New Amsterdam HEMA Open 2019

Date
October 26
Country
United States
State
New York
City
New York City

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 52 15
Mixed Steel Longsword 48 19
Mixed Steel Longsword 72 24

Fighters in event

NameNationalityClub
Thomas Chrisman
Elanora Dovat
Jacob Nichols
Josh Parise Broken Plow Western Martial Arts
Cody Brune Broken Plow Western Martial Arts
Dave Feldmann Broken Plow Western Martial Arts
Austin Straub Bucks Historical Longsword
Stephen Cheney Bucks Historical Longsword
Allan Sherlock Bucks Historical Longsword
Joseph Lilly Capital Kunst des Fechtens
Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens
J.J. Conlon Gem City Duelists Society
Patrick McCaffrey L'Arte NYC Historical Fencing
Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley
Siddharth Baireddy Liberty Sword Club
Daniel Halliday Liberty Sword Club
Ryan Zukowski Long Island Historical Fencing Society
Kristopher Micozzi Long Island Historical Fencing Society
Nicholas Schneider Maryland Kunst des Fechtens
Nathanial Deml Maryland Kunst des Fechtens
Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild
Kevin Zbranak Medieval European Martial Arts Guild
Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild
Anthony Klon Medieval European Martial Arts Guild
Alexander Kotarakos New Hampshire Kunst des Fechtens
Jeffery Sovelove New Jersey Historical Fencing Association
Michael Vela New Jersey Historical Fencing Association
Constance Burns New Jersey Kloppfechters
Josh Wickman New York Historical Fencing Association
Katherine Kopajtic New York Historical Fencing Association
Gus Macheras New York Historical Fencing Association
Samuel Yaggy New York Historical Fencing Association
Dylan Vaughan New York Historical Fencing Association
Gio Rinaldi-Rose New York Historical Fencing Association
Ele Desmarais New York Historical Fencing Association
Jay Tsulis New York Historical Fencing Association
Liliana Klein New York Historical Fencing Association
Peter Haas New York Historical Fencing Association
Kenny Mai New York Historical Fencing Association
Leanne Gonzalez-Singer New York Historical Fencing Association
Kaitlyn Meade New York Historical Fencing Association
Justin Mingo New York Historical Fencing Association
Jeff Kim New York Historical Fencing Association
Harley Jelis New York Historical Fencing Association
Khalil Huey New York Historical Fencing Association
Katherine Hamilton New York Historical Fencing Association
Jared Fischer New York Historical Fencing Association
Matthew Pon New York Historical Fencing Association
Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild
Michael Asbury Philadelphia Common Fencers Guild
Harry Hansen Philadelphia Common Fencers Guild
Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens
John Stansfield Richmond Kunst Des Fechtens
Zachary Showalter Scuffletown Federfechters
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Alexander Kotarakos Karl Bolle LOSS WIN
Pool Set 1 Joseph Pugnetti Cody Brune WIN LOSS
Pool Set 1 Phillip Burgstahler Karl Bolle WIN LOSS
Pool Set 1 Alexander Kotarakos Cody Brune WIN LOSS
Pool Set 1 Phillip Burgstahler Joseph Pugnetti WIN LOSS
Pool Set 1 Karl Bolle Cody Brune LOSS WIN
Pool Set 1 Phillip Burgstahler Alexander Kotarakos WIN LOSS
