Baton Rouge Open 2018

Date
June 9
Country
United States
State
Louisana
City
Baton Rouge

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 134 52
Women's Steel Longsword 29 13

Fighters in event

NameNationalityClub
Michael Rodriguez Sword to Sword
Jane Johnston Vancouver Historical Fencing
John Howell Wellington School of European Martial Arts
Christian Johnson
Josh Combs
Bryant Coston Arena Weapon Arts
Stephen Heacock Arena Weapon Arts
Anthony Buonomo Austin Historical Weapons Guild
Ann McKinney Cymbrogi School of Western Martial Arts
Kelsey Creed Cymbrogi School of Western Martial Arts
Jeremy Pace Cymbrogi School of Western Martial Arts
Gabriel Lord Cymbrogi School of Western Martial Arts
Darrell Vannostran Cymbrogi School of Western Martial Arts
Derek Nash Cymbrogi School of Western Martial Arts
Skye Hilton Davenriche European Martial Artes School
Nathaniel Bryant Lake Charles HEMA Academy
Pavlos Nelson Lake Charles HEMA Academy
Steven Faralli Mobile Historical Fencing Club
Lawrence Mascaro Nachreisen Historical Fencing
Kenneth Ostrom Nachreisen Historical Fencing
Amber Damare Nachreisen Historical Fencing
Josh Furrate Nachreisen Historical Fencing
Michelle Forbes Nachreisen Historical Fencing
Dustin Mcmorris Nachreisen Historical Fencing
Garrett Rivere Nachreisen Historical Fencing
Blake Lusk Ordo Procinctus
Brandon Matherne Ordo Procinctus
Caleb Van Pelt Ordo Procinctus
Daniel Goldsmith Ordo Procinctus
Robert Maye Ordo Procinctus
Sean Parrish Ordo Procinctus
Nicholas Kelly Ordo Procinctus
Kristin McPherson Ordo Procinctus
Charles Lee Ordo Procinctus
Glenn Gibeson Ordo Procinctus
Madeline Grant Ordo Procinctus
Allison Kives Ordo Procinctus
Meaghin Bencaz Ordo Procinctus
Natalie Nätell Ordo Procinctus
Olivia Morales Ordo Procinctus
Josiah Dunlap Ordo Procinctus
Eric Wiggins Ordo Procinctus
Christopher Desplas Ordo Procinctus
Adam Guillory Ordo Procinctus
Andre Jeansonne Ordo Procinctus
Cody Sarradet Ordo Procinctus
Charlie Yang Sword to Sword
Nathan Grepares Sword to Sword
Drew Schulz Sword to Sword
Julius Pedersen Sword to Sword
DJ Nero Sword to Sword
Michael Mancenido Sword to Sword
Christopher Ruddell Sword to Sword
Sarah Potratz Wisconsin Historical Fencing Association

