Crossroads: Longsword 2021

Date
June 19
Country
United States
State
Ohio
City
Columbus

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 120 40
Mixed Steel Longsword 40 16

Fighters in event

NameNationalityClub
Jesse Weber
Lee Montgomery
Caleb Tong
Hayden Krull
Daniel Davis
Veronica Young Atlanta Historical Fencing Academy
Thomas Pifer Atlanta Historical Fencing Academy
Joe Leszcz Black Bear Historical Fencing
Kristen Bowen Black Bear Historical Fencing
Shane Hillen Centerline Sword School
Ehren Wynder Centerline Sword School
Adam Greathouse Centerline Sword School
Lindsay Vargo Centerline Sword School
Patrick Fuller Centerline Sword School
Lex DeGraaf Columbus Saber Academy
Ian Broderick Columbus Saber Academy
Matthew Maloney Columbus Saber Academy
Philip Siewert Columbus Saber Academy
Rocky Willis Columbus Saber Academy
Matthew Keller Columbus Saber Academy
Eric King Columbus Saber Academy
J.J. Conlon Columbus Saber Academy
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Kent Fagan Gem City Duelists Society
Cameron Metcalf Grand Rapids HEMA Society
Addison Foley HEMA Lexington
Micah Huber HEMA Lexington
Samuel Peterson HEMA Lexington
Tony Dismukes HEMA Lexington
Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Ryan Stump Queen City Sword Guild
David Pharis Queen City Sword Guild
David Reddy Queen City Sword Guild
Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy
Matthew Dicken Royal Arts Fencing Academy
Dwain Crackel Royal Arts Fencing Academy
Trevor Pedersen Royal Arts Fencing Academy
Brendan Bailey Steel City Historical Fencing
Jaimi McLean Steel City Historical Fencing
Jonathan Heldenreich Steel City Historical Fencing
Raymond Wolkan Steel City Historical Fencing
Joseph Castellano Steel City Historical Fencing
Wesley Halstead Steel City Historical Fencing
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Connor Kicmol Steel City Historical Fencing
Chris Hobbs Steel City Historical Fencing
Mary McConnell Steel City Historical Fencing
Nick Chiappazzi Steelhead Western Martial Arts
Kenneth Martin Steelhead Western Martial Arts
AJ Trefney Two Ravens Fencing School
Alphonso Nazario Two Ravens Fencing School
Colin McConnell Two Ravens Fencing School
Brian Stone Two Ravens Fencing School
James Schmidt Two Ravens Fencing School
Matthew O'Donnell Youngstown Historical Fencing
Ethan Hilliard Youngstown Historical Fencing