Pool Set 1 Karl Bolle Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Set 1 Phillip Burgstahler Cody Brune WIN LOSS
Pool Set 1 Joseph Pugnetti Alexander Kotarakos WIN LOSS
Pool Set 1 Connor Kemp-Cowell Jeff Kim LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Cheney Joseph Lilly WIN LOSS
Pool Set 1 Connor Kemp-Cowell Stephen Cheney LOSS WIN
Pool Set 1 Joseph Lilly Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool Set 1 Jeff Kim Joseph Lilly WIN LOSS
Pool Set 1 Stephen Cheney Jeff Kim WIN LOSS
Pool Set 1 Jeff Kim Nicholas Schneider WIN LOSS
Pool Set 1 Joseph Lilly Nicholas Schneider WIN LOSS
Pool Set 1 Connor Kemp-Cowell Nicholas Schneider WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholas Schneider Stephen Cheney LOSS WIN
Pool Set 1 Matthew Pon Ryan Zukowski LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Parise Jay Tsulis LOSS WIN
Pool Set 1 Zachary Showalter Ryan Zukowski WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Pon Jay Tsulis LOSS WIN
Pool Set 1 Zachary Showalter Josh Parise WIN LOSS
Pool Set 1 Jay Tsulis Ryan Zukowski WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Pon Zachary Showalter LOSS WIN
Pool Set 1 Josh Parise Ryan Zukowski WIN LOSS
Pool Set 1 Zachary Showalter Jay Tsulis WIN LOSS
Pool Set 1 Matthew Pon Josh Parise WIN LOSS
Eighth-Finals Nicholas Schneider Jay Tsulis LOSS WIN
Eighth-Finals Jeff Kim Karl Bolle WIN LOSS
Eighth-Finals Cody Brune Joseph Lilly LOSS WIN
Eighth-Finals Matthew Pon Joseph Pugnetti LOSS WIN
Eighth-Finals Alexander Kotarakos Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Quarterfinals Phillip Burgstahler Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Quarterfinals Joseph Pugnetti Zachary Showalter WIN LOSS
Quarterfinals Stephen Cheney Joseph Lilly WIN LOSS
Quarterfinals Jeff Kim Jay Tsulis LOSS WIN
Semifinals Phillip Burgstahler Jay Tsulis LOSS WIN
Semifinals Stephen Cheney Joseph Pugnetti WIN LOSS
Gold Medal Match Jay Tsulis Stephen Cheney LOSS WIN
Consolation Bracket Nicholas Schneider Karl Bolle WIN LOSS
Consolation Bracket Connor Kemp-Cowell Cody Brune LOSS WIN
Consolation Bracket Zachary Showalter Alexander Kotarakos LOSS WIN
Consolation Bracket Matthew Pon Joseph Lilly LOSS WIN
Consolation Bracket Nicholas Schneider Jeff Kim LOSS WIN
Consolation Bracket Jeff Kim Cody Brune WIN LOSS
Consolation Bracket Alexander Kotarakos Joseph Lilly WIN LOSS
Consolation Semifinals Jeff Kim Phillip Burgstahler WIN LOSS
Consolation Semifinals Alexander Kotarakos Joseph Pugnetti LOSS WIN
Bronze Medal Match Jeff Kim Joseph Pugnetti WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Kevin Zbranak Khalil Huey WIN LOSS
Pool Set 1 Khalil Huey Ele Desmarais WIN LOSS
Pool Set 1 Kevin Zbranak Dylan Vaughan WIN LOSS
Pool Set 1 Khalil Huey Dylan Vaughan WIN LOSS
Pool Set 1 Ele Desmarais Kevin Zbranak LOSS WIN
Pool Set 1 Dylan Vaughan Ele Desmarais WIN LOSS
Pool Set 1 Siddharth Baireddy Katherine Hamilton LOSS WIN
Pool Set 1 Harry Hansen Gus Macheras LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Vela Katherine Hamilton WIN LOSS
Pool Set 1 Gus Macheras Siddharth Baireddy WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Vela Harry Hansen WIN LOSS
Pool Set 1 Gus Macheras Katherine Hamilton WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Vela Siddharth Baireddy WIN LOSS
