round Robin Flora von Steimker Wiebke Etzold WIN LOSS
Semi Final Melissa Kleiß Flora von Steimker WIN LOSS
Semi Final Kristine Baun Victoria Chudinov LOSS WIN
3rd Place Match Flora von Steimker Kristine Baun WIN LOSS
Final Victoria Chudinov Melissa Kleiß LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Torneo di Spada a Potsdam 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
12 5 Fabio Lottero Sala della Gorgone 1685.4 32.4
14 98 Jesse Gerdes Schildwache Potsdam e.V 1672 269.4
22 5 Roman Vítek Škola šermu Paridon 1634.3 21.5
58 Troels Christensen Københavns Historiske Fægteklub 1517.7
83 151 Dario Valente Sala della Gorgone 1460.6 206.5
84 77 Djordje Mijailovic Twerchhau e. V. Berlin 1458.7 131.5
87 7 Giulio Campanella Sala della Gorgone 1455 18.1
108 151 Melissa Kleiß Schildwache Potsdam e.V 1418 184.9
120 Jannes Malanowski Schildwache Potsdam e.V 1401.8
145 Marcello Perillo HEMA Köln 1357.5
196 Georg Illing Twerchhau e. V. Berlin 1300.6
202 53 Marc Zeller Schwabenfedern 1296.6 42.7
209 73 Stephan Eickelmann Schildwache Potsdam e.V 1285.5 89.2
216 Haris Eminovic Schildwache Potsdam e.V 1277.4
249 167 Lukas Schmidt Schildwache Potsdam e.V 1249 161.1
266 199 Jakub Záruba Lanistae liberi Pragenses 1238.4 205.2
279 Kristine Baun Københavns Fægteklub 1227.5
287 Flora von Steimker Historisches Schwertfechten Nordhessen 1215.1
290 151 Daniel Tallarek HEMA Finsterwalde 1210.4 154.8
292 Holger Kreutzkamp HEMA Köln 1209.1
298 21 Leonard Kube Historisches Schwertfechten Nordhessen 1201.4 34.8
366 285 Ivan Perazzini Sala d’Arme del Folle 1138.9 286
399 Falco Wockenfuß HEMA Köln 1108.7
550 111 Felix SCHRÖTER INDES Halle 971 129.2
552 Oliver Pulda Lanistae liberi Pragenses 969.4
573 Robin Rocher Schildwache Potsdam e.V 956.4
595 Melissa Gutsche Schwert und Bogen 928.5
657 Felix Kratzsch Schildwache Potsdam e.V 868.1