Tournaments

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool A Thomas Pifer Rocky Willis LOSS WIN
Pool A Ryan Stump Colin McConnell LOSS WIN
Pool A Ryan Stump Rocky Willis LOSS WIN
Pool A Chris Hobbs Thomas Pifer WIN LOSS
Pool A Chris Hobbs Ryan Stump LOSS WIN
Pool A Rocky Willis Colin McConnell WIN LOSS
Pool A Chris Hobbs Colin McConnell WIN LOSS
Pool A Thomas Pifer Ryan Stump WIN LOSS
Pool A Thomas Pifer Colin McConnell WIN LOSS
Pool A Chris Hobbs Rocky Willis WIN LOSS
Pool B Eric King Lee Montgomery WIN LOSS
Pool B Dwain Crackel Tony Dismukes LOSS WIN
Pool B Dwain Crackel Lee Montgomery WIN LOSS
Pool B Joseph Pugnetti Eric King WIN LOSS
Pool B Joseph Pugnetti Dwain Crackel WIN LOSS
Pool B Lee Montgomery Tony Dismukes WIN LOSS
Pool B Joseph Pugnetti Tony Dismukes WIN LOSS
Pool B Eric King Dwain Crackel WIN LOSS
Pool B Eric King Tony Dismukes WIN LOSS
Pool B Joseph Pugnetti Lee Montgomery WIN LOSS
Pool C Wesley Halstead Matthew O'Donnell WIN LOSS
Pool C Ian Broderick Addison Foley WIN LOSS
Pool C Addison Foley Matthew O'Donnell LOSS WIN
Pool C Wesley Halstead Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool C Addison Foley Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool C Ian Broderick Matthew O'Donnell WIN LOSS
Pool C Ian Broderick Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool C Wesley Halstead Addison Foley WIN LOSS
Pool C Wesley Halstead Ian Broderick WIN LOSS
Pool C Matthew O'Donnell Trevor Pedersen LOSS WIN
Pool D Brian Stone Samuel Peterson WIN LOSS
Pool D David Pharis Mary McConnell WIN LOSS
Pool D David Pharis Samuel Peterson WIN LOSS
Pool D Matthew Dicken Brian Stone WIN LOSS
Pool D Matthew Dicken David Pharis WIN LOSS
Pool D Mary McConnell Samuel Peterson WIN LOSS
Pool D Matthew Dicken Mary McConnell WIN LOSS
Pool D David Pharis Brian Stone LOSS WIN
Pool D Mary McConnell Brian Stone LOSS WIN
Pool D Matthew Dicken Samuel Peterson WIN LOSS
Pool E Matthew Maloney Veronica Young LOSS WIN
Pool E Ehren Wynder Micah Huber LOSS WIN
Pool E Ehren Wynder Veronica Young WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Matthew Maloney WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Ehren Wynder WIN LOSS
Pool E Veronica Young Micah Huber WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Micah Huber WIN LOSS
Pool E Ehren Wynder Matthew Maloney WIN LOSS
Pool E Matthew Maloney Micah Huber WIN LOSS
Pool E Christopher Shelton Veronica Young WIN LOSS
Pool F Thomas Kesler Kenneth Martin WIN LOSS
Pool F Lex DeGraaf James Schmidt LOSS WIN
Pool F Kenneth Martin Lex DeGraaf LOSS WIN
Pool F Cameron Metcalf Thomas Kesler WIN LOSS
Pool F Cameron Metcalf Lex DeGraaf WIN LOSS
Pool F Kenneth Martin James Schmidt LOSS WIN
Pool F Cameron Metcalf James Schmidt WIN LOSS
Pool F Thomas Kesler Lex DeGraaf WIN LOSS
Pool F Thomas Kesler James Schmidt WIN LOSS
Pool F Cameron Metcalf Kenneth Martin WIN LOSS
Group G David Reddy AJ Trefney LOSS WIN
Group G Connor Kicmol Matthew Keller LOSS WIN
Group G David Reddy Matthew Keller WIN LOSS
Group G Frank Zamary AJ Trefney LOSS WIN
Group G Frank Zamary Matthew Keller WIN LOSS
Group G David Reddy Connor Kicmol LOSS WIN
Group G Frank Zamary Connor Kicmol WIN LOSS
Group G Matthew Keller AJ Trefney LOSS WIN
Group G Connor Kicmol AJ Trefney LOSS WIN
Group G Frank Zamary David Reddy WIN LOSS
Group H Shane Hillen Nick Chiappazzi WIN LOSS
Group H Joseph Castellano Jesse Weber WIN LOSS
Group H Joseph Castellano Nick Chiappazzi LOSS WIN
Group H J.J. Conlon Shane Hillen WIN LOSS
Group H J.J. Conlon Joseph Castellano WIN LOSS
Group H Jesse Weber Nick Chiappazzi WIN LOSS
Group H J.J. Conlon Jesse Weber WIN LOSS
Group H Shane Hillen Joseph Castellano WIN LOSS
Group H Shane Hillen Jesse Weber WIN LOSS
Group H J.J. Conlon Nick Chiappazzi WIN LOSS
Table of 64 Matthew Keller Tony Dismukes WIN LOSS
Table of 64 Colin McConnell Jesse Weber WIN LOSS
Table of 64 Matthew Maloney Samuel Peterson WIN LOSS
Table of 64 Kenneth Martin Matthew O'Donnell WIN LOSS
Table of 64 Ryan Stump Joseph Castellano WIN LOSS
Table of 64 David Reddy Lee Montgomery LOSS WIN
Table of 64 Lex DeGraaf Addison Foley LOSS WIN
Table of 64 Mary McConnell Micah Huber WIN LOSS
Table of 32 Chris Hobbs Matthew Keller WIN LOSS
Table of 32 Thomas Kesler Veronica Young WIN LOSS
Table of 32 Colin McConnell AJ Trefney LOSS WIN
Table of 32 Ian Broderick Brian Stone WIN LOSS
Table of 32 Matthew Maloney Trevor Pedersen LOSS WIN
Table of 32 Connor Kicmol Shane Hillen LOSS WIN
Table of 32 Christopher Shelton Kenneth Martin WIN LOSS
Table of 32 Thomas Pifer Eric King LOSS WIN
Table of 32 Joseph Pugnetti Ryan Stump WIN LOSS
Table of 32 Ehren Wynder James Schmidt WIN LOSS
Table of 32 J.J. Conlon Lee Montgomery WIN LOSS
Table of 32 Wesley Halstead David Pharis WIN LOSS
Table of 32 Matthew Dicken Addison Foley WIN LOSS
Table of 32 Frank Zamary Nick Chiappazzi WIN LOSS
Table of 32 Cameron Metcalf Mary McConnell WIN LOSS
Table of 32 Rocky Willis Dwain Crackel LOSS WIN
Table of 16 Chris Hobbs Thomas Kesler WIN LOSS
Table of 16 Ian Broderick AJ Trefney LOSS WIN
Table of 16 Shane Hillen Trevor Pedersen LOSS WIN
Table of 16 Christopher Shelton Eric King LOSS WIN
Table of 16 Joseph Pugnetti Ehren Wynder WIN LOSS
Table of 16 J.J. Conlon Wesley Halstead LOSS WIN
Table of 16 Frank Zamary Matthew Dicken WIN LOSS
Table of 16 Cameron Metcalf Dwain Crackel WIN LOSS
Table of 8 Chris Hobbs AJ Trefney WIN LOSS
Table of 8 Eric King Trevor Pedersen LOSS WIN
Table of 8 Wesley Halstead Joseph Pugnetti LOSS WIN
Table of 8 Frank Zamary Cameron Metcalf LOSS WIN
Semi-Finals Chris Hobbs Trevor Pedersen WIN LOSS
Semi-Finals Cameron Metcalf Joseph Pugnetti LOSS WIN
Bronze Medal Match Cameron Metcalf Trevor Pedersen LOSS WIN
Gold Medal Match Chris Hobbs Joseph Pugnetti LOSS WIN