Pool Set 1 Harry Hansen Katherine Hamilton WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Vela Gus Macheras LOSS WIN
Pool Set 1 Harry Hansen Siddharth Baireddy DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
Pool Set 1 Katherine Kopajtic Michael Asbury WIN LOSS
Pool Set 1 Jeffery Sovelove Jacob Nichols LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Kopajtic Josh Wickman LOSS WIN
Pool Set 1 Michael Asbury Jacob Nichols WIN LOSS
Pool Set 1 Jeffery Sovelove Josh Wickman LOSS WIN
Pool Set 1 Katherine Kopajtic Jacob Nichols WIN LOSS
Pool Set 1 Michael Asbury Josh Wickman WIN LOSS
Pool Set 1 Katherine Kopajtic Jeffery Sovelove WIN LOSS
Pool Set 1 Josh Wickman Jacob Nichols WIN LOSS
Pool Set 1 Jeffery Sovelove Michael Asbury LOSS WIN
Pool Set 1 Gio Rinaldi-Rose Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Set 1 Nathanial Deml Samuel Yaggy LOSS WIN
Pool Set 1 Gio Rinaldi-Rose Nathanial Deml WIN LOSS
Pool Set 1 Samuel Yaggy Gio Rinaldi-Rose LOSS WIN
Pool Set 1 Elanora Dovat Samuel Yaggy LOSS WIN
Pool Set 1 Nathanial Deml Elanora Dovat LOSS WIN
Pool Set 1 Elanora Dovat Thomas Chrisman WIN LOSS
Pool Set 1 Thomas Chrisman Samuel Yaggy LOSS WIN
Pool Set 1 Gio Rinaldi-Rose Thomas Chrisman WIN LOSS
Pool Set 1 Nathanial Deml Thomas Chrisman WIN LOSS
Quarterfinals Katherine Kopajtic Gus Macheras LOSS WIN
Quarterfinals Kevin Zbranak Samuel Yaggy WIN LOSS
Quarterfinals Josh Wickman Gio Rinaldi-Rose WIN LOSS
Quarterfinals Michael Vela Michael Asbury WIN LOSS
Semifinals Gus Macheras Michael Vela LOSS WIN
Semifinals Kevin Zbranak Josh Wickman WIN LOSS
Gold Medal Match Michael Vela Kevin Zbranak LOSS WIN
Consolation Bracket Katherine Kopajtic Michael Asbury WIN LOSS
Consolation Bracket Gio Rinaldi-Rose Samuel Yaggy LOSS WIN
Consolation Semifinals Gus Macheras Katherine Kopajtic LOSS WIN
Consolation Semifinals Josh Wickman Samuel Yaggy LOSS WIN
Bronze Medal Match Katherine Kopajtic Samuel Yaggy LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Set 1 Harley Jelis Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool Set 1 Allan Sherlock Dave Feldmann LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Paulino Leanne Gonzalez-Singer WIN LOSS
Pool Set 1 Allan Sherlock Harley Jelis WIN LOSS
Pool Set 1 Jonathan Paulino Dave Feldmann WIN LOSS
Pool Set 1 Leanne Gonzalez-Singer Allan Sherlock LOSS WIN
Pool Set 1 Harley Jelis Jonathan Paulino LOSS WIN
Pool Set 1 Leanne Gonzalez-Singer Dave Feldmann LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Paulino Allan Sherlock LOSS WIN
Pool Set 1 Dave Feldmann Harley Jelis LOSS WIN
Pool Set 1 Austin Straub Allan Sherlock WIN LOSS
Pool Set 1 Leanne Gonzalez-Singer Austin Straub LOSS WIN
Pool Set 1 Dave Feldmann Austin Straub WIN LOSS
Pool Set 1 Austin Straub Harley Jelis LOSS WIN
Pool Set 1 Jonathan Paulino Austin Straub WIN LOSS
Pool Set 1 Nicholas Schneider Daniel Halliday WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Patterson John Stansfield LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Haas Justin Mingo WIN LOSS
Pool Set 1 Timothy Patterson Daniel Halliday LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Schneider Justin Mingo WIN LOSS
Pool Set 1 John Stansfield Peter Haas WIN LOSS
Pool Set 1 Justin Mingo Daniel Halliday LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Haas Timothy Patterson WIN LOSS
