Vasaslaget 2019

Date
March 9
Country
Sweden
City
Uppsala

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 88 34
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 59 23
Mixed Steel Single Rapier 59 23
Mixed Steel Messer 28 12

Fighters in event

NameNationalityClub
Illia Babounikau Hammaborg
Magnus Rolstad Jordal Fekteklubben Frie Duellister
Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister
Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School
Tapani Hoikkaniemi Eskilstuna HEMA Klubb
Mattias Andersson Gävle HEMA
Erik Stanzé Gävle HEMA
Joakim Linde Gothenburg Historical Fencing School
Petri Loukasmäki Gothenburg Historical Fencing School
Lars Alexandersson Gothenburg Historical Fencing School
Markus Berggren Gothenburg Historical Fencing School
Alexander Olsson Gothenburg Historical Fencing School
Jonas Jansson fors Gothenburg Historical Fencing School
Patrik Jarenius Gripen HEMA
Alfred Langerbeck Gripen HEMA
Dennis Levin Gripen HEMA
Henrik Hallberg Gripen HEMA
Patrik Dzoic Gripen HEMA
Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola
Oskar Andersson Malmö Historiska Fäktskola
Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola
Tatu-Matti Pekkarinen Malmö Historiska Fäktskola
Martin Rosén Malmö Historiska Fäktskola
Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola
Eva Wei Malmö Historiska Fäktskola
Rickard Hadfy Högström Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Johannes Hilding Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Anders Breid Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Erik Edling Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Christoffer Frumerie Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Henning Roos Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Fredrik Birgersson Medeltida Stridsteknik Linköping IF
Ola Lönnholm Örebro HEMA
Stefan Lindblom Örebro HEMA
Peter Hart Örebro HEMA
Marcus Lockowandt Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Nils Lindqvist Sällskapet Lunds Kontrafäktare
Linus Spjutsberg Särimner HEMA
Fredrik Pettersson Sjuhärads Fäktskola
Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola
Jonas Andersson Sjuhärads Fäktskola
Björn Carlander Stockholms Stigmän
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
Gustav Strihagen Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Robert Fogelberg Rota Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Andreas Lindegren Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning
Mattias Brännström Umeås Historiska Fäktskola
Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola
Viktor Jakobsson Umeås Historiska Fäktskola
David Kvist Umeås Historiska Fäktskola
Kennie Lannér Umeås Historiska Fäktskola
Simon Annmo Uppsala Historiska Fäktskola
Torun Sandström Uppsala Historiska Fäktskola
Björn Lindahl Uppsala Historiska Fäktskola
Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola
Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola
Jon Zetterberg Uppsala Historiska Fäktskola
Rickard Vesterberg Uppsala Historiska Fäktskola
Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola
Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola
Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola
Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition 2 Fredrik Birgersson Jon Zetterberg LOSS WIN
Swiss competition 2 Jonas Andersson Erik Edling LOSS WIN
Swiss competition 2 Björn Lindahl Isac Cavallin LOSS WIN
Swiss competition 2 Daniel Hambraeus Alfred Langerbeck LOSS WIN
Swiss competition 2 Patrik Dzoic Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition 2 Anders Breid Kennie Lannér LOSS WIN
Swiss competition 2 Ola Lönnholm David Kvist WIN LOSS
Swiss competition 2 Erik Stanzé Eva Wei WIN LOSS
Swiss competition 2 Erik Edling Jon Zetterberg LOSS WIN
Swiss competition 2 Ola Lönnholm Isac Cavallin WIN LOSS
Swiss competition 2 Henning Roos Erik Stanzé LOSS WIN
Swiss competition 2 Kennie Lannér Alfred Langerbeck LOSS WIN
Swiss competition 2 Fredrik Birgersson Tapani Hoikkaniemi LOSS WIN
Swiss competition 2 David Kvist Jonas Andersson WIN LOSS
Swiss competition 2 Björn Lindahl Eva Wei WIN LOSS
Swiss competition 2 Daniel Hambraeus Anders Breid WIN LOSS
Swiss competition 2 Alfred Langerbeck Jon Zetterberg WIN LOSS
Swiss competition 2 Erik Stanzé Ola Lönnholm LOSS WIN
Swiss competition 2 Tapani Hoikkaniemi Daniel Hambraeus LOSS WIN