Mixed Steel Longsword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Group A Patrick Fuller Ethan Hilliard WIN LOSS
Group A Raymond Wolkan Daniel Davis LOSS WIN
Group A Patrick Fuller Raymond Wolkan WIN LOSS
Group A Ethan Hilliard Daniel Davis LOSS WIN
Group A Patrick Fuller Daniel Davis WIN LOSS
Group A Raymond Wolkan Ethan Hilliard LOSS WIN
Group B Adam Greathouse Alphonso Nazario LOSS WIN
Group B Caleb Tong Jaimi McLean WIN LOSS
Group B Adam Greathouse Jaimi McLean WIN LOSS
Group B Caleb Tong Alphonso Nazario WIN LOSS
Group B Adam Greathouse Caleb Tong WIN LOSS
Group B Jaimi McLean Alphonso Nazario WIN LOSS
Group C Hayden Krull Brendan Bailey WIN LOSS
Group C Joe Leszcz Kent Fagan WIN LOSS
Group C Kent Fagan Brendan Bailey WIN LOSS
Group C Joe Leszcz Hayden Krull WIN LOSS
Group C Joe Leszcz Brendan Bailey WIN LOSS
Group C Hayden Krull Kent Fagan WIN LOSS
Group D Kristen Bowen Jonathan Heldenreich WIN LOSS
Group D Philip Siewert Lindsay Vargo WIN LOSS
Group D Lindsay Vargo Jonathan Heldenreich LOSS WIN
Group D Philip Siewert Kristen Bowen WIN LOSS
Group D Philip Siewert Jonathan Heldenreich LOSS WIN
Group D Kristen Bowen Lindsay Vargo WIN LOSS
Table of 16 Lindsay Vargo Patrick Fuller LOSS WIN
Table of 16 Caleb Tong Kent Fagan WIN LOSS
Table of 16 Joe Leszcz Alphonso Nazario LOSS WIN
Table of 16 Kristen Bowen Ethan Hilliard LOSS WIN
Table of 16 Adam Greathouse Brendan Bailey LOSS WIN
Table of 16 Philip Siewert Daniel Davis LOSS WIN
Table of 16 Jonathan Heldenreich Raymond Wolkan WIN LOSS
Table of 16 Hayden Krull Jaimi McLean LOSS WIN
Table of 8 Caleb Tong Patrick Fuller WIN LOSS
Table of 8 Alphonso Nazario Ethan Hilliard LOSS WIN
Table of 8 Brendan Bailey Daniel Davis LOSS WIN
Table of 8 Jaimi McLean Jonathan Heldenreich LOSS WIN
Semi-Finals Caleb Tong Ethan Hilliard WIN LOSS
Semi-Finals Jonathan Heldenreich Daniel Davis LOSS WIN
Bronze Medal Match Jonathan Heldenreich Ethan Hilliard LOSS WIN
Gold Medal Match Caleb Tong Daniel Davis LOSS WIN