Pool Set 1 John Stansfield Nicholas Schneider WIN LOSS
Pool Set 1 Peter Haas Daniel Halliday LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Mingo John Stansfield LOSS WIN
Pool Set 1 Nicholas Schneider Timothy Patterson WIN LOSS
Pool Set 1 Daniel Halliday John Stansfield LOSS WIN
Pool Set 1 Peter Haas Nicholas Schneider LOSS WIN
Pool Set 1 Justin Mingo Timothy Patterson WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick McCaffrey Anthony Klon WIN LOSS
Pool Set 1 Constance Burns J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Kaitlyn Meade Constance Burns LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick McCaffrey J.J. Conlon WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Klon J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Set 1 Patrick McCaffrey Kaitlyn Meade WIN LOSS
Pool Set 1 Constance Burns Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Set 1 Kaitlyn Meade Anthony Klon LOSS WIN
Pool Set 1 J.J. Conlon Kaitlyn Meade WIN LOSS
Pool Set 1 Constance Burns Anthony Klon WIN LOSS
Pool Set 1 Kenny Mai J.J. Conlon WIN LOSS
Pool Set 1 Kaitlyn Meade Kenny Mai WIN LOSS
Pool Set 1 Constance Burns Kenny Mai WIN LOSS
Pool Set 1 Patrick McCaffrey Kenny Mai WIN LOSS
Pool Set 1 Anthony Klon Kenny Mai WIN LOSS
Pool Set 1 Kristopher Micozzi Liliana Klein WIN LOSS
Pool Set 1 Stephen Dougherty Aidan Witherspoon WIN LOSS
Pool Set 1 Liliana Klein Jared Fischer LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Dougherty Kristopher Micozzi WIN LOSS
Pool Set 1 Jared Fischer Aidan Witherspoon WIN LOSS
Pool Set 1 Liliana Klein Stephen Dougherty LOSS WIN
Pool Set 1 Jared Fischer Kristopher Micozzi WIN LOSS
Pool Set 1 Liliana Klein Aidan Witherspoon LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Dougherty Jared Fischer WIN LOSS
Pool Set 1 Kristopher Micozzi Aidan Witherspoon LOSS WIN
Pool Set 1 Stephen Dougherty Kevin Zbranak WIN LOSS
Pool Set 1 Liliana Klein Kevin Zbranak LOSS WIN
Pool Set 1 Aidan Witherspoon Kevin Zbranak LOSS WIN
Pool Set 1 Kristopher Micozzi Kevin Zbranak WIN LOSS
Pool Set 1 Jared Fischer Kevin Zbranak WIN LOSS
Quarterfinals J.J. Conlon Stephen Dougherty WIN LOSS
Quarterfinals Nicholas Schneider John Stansfield WIN LOSS
Quarterfinals Jonathan Paulino Jared Fischer WIN LOSS
Quarterfinals Patrick McCaffrey Constance Burns LOSS WIN
Semifinals Constance Burns J.J. Conlon LOSS WIN
Semifinals Nicholas Schneider Jonathan Paulino WIN LOSS
Gold Medal Match J.J. Conlon Nicholas Schneider LOSS WIN
Consolation Bracket Stephen Dougherty Patrick McCaffrey WIN LOSS
Consolation Bracket John Stansfield Jared Fischer LOSS WIN
Consolation Semifinals Stephen Dougherty Constance Burns WIN LOSS
Consolation Semifinals Jonathan Paulino Jared Fischer WIN LOSS
Bronze Medal Match Stephen Dougherty Jonathan Paulino LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just New Amsterdam HEMA Open 2019

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
18 6 Stephen Cheney Bucks Historical Longsword 1817.6 18.3
35 3 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1766.3 0.4
49 6 Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild 1736.2 13.8
85 19 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1683.4 26.2
106 19 Jay Tsulis New York Historical Fencing Association 1657.1 20.7