Swiss competition 2 Erik Edling Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 2 David Kvist Isac Cavallin LOSS WIN
Swiss competition 2 Kennie Lannér Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition 2 Fredrik Birgersson Patrik Dzoic LOSS WIN
Swiss competition 2 Eva Wei Anders Breid WIN LOSS
Swiss competition 2 Alfred Langerbeck Ola Lönnholm DRAW DRAW
Swiss competition 2 Patrik Dzoic Daniel Hambraeus LOSS WIN
Swiss competition 2 Isac Cavallin Jon Zetterberg DRAW DRAW
Swiss competition 2 Henning Roos Erik Edling WIN LOSS
Swiss competition 2 Tapani Hoikkaniemi Erik Stanzé LOSS WIN
Swiss competition 2 David Kvist Eva Wei DRAW DRAW
Swiss competition 2 Kennie Lannér Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 2 Jonas Andersson Anders Breid WIN LOSS
Swiss competition 2 Ola Lönnholm Daniel Hambraeus LOSS WIN
Swiss competition 2 Alfred Langerbeck Erik Stanzé WIN LOSS
Swiss competition 2 Jon Zetterberg Henning Roos LOSS WIN
Swiss competition 2 Patrik Dzoic Isac Cavallin WIN LOSS
Swiss competition 2 Erik Edling Kennie Lannér WIN LOSS
Swiss competition 2 Eva Wei Jonas Andersson WIN LOSS
Swiss competition 2 Tapani Hoikkaniemi David Kvist LOSS WIN
Swiss competition 2 Björn Lindahl Anders Breid LOSS WIN
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Illia Babounikau LOSS WIN
Swiss competition 1 Peter Hart Oskar Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Markus Berggren Henrik Hallberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Magnus Rolstad Jordal Robert Fogelberg Rota LOSS WIN
Swiss competition 1 Simon Annmo Christoffer Frumerie WIN LOSS
Swiss competition 1 Johannes Hilding Tatu-Matti Pekkarinen LOSS WIN
Swiss competition 1 Rickard Hadfy Högström Dennis Levin WIN LOSS
Swiss competition 1 Gustav Strihagen Torun Sandström WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Andersson Rickard Hadfy Högström WIN LOSS
Swiss competition 1 Illia Babounikau Simon Annmo WIN LOSS
Swiss competition 1 Tatu-Matti Pekkarinen Gustav Strihagen WIN LOSS
Swiss competition 1 Robert Fogelberg Rota Petri Loukasmäki WIN LOSS
Swiss competition 1 Peter Hart Henrik Hallberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Dennis Levin WIN LOSS
Swiss competition 1 Christoffer Frumerie Johannes Hilding WIN LOSS
Swiss competition 1 Torun Sandström Magnus Rolstad Jordal WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Andersson Illia Babounikau WIN LOSS
Swiss competition 1 Tatu-Matti Pekkarinen Robert Fogelberg Rota WIN LOSS
Swiss competition 1 Simon Annmo Rickard Hadfy Högström LOSS WIN
Swiss competition 1 Peter Hart Gustav Strihagen WIN LOSS
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Torun Sandström WIN LOSS
Swiss competition 1 Petri Loukasmäki Henrik Hallberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Christoffer Frumerie Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition 1 Johannes Hilding Magnus Rolstad Jordal WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Andersson Tatu-Matti Pekkarinen LOSS WIN
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Rickard Hadfy Högström WIN LOSS
Swiss competition 1 Robert Fogelberg Rota Illia Babounikau LOSS WIN
Swiss competition 1 Peter Hart Markus Berggren LOSS WIN
Swiss competition 1 Gustav Strihagen Henrik Hallberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Simon Annmo Johannes Hilding WIN LOSS
Swiss competition 1 Dennis Levin Torun Sandström LOSS WIN
Swiss competition 1 Christoffer Frumerie Petri Loukasmäki WIN LOSS
Swiss competition 1 Illia Babounikau Tatu-Matti Pekkarinen WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Andersson Jonas Jansson fors WIN LOSS
Swiss competition 1 Markus Berggren Rickard Hadfy Högström WIN LOSS
Swiss competition 1 Simon Annmo Robert Fogelberg Rota LOSS WIN
Swiss competition 1 Torun Sandström Peter Hart LOSS WIN
Swiss competition 1 Christoffer Frumerie Gustav Strihagen LOSS WIN
Swiss competition 1 Dennis Levin Magnus Rolstad Jordal WIN LOSS
Swiss competition 1 Petri Loukasmäki Johannes Hilding LOSS WIN
Quarterfinal 1 Jonas Jansson fors Daniel Hambraeus WIN LOSS
Quarterfinal 2 Tatu-Matti Pekkarinen Oskar Andersson LOSS WIN
Quarterfinal 3 Henning Roos Alfred Langerbeck LOSS WIN
Quarterfinal 4 Illia Babounikau Markus Berggren WIN LOSS
Semifinal 1 Oskar Andersson Jonas Jansson fors WIN LOSS
Semifinal 2 Alfred Langerbeck Illia Babounikau LOSS WIN
Final Oskar Andersson Illia Babounikau LOSS WIN
Third place Alfred Langerbeck Jonas Jansson fors LOSS WIN