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Glenn Gibeson Anthony Buonomo LOSS WIN
Pool 1 Andre Jeansonne Garrett Rivere WIN LOSS
Pool 1 Michael Rodriguez Anthony Buonomo LOSS WIN
Pool 1 Glenn Gibeson Andre Jeansonne WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Garrett Rivere WIN LOSS
Pool 1 Michael Rodriguez Garrett Rivere WIN LOSS
Pool 1 Anthony Buonomo Andre Jeansonne WIN LOSS
Pool 1 Michael Rodriguez Glenn Gibeson LOSS WIN
Pool 1 Andre Jeansonne Michael Rodriguez WIN LOSS
Pool 1 Garrett Rivere Glenn Gibeson LOSS WIN
Pool 2 Josh Combs Christopher Desplas LOSS WIN
Pool 2 Bryant Coston Daniel Goldsmith WIN LOSS
Pool 2 Christopher Desplas Nicholas Kelly WIN LOSS
Pool 2 Bryant Coston Josh Combs LOSS WIN
Pool 2 Christopher Desplas Daniel Goldsmith WIN LOSS
Pool 2 Nicholas Kelly Daniel Goldsmith LOSS WIN
Pool 2 Christopher Desplas Bryant Coston WIN LOSS
Pool 2 Nicholas Kelly Bryant Coston LOSS WIN
Pool 2 Josh Combs Nicholas Kelly WIN LOSS
Pool 2 Daniel Goldsmith Josh Combs LOSS WIN
Pool 3 Derek Nash Sean Parrish WIN LOSS
Pool 3 Stephen Heacock John Howell WIN LOSS
Pool 3 Derek Nash Caleb Van Pelt WIN LOSS
Pool 3 Sean Parrish Stephen Heacock WIN LOSS
Pool 3 John Howell Derek Nash LOSS WIN
Pool 3 Caleb Van Pelt John Howell LOSS WIN
Pool 3 Derek Nash Stephen Heacock WIN LOSS
Pool 3 Caleb Van Pelt Sean Parrish LOSS WIN
Pool 3 Stephen Heacock Caleb Van Pelt WIN LOSS
Pool 3 John Howell Sean Parrish LOSS WIN
Pool 4 Josiah Dunlap Eric Wiggins LOSS WIN
Pool 4 Blake Lusk Kelsey Creed WIN LOSS
Pool 4 Eric Wiggins Pavlos Nelson WIN LOSS
Pool 4 Blake Lusk Josiah Dunlap LOSS WIN
Pool 4 Kelsey Creed Eric Wiggins LOSS WIN
Pool 4 Pavlos Nelson Kelsey Creed LOSS WIN
Pool 4 Eric Wiggins Blake Lusk WIN LOSS
Pool 4 Pavlos Nelson Josiah Dunlap WIN LOSS
Pool 4 Blake Lusk Pavlos Nelson LOSS WIN
Pool 4 Kelsey Creed Josiah Dunlap WIN LOSS
Pool 5 Jeremy Pace Dustin Mcmorris WIN LOSS
Pool 5 Charlie Yang DJ Nero WIN LOSS
Pool 5 Michelle Forbes Jeremy Pace LOSS WIN
Pool 5 Dustin Mcmorris DJ Nero WIN LOSS
Pool 5 Jeremy Pace Charlie Yang WIN LOSS
Pool 5 Charlie Yang Michelle Forbes WIN LOSS
Pool 5 DJ Nero Jeremy Pace LOSS WIN
Pool 5 Michelle Forbes Dustin Mcmorris LOSS WIN
Pool 5 DJ Nero Michelle Forbes WIN LOSS
Pool 5 Charlie Yang Dustin Mcmorris WIN LOSS
Pool 6 Gabriel Lord Julius Pedersen LOSS WIN
Pool 6 Kristin McPherson Robert Maye LOSS WIN
Pool 6 Gabriel Lord Olivia Morales WIN LOSS
Pool 6 Kristin McPherson Julius Pedersen LOSS WIN
Pool 6 Gabriel Lord Robert Maye WIN LOSS
Pool 6 Olivia Morales Robert Maye LOSS WIN
Pool 6 Gabriel Lord Kristin McPherson WIN LOSS
Pool 6 Olivia Morales Julius Pedersen LOSS WIN
Pool 6 Kristin McPherson Olivia Morales WIN LOSS
Pool 6 Julius Pedersen Robert Maye WIN LOSS
Pool 7 Nathan Grepares Cody Sarradet WIN LOSS
Pool 7 Christian Johnson Ann McKinney LOSS WIN
Pool 7 Nathan Grepares Natalie Nätell WIN LOSS
Pool 7 Christian Johnson Cody Sarradet LOSS WIN
Pool 7 Ann McKinney Nathan Grepares LOSS WIN
Pool 7 Natalie Nätell Ann McKinney LOSS WIN
Pool 7 Nathan Grepares Christian Johnson WIN LOSS
Pool 7 Natalie Nätell Cody Sarradet LOSS WIN
Pool 7 Christian Johnson Natalie Nätell WIN LOSS
Pool 7 Ann McKinney Cody Sarradet WIN LOSS
Pool 8 Steven Faralli Kenneth Ostrom WIN LOSS
Pool 8 Adam Guillory Madeline Grant LOSS WIN
Pool 8 Steven Faralli Andre Jeansonne WIN LOSS
Pool 8 Kenneth Ostrom Adam Guillory WIN LOSS
Pool 8 Madeline Grant Steven Faralli LOSS WIN
Pool 8 Andre Jeansonne Madeline Grant WIN LOSS
Pool 8 Steven Faralli Adam Guillory WIN LOSS
Pool 8 Andre Jeansonne Kenneth Ostrom LOSS WIN
Pool 8 Adam Guillory Andre Jeansonne WIN LOSS
Pool 8 Madeline Grant Kenneth Ostrom LOSS WIN
Pool 9 Charles Lee Josh Furrate WIN LOSS
Pool 9 Meaghin Bencaz Nathaniel Bryant LOSS WIN
Pool 9 Josh Furrate Robert Maye WIN LOSS
Pool 9 Meaghin Bencaz Charles Lee LOSS WIN
Pool 9 Josh Furrate Nathaniel Bryant LOSS WIN
Pool 9 Robert Maye Nathaniel Bryant LOSS WIN
Pool 9 Josh Furrate Meaghin Bencaz WIN LOSS
Pool 9 Robert Maye Charles Lee LOSS WIN
Pool 9 Meaghin Bencaz Robert Maye LOSS WIN
Pool 9 Charles Lee Nathaniel Bryant LOSS WIN
Pool 10 Skye Hilton Drew Schulz LOSS WIN
Pool 10 Lawrence Mascaro Allison Kives WIN LOSS
Pool 10 Skye Hilton Allison Kives WIN LOSS
Pool 10 Lawrence Mascaro Drew Schulz LOSS WIN
Pool 10 Drew Schulz Allison Kives WIN LOSS
Pool 10 Lawrence Mascaro Skye Hilton LOSS WIN
Pool 11 Darrell Vannostran Christopher Ruddell WIN LOSS
Pool 11 Brandon Matherne Amber Damare LOSS WIN
Pool 11 Christopher Ruddell Brandon Matherne WIN LOSS
Pool 11 Darrell Vannostran Amber Damare WIN LOSS
Pool 11 Brandon Matherne Darrell Vannostran LOSS WIN
Pool 11 Amber Damare Christopher Ruddell LOSS WIN
Semi Final A Christian Johnson Drew Schulz LOSS WIN
Semi Final A Charlie Yang Josh Combs WIN LOSS
Semi Final A Andre Jeansonne Darrell Vannostran LOSS WIN
Semi Final A Steven Faralli Michael Mancenido WIN LOSS
Semi Final A Amber Damare Derek Nash LOSS WIN
Semi Final A Christopher Ruddell Sean Parrish LOSS WIN
Semi Final A Ann McKinney Pavlos Nelson LOSS WIN
Semi Final A Christopher Desplas Josh Furrate LOSS WIN
Semi Final A Drew Schulz Charlie Yang LOSS WIN
Semi Final A Steven Faralli Darrell Vannostran WIN LOSS
Semi Final A Derek Nash Sean Parrish WIN LOSS
Semi Final A Pavlos Nelson Josh Furrate LOSS WIN
Semi Final A Charlie Yang Steven Faralli WIN LOSS
Semi Final A Derek Nash Josh Furrate WIN LOSS
Quarter Final A Charlie Yang Anthony Buonomo WIN LOSS
Semi Final B Josiah Dunlap Anthony Buonomo LOSS WIN
Semi Final B Charles Lee Kenneth Ostrom WIN LOSS
Semi Final B Robert Maye Nathaniel Bryant LOSS WIN
Semi Final B Julius Pedersen Bryant Coston WIN LOSS
Semi Final B Lawrence Mascaro Nathan Grepares LOSS WIN
Semi Final B Gabriel Lord Skye Hilton WIN LOSS
Semi Final B Kelsey Creed Glenn Gibeson LOSS WIN
Semi Final B Stephen Heacock Jeremy Pace LOSS WIN
Semi Final B Anthony Buonomo Charles Lee WIN LOSS
Semi Final B Nathaniel Bryant Julius Pedersen LOSS WIN
Semi Final B Gabriel Lord Nathan Grepares LOSS WIN
Semi Final B Jeremy Pace Glenn Gibeson WIN LOSS
Semi Final B Julius Pedersen Anthony Buonomo LOSS WIN
Semi Final B Jeremy Pace Nathan Grepares WIN LOSS
Quarter Final B Derek Nash Jeremy Pace LOSS WIN
Bronze Final Anthony Buonomo Derek Nash LOSS WIN
Gold Final Jeremy Pace Charlie Yang WIN LOSS