116 27 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1643.1 21.5
157 16 Zachary Showalter Scuffletown Federfechters 1613.4 14.5
198 15 Alexander Kotarakos New Hampshire Kunst des Fechtens 1587.1 6.4
220 17 Joseph Lilly Capital Kunst des Fechtens 1570.1 10.3
264 61 Matthew Pon New York Historical Fencing Association 1546.2 30.9
272 34 Cody Brune Broken Plow Western Martial Arts 1542.6 16.6
292 18 Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre 1530.9 4.4
338 9 J.J. Conlon Gem City Duelists Society 1511.1 2.5
424 20 John Stansfield Richmond Kunst Des Fechtens 1476.5 11.7
450 17 Josh Parise Broken Plow Western Martial Arts 1464.5 5.3
479 130 Nicholas Schneider Maryland Kunst des Fechtens 1455.9 45.9
485 19 Ryan Zukowski Long Island Historical Fencing Society 1453.4 4.8
497 3 Harley Jelis New York Historical Fencing Association 1447.9 4.5
535 194 Stephen Dougherty Medieval European Martial Arts Guild 1435.3 54.9
544 52 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 1433.2 13.4
549 51 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1431.5 13.1
623 3 Patrick McCaffrey L'Arte NYC Historical Fencing 1412.5 4.4
659 504 Jared Fischer New York Historical Fencing Association 1404.3 141.8
661 57 Austin Straub Bucks Historical Longsword 1404.2 8.5
834 Samuel Yaggy New York Historical Fencing Association 1358.7
898 Kevin Zbranak Medieval European Martial Arts Guild 1340.5
924 93 Constance Burns New Jersey Kloppfechters 1332.1 32.9
1013 154 Allan Sherlock Bucks Historical Longsword 1309.2 47.7
1058 Michael Vela New Jersey Historical Fencing Association 1296.9
1065 765 Gus Macheras New York Historical Fencing Association 1294.9 169.9
1117 335 Katherine Kopajtic New York Historical Fencing Association 1281.9 82.6
1203 355 Dave Feldmann Broken Plow Western Martial Arts 1263.4 87
1224 69 Daniel Halliday Liberty Sword Club 1259.3 24.6
1276 245 Kenny Mai New York Historical Fencing Association 1247.6 46.5
1281 192 Justin Mingo New York Historical Fencing Association 1246.6 32.4
1303 Gio Rinaldi-Rose New York Historical Fencing Association 1242.1
1374 3 Anthony Klon Medieval European Martial Arts Guild 1228.5 13
1381 Josh Wickman New York Historical Fencing Association 1227.1
1430 25 Kristopher Micozzi Long Island Historical Fencing Society 1215.8 6.5
1631 16 Peter Haas New York Historical Fencing Association 1171.5 12.9
1890 14 Kaitlyn Meade New York Historical Fencing Association 1124.1 7.3
1965 124 Elanora Dovat N/A 1107.4 34.7
2075 Michael Asbury Philadelphia Common Fencers Guild 1088.4
2353 233 Khalil Huey New York Historical Fencing Association 1035.6 63.4
2785 198 Liliana Klein New York Historical Fencing Association 951.7 20.4
2894 163 Leanne Gonzalez-Singer New York Historical Fencing Association 935.9 11.1
3057 Jacob Nichols N/A 905.1
3120 Harry Hansen Philadelphia Common Fencers Guild 891.1
3354 Nathanial Deml Maryland Kunst des Fechtens 836
3363 144 Katherine Hamilton New York Historical Fencing Association 834.1 84.6
3448 Dylan Vaughan New York Historical Fencing Association 810.9
3499 95 Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley 798.6 5.7
3598 Jeffery Sovelove New Jersey Historical Fencing Association 758.5
3740 Thomas Chrisman N/A 677.6
3749 Siddharth Baireddy Liberty Sword Club 660.8
3766 Ele Desmarais New York Historical Fencing Association 613.1