Mixed Steel Arming Sword & Buckler

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition 1 Oskar Andersson Martin Svedberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Oskar Spjuth Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Mattias Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Rickard Vesterberg Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Mattias Färdigh Patrik Jarenius LOSS WIN
Swiss competition 1 Viktor Jakobsson Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition 1 Linus Spjutsberg Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 1 Stefan Lindblom Magnus Rolstad Jordal WIN LOSS
Swiss competition 1 Mattias Brännström Isac Cavallin LOSS WIN
Swiss competition 1 Alexander Olsson Fredrik Pettersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Håvard Lund Eidheim Björn Carlander LOSS WIN
Swiss competition 1 Alexander Olsson Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Martin Svedberg Stefan Lindblom WIN LOSS
Swiss competition 1 Rickard Vesterberg Patrik Jarenius DRAW DRAW
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition 1 Isac Cavallin Björn Carlander DRAW DRAW
Swiss competition 1 Kristine Aagot Konsmo Oskar Spjuth WIN LOSS
Swiss competition 1 Björn Lindahl Magnus Rolstad Jordal WIN LOSS
Swiss competition 1 Fredrik Pettersson Oskar Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Jonas Eriksson Mattias Färdigh WIN LOSS
Swiss competition 1 Mattias Brännström Mattias Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Håvard Lund Eidheim Viktor Jakobsson WIN LOSS
Swiss competition 1 Martin Svedberg Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristine Aagot Konsmo Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition 1 Rickard Vesterberg Håvard Lund Eidheim LOSS WIN
Swiss competition 1 Alexander Olsson Stefan Lindblom WIN LOSS
Swiss competition 1 Patrik Jarenius Björn Carlander DRAW DRAW
Swiss competition 1 Isac Cavallin Mattias Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 1 Jonas Eriksson Oskar Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Spjuth Viktor Jakobsson DRAW DRAW
Swiss competition 1 Mattias Brännström Andreas Lindegren LOSS WIN
Swiss competition 1 Magnus Rolstad Jordal Mattias Färdigh LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Alexander Olsson Håvard Lund Eidheim LOSS WIN
Swiss competition 1 Martin Svedberg Isac Cavallin LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristine Aagot Konsmo Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Andreas Lindegren LOSS WIN
Swiss competition 1 Patrik Jarenius Stefan Lindblom LOSS WIN
Swiss competition 1 Rickard Vesterberg Björn Carlander LOSS WIN
Swiss competition 1 Mattias Andersson Oskar Spjuth LOSS WIN
Swiss competition 1 Oskar Andersson Björn Lindahl DRAW DRAW
Swiss competition 1 Mattias Färdigh Fredrik Pettersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Viktor Jakobsson Mattias Brännström LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Håvard Lund Eidheim WIN LOSS
Swiss competition 1 Isac Cavallin Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Björn Carlander Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition 1 Alexander Olsson Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Swiss competition 1 Mattias Färdigh Martin Svedberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Stefan Lindblom Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Oskar Spjuth WIN LOSS
Swiss competition 1 Patrik Jarenius Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition 1 Rickard Vesterberg Mattias Andersson DRAW DRAW
Swiss competition 1 Fredrik Pettersson Björn Lindahl LOSS WIN
Swiss competition 1 Magnus Rolstad Jordal Oskar Andersson LOSS WIN
Semifinal 1 Björn Carlander Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinal 2 Kristine Aagot Konsmo Linus Spjutsberg WIN LOSS
Final Kristine Aagot Konsmo Kristofer Stanson LOSS WIN
Third place Björn Carlander Linus Spjutsberg WIN LOSS