Women's Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Kelsey Creed Jane Johnston WIN LOSS
Pool 1 Kristin McPherson Madeline Grant LOSS WIN
Pool 1 Jane Johnston Olivia Morales WIN LOSS
Pool 1 Kristin McPherson Kelsey Creed LOSS WIN
Pool 1 Jane Johnston Madeline Grant WIN LOSS
Pool 1 Olivia Morales Madeline Grant LOSS WIN
Pool 1 Jane Johnston Kristin McPherson WIN LOSS
Pool 1 Olivia Morales Kelsey Creed LOSS WIN
Pool 1 Kristin McPherson Olivia Morales WIN LOSS
Pool 1 Madeline Grant Kelsey Creed LOSS WIN
Pool 2 Sarah Potratz Skye Hilton LOSS WIN
Pool 2 Meaghin Bencaz Skye Hilton LOSS WIN
Pool 2 Sarah Potratz Natalie Nätell WIN LOSS
Pool 2 Meaghin Bencaz Sarah Potratz LOSS WIN
Pool 2 Skye Hilton Natalie Nätell WIN LOSS
Pool 3 Ann McKinney Amber Damare LOSS WIN
Pool 3 Allison Kives Michelle Forbes WIN LOSS
Pool 3 Amber Damare Michelle Forbes WIN LOSS
Pool 3 Allison Kives Ann McKinney LOSS WIN
Pool 3 Michelle Forbes Ann McKinney LOSS WIN
Pool 3 Allison Kives Amber Damare LOSS WIN
Semi Finals Kelsey Creed Allison Kives WIN LOSS
Semi Finals Sarah Potratz Jane Johnston WIN LOSS
Semi Finals Amber Damare Madeline Grant WIN LOSS
Semi Finals Ann McKinney Skye Hilton WIN LOSS
Quarter Finals Sarah Potratz Kelsey Creed LOSS WIN
Quarter Finals Ann McKinney Sarah Potratz WIN LOSS
Bronze Finals Amber Damare Sarah Potratz LOSS WIN
Gold Finals Kelsey Creed Ann McKinney LOSS WIN