Mixed Steel Single Rapier

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition 1 Oskar Andersson Andreas Lindegren LOSS WIN
Swiss competition 1 Andreas Isaksson Sebastian Wendt WIN LOSS
Swiss competition 1 Damian Matuszewski Mattias Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Alexander Olsson Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition 1 Håvard Lund Eidheim Kennie Lannér WIN LOSS
Swiss competition 1 Björn Lindahl Martin Rosén LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Daniel Hambraeus WIN LOSS
Swiss competition 1 Linus Spjutsberg Joakim Linde WIN LOSS
Swiss competition 1 Markus Berggren Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Marcus Lockowandt David Kvist WIN LOSS
Swiss competition 1 Ola Lönnholm Jonas Jansson fors LOSS WIN
Swiss competition 1 Håvard Lund Eidheim Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition 1 Marcus Lockowandt Mattias Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Alexander Olsson Martin Rosén WIN LOSS
Swiss competition 1 Linus Spjutsberg Jonas Jansson fors LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Andreas Isaksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Markus Berggren Ulf Lidsman WIN LOSS
Swiss competition 1 Damian Matuszewski Oskar Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 David Kvist Kennie Lannér WIN LOSS
Swiss competition 1 Mattias Brännström Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Ola Lönnholm WIN LOSS
Swiss competition 1 Daniel Hambraeus Joakim Linde WIN LOSS
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Alexander Olsson WIN LOSS
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Mattias Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Håvard Lund Eidheim Markus Berggren WIN LOSS
Swiss competition 1 Damian Matuszewski Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition 1 Marcus Lockowandt Mattias Brännström WIN LOSS
Swiss competition 1 Daniel Hambraeus Martin Rosén WIN LOSS
Swiss competition 1 David Kvist Andreas Isaksson LOSS WIN
Swiss competition 1 Linus Spjutsberg Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Ulf Lidsman Sebastian Wendt WIN LOSS
Swiss competition 1 Kennie Lannér Ola Lönnholm DRAW DRAW
Swiss competition 1 Oskar Andersson Björn Lindahl WIN LOSS
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Håvard Lund Eidheim WIN LOSS
Swiss competition 1 Jonas Jansson fors Damian Matuszewski DRAW DRAW
Swiss competition 1 Daniel Hambraeus Alexander Olsson LOSS WIN
Swiss competition 1 Marcus Lockowandt Linus Spjutsberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Mattias Andersson Andreas Isaksson LOSS WIN
Swiss competition 1 Markus Berggren Andreas Lindegren WIN LOSS
Swiss competition 1 Mattias Brännström Ulf Lidsman LOSS WIN
Swiss competition 1 Oskar Andersson Martin Rosén WIN LOSS
Swiss competition 1 Joakim Linde David Kvist LOSS WIN
Swiss competition 1 Sebastian Wendt Jonas Eriksson WIN LOSS
Swiss competition 1 Kennie Lannér Björn Lindahl DRAW DRAW
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Jonas Jansson fors WIN LOSS
Swiss competition 1 Alexander Olsson Håvard Lund Eidheim LOSS WIN
Swiss competition 1 Damian Matuszewski Linus Spjutsberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Daniel Hambraeus Andreas Isaksson LOSS WIN
Swiss competition 1 Ulf Lidsman Marcus Lockowandt WIN LOSS
Swiss competition 1 Markus Berggren Mattias Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Sebastian Wendt David Kvist DRAW DRAW
Swiss competition 1 Oskar Andersson Mattias Brännström LOSS WIN
Swiss competition 1 Andreas Lindegren Martin Rosén WIN LOSS
Swiss competition 1 Joakim Linde Ola Lönnholm LOSS WIN
Swiss competition 1 Kennie Lannér Jonas Eriksson LOSS WIN
Semifinal 1 Andreas Isaksson Kristofer Stanson LOSS WIN
Semifinal 2 Damian Matuszewski Håvard Lund Eidheim LOSS WIN
Final Håvard Lund Eidheim Kristofer Stanson WIN LOSS
Third place Damian Matuszewski Andreas Isaksson LOSS WIN

Mixed Steel Messer

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Swiss competition 1 Lars Alexandersson Staffan Hammar LOSS WIN
Swiss competition 1 Nils Lindqvist Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition 1 Robert Ringefors Patrik Jarenius DRAW DRAW
Swiss competition 1 Dennis Levin Petri Loukasmäki LOSS WIN
Swiss competition 1 Oskar Spjuth Oskar Andersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Kristine Aagot Konsmo Rickard Vesterberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Spjuth Kristofer Stanson LOSS WIN
Swiss competition 1 Petri Loukasmäki Kristine Aagot Konsmo LOSS WIN
Swiss competition 1 Patrik Jarenius Staffan Hammar WIN LOSS
Swiss competition 1 Robert Ringefors Nils Lindqvist LOSS WIN
Swiss competition 1 Oskar Andersson Rickard Vesterberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Dennis Levin Lars Alexandersson WIN LOSS
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Swiss competition 1 Oskar Spjuth Nils Lindqvist LOSS WIN
Swiss competition 1 Patrik Jarenius Petri Loukasmäki WIN LOSS
Swiss competition 1 Dennis Levin Rickard Vesterberg WIN LOSS
Swiss competition 1 Staffan Hammar Robert Ringefors WIN LOSS
Swiss competition 1 Lars Alexandersson Oskar Andersson LOSS WIN
Swiss competition 1 Kristofer Stanson Patrik Jarenius WIN LOSS
Swiss competition 1 Kristine Aagot Konsmo Nils Lindqvist WIN LOSS
Swiss competition 1 Dennis Levin Staffan Hammar LOSS WIN
Swiss competition 1 Petri Loukasmäki Oskar Spjuth LOSS WIN
Swiss competition 1 Lars Alexandersson Rickard Vesterberg LOSS WIN
Swiss competition 1 Robert Ringefors Oskar Andersson LOSS WIN
Semifinal 1 Kristofer Stanson Staffan Hammar LOSS WIN
Semifinal 2 Oskar Spjuth Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS
Final Staffan Hammar Oskar Spjuth WIN LOSS
Third place Kristofer Stanson Kristine Aagot Konsmo WIN LOSS